Hirdetés

2024. június 6., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) BaJaZo


BaJaZo
tag

Az Apple biztos érintett, hiszen ők a TSMC kedvece, a sorban a legelsők :) A vastag pénztárca sokat nyom a latban....

(#2) Watchdog


Watchdog
aktív tag

Ezt a Samsungnál úgy oldották meg, hogy azt hazudták, hogy minden rendben, remek a kihozatal, mehet a tömeggyártás.
Aztán jött a sok selejt, és lebuktak... szóval annak a módszernek is megvannak a maga korlátai. :DDD

(#3) szmörlock007


szmörlock007
aktív tag

Nem akarok trollkodni, de az Intel szerződést kötött a Tsmc 3nm-re, aztán hirtelen itt is jönnek a csúszások meg a bajok :DDD :DDD

[ Szerkesztve ]

(#4) #52931072 válasza szmörlock007 (#3) üzenetére


#52931072
törölt tag

Vagy úgy voltak vele, az intel már hozzászokott a rossz kihozatalhoz, meg a “ jó, akkor nevezzük háromnak” cimkézéshez. :DDD

[ Szerkesztve ]

(#5) b. válasza #52931072 (#4) üzenetére


b.
félisten

Mondjuk ha kicsit üldözési mániásan állok hozzá és összeesküvés elméleteket keresnékazt mondanám hogy:
Szerintem megvették Intelék a gyártás kapacitást rohadt nagy pénzen ,TSMC meg azt mondja a többieknek ebben a fenti kihozatali hibára hivatkozva , -majd az Apple-n kívül persze-, hogy ott a 4 nm nektek.
Két legyet üt egy csapásra Intel ,mert AMD 3 nm re tervez, de 4nm jut majd nekik . gyártástechnológiai lemaradás az AMD nek és 3 nm gyártás rengeteg volumennel a kékeknek.

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#6) TeeJay válasza Watchdog (#2) üzenetére


TeeJay
félisten

Egyszer a Samsungnak is összejön majd és TSMC lesz sz@rban :R Legalábbis jó lenne ha nem csak egy gyártó maradna aki világ szinten szóba jöhet

Mixgyűjteményem ---> https://www.mixcloud.com/teejayhouse/

(#7) Duree


Duree
veterán

Biztosra veszem , hogy megoldják a gondokat.

duree54

(#8) Dragon3000 válasza b. (#5) üzenetére


Dragon3000
veterán

Egy ilyen esettel sokkal nagyobbat bukhatnának, mint amit nyernek, így nem hiszem, hogy ilyesmi lenne, főleg, hogy az apple sokkal előbb befizetett a 3nm-re, mint a többiek, nekik meg elég sok soc kell, ami mellé az intel is beállna a termékeivel, akkor nagyon hamar kiderülne, hogy semmi gond nincs és csak lefizetés volt.

(#9) Petykemano válasza b. (#5) üzenetére


Petykemano
veterán

De az Intel azt is megvásárolta, hogy a TSMC azt nem mondja a többieknek, hogy "bocs, srácok, ennyiért kívánja egy konkurens cég megvenni, ajánlasz-e többet?", hanem hogy kihozatali problémák vannak.

Szerintem simán lenyelhető, ha drágábban felvásárolják a kapacitást. Az Apple eddig is felvásárolta.

Persze azt értem, hogy az Intelnek jobb úgy, ha hagyja, hogy az AMD N3-ra tervezzen és csak az utolsó pillanatban húzza ki alóla a gyártástechnológiát.
Ez viszont a TSMC-nek sem különbösebben érdeke. Tudhatja, hogy ha az Intel kigolyózza az AMD-t, és újra domináns pozícióba kerül, akkor a TSMC-nél való gyártatás helyett inkább lemondhat gyártástechnológiai fejlődésről, építgetheti a saját gyárait és kapacitás szűkössége esetén foglalkozhat a vásárlók tejeltetésével, árak emelgetésével.

Ettől függetlenül persze megtörténhet.
Lehet, hogy az van nyerőben, ki minél kisebb lapkákat gyártat. Ha megnézed a Ponte Vecchiot, akkor azért ott szerintem vannak kisebb egységek, mint amikkel eddig az AMD dolgozott. (Sajnos az SRAM ebből a szempontból nem számít, mert állítólag az SRAM skálázódása egyre rosszabb)

[ Szerkesztve ]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#10) b. válasza Petykemano (#9) üzenetére


b.
félisten

Persze ez csak egy rosszindulatú teória volt semmi több. Elhiszem hogy tudna más is annyit fizetni, pl az Apple de őket nem fogja kitenni 4 nm re. De azért abban egyetérthetünk, hogy ha ez egy igaz teória lenne, akkor se az AMD se az Nvidia nem fizetne annyit, hogy az Intellel licitáljanak egymásra utána pedig 3x annyiért adják a CPu-t és a VGA-t a partnereknek. Inkább mennének 4 nm re vagy a Samsunghoz. Amúgy mindkettő egy reális forgatókönyv, ha jól tudom pont AMD érdeklődik a Samsungnál.

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#11) Gdi


Gdi
senior tag

Szóval akkor magasan lehet tartani az árakat a továbbiakban is.

''Milliárdnyi meggyilkolt csillag sikolya elhal az éj békéjében, és a kétségbeesésnek csak néhány, törékeny, kőbevésett szó áll ellen.''

(#12) Petykemano válasza b. (#10) üzenetére


Petykemano
veterán

Persze, a kiszorítás - amennyiben a licit még nyitott és nem lekötött kapacitásról van szó - lehetséges.
És annál is inkább... A minap lamentáltam azon, hogy hát az AMD (szegmenstől függően) 10-20%-os piaci részesedéssel rendelkezik. Az AMD rendelkezik elvileg olyan 40-50e WPM-mel N7/N6-on. És jóindulatúan így rendelkezik 20%-os piaci részesedéssel a cpu és gpu piacokon. Jó ebben benne van a konzol is.
Szóval komolyan piaci részesedéshez az AMD-nek szüksége lehenetne 100-120e vagy akár 150e WPM-re is.
Ehhez képest N5-ből tudunk 2020-as hír alapján 20e WPM-ről. Jó, az most feltehetőleg hozzáadódik és a következő év(ek)ben is sokmindent fog az AMD N6/N7- en gyártani, de ez akkor se valami sok.

Szóval oda akarok kilyukadni, hogy figyelembe véve, hogy milyen volumennel rendelkezik az Intel, valójában akkor is elhappolhatja az eleinte kevés rendelkezésre álló N3 kapacitást, ha egyébként csak valami mütyür (30-60mm2) méretű csempét gyárt 3-4 másik saját gyártású csempe mellé.

Nehéz ügy egyébként ez a Samsung is. Amikor arról volt szó, hogy az AMD megtartsa-e a gyártókapacitásait GF-nél vagy gyártasson mindent a TSMC-nél, akkor az volt az érvelés, hogy utóbbit érdemes, mert lényegesen jobb logisztikai körülményeket jelent, ha mindent a TSMC gyárt, mintha a GF gyárából kell valamilyen részegységet átszállítani a TSMC-hez, ahol csomagolják. (Persze nem mintha ez ne történhetne meg aTSMC-n belül is, hiszen ott se mindent fizikailag egy helyen gyártanak)
Ebből viszont akkor némi visszalépés lenne, ha valamit a samsungnál akarna gyártatni. Arról, hogy a Samsung milyen 3D vagy más egzotikus csomagolástechnikákat tervez, én még semmilyen hírt nem olvastam.

Az AMD mondjuk legutoljára azt nyilakozta, hogy szerencsére a chiplet-csomagolási technikák alkalmazásával rugalmasan elengedhetővé válik a kényszer, hogy a legújabb gyártástechnológiát használják.

Szerintem nagyjából két lehetősége van az AMD-nek a növekedésre:
- az Intelhez hasonlóan jobban részekre bontják a gyártandó chipleteket. Ezzel a V-cache mintájára nyerhetnek wafer mennyiséget, hiszen nem is mindent kell a fejlett gyártástechnológián gyártani, lehetnek részegységek, amik lemaradnak, vagy akár visszaléptatni is lehet. Másrészt a v-cache mintáján látható, hogy sűrűbben is tudják rakni a tranyókat.
Hogy ebben ki lehet előrébb, azt nem tudom. Az Intel a kezdetektől fogva ezt A tile-based cuccot tervezi, ámbár még nem rakták össze (vagyis hogy a sokat bemutatott Ponte Vecchio ilyen csak) Az idén megjelenő RDNA3 egy kis lépés ebbe az irányba és reméljük a Zen4 is tartogat meglepetést a kupak alatt.
- a másik lehetőség (a kettő perszenem zárja ki egymást) a Samsunghoz fordulás. De hát az utóbbi időben a Samsung gyártástechnológiáját úgy dobják el maguktól a tervező cégek, mint a forró krumplit. Merthogy szó szerint forró a végeredmény. Tehát Samsung gyártástechnológán csak olyat szabad gyártani, aminek megfelel az alacsony frekvencia. Mondjuk egyébként nem mintha nem lenne ilyen. Pl a Zen4c/d lapkákat éppenséggel gyártathatnák ott. (Csak hát akkor gondot jelenthet a 3D stacking technológia alkalmazása)
Ahhoz nem fűznék sok reményt, hogy sikeres tudna lenni akár kisebb és olcsóbb GPU-k akár APUk gyártása. Persze a kényszer nagy úr, de cserébe az eddigi tapasztalatok alapján nem lenne versenyképes.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#13) GeryFlash válasza Petykemano (#9) üzenetére


GeryFlash
veterán

Hot take: ebben az evtizedben nem fogja beerni sehogy se az Intel a TSMC-t gyartastechnologiaban.

Hi, i'm new to APHEX TWIN, so i was wondering how much the IQ requirements was to enjoy his stuff. and understand all the underlying themes, because its really complex stuff. I have IQ of 119 but i heard that you need atleast 120 is it true?

(#14) b. válasza GeryFlash (#13) üzenetére


b.
félisten

Ezt igy 2022 ben kijelenteni elég merész. Szerintem 5 év és sok szempontból jobb lesz, mint a TSMC.

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#15) GeryFlash válasza b. (#14) üzenetére


GeryFlash
veterán

A hot-take jelentése pomtosan ez, hogy ,,merész megjegyzés :) Az Intelnek ha minden a tervem szerint megy akkor 2025re fog ott tartani ahol a TSMC 2021-ben. Ez amivel most a TSMC küzd ez leghamarabb az Iltelnek 2026-ban, de inkább valószínű hogy 2027-ben lesz probléma.

Hi, i'm new to APHEX TWIN, so i was wondering how much the IQ requirements was to enjoy his stuff. and understand all the underlying themes, because its really complex stuff. I have IQ of 119 but i heard that you need atleast 120 is it true?

(#16) b. válasza GeryFlash (#15) üzenetére


b.
félisten

Hát nem tudom. Pár napja mutattak be ezt az ábrát.
E szerint jövő év végére találkozni fogunk az Intel 4 és az Intel N3 mal is és 2 éve valamint 3 év múlva az Intel GAAEF 2 nm -rel is.

Ambiciózus és Most erre tesznek fel szinte mindent.
A számozásra igazából nem lehet itt adni, de szerintem az Intel nagyon versenyképes lesz 5 éven belül a gyártással is és ráadásul a bérgyártással is, ami meg fogja gyorsítani a tapasztalataikat és fejlődésüket.

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#17) Petykemano válasza GeryFlash (#13) üzenetére


Petykemano
veterán

Nehéz lenne vitatkozni, mivel magam is úgy gondolom, hogy sokat számít, hogy mennyi különböző partner mennyi know-how-t tesz bele az egyes gyártástechnológiák tervezési könyvtáraiba.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#18) b. válasza b. (#16) üzenetére


b.
félisten

GAAFET és stb. Bocsánat ,a telefon kikészít.

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#19) Dragon3000 válasza b. (#16) üzenetére


Dragon3000
veterán

Majd eldől, hogy ezek közül mi hogy valósul meg, na meg nagyon fontos, hogy lesz e elég kapacitás házon belül vagy még akkor is igénybe kell e venniük a tsmc-t.

(#20) Komplikato válasza GeryFlash (#13) üzenetére


Komplikato
veterán

A hírekben szereplő 1.8nm-es Intel gyártósoron mit lehet gyártani, mert egyik hírben sem írták le, de ha jól sejtem se procit, se GPU-t?

"Figyelj arra, aki keresi az igazságot és őrizkedj attól, aki hirdeti: megtalálta." - (André Gide)

(#21) kalimist válasza b. (#16) üzenetére


kalimist
aktív tag

Sok szép táblázatot láthattunk már az Inteltől, nem sok valóságtartalommal. Kell valami a befektetőknek is. Még EUV-ot sem használnak, a TSMC és a Samsung igen. Sőt a Samsung a TSMC-nél is korábban kezdte (az EUV használatát) mégis komoly lemaradásban van a TSMC-hez képest.

Nem tudom elképzelni, hogy az Intel ugyanazt a node-ot (TSMC N3) kapja, mint az Apple ha egyáltalán kap valamit a TSMC-től. A TSMC nagyon jelentős részben az Apple miatt tart ott ahol. Az Apple nélkül a TSMC node-jai sokkal lasabban kerülnének piacra, ahogy ez történt a múltban. Egy leading edge process-t sorozatgyártásba vinni nagyon nehéz és iszonyatos összegeket emészt fel. Erre egy olyan cég a legalkalmasabb amelyik hatalmas mennyiséget tud megmozgatni komoly árréssel. Szerintem a TSMC nem tesz olyat, ami ezt a szimbiózist károsítaná mert az rájuk nézve is kedvezőtlen lenne.

(#22) Dragon3000 válasza kalimist (#21) üzenetére


Dragon3000
veterán

Főleg, hogy az apple évekkel előre lefoglalja a kapacitásokat, így nehéz lenne előle elorozni bármit is.

(#23) b. válasza kalimist (#21) üzenetére


b.
félisten

Természetesen fenntartásokkal kell kezelni minden ilyen dolgot, de azért nagyon jól látható, hogy Intel változik Gelsinger vezetésével és kezd magára találni.

Külön kiemeltem, hogy az Applet nem érinti, őket nem fogja TSMC elengedni, de AMD és Nvidia kénytelen lesz több terméknél lemondani a TSMC drága 3 nm gyártásáról, például a belépő és középkategóriás szintű GPU-nál mennek 4 nm re vagy ami jut.( nem tartom kizártnak, hogy hamarosan AMD Intelnél bérgyártat ;] )

A gyártástechnológiai előny egy dolog, de ki tudja majd megfizetni azt ha egy 3 nm waffer 30 ezer dollárba fog kerülni ? ( a 7 nm 9 ezerbe került)tehát Intel okosan gondolkodik ha konkurenciát tudnak már mutatni és egy lépcsővel mögöttük lesznek már az is hatalmas dolog és az Intel gyártása jó lesz ebben biztos vagyok, mindig is jó volt, csak megálltak a fejlesztésben, amit most igyekeznek pótolni. Szerintem nem kell ide 10 év, 5év múlva utolérik TSMC-t több szempontból, természetesen ez csak egy lovi tipp vélemény, semmi több.

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#24) ElEvEn11


ElEvEn11
senior tag

Azért az is várható volt, hogy valamikor a TSMC is belefut komoly akadályokba a fejlesztésnél, ami visszafogja az ütemét. Csak ők nem úgy és nem akkor, mint az Intel.

Szerintem az iLindowsdroid, egyedi GUI-val a világ legjobb op.rendszere. ;o)

(#25) Neovenator válasza ElEvEn11 (#24) üzenetére


Neovenator
senior tag

Főleg úgy, hogy már történt ilyen a múltban, az ominózus 28nm-nél (vagy a 40nm volt?)...hatalmasat szopott a TSMC...semelyik szereplőnek sem garantált a cumimentes, sima és biztonságos menetelés az egyre kisebb csíkszélességek felé.

[ Szerkesztve ]

"The problem of leadership is inevitably: Who will play God?"

(#26) ElEvEn11 válasza Neovenator (#25) üzenetére


ElEvEn11
senior tag

Na pont ez az. Erre gondoltam. Itt most aztán teljesen mindegy, hogy kinek a fanboya az ember. Ezen a szinten már bármikor belefuthat valamelyik semi egy hatalmas akadályba, ami lehet, hogy évekig is visszafogja.

Szerintem az iLindowsdroid, egyedi GUI-val a világ legjobb op.rendszere. ;o)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.