Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) ukornel


ukornel
aktív tag

Kíváncsi vagyok, hova fejlődik a HBM.
Valamivel nagyobb kapacitással laptopba, mobilba APU, SOC mellé is ideális lenne, DDR4 nélkül.

A HPC szegmens is profitálhatna belőle. Az utóbbi évek csúcstartó szuperszámítógépeit végignézve az látszik, hogy az egy magra eső memória mennyiség biztosítására talán már a mostani HBM implementáció is alkalmas lenne. Némi fejlesztéssel (8 hi, 16 hi? :B ) pedig megközelítheti az egységnyi számítási teljesítményre eső memóriamennyiség (GB/TFLOPS) legutóbbi trendjeit.

#2 Sondi1986

Ez JEDEC szabvány, nem?

[ Szerkesztve ]

(#2) Sondi1986


Sondi1986
addikt

A lényeg hogy mennyiért lehet majd licencelni az AMD-től.

(#3) snecy20


snecy20
veterán

Valaki összefoglalná, hogy ez milyen lényeges változásokat hozhatna a jövőben? Nagyon nem sikerült megértenem a cikkből, magas ez nekem. :)

Az Oroszországnak küldött iráni drónszállítmányok csak elnyújtják a háborút.

(#4) creation válasza snecy20 (#3) üzenetére


creation
senior tag

Drágább lesz a Cigi ;] Meg a Benzin is! ;]

Amúgy meg, a végeredmény: Kisebb VGA kártya fizikai méretét tekintve, kevesebb hő és wattlagos fogyasztás mellett nagyobb teljesítmény. Viszont több lesz a dudor :)

Várom mikor kerül "egy kalap alá" a VGA és a VRAM :R

[ Szerkesztve ]

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#5) ukornel válasza snecy20 (#3) üzenetére


ukornel
aktív tag

Alacsonyabb fogyasztású VGA, vagy ugyanakkora fogyasztási keretbe nagyobb teljesítményű GPU fér bele.
Hathatósan elhárítja a memóriasávszél-limitet.
Egyszerűbb, kisebb PCB.

#6 Kopi31415

Marginálisan.

[ Szerkesztve ]

(#6) #06658560 válasza ukornel (#5) üzenetére


#06658560
törölt tag

Még komolyabb hűtő.

(#7) babkukta


babkukta
senior tag

nagyon kíváncsi leszek erre a tényleges gyakorlatban!! Ez mind jól néz ki, aláírom! De működjön is így! Valamint kicsit félek még attól (igaz 7 éven át tartott a fejlesztés, de mégis kezdetleges az egész), hogy mennyire lesz hatékony és tartós ez a cucc

Üdvözlettel, Tibi

(#8) Olajka02 válasza snecy20 (#3) üzenetére


Olajka02
aktív tag

Én csak bele kukkantottam, és az számomra világosan látszik, hogy helyet biztosan meg lehet vele takarítani.
Tehát én úgy gondolom, hogy a videókártyák mérete pl- ez által csökkenhet (nyák alapterülete), a teljesítmény megtartása, vagy növekedése mellett .
De lehet hogy rosszul értelmeztem...

[ Szerkesztve ]

(#9) snecy20 válasza ukornel (#5) üzenetére


snecy20
veterán

creation, ukornel

Kösz a lényeget. :)

Olajka02

A kártyák méretének csökkentése nem lenne hátrány, jelenleg pont ellentétes a trend, 30cm-es, 1kg feletti kártyáknál járunk, ez akárhogy is nézem...gázos.

[ Szerkesztve ]

Az Oroszországnak küldött iráni drónszállítmányok csak elnyújtják a háborút.

(#10) repvez


repvez
addikt

Arra azért kiváncsi vagyok, hogy mi miatt nem lehet ezt az eljárást még rendszermemóriaként használni, mert ott ugye nehogy DDR5 hanem mégcsak a 3as szintnél tartunk.

Bár még mindig az adattárolás a leglassabb eleme az egész rendszernek. 10 évvel ezelött is kb ugyan anyni időbe telt betölteni meg átmásolni mint mostanság , érezhető javulás nem sok volt.

Amugy a jó oldalát leirták a cikkben,de arról elfeledkeztek, hogy hátrányként az egymásra pakolt memoria rétegek és a GPU mag közelébe pakolás az eléggé kis helyre koncentrálja a hőt és igy még nehezebb lesz hatékony hütést késziteni a VGA-ra, mikor már most is eléggé a határon vannak egyes tipusnál.

Ha jól olvastam akkor a 390x-et már vizhütéssel árulják.Kérdés, hogy mennyire megbizható és sérülékeny egy ilyen rendszer.

[ Szerkesztve ]

(#11) ssppiikkee


ssppiikkee
tag

A tartósság is fő szempont kell hogy legyen, de ennyi fejlesztéssel töltött év után, nyilvánvaló hogy megbízható konfiguráció születik belőle! És szélesebben körben is érdemes alkalmazni szerintem :R

Tuning, Modding 4ever! http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=ssppiikkee

(#12) creation válasza snecy20 (#9) üzenetére


creation
senior tag

Igazából ez a szabvány jó hír a HTPC szegmensnek. Főleg ha sikerül az APU és SOC területetn is bevetni. Érdekes dolgok történhetnek meg a jövőben :R

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#13) Angel1981


Angel1981
veterán

TROLL ON

Ez megint egy újabb AMD féle "meglátjátokmajd5évmúlvahúúúúmilyenüberszuperbrutállesz!!!"
Aztán 5 év múlva tücsökciripelés? :U

TROLL OFF

(#14) Kotomicuki


Kotomicuki
senior tag

Végre, jó pár év késéssel, de megértük ezt is, csak így tovább -> bele a RAM-ot a CPU/GPU/APU-ba, de mentül többet, gyorsabbat és minél szélesebb buszon!
Aztán már csak a háttértár és I/O-rendszerek gyökeres megújítása marad hátra és kész a kora-XXI. századi PC is!

A regisztrációdat véglegesen kitiltottuk a következő ok miatt: III.10.8 Üdvözlettel: PROHARDVER!

(#15) Olajka02 válasza snecy20 (#9) üzenetére


Olajka02
aktív tag

Háát ...Most reméljük csökkenni fog a méretük.

(#16) seolwon


seolwon
tag

"Ráadásul a fogyasztás a GDDR5 memóriák órajelének, illetve az üzemfeszültségének növelésével csak rosszabb lett, így elértünk arra a pontra, hogy egy 300 wattos TDP fogyasztással rendelkező csúcskártyán a GDDR5 memóriák, illetve a működésükhöz szükséges komponensek elviszik a fogyasztási keret majdnem egyötödét. Ez azt is jelenti, hogy a VGA-kra kisebb fogyasztású GPU-kat lehet építeni, és ez a trend az elmúlt években nagyon is megfigyelhető volt."

Az nVidia használ magasabb órajelű GDDR5 memóriát (1750MHz vs 1250MHz), ennek ellenére kisebb TDP-vel. Szóval az a "nagyon is megfigyelhető trend" hol figyelhető meg pontosan?

[ Szerkesztve ]

(#17) Router


Router
őstag

A történelem megismétli önmagát. ;)

www.reballing.hu/forum

(#18) V!ck válasza seolwon (#16) üzenetére


V!ck
aktív tag

Igen ám, de ahol ilyen bődület sebességet használ az nvidia, ott 256bites (a 960 csak 128bites) a kártya, míg az AMD-nél 512bites is van... ilyen komplex rendszerben pedig lehet, hogy arányaiban sokkal magasabb lenne a fogyasztás és nem érné meg, mert nem lenne elég a keret a GPU-nak. Ez csak tipp...

[ Szerkesztve ]

Egyszer azt hittem, hogy tévedtem, de tévedtem.

(#19) Yutani válasza Angel1981 (#13) üzenetére


Yutani
nagyúr

Idén jön a HBM az R9 390(X) szériával.

#tarcsad

(#20) Peetee(tm)


Peetee(tm)
aktív tag

Érdekes cikk, már vártam.
Gőzöm sincs mit hoz a jövő.
Én egy helyen látom jelenleg értelmét az pedig az APU-k ahol eddig hiába pakolták bele jó kis VGA-kat, de a teljesítményük kiaknázatlan maradt.
Szülessen meg minél hamarabb egy APU vele és remélem csodát fogunk látni, jó értelemben.
Nem mellesleg egy kis siker újra ráférne az AMD-re, csakhogy legyen egy kis verseny is.

Az életben 1 dolgot adhatsz fel, levelet a postán! Peetee(tm)

(#21) Laja333 válasza Peetee(tm) (#20) üzenetére


Laja333
őstag

Én is az APU-kat várom. Vennék már egy jó kis notebookot. :)

(#22) satz18


satz18
őstag

Hát ez baromi jól hangzik. Reméljük valami nagyon jó fog kisülni belőle. Talán egyszer eltűnnek a ddr3-as VGA-k is. :U

Asus G513QY, Samsung A52s 5G

(#23) Yutani válasza Laja333 (#21) üzenetére


Yutani
nagyúr

Ezzel a memória típussal komolyan el tudna lépni iGPU teljesítményben az AMD, ha van egy kis esze. Hiszen már most is megvan a komoly számítási kapacitás, csak a memória sávszélesség hiányzik, ami miatt nem tud felnőni az azonos CU-kat tartalmazó asztali verziókhoz.

Ez nagyon jó lenne az egybegépekhez és a laptopokhoz. És akkor az Intelnek igaza lesz, hogy a laptopokban a dGPU elhagyását kérik a gyártóktól. Csak éppen ezen az AMD nyerhetne, ha meggyőző tud lenni teljesítményben.

[ Szerkesztve ]

#tarcsad

(#24) SpongyaBob válasza Angel1981 (#13) üzenetére


SpongyaBob
veterán

A vörösök legalább fejlesztenek. Az, hogy valami nem terjed el abban - sajnos- a másik oldalnak nagy szerepe van.

i11 White 64GB, AirPods 2, Lumix GX7

(#25) Fiery válasza Yutani (#23) üzenetére


Fiery
veterán

Csupan az a kerdes, hogy egy ilyen nagy iGPU-s, HBM-es AMD APU vajon mennyibe kerulne? Olcsobb tudna lenni mondjuk 8 GB integralt HBM-mel, mint egy Broadwell-H + 128 MB eDRAM + 8 GB LPDDR4? Nem tudom a valaszt, tenyleg artatlan kerdes ez, fogalmam sincs, mennyibe fog kerulni egy HBM-es APU eloallitasa...

(#26) ukornel válasza seolwon (#16) üzenetére


ukornel
aktív tag

"Az nVidia használ magasabb órajelű GDDR5 memóriát (1750MHz vs 1250MHz), ennek ellenére kisebb TDP-vel."

Rendre keskenyebb buszon (256 bit, ahol hasonló teljesítményű AMD-s kártya 384 bit, illetve 384 bit vs 512 bit) éri el ezt.

#21 Laja333, #23 Yutani

Sajnos így első körben nem szóltak a hírek arról, hogy APU mellé is tokoznának HBM-et.
Pedig igény lenne rá :-)

#24 Rubbi

Az Intelnek is lesz valami hasonlója, csak azt máshogy hívják.

[ Szerkesztve ]

(#27) #45185024


#45185024
törölt tag

Jó cikk, tiszta, érthető.
Nagyon nagyon várom már a megjelenését.
Ha jól értelmezem minél több a memória annál nagyobb lesz az AMD kártyák előnye.
Pár gigán ez még nem ugrik annyira ki, AMD nek most arra kell gyúrnia hogy minél nagyobb mem es kártyák kerüljenek ki és elolvad az Nvidia Amd TDP közötti különbség...

(#28) shteer válasza SpongyaBob (#24) üzenetére


shteer
titán

Gondolod nVidianal karba tett kezzel olvassak a HMB-s ph!-cikket? ;]

..szerintem jónak tűnik

(#29) Yutani válasza Fiery (#25) üzenetére


Yutani
nagyúr

Jogos a kérdés. Én inkább a cikkben említett HBM+DDR4 kombót tartom ésszerű kombinációnak. Kapjon 1-2GB HBM-et az iGPU, a DDR4 rendszermemória pedig legyen ott mellette, mint eddig is. Ez már nagy dobhat a sebességen, mármint a grafikai megjelenítés terén.

#28 shteer: Biztos nem, mert nem beszélnek magyarul. :DDD

[ Szerkesztve ]

#tarcsad

(#30) Duck663


Duck663
őstag

"Az AMD egyébként nem feltétlenül tekint a HBM-re abszolút megoldásként, így olyan dizájnokat is vizsgálnak, amelyek a HBM és a DDR4 kombinációi. Ilyen esetben az adott lapka tokozása tartalmazna pár gigabájtnyi rendkívül gyors HBM memóriát, amelyet kiegészítene a tokozáson kívüli, lassabb DDR4 memória, amely viszont akár több száz gigabájtnyi kapacitást is kínálhat."

APU-khoz épp ideális lenne, sőt a következő konzolgenerációhoz is.

Igen-igen, még mindig Win7-et használok, és ha így haladunk még 2030-ban is így lesz.

(#31) O_L_I


O_L_I
őstag

Ezzel a technológiával a mobil SOC-ok mellé is lehet majd rendes sávszéllességű memóriát tenni?

[ Szerkesztve ]

(#32) O_L_I válasza Duck663 (#30) üzenetére


O_L_I
őstag

Én azt sem tartom kizártnak, hogy már az aktuális konzol generációt is ezzel álmodták meg, csak nem lett kész időben.

(#33) Chiller válasza Fiery (#25) üzenetére


Chiller
őstag

Nem kell, hogy olcsóbb legyen. Reális ára legyen inkább. ;)

Teszem azt, betennének egy Tonga GPU-t, 8 db jaguar (esetleg Zen) magot (pl 2.5-3 GHz-en), 8GB HBM memóriát, és kész is. Ez ütne minden APU-t, úgy mondjuk (hasraütés) 5 éven át. Meg lehet minden mást is :D

Na persze 250W-os fogyasztású APU-hoz jó drága alaplap, és spéci hűtés is kellene. Már ha le lehetne gyártani egyáltalán. :U

De persze lehet elég lenne egy PS4 szintű, ~1200 shaderes "kis" APU is, szerintem az is alázná évekig az intel APU-kat, crystalwell ide vagy oda.

[ Szerkesztve ]

(#34) SpongyaBob válasza shteer (#28) üzenetére


SpongyaBob
veterán

Egy szóval sem mondtam, hogy ők nem csinálnak semmit. :N

i11 White 64GB, AirPods 2, Lumix GX7

(#35) ukornel válasza Fiery (#25) üzenetére


ukornel
aktív tag

Én is tartok ettől. Vagy inkább kíváncsi vagyok.

Mondjuk, a lapkán terpeszkedő eDRAM sem olcsó. Nem véletlenül nyomatja az Intel is a "saját" megoldását (együttműködve a Micronnal), csak az egy kicsit másképp működik, és más a neve (memóriakocka, vagy mi).
Szerk. Megvan: Hybrid Memory Cube :)

#34 Rubbi

Az nVidiától a Pascal GPU-k állítólag már ilyennel fognak jönni.

[ Szerkesztve ]

(#36) #06658560 válasza Chiller (#33) üzenetére


#06658560
törölt tag

8GB elég kevés ha annak a CPU-t és a GPU-t is ki kell szolgálnia.

(#37) bteebi


bteebi
veterán

"Míg a GDDR5 esetében a memória-sávszélesség/fogyasztás arány 10,66 GB/másodperc/watt, addig ez az érték a HBM esetében több mint 35 GB/másodperc/watt ... amíg 1 GB-nyi GDDR5 memória 672 mm²-es területet igényel a VGA-n, addig a HBM esetében 1 GB-nyi kapacitás kijön mindössze 35 mm²-ből, vagyis 19-szer kevesebb hely szükséges ugyanakkora memóriakapacitás kiépítéséhez."

...vagyis azonos sávszélesség esetén 19-szer kisebb felületen harmad akkora fogyasztás → nagyjából hatszor akkora hőtermelés egységnyi felületen. Ráadásul a sávszélesség nőni fog. Mindenesetre nagyon kíváncsi leszek mind a HBM-re, mind pedig az új AMD kártyákra. A legújabb GeForce-ok jóval kevesebbet fogyasztottak, remélem ez (is) meg fog változni.

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#38) Auratech


Auratech
őstag

A sokmagos architektúrákban a számolási teljesítményre jutó használható memória sávszélesség nem nőtt arányosan a számolási teljesítménnyel. Emiatt van akár 48Mb Cache egy modern prociban.
A jó megoldás a nagyságrendi sávszél növekedés, ami a HMB-vel megvalósulni látszik.
A belső sávszél kábé a prescott pentiumokig volt hasonló (6.4 B/s) a memóriával (ddr400-dual ch- kb 6.4GB/s)
Várom a HMB memóriás alaplapokat, GPU-kat. Valódi előrelépés.

Auratech Field Recording

(#39) R.Woodoo


R.Woodoo
tag

Remélem, hogy a sok pozitiv technikai tulajdonsaga mellett hasznot is fog hozni nekik, masokkal szemben, Jo volt a cikk, thx.

(#40) DonToni válasza repvez (#10) üzenetére


DonToni
aktív tag

Na a hűtésre én is kíváncsi vagyok! (rögtön ez volt az első, ami megfordult a fejemben, révén, hogy mostani "csúcs" kártyák külön hűtik a memóriákat is!)
Már-már előttem van egy kép, egy "normál" méretű vga-ról, amin egy 3x akkora heat pipe+borda+venti kombó található... :DDD

-Anti-

(#41) Kingcold


Kingcold
aktív tag

Kíváncsian várom, lesz e Zen + HBM kombináció... :)
Mééé ne lenne? :D

(#42) Renok válasza Yutani (#19) üzenetére


Renok
senior tag

"Csak" az R9 390 és R9 390x lesz HBM-es?

(#43) Soulles válasza Renok (#42) üzenetére


Soulles
tag

Így igaz és horror áron. USA-ban kb, 700 dollár körül lesz az R9 390. :U

(#44) creation válasza Kingcold (#41) üzenetére


creation
senior tag

+1

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#45) .mf válasza repvez (#10) üzenetére


.mf
veterán

"Arra azért kiváncsi vagyok, hogy mi miatt nem lehet ezt az eljárást még rendszermemóriaként használni, mert ott ugye nehogy DDR5 hanem mégcsak a 3as szintnél tartunk."

Ácsi, egy kicsit tegyük tisztába a dolgokat. GDDR3 és DDR3 nagyon nem ugyanaz. Sőt, a GDDR3 a DDR2-n alapul, nem a DDR3-on; s tetézem: a GDDR5 pedig a DDR3-on alapul (a GDDR4 is a DDR3-on, nem pedig a DDR4-en alapult).

"Bár még mindig az adattárolás a leglassabb eleme az egész rendszernek. 10 évvel ezelött is kb ugyan anyni időbe telt betölteni meg átmásolni mint mostanság , érezhető javulás nem sok volt."

SSD? Melyik kő alól bújtál elő?

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#46) bitblueduck válasza repvez (#10) üzenetére


bitblueduck
senior tag

DDR5 az GDDR5 az meg DDR3. Desktopban meg már DDR4 is van.
Like its predecessor, GDDR4, GDDR5 is based on DDR3 SDRAM memory - mondta Wiki.
.mf jól beelőztél :D

[ Szerkesztve ]

An open mind is like a fortress with its gates unbarred and unguarded.

(#47) ukornel válasza DonToni (#40) üzenetére


ukornel
aktív tag

"Na a hűtésre én is kíváncsi vagyok! (rögtön ez volt az első, ami megfordult a fejemben, révén, hogy mostani "csúcs" kártyák külön hűtik a memóriákat is!)"

#37 bteebi
"azonos sávszélesség esetén 19-szer kisebb felületen harmad akkora fogyasztás → nagyjából hatszor akkora hőtermelés egységnyi felületen. Ráadásul a sávszélesség nőni fog."

Eddig azért nem a memóriák hűtése izzasztotta meg a dVGA-k bordáit. A memória lapkák általában egy egyszerű áthidalással adják át a hőt a hűtőbordának, nem hőkamrával és hőcsövekkel, mint a GPU. Ha vízhűtésre cseréled, az rendszerint csak a GPU-t hűti, nem? (Javítsatok ki, he nem...)
Most a közös tokozásban a memóriák fölül is hőcsövek szállítják majd el a hőt.

[ Szerkesztve ]

(#48) Renok válasza Soulles (#43) üzenetére


Renok
senior tag

:Y

És a 390X mibe fog kerülni?
Akkor kb. fölöslegesen várok ezekre, nem fogom tudni megfizetni..

(#49) creation válasza Soulles (#43) üzenetére


creation
senior tag

A 8800 Ultra se volt alacsony árral megáldva :R

"829 dolláros" ár :P

Csúcs kártyáért mindig megkérték az árat...

Én és szerintem legtöbbünk az alsó-közép szegmensben való elterjedését várjuk a HBM-nek... Amit már a mezei user is ki tud használni/meg tud fizetni :R

"Mert Ő küld 100 csodát, csak Benne Bízz!"

(#50) MiklosSaS


MiklosSaS
nagyúr

Jo az otlet, jo a koncepcio. Most mar akkor maradhatnak a 300 W-ot zabalo chipek, orvosoltak a memoriaval.

Jol hangzik amikt olvastam, csak felek...mert ha az AMD innovacio akkor majd olyan 3-4 ev mulva lesz hibamentes...es kb akkor mar nem kell magyarazkodni hogy miert nem ugy megyen mint papiron. De ha ezek melett meg drivert is megtanulnak irni akkor ujra nyeregben lehetnek.

Drukkolok nekiek!

~~~~~~ Privatban NINCS szakmai tanacs! ~~~~~~

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.