Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Sanya


Sanya
nagyúr

amatőr :)

most már tudja, hogy nem illik ilyet csinálni.

A bortól bolondokat gondol az ember, DE A PÁLINKÁTÓL MEG IS CSINÁLJA!!!

(#2) Tigerclaw


Tigerclaw
nagyúr

Most akkor okozott kárt vagy időben elkapták és nem okozott kárt? Nem védeni akarom, zárják be X évre, de ha jól értem idegen kezébe nem kerültek az Intel adatai, vagyis felesleges számításba venni, hogy hány milliárd lett volna a kár, ha... Ez olyan mintha fegyverrel kirabolna valaki egy bankot és úgy büntetnék meg, mintha mindenkit lelőtt volna a bankban, hiszen volt fegyvere és megtörténhetett volna.

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#3) hibavissza


hibavissza
veterán

mindenki ezt csinálja. ilyen erővel leatomozhatná kínát az usa....hülye volt a faszi, lopott cuccal kínában kell üzletelni, nem az arabokal. azok fosnak az nagy fehér úrtól (ja, épp most fekete).

ja,ja meg a zintel kára....faxom

[ Szerkesztve ]

(#4) akom


akom
senior tag

BŰNÖS!

(#5) xKacsax


xKacsax
aktív tag

Szerintem a lopott dokumentumokkal egy kisebb fizetés többlethez akart jutni vagy esetleg valamilyen váltságdíjat kérni értük. De minden esetre biztos, hogy valami anyagi célja volt vele.

Verba volant, scripta manent.

(#6) Youri válasza xKacsax (#5) üzenetére


Youri
veterán

Ez elég egyértelmű, de mivel nem okozott kárt, mert senkinek nem tudta értékesíteni, vagy senkit nem tudott vele megzsarolni, így az okozott kár, az eljárási költséget leszámítva 0$.
Hacsak nem kértek fel valami jogvédőt, aki a letöltés után kiszámolta :D

[ Szerkesztve ]

RTX ON

(#7) Angel1981


Angel1981
veterán

Nem akarok utólagos okoskodásba kezdeni, de azért az Intel is utánanézhetett volna, hogy egy ilyen fontos mérnöke hol folytatja a munkáját.
A jogosultságokat meg ezen speciális helyzetben már a szabadnapjai alatt elvehette volna, hiszen minek, ha egyszer már elvileg be sem megy dolgozni?

(#8) raper


raper
senior tag

Az nem mindig jó, ha egy mérnök az egyik nagy cégtől a másik nagy rivális céghez megy át, mert figyelő szemek fogják őt követni.

(#9) xKacsax válasza Angel1981 (#7) üzenetére


xKacsax
aktív tag

Hát szerintem ilyen területeken azért nem csak az fura hanem hogy az AMD nem nézett utána hogy mi volt az előző munkahelye és miért hagyta ott... :F

Verba volant, scripta manent.

(#10) JColee válasza akom (#4) üzenetére


JColee
őstag

Tudtam, hogy ezt mondja. :)

(#11) Tomcat


Tomcat
őstag

A hírben benne van hogy az AMD segítette a nyomozást, de azt nem tudjuk hogy ők tudtak-e róla hogy az illető jelenleg Intel alkalmazott. Lehet hogy be sem vallotta nekik a valódi foglalkozását amikor behívták. Egyébként meg az Intel-nél is szétnézhetnének az ügyben hogy egy felmondási időt töltő alkalmazott hogy tud ilyen jellegű adatokat csak úgy letölteni. Egyszerűen meg kellett volna vonni a hozzáférését, vagy legalább lekorlátozni egy olyan alacsony szintre hogy ne tudjon ilyen adatokhoz hozzáférni. :F

Egyébként az ilyen embereket én is utálom. Rengeteg ilyennel találkoztam már. Mi úgy oldjuk meg az ilyen kényes helyzeteket hogy telefon+notebook a felmondási idő első napjától visszahozva, leltárba véve, hozzáférési jogok azonnal felfüggesztve. Az asztali gépéhez a felmondási idő másnapjától kezdve már csak fogadhat levelet, küldeni nem küldhet. Kivinni már nem vihet ki semmit sem, még egy papírt sem. Csak a személyes holmikat szedheti össze. Ha nagyon macerás az illető akkor inkább elküldjük arra a néhány napra szabadságra csak ne tudjon szándékosan kárt okozni, adatokhoz hozzáférni, lemásolni, stb. + Az utolsó munkanapján a kilépési papírja kiállításának feltételeként egy nyilatkozat hogy az itt megszerzett tudást, adatokat, információkat, stb. nem adja tovább, nem használja fel. Ez a legutolsó a perdöntő a bíróságon. :)

Tomcat

(#12) sztikac válasza Tomcat (#11) üzenetére


sztikac
őstag

Az utolsó munkanapján a kilépési papírja kiállításának feltételeként egy nyilatkozat hogy az itt megszerzett tudást

hát amennyire én tudom, ha ezért beperel, csúnyán megjárjátok :U

(#13) schawo válasza sztikac (#12) üzenetére


schawo
titán

:K

A kilépőpapíroknak nem lehet feltételt szabni.

Ha ilyen követeléssel él egy cég a munkavállalójával szemben, azt munkaideje alatt megteheti, de a munkavállalót ezért kompenzálni kell, pl fizetéssel, extra szabadnappal stb.
És az ilyen megkötéseket még időben is korlátozni kell.

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#14) cheatergs válasza schawo (#13) üzenetére


cheatergs
senior tag

Elképzelni, hogy el akarják törni az ember lábát, hogy három hónapig ne tudjon dolgozni a konkurens cégnél. :DDD

[ Szerkesztve ]

Mindig minden mindegy

(#15) Tomcat válasza sztikac (#12) üzenetére


Tomcat
őstag

De bizony lehet. Ha nekünk bizonyíthatóan kárt okoz akkor az ügyvédeink haladéktalanul indítják ellene a keresetet. Nem volt még olyan személy aki ne nyilatkozott volna hogy a nálunk megszerzett üzleti titkokat és információkat nem adják tovább. Sajnos ilyen világban élünk ahol bármi megtörténhet. Más kérdés hogy sajnos rendszeresen meg is teszik.
Egyébként amikor belép valaki akkor aláírja a munkaszerződését is, amiben ez is feketén-fehéren benne van, vagyis hogy egyetért ezekkel a feltételekkel. Senki nem panaszkodik emiatt mert ez alapvetően természetes dolog (kellene hogy legyen). Ha mégis panaszkodna akkor nem írja alá és jöhet a következő jelentkező, de erre még nem volt példa. Továbbá egy ilyen munkaszerződésben az is szerepel hogy konkurens cégnél a munkavállalói jogviszony megszűnésétől számított 1 évig azonos pozíciót nem tölthet be. Mondjuk ezt is ki tudják játszani, felveszik más területre és nem ott dolgozik.
Nem tudom pontosan hogy megy ez az Intel-nél és az AMD-nél, de meg lennék lepve ha ez nem ugyanígy lenne csak nyakatekertebben megfogalmazva. Amiket eddig láttam (Corporate Level) azok mind hasonlókat tartalmaztak, sőt még a pontos tevékenységi kör leírás is benne van, tehát hogy mi lesz a területe, mi lesz a várható feladata, stb.

[ Szerkesztve ]

Tomcat

(#16) [O]-[C]-[B] válasza Tomcat (#11) üzenetére


[O]-[C]-[B]
tag

Ha ezt minden cég így csinálná ahogy "ti", amit kétlek már rég csődbe mentek volna a sok bírósági per miatt. Nyilván a kommented 90%-a túlzás.. bár inkább baromságnak mondnám. :)

Ha felmond a munkavállaló, akkor a felmondási idő alatt ugyanúgy megilletik a munkavégzéshez szükséges eszközök, hisz ez a dolgozói csomagjának része. Jó hogy a fizetéséből nem tiltotok egy részt egy esetleges későbbi bírósági perhez.

Ha azonnal felfüggesztik egy dolgozó jogosultságait, akkor a mai világban nem tud dolgozni, mivel már szinte semmi sem papír alapon történik egy nagyvállalatnál. Akkor minek menjen be a dolgozó, hogy kávézhasson? A levelezés korlátozása kb. hasonlóan "okos" ötlet. Aki anyagot akar elvinni a cégtől az kinyomtatja, pendrivera teszi, gmailről küldi el... megannyi egyéb módja van az adatok elvitelének.

Azt már mások is írták, hogy a kilépő papírt nem lehet feltételekhez kötni. Ezt azzal egészíteném ki, hogy mivel alapfeltétel, hogy a kilépőpapírodat a következő munkahelyen leadja a munkavállaló, ezért beperelhető a volt cég, hogy visszatartottak iratokat, amellyel a következő munkahelyre való bejutást meggátolták. Mondanom sem kell, hogy milyen fizetésektől eshet el a munkavállaló ilyenkor. Bemondásra 800 ezret is meg lehet adni, és mivel az új céggel munkaszerződést nem kötött a dolgozó (nem tudott), - egy gyorsított eljárás mellett is - 4-5 hónapig ezt kifizetni nem két fillér, nem beszélve, hogy ennek tényszerűségét az előző munkáltató nem tudja kétségbe vonni.

A nyilatkozat pedig egy vicc, mi az hogy nem használhatom fel az ott megszerzett tudást? :) Akkor mindenki az első munkahelyén dolgozna... Ezt komoly helyen úgy szokták megoldani, hogy kifizetnek 1 évet előre, aminek a feltétele hogy a konkurenciánál nem helyezkedhet el a munkavállaló. Addigra pedig az esetlegesen ellopott adatok úgyis idejét múlttá válnak.

(#17) [O]-[C]-[B] válasza Tomcat (#15) üzenetére


[O]-[C]-[B]
tag

Nem tudom elhinni, hogy törvénytelenül jár el a céged. Keresetet pedig egy munkaáltató sem indít a munkavállalója ellen, mert munkaügyi bíróságon munkáltató nem nyer. Ha kimondod a munkáltatónak a munkaügyi bíróság szót egyből kezesbáránnyá válik minden munkáltató. Még akkor is ha vitatott a dolgozó panasza. Senki nem szereti a feltűnést.

2 dolgot tudok elképzelni:
- első: most csak vetítesz.
- kettő: ha ez valós akkor az sem teszi legitimmé, hogy az emberek belemennek, mert mindenki dolgozni akar.

Kíváncsi lennék hol dolgozol...

(#18) sztikac válasza Tomcat (#15) üzenetére


sztikac
őstag

Továbbá egy ilyen munkaszerződésben az is szerepel hogy konkurens cégnél a munkavállalói jogviszony megszűnésétől számított 1 évig azonos pozíciót nem tölthet be

és ezért mennyit fizettek a munkavállalónak? Nekem még mindig úgy tűnik, hogy egy perben a cégetek lenne szopóágon :)

(#19) [O]-[C]-[B] válasza sztikac (#18) üzenetére


[O]-[C]-[B]
tag

Nyilván egy évet kellene, ahogy írtam is... ilyenkor ez a szokás. De olyankor egyben kicsengetik az egy évi járandóságot előre egy összegben, "munkakeresési támogatás" címszó alatt... :)

Egyszer csinálnák meg velem a leírtak felét, a személyiségi jogaim megsértése, a szabad munkavállaláshoz való jogaim megsértése és szerződésszegés címszó alatt olyan kövér pert akasztanék a nyakukba, hogy egy évi netto árbevételt kellene fizetni.

[ Szerkesztve ]

(#20) schawo válasza [O]-[C]-[B] (#19) üzenetére


schawo
titán

Látszik, hogy nem járt még munkaügyi bíróságon :U

Azokat az ügyvédeket meg már rég lapátra kellett volna tenni. Aki ennyire hanyag, az más területen is ilyen baromságokat tanácsol?

Előre, a munkaszerződéssel egy időben meg lehet szabni munkavállalással kapcsolatos bizonyos korlátozásokat, de mindenképpen kompenzálni kell érte a munkavállalót, különben a munkaügyi bíróság első mondattal semmisnek nyilvánítja.

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#21) ollie válasza [O]-[C]-[B] (#19) üzenetére


ollie
MODERÁTOR

Mert neked vannak jogaid, de a munkáltatódnak nincsenek, mi? :U

(#6) Youri: de akkor is bűnt követett el.

[ Szerkesztve ]

***

(#22) schawo válasza ollie (#21) üzenetére


schawo
titán

A munkáltatónak is vannak jogai, le is írtam, hogyan élhet vele. De úgy semmiképp ahogy tomcat írta.

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#23) ollie válasza schawo (#22) üzenetére


ollie
MODERÁTOR

Nagy része igaz amit írt. Abban az esetben nem mehetsz máshová dolgozni ugyanolyan munkakörbe, ha 1. benne van a munkaszerződésedben és 2. kifizetik neked az arra az időszakra járó munkabért.

***

(#24) schawo válasza ollie (#23) üzenetére


schawo
titán

De ezt az utolsó napon a munkavállaló orra alá dugott szerződéssel nem lehet megoldani :)

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#25) Youri válasza ollie (#21) üzenetére


Youri
veterán

Ezt nem vitatom, csak azt az 1 milliárdot nem értem...

RTX ON

(#26) ollie válasza Youri (#25) üzenetére


ollie
MODERÁTOR

Az egy elméleti összeg, valahogy ki kell fejezni a bűncselekmény súlyát. Mert ugye nem mindegy, hogy mondjuk csak a CEO szerelmes levelét, vagy komoly értékű üzleti titkokat lop el a cégtől.

***

(#27) Okoska2


Okoska2
aktív tag

Kar erte biztos jo szakember lehetett. Majdnem 5 ev Compaq/HP, 5 ev Intel es szinte biztos, hogy ismerose hatasara aki az AMD nel dolgozott hagyta ott a regi helyet. Az AMD tudta hol dolgozott mivel ok csabitottak at. Elkepzelhetonek tartom, hogy nem eladasra mentek volna a rajzok hanem segitettek volna a munkaban. Az is hatalmas ertek. Ilyen fiatalon ekkora tudassal bortonbe menni katasztrofa mindenkinek. Az Intel is balfasz, hogy felmondasi ido alatt ilyen jogosultsagokat hagyott a dolgozonal. Ezen biztos valtoztattak azota. Gondoljatok bele egy ilyen Indiabol oda kerult ember nem hogy megbecsulne, hogy hol dolgozik es ez mekkora dolog hanem meg lop egy olyan cegtol ahol emberek ezrei veszithetik el a munkajukat miatta. Meg kell buntetni kemenyen. Min 20 evet fog kapni az tuti. Es sajna azt kell mondanom, hogy megerdemli.

Milyen operációs rendszert használsz? - Lidocaint és szikét.

(#28) Tomcat válasza ollie (#23) üzenetére


Tomcat
őstag

Köszönöm hogy megerősíted. Minden úgy van bizonyos ágazatokban ahogy leírtam. Én bizony nem a betanított szalagmunkás szerencsétlen biorobotokról beszélek hanem a kutató-fejlesztő mérnökökről, technikai igazgatótókról, CEO-ról, stb. Bizony nagyvállalati szinten benne van a munkaszerződésben pontról pontra minden. Fontos ipari titkokat, folyamatban lévő fejlesztéseket fedő pozíciókból a világon sehol sem lehet egyik napról a másikra munkahelyet váltani pláne nem konkurens cégnél ugyanabban a pozícióban.

Tomcat

(#29) schawo válasza Tomcat (#28) üzenetére


schawo
titán

[link]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#30) Tomcat


Tomcat
őstag

Szerintem érdemes még azt leírnom hogy minden esetben az a termék, teljesítmény, tudás, fejlesztés, megszerzett információ amit egy dolgozó egy adott cégnél véghezvisz/megszerez az az adott cég tulajdona, nem a dolgozóé. Sokan ezt felejtik el még ma is. Attól hogy valaki valahol dolgozik és ott valamilyen eredményt elér az nem a saját éredménye hanem a vállalaté, hiszen a vállalat eszközeivel érte el azt. Maximum a HR feljebb pontozza ha jól dolgozik, de a munkája eredménye és annak kimenetelei akkor is a vállalatot illetek meg.
Ha pl. egy üzlezti találkozón egy ügyféltől/szállítótól az alkalmazott kap egy névjegykártyát akkor az nem az övé hanem a cégé. Nem teheti zsebre hogy jó lesz majd az új munkahelyén mert ezzel törvényt sért. Ugyanúgy nem másolhat le saját célra adatokat sem mert azzal is törvényt sért.
A munkaadót ugyanolyan törvények védik mint a munkavállalót világviszonylatban is. Ha nem így lenne akkor minden vállalat nagyon komoly problémákba ütközne a munkahelyet váltó dolgozók miatt.
Egy másik példával élve bitzos sokan követitek a Formula1-et. Ott is lehet olyat látni-hallani hogy ki van kötve pl. egy távozó/érkező technikai igazgató esetén hogy csak a jövő vagy az utáni autón dolgozhat, esetleg fél-egy-másfél évig egyetlen F1-es csapat közelébe sem mehet nemhogy technikai igazgatónak, de még tányérmosogatónak sem a konyhára a paddock-ban.
Az ilyen szigorú helyeken azt szokták még bevett gyakorlatként alkalmazni hogy az érdemelges munka megszűnése után úgynevezett fizetett szabadságra küldik az illetőt, ami azt jelenti hogy inkább fizet neki a munkaadója a semmiért, csak ne tudja érdemlegesen a konkurenciát friss adatokkal, információkkal, fejlesztésekkel támogatni egy meghatározott időpontig.
Véleményem szerint az Intel-nek itt ezt lett volna a célszerű alkalmazni hogy elkerülje az esetleges problémákat.

Tomcat

(#31) Tomcat válasza schawo (#29) üzenetére


Tomcat
őstag

Ha a munkaszerődésben szerpel (márpedig szerepel) hogy egyetért a feltételekkel amikor belép, akkor kutya kötelessége a kilépő dolgozónak nyilatkozni arról hogy a megszerzett információkat máshol nem használja fel, nem adja tovább, stb. Ha aláírta akkor jogilag kötelességet vállalt arra hogy a szerződés szabályai szerint jár el kilépéskor is. Általában van még egy leltár jegyzék arról amiket átvett és azokat bizony maradéktalanul át is kell adni. Én még nem találkoztam olyannal hogy valaki az utolsó napján ne tudott volna kilépéskor két aláírást megejteni.
Senki nem dug senki orra alá semmit, egyszerűen a munkaviszony addig fennáll amíg a kilépő dolgozó nem tett eleget az általa aláírt szerdődésben foglalt kötelességeinek.

Tomcat

(#32) schawo válasza Tomcat (#31) üzenetére


schawo
titán

A megszerzett információt (tervrajzok, stb) közvetlenül akkor sem használhatja fel, ha külön nem nyilatkozik ilyenről.

A szaktudását viszont továbbviheti akkor is, ha ilyen butaságot dugnak az orra alá. Ha benne volt a munkaszerződésben, hogy nem mehet máshova, és nem használhatja fel a szaktudását másik ágazati szereplőnél, akkor is szarhat az egészre, kivéve ha ezért a vállalásért kompenzációt kap. De ezt ki kell kötni a munkaszerződésben vagy külön megállapodásban, hogy mi az a kompenzáció, amit a vállalat ezért cserébe felkínált.

munkaviszony addig fennáll

Így van, ezt meg is fogja állapítani a MB, és lehet perkálni a munkavállaló felé az elmúlt hónapok/évek elmaradt bérét kamatostul + perköltség.

Én még nem találkoztam olyannal hogy valaki az utolsó napján ne tudott volna kilépéskor két aláírást megejteni.

Nem az a kérdés, hogy a munkavállaló aláírja-e, hanem az, hogy a bíróság elfogadja-e az aláírt szerződést. Mert nem fogja.

[ Szerkesztve ]

evDirect villanyautós töltőhálózat

(#33) [O]-[C]-[B]


[O]-[C]-[B]
tag

#28-ra
Én sem egy garázscégnél dolgozom, hanem a világ legnagyobb olajcégének az IT igazgatóságán vagyok osztályvezető. Biztosíthatlak, hogy a titoktartási nyilatkozatban benne van amit mondasz, és vonatkozik rád amíg a cégnél dolgozol. Utána már nem! (Lásd 5-6. pont)
Azonban amikor elmész ha szeretné a cég hogy a konkurenciához ne vidd el a belső infókat megváltja ezt pénzzel, maximum 3 éves időtartamig. Egyoldalú papírt nem dughat az orrod alá, olyat amilyet "ti" tesztek.

#30-ra
Tévedsz, hogy ha azt hiszed, hogy a kapcsolati tőke minden esetben a munkáltatót illeti meg. Vannak választott tisztségviselők is.

#31-ra
Tévedsz, hogy ha azt hiszed, hogy azért mert kiköti a céged azért jogszerűen jár el. A hatályos magyar törvények egyértelműen sokkal lazább feltételeket szabnak meg, és ez az irányadó. Ha ennél szigorúbb feltételeket szabnak meg a munkavállalónak akkor a munkavállalót az elmondottak alapján kompenzálni kell.

Továbbra is kíváncsi vagyok erre a nagy multira, ahol dolgozol és hobbijogászokat alkalmaznak! :)

[ Szerkesztve ]

(#34) hibavissza válasza Tomcat (#11) üzenetére


hibavissza
veterán

teljesen tudatlan vagy munkaügyben.

(#35) MacCaine


MacCaine
őstag

Ez iszonyatosan ciki az Intelnek. Akkora biztonsági rés van (volt?) náluk, mint ide Lacháza...

(#33) [ O ]-[ C ]-[ B ]: Shell? :)

[ Szerkesztve ]

(#36) [O]-[C]-[B] válasza MacCaine (#35) üzenetére


[O]-[C]-[B]
tag

Shell... közel sem a legnagyobb. :) Maximum Európában.
Exxon-ról hallottál? Ha nem akkor az Esso lehet többet mond.

(#37) MacCaine válasza [O]-[C]-[B] (#36) üzenetére


MacCaine
őstag

Market value szerint lehet, de az elég gyorsan tud változni. (Lásd Apple.)

(#38) [O]-[C]-[B] válasza MacCaine (#37) üzenetére


[O]-[C]-[B]
tag

Legfőképp az számít. A tőzsdén, a piacon, a befektetésekben, a Forbes-nál :) ... mindenhol!
Amit linkeltél az nem is pontos adat (főleg a Shell-nek és nekünk sem) és nem csak ezek a mértékek számítanak. Ezek a piacon elfoglalt helyet határozzák meg. A vállalat erejét / nagyságát / stabilitását a shareholderek adják, azaz hogy mennyi tőket hajlandóak bepumpálni ha kell.
Ha a Shell elbukja Irakot, akkor a részvényáraik kb. 20%-ot fognak esni, mert csak olajjal foglalkoznak. Ha a market valuet nézzük akkor jócskán lecsúsznak majd. Ezzel szemben az Exxon konszern legalább 10 üzletágban érdekelt, és ha el is bukjuk a jelenlegi iraki szerződéseket és a Shell veszi át akkor sem lesz számottevő változás a piacon: kb 1-2%.
A vállalat sikerét nem az árbevétel, vagy a profit határozza meg, hanem a mögötte álló emberek, cégek, befektetők elégedettsége vagy épp elégedetlensége. :)

(#39) MacCaine válasza [O]-[C]-[B] (#38) üzenetére


MacCaine
őstag

"Legfőképp az számít."

Legfőképp az számít, hogy pillanatnyilag mennyit adnak egy részvényért? :F Naneee...

"A vállalat sikerét nem az árbevétel, vagy a profit határozza meg, hanem a mögötte álló emberek, cégek, befektetők elégedettsége vagy épp elégedetlensége"

A kettő erősen összefügg.

Egy cég értékét elsősorban az eszközei határozzák meg szerintem, tehát az "Assets" szerint kell sorbarakni a Forbes-listán. Így meg az Exxon csak harmadik... Maradjunk annyiban, hogy egy bazinagy olajvállalatnál dolgozol. ;)

[ Szerkesztve ]

(#40) bazsi83vp


bazsi83vp
senior tag

Ennyi hülyeséget - egy cég csak azt határozhatja meg, hogy én ne adjak át dokumentációt, üzleti dokumentációt stb...
Ha máshol megkapom ugyan azt a mérnöki feladatot és még egyszer hasonlóan, új dokumentációval bizonyítom, .. akkor az az új cégem szellemi terméke lesz. Max néhány csavarhely arrébb lesz, mert azért nem 100% a memóriám. Ennyi.

Amit megtanulok az az én tacit tudásom .... majd mond meg az operaénekesnek, ki vagy rúgva ... de a hangod marad :DDD

(#41) ollie válasza bazsi83vp (#40) üzenetére


ollie
MODERÁTOR

Ha elolvastad volna a cikket tudhatnád, hogy nem erről van szó.

Na meg egy komolyabb áramkört nem fogsz újratervezni ugyanúgy, az biztos.

***

(#42) bazsi83vp válasza ollie (#41) üzenetére


bazsi83vp
senior tag

Egy olyan bonyolult áramkört nem is egymagamba tervezek meg....

(#43) bazsi83vp válasza ollie (#41) üzenetére


bazsi83vp
senior tag

Bocsi a dupláért, csak kiléptem - nem konkrétan a cikkre reagáltam, hanem 1-2 az agyunk is a cégé hozzászólásra - ha így érthetőbb.

(#44) [O]-[C]-[B] válasza MacCaine (#39) üzenetére


[O]-[C]-[B]
tag

Legfőképp az számít, hogy pillanatnyilag mennyit adnak egy részvényért? :F
Naneee...

Most erre mit mondjak. Igen, így működik a világ, veled vagy nélküled... A fizetési hajlandóság számít a leginkább...

Egy cég értékét elsősorban az eszközei határozzák meg szerintem, tehát az "Assets" szerint kell sorbarakni a Forbes-listán. Így meg az Exxon csak harmadik... Maradjunk annyiban, hogy egy bazinagy olajvállalatnál dolgozol. ;)

Szerencsére egyedül vagy a véleményeddel.... Azt azért szögezzük le, hogy azért istentelen marhaság amit írsz, mert logikusan is ha végiggondolod rájössz a tárgyi eszközök a rendszeresített idejük alatt állandóak. Na most egyik napról a másikra hogyan tudja lefelezni magát egy cég mondjuk a gazdasági válság miatt, kirabolják őket? Vagy a tűzvész elpusztítja a tárgyi eszközeit?
Részletes olvasnivaló
Kevesebb olvasnivaló, de magyarul
"A világ összes nyilvánosan működő részvénytársaságának piaci kapitalizációja 2008. májusában 57 500 milliárd USD, míg 2008. szeptemberében 40 000 milliárd USD volt. Ez a durva csökkenés egyik következménye az ekkor kibontakozó gazdasági világválságnak is."

Mi történt 4 hónap alatt? Tönkre mentek a tárgyi eszközök? Ugyan már... megijedtek a befektetők és kivették a pénzüket a vállalatból (eladtál a részvényt). Ez sokkolta a piacot és lenyomta a részvény iránti keresletet, így annak árát is -> értékcsökkenés.
Ergo ha a vállalatodban a részvényesek bizalma megrendül akkor ész vesztve elkezdik eladni a részvényedet. Lemegy annak az ára és senki sem akarja azt megvenni. Ez által kivonják a tőkét alólad, tehát nincs mit forgatni, nincs ami profitot termeljen. A működési költségek hatalmasak, és ha más külső tényező nem is, de ez mindenképpen lenullázza a vállalatot akár rövidebb távon is. Mit tanultunk meg? A vállalat piaci értéke legfőképpen NEM a tárgyi eszközeitől függ, hanem a részvénye stabilitásától (ami a befektetők elégedettségnek vagy elégedetlenségének a tükre). :)

Egyébként a vállalat érte egy komplex dolog, és sok mindentől függ:
- pénzeszközök
- vevőállomány
- tárgyi eszközök
- immateriális javak
- kapcsolati tőke
- piaci megjelenés (lásd: BKV eléggé népszerűtlen)
- vezetői és dolgozói kompetenciák (tudás)
- részvényesek látható tőkéje (amit már a cégbe fektettek)
- részvényesek nem látható tőkéje (amit még nem de nagy valószínűséggel a cégbe fektetnek majd)
stb stb. a felsorolás még mehetne a lap aljáig...

[ Szerkesztve ]

(#45) MacCaine válasza [O]-[C]-[B] (#44) üzenetére


MacCaine
őstag

Nem tárgyi eszközöket írtam, hanem simán eszközöket. Egy másik cégben való részesedést is szoktak így hívni, nem?

"Ugyan már... megijedtek a befektetők és kivették a pénzüket a vállalatból (eladtál a részvényt). Ez sokkolta a piacot és lenyomta a részvény iránti keresletet, így annak árát is -> értékcsökkenés."

Ezzel pont az én igazamat bizonyítod, nincs köze a részvényárfolyamnak, azaz a cég piaci értékének a valós értékéhez.

"A vállalat piaci értéke legfőképpen NEM a tárgyi eszközeitől függ, hanem a részvénye stabilitásától (ami a befektetők elégedettségnek vagy elégedetlenségének a tükre)."

Nem is ez a vita tárgya, hanem az, hogy a piaci értéknek köze nincs a valós értékhez.

[ Szerkesztve ]

(#46) Okoska2


Okoska2
aktív tag

Egyet elfelejtetek. 1. A ceg csak akkor kap penzt ha reszvenyt bocsat ki.
2. Ha mar egy ideje tozsden van akkor a nala levo reszvenybol elad. Ennyi.
Nem a ceget teszik tonkre a reszvenyesek (de akar az is lehet, mert belepofazhatnak a nagyok a menetrendbe) hanem a reszvany erteke megy le es fel.
Ha lemegy a ceg erteke a reszveny piacon de a ceg tovabbra is nyereseges a ceg tovabb fog mukodni. Max a tulaj az egyszer 100 at ero reszvenyet ami ma 0.1 vissza vasarolja. Ha akarja.. Nokiat is hogy fikazzak paran. Szar a vezetes de zsetonjuk meg van. Elofordulhat, hogy egy jo vezeto a tizedere visszafogja a ceget es akar a mostani kibocsajtast is tudja tartani. Szervezes kerdese az egesz. A Nokia tul nagy es nem tudja fentartani magat. Ha kissebb lenne (sokkal) akkor baromi nyereseges lenne. Szervezes kerdese. Ha ugyesek lennek vagy csodkozelbe mennenek es felvasaroltatnak magukat vagy be is csodolnenek es ujraneveznek a gyereket. Rengeteg penzt megsporolnanak ha ertitek mire gondolok. Nem szep dolog de gazdasagos. Ha nem ertitek, nem szoltam.

Milyen operációs rendszert használsz? - Lidocaint és szikét.

(#47) [O]-[C]-[B] válasza MacCaine (#45) üzenetére


[O]-[C]-[B]
tag

Minden olyan eszközt tekinthetünk asset-nek aminek értékteremtő képessége van, kivéve a humanoid munkaerőt. A fixed asset, számviteli körökben csak asset jelentése tárgyi eszköz. Tárgyi eszköz: ásó, kapa, nagyharang, cégautó, számítógép, daru stb. Amire te gondolsz az az investment azaz befektetés. Ez is egyfajta asset ha úgy vesszük, bár simán "asset"-ként a tárgyi eszközöket hívjuk. Részben igazad van.

Szerinted kitől veszik vagy nem veszik a részvényt? A cégtől. Ha nem veszik nem adnak likvid tőkét a cégnek, ergo kihúzzák alóla a talajt. Szerinted akkor mennyi profitot fog termelni? Keveset. Ettől többet fog érni, aligha. Lásd már a gondolatokat és a tartalmukat. Ezzel pont azt bizonyítottam, hogy nincs igazad, te pedig azt hogy a szöveg megértése is gondokat okoz. Pedig szándékosan nem használtam idegen szavakat. :)

Akkor idézek a wikipediából:
"Market value is the price at which an asset would trade in a competitive auction setting. Market value is often used interchangeably with open market value, fair value or fair market value, although these terms have distinct definitions in different standards, and may differ in some circumstances."
angol kisszótár:
- market value: piaci érték
- interchangeably: szinoníma
- fail value: valós érték
Beláthatjuk, hogy olyannyira nincs köze a piaci értéknek a valós értékhez, hogy a 2 fogalom egy és ugyanaz, egymás szinonimái.

(#48) MacCaine válasza [O]-[C]-[B] (#47) üzenetére


MacCaine
őstag

"Szerinted kitől veszik vagy nem veszik a részvényt? A cégtől."

Tévedés. Egy nagy részvénykibocsájtás után (ugye nemsokára a Facebook pl.) nem sokat szokott foglalkozni a cég a részvényeivel. Megkapta a tőkét, ami ezzel jár. Utána a részvény új tulajdonosai adják-veszik a cég részvényeit. Maximum egy nagyobb részvény-visszavásárlásnál kerül megint a képbe a cég (lásd az utóbbi időben az OTP).

"Beláthatjuk, hogy olyannyira nincs köze a piaci értéknek a valós értékhez, hogy a 2 fogalom egy és ugyanaz, egymás szinonimái."

"Ezzel pont azt bizonyítottam, hogy nincs igazad, te pedig azt hogy a szöveg megértése is gondokat okoz."

:DDD :C

Én értem, hogy mit írsz. És te érted, hogy mit írsz? Nekem úgy tűnik, nem. Ráadásul hibás következtetéseket vonsz le hibás feltevésekből. A logikai levezetés nagyjából rendben van.
Ezek után nem igazán hiszem el, hogy osztályvezető vagy az ExxonMobilnál. :DDD

Eszembe jutott egy jó kérdés:

Ha egy cég piaci értéke és valós értéke ugyanaz, akkor miért változik a tőzsdén a részvények árfolyama? Ha akarod, levezetem mire gondolok...

[ Szerkesztve ]

(#49) [O]-[C]-[B] válasza MacCaine (#48) üzenetére


[O]-[C]-[B]
tag

Én értem, hogy te mit írsz, de az osztalékot a cég fizeti vagy nem fizeti az elégedetlenkedő vagy elégedett részvény megvásárlóinak.
Szigorúan stratégiai szempontból vizsgáljuk ha a részvénytulajdonosok elégedettek akkor általában nem kérik az osztalékot hogy még többet gyarapodjon a cég, ez által még többet érjen a részvény és hogy extraprofitra tegyenek szert.
Ellenben vitatott döntések sorozatával pld. HP és Léo Apotheker a részvényesek megijednek és kiveszik a pénzükét az osztalékosztáskor ezzel nem hagyva likvid tőkét a cégben. Legalábbis lényegesen kevesebbet. Ha ez sem elég a piacnak akkor elkezdik eladni a részvényt (egymást közt) ezzel túlkínálatot hozva létre, ami miatt lemegy a részvény ára.
Maradjunk a HP-s példánál: rossz cégstratégia -> elégedetlenkedés -> pánik -> tőke visszahívása -> profitcsökkenés -> részvényár csökkenés -> piaci érték csökkenése (~nagyjából a felére a HP esetében). Mi nem érthető ezen a folyamaton?

A kérdésedre visszakanyarodván: hogy miért változik? Arra gondolhatsz szerintem, hogy a valós érték állandó és a piaci érték pedig miért csökken?!
Nos a valós érték nem állandó, hanem az is fluktuál a piaci értékkel együtt. Van egy pici "delay" a kettő között időben. Leírtam már hogy milyen tényezők adják össze a valós értéket.
Vegyél el némi vevőállományt (-> a vállalat vevőkört vesztett) mint a Nokiánál, vagy csökkentsd a vezetői és a dolgozói kompetenciákat (-> a vállalatot nem oda illő emberek vezetik) mint a HP-nál és valós értéken csökken a vállalat értéke.
Vizsgáljuk meg a másik oldalt (piaci érték):
Miután a Nokia piaci részesedése a 2007-es évek eleji ~60%-ról 2011 év végére 11%-ra süllyedt. Vevőkört vesztettek, ezért csökkentek a részvényárak, csökkent a piaci értéke a cégnek.
Miután Apotheker úr hibás döntései miatt (PalmOS felvásárlása -> WebOS elkészítése, majd megbuktatása) a vállalat rengeteg pénzt fektetett egy halott projektbe majd megbuktatta a piaci ismét reagált és a csökkenő valós érték mellett a részvényárak 40%-ot csökkentek, és nagyjából $30 milliárd volt a piaci értékcsökkenése a cégnek 11 hónap leforgása alatt.
Nyilván ezek leegyszerűsített gondolatok és néhol egyenes nyilat teszek tények és okozatok közé, holott egyéb tényezők is közrejátszottak, de a fő tényezőket leírtam:
- Nokia esetében: csökkenő piaci részesedés -> valós érték csökkenés -> csökkenő részvényárak -> csökkenő piaci érték.
- HP esetében: idióta vezetés -> valós érték csökkenés -> csökkenő részvényárak -> csökkenő piaci érték.

A fricskára meg: engem nem érdekel mit hiszel és mit nem, csak hogy mit tudsz és mit nem. Az emberek amikor nem tudják a véleményt kritizálni, megdönteni, a mögötte álló másik személyt próbálják.... :W

[ Szerkesztve ]

(#50) ZollR válasza MacCaine (#48) üzenetére


ZollR
tag

Sűrgősen menj el egy vállalatgazdaságtan órára...

Sry, nem tudtam kihagyni! :)

Végül, a dollár, az euró és a nyugati imperialista kapitalista hatalmak alkonyában nem marad más, csak 7-1=6 milliárd bitcoin spekuláns, akik autodidakta módon sajátították el az open source közgazdasági tudományokat! By: --Rawlings--

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.