Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Sliderxy


Sliderxy
senior tag

Emlékszem, annak idején mindenkinek azt szajkózták, hogy az ECDL-t meg kell csinálni mert az mekkora dolog és majd milyen jó lesz, hogy ezzel mindenhová be lehet kerülni.

(#2) k-adi válasza Sliderxy (#1) üzenetére


k-adi
nagyúr

LOL ja, nálunk is ez volt a duma :) bár kisujjból kiráztam a modulokat, sima jeles volt mind.. Akinek fullos ECDL-je van az automatikusan kap ICDL-bizonyítványt vagy igényelni kell? :D

(#3) Sliderxy válasza k-adi (#2) üzenetére


Sliderxy
senior tag

Nem volt nagy szám igen, cserébe önmagában semmit nem ért. :D

(#4) Dr. Akula válasza Sliderxy (#3) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

Mire jó egy ilyen egyébként, milyen tudást bizonyít? Használható valamire, vagy olyan mint a tűzvédelmi oktatás?

(#5) zetor2000 válasza Dr. Akula (#4) üzenetére


zetor2000
senior tag

Szerintem egyes állami intézményeknél hasznos lehet, de máshol egy MS / Cisco / Mikrotik akármi bizonyítvány többet ér.
ECDL régen annyira volt oké, hogy ha felmutattad, akkor tudták, hogy nem háttal fogsz leülni a gépnek.

Ez a dal a lelkünk közötti híd kövei között a malter közötti szeretetet átitató áldás közötti békesség.

(#6) Hi!King válasza Sliderxy (#3) üzenetére


Hi!King
őstag

Nem csak önmagában nem ért semmit. Mármint a papír, nyilván ha adott helyen jó volt az oktatás, annak lehetett értelme, de az ECDL talán a legjobb példája a semmit sem érő papírnak.

(#7) Dr. Akula válasza zetor2000 (#5) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

Egyszer régen tőlem is kértek ilyet. Én meg pislogtam hogy mit akar a diploma mellé. Einsteintől is megkérdezi hogy oké a Nobel díj, de valami papír, hogy tud összeadni-kivonni? :D

(#8) zetor2000 válasza Dr. Akula (#7) üzenetére


zetor2000
senior tag

Kérdés, milyen diplomád van... mert pl. jogásznak nem feltétlen kell tudni adatbázisban keresni. Vagy ápolónak (igen, ilyen diploma is van). Bár a legtöbb mai intézmény elvégzéséhez kell informatikai képesség, de vannak szakok, aminél nem követelmény, vagy az ECDL sor nem minden elemére van szükség.
Amúgy ECDL-t lehet csinálni diploma előtt is. Azaz az, hogy van diplomád, nem jelenti azt, hogy egy ECDL vizsgát meg tudnál csinálni. :)

Azért azt is látni kell, hogy aki a pH!-n "nagyúr"-ként posztolgat, az valszeg látott PC-t eléggé közelről. :D

Ez a dal a lelkünk közötti híd kövei között a malter közötti szeretetet átitató áldás közötti békesség.

(#9) Dr. Akula válasza zetor2000 (#8) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

Villamosmérnök. A poén az, hogy aki kérdezte (a cégtulaj), ugyanott diplomázott, tehát tudnia kellett hogy egy ilyen mit takar. :)

Ettől függetlenül az ICDL még lehetne a maga szintjén komoly papír, ha nem csak felsorolás szintjén érintene témákat ("van ilyen is, de mi nem megyünk bele" jelleggel), hanem rendes jártasságot takarna. Egy alap informatikai tudás ma már egy wc-s néninek is kell, levelet küldeni, önéletrajzot szerkeszteni, patroncsere nyomtatóban, PGP-s levelezés, megnézni van-e internet kapcsolata, kapott-e IP címet, felépült-e a VPN (ha már a home office ekkora divat lett), de akár csak megkülönböztetni a kijelentkezést a számítógép kikapcsolásától, stb. És sokszor nem is az idősebbekkel van a baj, ők csak simán nem tudják, de jellemzően hamarabb rászoktatom őket új dolgokra, mint a fiatalabbakat, akik nem is akarnak tanulni, nekik megfelel ami először a kezük ügyébe esett, és ha nem működik, akkor működjön, ő ugyan nem hajlandó mást (jobbat) megtanulni. Pl. Windows intézkedő helyett Total Commander. Egy komolyan vehető alapképzésre lenne igény, akár meg is lehetne követelni kb. minden munkahelyen. Már ha tényleg nyújt valami használhatót, nem csak egy ismerkedés a Windows-zal, lvl1.

[ Szerkesztve ]

(#10) k-adi válasza Dr. Akula (#9) üzenetére


k-adi
nagyúr

"akár csak megkülönböztetni a kijelentkezést a számítógép kikapcsolásától,"

hogy.. mi? :D

(#11) zetor2000 válasza Dr. Akula (#9) üzenetére


zetor2000
senior tag

Jam, egy ilyen általános "izé" lehetne... Valami olyan tantárgy féle - általános / középiskolai - amin az általános számítástechnikai alapok kerülnek oktatásra. Ezen felül lehetne olyan, hogy IT biztonság, hogy a VPN / PGP / kijelentkezés minek, meg ne klikkeljen mindenre összevissza, mert ... és itt akkor lehetne helyi hálón élő példa, hogy ... és akkor tudná minden oktatott, hogy azért nem klikkelünk mindenre, mert... bizony baj lehet belőle. És van előtte példa, mert mondjuk a suli hálózatán a nevében elküldtek az igazgatónak egy olyan levelet, amiben épp felmond / elhajtja a dirit a fenébe. Azt akkor meggondolja, hogy a csalilevélben a nigériai szakállas hercegcsajnak utal e zsét... meg ilyesmi.
Fontos lenne egy általános irodai programcsomag normális, számonkérhető oktatása is, mert ez olyan manapság, mint a mobiltelefon, hogy kell.
És némi HW ismeret se árt, hogy az az áldottjó irodai izé bizony ezen a tetves számítógépen fut, aminek... és itt lehetne megismerni a komponenseket, ami a gépházon belül van, meg egy pár mindennapos perifériát. És ezeket ezek és ezek a kapcsolóeszközök ilyen és ilyen csatlakozókkal / drótokkal összekötve össze vannak dugva avval a szerverrel, ami az oktatási intézmény megfelelő helységében van. Azt meg lehet nézni, lehet nyomkodni, akármi. Imidzsből újra lehessen húzni. Nem feltétlen éles hálózatot kell demonstrálni.
És ezt lehetne valami olyan vizsgához kötni, hogy azért ne bukjon meg valaki, mert ehhez s*gghülye, mert maszek zölcséges mellé árupakolónak pont jó. De azért ha valaki erről szerez papírt, akkor azt lehessen már valamerre használni is.

Ez a dal a lelkünk közötti híd kövei között a malter közötti szeretetet átitató áldás közötti békesség.

(#12) k-adi válasza zetor2000 (#11) üzenetére


k-adi
nagyúr

Akkor elvennéd a level1 supportosok munkáját :D

Amúgy meg anno még a golyós egér működését is meg kellett tanulni, manapság már egy wifi router újraindítás is magic

(#13) Dr. Akula válasza k-adi (#10) üzenetére


Dr. Akula
nagyúr

Igen, sokaknak nem nyilvánvaló, hogy ha kikapcsolják a gépet, akkor én se tudok távolról bejelentkezni rá. :)

(#14) Joci10 válasza Dr. Akula (#4) üzenetére


Joci10
őstag

Én még régen az ECDL elődjét raktam le (szoftver üzemeltető). Abban volt alap számítógépes ismeretek, DOS, Windows, és Office ismeretek. Ha nem is szó szerint, de ebből alakult ki az ECDL (ha akartam volna, akkor átmigrálhattam volna ingyen, mert mi még az utolsók voltunk, akik még szoftver üzemeltetőként kaptuk papírt, az utánunk jövőknek már ECDL-es igazolványt adtak). Az alapvető dolgokat tantották meg, amihez egy példa, hogy mekkora is az az alap: adott formátumú (kör)levelet kellett írni (adatbázisból kiszedve a neveket, mail címeket - amiket adott helyre kellett létrehozni, adott tartalommal).
Vagyis ha túl sokat nem is, de azért annyit megmutat, hogy akinek van, az az alapokkal tisztában van (és nem csak annyi, hogy 'nem ül háttal a gépnek'); vagyis rá lehet bízni pl. egy adminisztrátori munkát már az első naptól kezdve (előtte prog-matra jártam, csak abbahagytam az egyetemet - ezt a tanfolyamot a munkaügyi központ ajánlotta fel, mint 'legalább valami papír legyen, ha már az egyetemről nincs más' jelleggel; így átláttam, mennyit is ad).

(#15) Hi!King válasza Joci10 (#14) üzenetére


Hi!King
őstag

A Szoftverüzemeltető az egy középfokú OKJ-s képzés volt, és nem volt elődje az ECDL-nek, hanem párhuzamosan ment, valamivel bővebb tananyaggal, mint az ECDL.

(#16) Joci10 válasza Hi!King (#15) üzenetére


Joci10
őstag

Akkor félreérthetően írtam. Vedd úgy, hogy az 'elődje' idézőjelben volt (bár a "ha nem is szó szerint, de ebből alakult ki" kitétel is ezt próbálta mutatni, de hátha most majd).
Egyébként nem nagyon ment párhuzamosan vele. Volt egy időszak, amikor mindkettő egyszerre elérhető volt, de ez csak azért, hogy át lehessen állni az egységes ECDL-re, az itthoni verzióról. Mint említettem, mi voltunk az egyik utolsó csoport, aki még szoftver üzemeltető volt (utánunk abban a suliban már nem indítottak új osztályt, ellenben átálltak az ECDL-re, ami korábban ott nem volt elérhető), és felajánlották, hogy aki akar, az 1-2 hónapon belül átmigrálhat ECDL-re 'ingyenesen' (vagyis beszámították a papírt, és csak egy egyszeri, kis összegű díjat (talán vizsgadíjnak hívták?) kellett volna fizetni, és adják a papírt). De aki akkor nem élt vele, az utólag már nem számíthatta be a papírját (mert az ECDL több modulos alapismeret-csokrot adott, így ez amolyan kedvezményes elfogadásnak számított). Én nem éltem vele, így ezért nincs (és ezért nem is lesz) ECDL-es papírom. Vagyis nem, nem adott többet, mint az ECDL.
Szerintem.

[ Szerkesztve ]

(#17) Lenry válasza k-adi (#10) üzenetére


Lenry
félisten

pont a múlt héten kellett emiatt programozó kollégát újra lebasznom, hogy "igen, Tibi, azért nem éred el a VM-et, mert megint kikapcsoltad, kijelentkezés helyett én meg nem kapcsoltam vissza, hátha ebből tanulsz..."

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#18) Hi!King válasza Joci10 (#16) üzenetére


Hi!King
őstag

De idézőjelben sem igaz, mert párhuzamos volt. ECDL nem tudom pontosan mikor indult, de 2001 körül anyám kapott pedagógus pályázaton egy PC-t, ahhoz ECDL tananyagokat mellékeltek, és akkor már közismert volt, szóval tippre olyan 98 körül indulhatott.

A Szoftverüzemeltető meg jobb helyeken még divatos volt amikor érettségiztem 2005-ben, infó faktra jártam egy másik gimibe, ott ezt tették le érettségivel párhuzamosan, és az iskola informatikatanárai egyébként is preferálták az ECDL-el szemben. De akkoriban a Számítógép-kezelő is ment, ami az alapfokú volt ez meg a középfokú. A Szoftverüzemeltetőt meg rengeteg magániskola is hirdette akkoriban, míg mások az ECDL-t. Párhuzamos volt, nem csak kifuttatás.

Egyébként egészen 2016-ig volt még, csak egyszer részben nevet változtatott.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.