Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  BLOGOUT  »  [Re:] Braindump 1

Hozzászólások

(#1) Gebriel


Gebriel
veterán

Öntudat nincs lélek nélkül.

(#2) tobal válasza Gebriel (#1) üzenetére


tobal
tag

Ez elég erős állítás, alá is tudnád támasztani valamivel? Az is elég, ha definiálod, hogy mi az öntudat, illetve mi a lélek, hogy tudjuk, te mit értesz alattuk.

(#3) Gebriel válasza tobal (#2) üzenetére


Gebriel
veterán

Mivel a lélek tudományosan nem bizonyítható, így alátámasztani persze nem fogom tudni.
Max teóriámat tudom veled megosztani.

Maga a Öntudat, az, hogy én, én vagyok, ÉRZEK, akarok, legegyszerűbb érzetben is benne van a sajátossága,
hogy egy tudat (alany) tud (érez, akar stb.) valamit ami szubjektív.

Ember több, mint egy elme és egy test, és hogy az ember – aki maga a lélek – képes irányítani az elméjét és a testét.
Tehát irányítja vagy éppen nem érzéseit.

És pont fentieknek köszönhetően, az MI megalkotása ezidáig kivitelezhetetlen.

"hogy egy MI létezése bizonyíthatja, hogy nem létezik lélek"
Előző hsz.-em, erre az állításra írtam.
Illetve kíváncsi vagyok, hogy bizonyítaná, hogy nem létezik lélek?

(#4) tobal válasza Gebriel (#3) üzenetére


tobal
tag

Bemásolom ide is, amit ugyanerre a kérdésre adtam válaszként egy másik thread-ben:

Nem állítom, hogy egy MI megteremtése feltétlenül bizonyítja, hogy lélek nem létezik (főleg mivel azt is elég nehéz lenne eldönteni róla, hogy valóban van öntudata, nem csak úgy tesz, mintha lenne...), ezért írtam feltételes módban. Csupán azt állítom, hogy ha sikerül MI-t létrehoznunk, azzal bizonyítottá válhat, hogy nem szükséges a lélek ahhoz, hogy a tudatunk működjön, hiszen akkor tényleg lehetséges, hogy mi csak az agyunk hihetetlenül bonyolult neuronhálójában cikázó elektromos jelek összessége vagyunk. Ez még nem jelenti azt, hogy nincs lélek, csak azt, hogy nincs rá feltétlenül szükség.
De ez tényleg messzire vezet, és most nem érzem magam képesnek teljes mélységében kifejteni, de nagyon érdekes téma. Annyit azért megjegyeznék, hogy én személy szerint hiszek benne, hogy létezik lélek, csak nem lehetek benne teljesen bizonyos.

(#5) zone válasza Gebriel (#3) üzenetére


zone
őstag

A megfogalmazásod és következtetésed rettentően elnagyolt és logikátlan. Azt mondod, ha egy előlénynek vannak érzései és akarata, akkor van öntudata. Nem csak az emberek, az állatok is képesek érezni szeretetet, bűntudatot, boldogságot vagy szomorúságot. Azonban nem szabad összekeverni az érzelmeket az önismerettel (self-awareness) vagy az öntudattal (consciousness).

Mit jelent az, hogy "az ember képes irányítani az elméjét és a testét"? A saját testünk irányításából hogyan származik a következtetésed: "Tehát irányítja vagy éppen nem érzéseit."? Aki teljesen lebénul az talán nem tudja irányítani az érzéseit? Valamint a belső szerveink is a testünk része, mégsem tudjuk tudatosan irányítani.

Ebből pedig hogyan jutsz arra a következtetésre, hogy "az MI megalkotása ezidáig kivitelezhetetlen"?
Már most is léteznek remek mesterséges intelligenciák, amik megválaszolják a kérdéseinket, pl. Google, Wolfram Alpha, Cleverbot. Ezek azonban nem erős mesterséges intelligenciák, mert annak ellenére, hogy helyesen válaszolnak, valójában magát a kérdést nem értik meg, csak algoritmusok alapján működnek.

Mellesleg nincs szükség annak a bizonyítására, hogy valami nem létezik, a tudomány nem így működik. A feltételezést, pozitív állítást kell bizonyítani, nem pedig az ellenkezőjét. Feltételezni bármit lehet és meg lehet próbálni bizonyítani, de miért kellene egy nem bizonyított állítás cáfolatára energiát pazarolni?

YouTube - https://goo.gl/bCKFYP

Útvonal

Fórumok  »  BLOGOUT  »  [Re:] Braindump 1
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.