Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) creation


creation
senior tag

Szóval valamilyen arany középutat keresek a 450W-os tápom lecsendesítésére. Ami azt illeti nem ios nagyon szeretnék nagyobb tápot venni és nagyobb gép teljesítményre sem kívánok váltani.

A gépemben legtöbbet fogyasztó VGA is kisebbre (fogyasztásban kisebbre) lesz cserélve. Szóval bőven elég a táp teljesítménye, ami amúgy egy Chieftec 450AA-101A.

Ezt szeretném halkítani. Teljesen. Amennyire csak lehet.

Biztonsági okokból a teljesen passzív tápban azért bent kívánok hagyni egy ventilátort, de azt úgy bekötve, hogy csak bizonyos hőmérsékletnél kapcsoljon be. (Túlhevülés védelem.)

Ezernyi fórum van ahol gányoltak már minden félét. Ahol kiforrasztgatták az alkatrészeket és bordára szerelték. Számomra itt az a kérdés merül fel, hogy nem gond e, nem okoz e gondot a táp működésében, teljesítményében, megbízhatóságában, ha a gyári konstrukció ellen menve teli dobáljuk vezetékekkel. Illetve csak ezeket kell hűteni, másnak tényleg nem kell a légmozgás?

Ehhez hasonló kérdések merültek fel bennem ennek kapcsán.

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#2) E.Kaufmann


E.Kaufmann
addikt

Kész tápot nem érdemes hekkelgetni, esetleg venticsere egy halkabbra.
Másik lehetőség ezek a paneltápok és PicoPSU-k amiket HTPC-khez használnak, de ezek sem olcsók és kell egy külső táp pluszban, de az is passzív, mint a laptoptöltők, csak épp 12 voltosak.

Most látom a teljesítményigényt, ahhoz kevés lesz a picopsu és paneltáp.

Halk ventikhez ezt találtam:
[link]

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#3) elektrotank válasza creation (#1) üzenetére


elektrotank
tag

Nem vagyok a téma szakértője, de remélem azért remélem nem baj, hogy hozzászóltam :))
Én a helyedben vennék egy halkabb ventilátort, szerintem jobban járnál. Mint mondták, a gyári tápokat nem érdemes babrálni, plusz be se tennék egy sufni tuningos tápot a gépembe, amíg nem vagyok 100%-san biztos, hogy tökéletesen működik, lead mindent úgy ahogy kell és végül nem melegszik túl, nem füstöl el stb... én max. olyan gépet hajtanék ilyennel, ami ha tönkremegy, nem fogom bánni. Vagy már úgy is mindegy neki.
Persze, mint írtam, hogy nem vagyok a téma szakértője, szóval ha passzívot akarnék, inkább vennék gyárit (bár nem tudom van e gyári passzív táp).

Az a szóbeszéd járja Amerikában, hogy két intelligens faj létezik a földön: emberek és magyarok. - Isaac Asimov

(#4) creation válasza E.Kaufmann (#2) üzenetére


creation
senior tag

Egy tápomban a venticserét egy AC F12 PRO TC-vel oldottam meg Amit a CPU hűtőhöz dugtam, így a ventilátor sebessége a CPU és a TC szenzor függvénye lett.

Pico és paneltáp a teljesítmény okán kilőve, sajnos egy 750k kontra hd4870 kombó felvétele bőven meghaladja a 160W-ot.

Jelenlegi terveim szerint a cél egy minél csendesebb gép. Itt az éjszakai hangszennyezésről van szó elsősorban, valamint esetleg a filmnézéses időkről. Ekkor nincs túlságosan terhelve a gép. A fogyasztása se túl nagy. Ha meg játszani támad kedvem, azt úgyis fülhallgatóval teszem, tehát akkor akár még 2 14cm-es venti zaja se zavarna.

Szóval ennek tükrében próbálok gondolkodni...

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#5) Shing


Shing
őstag

A gyárilag passzív házak általában nagyon jó hatásfokúak, így nem is kell őket annyira hűteni. Te hogy akarod kiszámítani, hogy mekkora hűtőbordák kellenek a lehűtéshez? Ha jól csinálod, szerintem felesleges azzal foglalkozni h a venti letudja magát kapcsolni. Csak egy kis légmozgatás kell, ahhoz pedig nem kell nagy teljesítmény, egy lassú és minőségi ventinek pedig nincs hangja.

Egyébként a Be Quiet Straight power E9 széria nagyon halk. A 400W-os verzió 20 ezer ft. Persze ha ez is sok és buherálhatnékod van, akkor nem szóltam.

(#6) E.Kaufmann válasza elektrotank (#3) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Régen volt az FSP ZEN sorozat meg a Seasonic X400 és x460 azóta meg nem tudom.

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#7) creation válasza elektrotank (#3) üzenetére


creation
senior tag

Léteznek gyárilag passzív tápok. Általában 300-600W között meg is lehet őket találni (Ha a pico és paneltápokat nem számítjuk.). Csak az árcédulájukkal van nagy bajom. Na meg a ténnyel, hogy egy két kivételtől eltekintve, a hő ezek esetében bent marad a házban. Ezzel a többi komponenst tovább melegítve.

Természetesen én sem úgy gondolkodok jelenleg egy táp átalakításán, hogy akkor hajrá essünk neki aztán ha füst akkor nem lett jó.

Előbb próbálok infót és technológiát gyűjteni. És csak ez után nekiállni az agyament ötletnek.

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#8) creation válasza Shing (#5) üzenetére


creation
senior tag

Amit írtál az nagyon nem rossz ár. De a probléma még ugyan az. A hő a házban marad.

Amiben én gondolkodok, az egy Scythe Mini ninja felhasználása, a talpának megnövelésével és a házon kívül való lógatásával. A légmozgást meg megoldaná a fizika.

A másik variáció, a tápegység bordáinak megnövelése, a házban olyan módon elhelyezése, hogy légáramba kerüljön, ha melegszik a helyzet...

Erről majd este megpróbálok skiccet készíteni.

[ Szerkesztve ]

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#9) Bird


Bird
addikt

Hű. Ventis gyári tápot nem mernék így hekkelgetni. Ha befürödsz vele minden komponens mehet a levesbe... Bátor vagy! Már már bacsis. :DDD

.:A konzolozás körülbelül olyan, mint a Canon / Nikon: amelyiket előbb veszed a kezedbe, azt szokod meg.:.

(#10) creation válasza E.Kaufmann (#2) üzenetére


creation
senior tag

A Pico PSU se rossz, ha csak az alaplapot látja el procival és a VGA-hoz másik tápot használunk fel.

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#11) flymi válasza elektrotank (#3) üzenetére


flymi
addikt
LOGOUT blog

Van gyári passzív táp, de mocskosul drága. Ráadásul annyira szűk a kínálat ezekből, hogy nem is mindig megfelelő a vásárló igényeinek a tudása.
Valóban a gyári passzív tápoknál (gyépé táp) :D így még mindig nem megoldott a meleg/langyos levegő házon kívülre tessékelése. Vagy a gépháznak kell olyannak lennie, hogy szellőzőnyílásokkal rendelkezik az adott ponton (felül), vagy vágni kell rá.
Szvsz egy-két venti egy asztali házban mindenképp szükséges, akár léggel hűtöd a belső komponenseket, akár vízzel. Ott ugye nem evidens, de gyorsabban távozik a radiból a hő, ha van rajta méretnek megfelelő venti.

/// "A félelmet lazán arcul csapom és fricskát nyomok az orrára" (T.B.A) ///

(#12) creation válasza Bird (#9) üzenetére


creation
senior tag

Bacsis kollega jól ismeri a terveimet ilyen téren :R Időnként konzultációra szoktam hívni :DDD

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#13) Bird válasza creation (#12) üzenetére


Bird
addikt

Akkor minden tiszteletem a Tiéd! :R

.:A konzolozás körülbelül olyan, mint a Canon / Nikon: amelyiket előbb veszed a kezedbe, azt szokod meg.:.

(#14) creation válasza flymi (#11) üzenetére


creation
senior tag

A vizezéssel az a bajom, hogy vigyázni kell vele, meg ha viszem rossz külön cipelni... Szóval macera.

Viszont a hőcsövek világában a passzív gépnek nem szabadna problémának lenni, hisz a Zalman is csinált olyan házat...

Apropó, ebben a táp passzív, azt hiszem 450-es :)

[ Szerkesztve ]

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#15) creation válasza Bird (#13) üzenetére


creation
senior tag

Az én tiszteletem meg a lekvárhűtők felavatott mesterét illeti :DDD :R

[ Szerkesztve ]

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#16) creation


creation
senior tag

Kis ápdét a cikkben, hogy teljes legyen itt is a körkép...

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#17) creation


creation
senior tag

Egy kis érdekesség... 130W PSU passive, kettő darab párhuzamos üzemben...

[link]

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#18) creation


creation
senior tag

Kicsit átláthatóbb formában, bekötve...

[link]

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#19) nemlehet


nemlehet
őstag

Szerintem nem érdemes teljesen passzívban gondolkodni. Gyári tápot átbuherálni nem szerencsés (főleg ha kicsi a keret, mert nem fér bele az esetleges fail). 1-2 minőségi, alacsony fordulatszámú ventillátor annyira halk, hogy legfeljebb konkrétan a füledre rakva fogod hallani, pár méterről már esélytelen. Már pici légmozgás is óriási különbséget jelent hőmérsékletben. Így viszont már egy gyári passzív táp is simán szóba jöhet az legalább tuti nem füstöl el. Persze ez csak vélemény, ha a barkácsolás és a tapasztalatszerzés a fontos akkor nem szóltam :D

Az a 2 Pico megoldás viszont érdekes.

[ Szerkesztve ]

Nokia 3310->3410->3100->6500 Slide(RiP Nokia)->Acer Liquid Metal ->Xiaomi Hongmi-> Xiaomi Redmi Note 3

(#20) creation válasza nemlehet (#19) üzenetére


creation
senior tag

Kicsit a barkács a cél valóban... Mert a gépház se gyári lesz amibe megépül. De a legnagyobb problémám a passzív tápokkal, hogy a hő ezeknél (kevés kivétellel), általában a házban marad. Amit meg nagyon nem szeretnék.

Azonban felmerült egy olyan lehetőség is, hogy mi van akkor, ha (a thermaltake gyártott ilyet ha jól emlékszek) RAM hűtőre, ami hőcsöves, rögzítem a melegedő komponenseket és azokat lógatom ki a házon kívülre (vagy marad a mini ninja megoldás)...

Szóval még fontolgatok és fejben tervezgetek, hogy az egység is megmaradjon és a design se sérüljön...

Gondolkodtam azon is, hogy esetleg a tápot lecsupaszítani, megnövelni a bordák hőleadó felületét és 1, max 2db nagyobb ventit a házban hagyni és szenzorokkal ellátni...

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#21) DonElvis


DonElvis
tag

Brada,

Szép a házikód!

Az egyik fő projektem volt 2014-ben, hogy csináljak magamnak egy labortápot.
Amit tud: 36V és 7,5A egyszerre két, teljesen független ágon. A két fő eleme egy egyedileg legyártott toroid trafó volt, és a DC/DC step down konverterek.

Ilyesmi:

[link]

Mivel nem akartam, hogy a hűtendő dolgok a házon belűl legyenek, én kiforrasztottam a kritikus alkatrészeket, és egy külön nagy hűtőbordára tettem, a nagy hűtőbordát pedig a házon kívülre helyeztem.
A helyes bekötés mellet arra kell még figyelni, hogy az alkatészek fizikailak ne érinkezzenek a hűtőbordával, csak hővezető pasztán és csillámon keresztűl. Ez abban az esetben persze nem igaz, ha minden alkatrésznek külön hűtőbordája van (persze minden áramkörtől függetlenűl).

Ezért szerintem az alkatrészek kiforrasztása és hűtőbordára helyezése járható út.

Fontos, hogy legyen vész esetére egy ventillátor, ami csak bizonyos hőmérséklet elérése esetén működne. Egy ilyen védő áramkör hűtővel együtt sem egy komoly összeg.

Ami nem számít, az nem érdekel

(#22) creation válasza DonElvis (#21) üzenetére


creation
senior tag

Tenklyú Brada :DDD

A venti szabályzásos kérdéskörben egy termisztor kontra LM317 és egy OMRON már meg is oldja a kérdést, főleg ha a termisztor még a bekapcsolt ventilátort is szabályozza.

Vagy egy egyszerű tranzisztoros kapu plusz termisztor. Ha elér a termisztor egy bizonyos értéket akkor a tranzisztor zárja az áramkört (ami hogy terhelhető legyen), lehet egy OMRON, ami bekapcsol egy termisztorral szabályzott mondjuk AC F12 TC-t és akkor a hűtés se rögtön porszívóval kezdődik, hanem csak olyan mértékben, ami feltétlen szükséges. A két termisztor üzemét meg össze lehet úgy hangolni, hogy zárásnál az első termisztor alá hűtsön x°C-al. Így nem kapcsolgat ha kell ha nem az OMRON. Ezzel a megoldással akár két 12cm-es ventit is szívesen látok a gépemben. S így végig van kergetve mindenen a levegő.

De még álmodok. Ma este Encsi később ér haza, mert bent kell maradni. Így lesz időm skiccelni.

[ Szerkesztve ]

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#23) DonElvis válasza creation (#22) üzenetére


DonElvis
tag

Oszt minek neked ide LM 317? Frankó kis állítható feszstab IC, használom is gyakran. De tudod-e hogy 0,6A-től már az is termeli a hőt rendesen? Arra is kell egy hűtőborda majd. Omron alatt nem tudom mit értesz, gondolom valami hőelem, amit én NTC-nek hívok. Szerintem átgondolt áramkörrel meg lehetne spórolni az LM 317 árát ami majdnem két sör! Valld be, hogy most azért elgondolkodtál.... ;D

Szerintem a legkomolyabb kihívás itt a megfelelő hűtőborda megvétele és farigcsálása lesz.

Üdv:
Don

Ui: Linkeld be pls. a házikód adatlapját, mert tényleg bitank. Aszem valami régebbi chifi, vagy codegen.
Valami hasonlót akarok énis.

Ami nem számít, az nem érdekel

(#24) creation válasza DonElvis (#23) üzenetére


creation
senior tag

Codegen MX-31

Adnak hozzá "tápot" is :DDD

Üdv, éhes :D

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#25) rewolt


rewolt
csendes tag

Sziasztok!
1. Érintésvédelmileg, életvédelmileg elég izgalmas lenne ha kihoznád kábellel a földelt dobozból az alkatrészeket!
2. A primer és a szekunder kör alkatrészeit csak nagy elővigyázatossággal szabad közös bordára tenni, gyárilag is oka van a külön bordának.
3. Ha pl a primer oldalon a kapcsfetet kábelre rakod , ezzel megnövelve a lábhosszúságot előfordulhat hibás működés , pl egy nagyfrekis gerjedés ami miatt nem a megfelelő frekin kezd el kapcsolgatni.
A diódák működését nem nagyon befolyásolja a lábhossz, de minden alkatrészt illik minél rövidebb lábbal használni. (pl kondi megváltozik az esr értékeh).

(#26) rewolt


rewolt
csendes tag

4. A tápban levő passzivál alkatrészek is a légáramra vannak méretezve, itt pl az ellenállásokra gondolok.
(Lehet hogy valahol pl.: negyed wattos ellenállást használnak de passzívan igényelné az ügy a fél vagy 1 wattos ellenállást is.)

(#27) creation válasza rewolt (#26) üzenetére


creation
senior tag

És mi a helyzet a hőcsővel való elvezetéssel? Akkor sem a közös borda, sem a kiforrasztás nem szükséges.

Azzal a földeléssel nem csak a doboz van letudva ám...

[ Szerkesztve ]

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#28) elektrotank


elektrotank
tag

Kösz az infót mindenkinek :D

Az a szóbeszéd járja Amerikában, hogy két intelligens faj létezik a földön: emberek és magyarok. - Isaac Asimov

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.