Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#34) atus33 válasza gLes (#33) üzenetére


atus33
tag

Hali. Na akkor egy kis olvasnivaló, akit érdekel. Ne kérdezzetek, hogy mikor lesz belőlük termék, mert csak azt tudom mondani: ''remélem, hamar''. Egyik cégben sem vagyok érdekelt, csak a végeredményben :)

Holografikus RAM: Bővebben: link

Mágneses RAM: Bővebben: link (Ez nem-felejtő.)

Bővebben: link - ez az előző linkben említett technika elvéről szól. A cikk kifejezetten említi, hogy nincs benne mozgó alkatrész.

Bővebben: link

Polimer RAM:
Bővebben: link - ebben sincs mozgó kütyü. A ''Power'' címszó alatt írja, hogy nem fogyaszt áramot, amikor csak tárol, vagyis nem kell neki frissítő-áram. Ez is nem-felejtő memória (angolul: non-volatile).

Bővebben: link -- ez a fajta igényel frissítést, de a cikk szerint egymilliószor ritkábban, mint a DRAM.

C-RAM:
Bővebben: link - ez is nem-felejtő.


Javaslom még a ''memory-breakthrough'' Google kulcsszót. Az első néhány oldalon csupa érdekes idevágó cikket olvashattok.

Ez szerintem van annyi link, hogy azt lehessen mondani, döngetik a technológiai falakat. Az adatbázismotor-fejlesztővel készített interjút még nem találtam meg, a lényeg a cikkben az, hogy sokkal gyorsabb relációs adatbázist lehet készíteni, ha minden adat a memóriában van. Nem kellenek indexfájlok, helyette ott vannak a pointerek. Nem kell cache-elés, nem okoz gondot a fragmentáció stb.

Végül a kérdésetekre reagálva: ha a memória nem felejtő, és elég nagy, akkor egy meghatározott részében futnak a programok, másik részében adatok vannak. Kb. olyan, mint amikor RAM-driveon tárolod egyes dolgaidat, csak ebben az esetben nem vész el a tartalma újraindításkor, ezért az oprendszer és egyéb fájlokat is oda lehet tenni. A Palm készülékek most is így műxenek: ugyanaz a memória tartalmazza a programmodulokat, mint az adataidat.

Még néhány kulccszó, amely az ilyen gépek szoftver oldali támogatásáról szól:

XiP: ''execute in place'' = helyben végrehajtás; nem _betölti_ a végrehajtható kódszegmenst, hanem helyben futtatja, hiszen úgyis memóriában van (nincs értelme egyik helyről a másikra másolni)

cramfs: tömörített fájlrendszer leginkább csak olvasható memória-driveként használva.


Egy ilyen memóriából működő gépet ma is ki tudsz próbálni, ha pl. egy Knoppix Linuxot RAM-ba töltesz (asszem ''toram'' boot opció), és minden onnan fut. Ehhez kell megfelelő méretű RAM, a 700 megás Knoppix ISO esetén 1 giga. Nagyon érdekes életérzés, pedig ez korántsem tud mindent: nem tudja az XiP-t; ha csak olvas egy fájlt, akkor is a memória egyik részéből a másikba tölti (cache), majd harmadik lépésként a programnak is átadja -- sok felesleges lépést tesz, sehol sem használja ki, hogy az adat már a RAM-ban van. Továbbá a Knoppix ISO-n minden tömörített; ha többször olvas egy ott levő fájlt, akkor azt minduntalan ki kell tömörítenie. De legalább már el lehet gondolkozni, miben lehet egyszerűsíteni egy oprendszer működését, ha minden a memóriában van.


Szóval szerintem ideje hogy megdőljön a merevlemez-monokultúra. Ha belegondolsz, ma semmi verseny nincs. Háttértárolót akarsz? Van Maxtor, meg Hitachi, meg X gyártó, de MINDEGYIK modell ugyanazon az elven működik. Elérhető áron nincs más alternatív háttértárolási technológia. Ez szerintem nem tesz jót a haladásnak, és az sem, ha teszem azt egy adattárolókat gyártó cég el sem gondolkozik azon, hogy áttöréseket keresve elszakadjon a jól bejárt úttól.

[Szerkesztve]

. o O o .

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.