Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Иван


Иван
őstag

Mindenféle gomba mindenféle formájától hányok :DDD

i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

(#2) Zolaash


Zolaash
aktív tag

- Jé, egy gomba! - mondja a hülye, mire a gomba megszólal.
- Amiért gombának szólítottál, lehet három kívánságod!
- Jó, az első, legyek okos! Jé, okos vagyok, beszarok! Hűű beszartam, de hülye vagyok! Jé, GOMBAAA!

:D

Rip and tear

(#3) Szten Márs


Szten Márs
nagyúr

Jó dolog is a gomba - az írásaid meg remekek, örülök, hogy megosztod a nagyérdeművel ezeket a dolgokat :) A képek sem rosszak :K

(#4) Иван válasza Szten Márs (#3) üzenetére


Иван
őstag

Varázsgomba :DDD

i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

(#5) Algieba válasza Szten Márs (#3) üzenetére


Algieba
őstag
LOGOUT blog

:R
Az életcélom az ismeretterjesztés.

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#6) Mr.Csizmás


Mr.Csizmás
félisten

szerintem a gombák ufók.

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#7) Chaser válasza Mr.Csizmás (#6) üzenetére


Chaser
titán

Ha jól a fejedhez vágják és nem látod akkor biztos:D

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#8) Mr.Csizmás válasza Chaser (#7) üzenetére


Mr.Csizmás
félisten

nem fotoszintetizál - nem növény
nem mászik (nincs agya) - nem állat.

akkor? :D

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#9) Chaser válasza Mr.Csizmás (#8) üzenetére


Chaser
titán

Gomba.

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#10) Algieba válasza Mr.Csizmás (#8) üzenetére


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Pont ezért alkotnak külön csoportot a földi élővilágban. Növények, állatok és gombák. :)

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#11) Mr.Csizmás válasza Algieba (#10) üzenetére


Mr.Csizmás
félisten

azért mondom hogy ufók, mert az evolúcióba nem illeszthetőek be szerint, akár darwini akár más szemmel.

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#12) Chaser válasza Mr.Csizmás (#11) üzenetére


Chaser
titán

ufo- azonosítatlan repülő tárgy :P

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#13) Crystalheart válasza Mr.Csizmás (#11) üzenetére


Crystalheart
senior tag

Szerintem beilleszthetőek, csak más a kiindulópont. Hiszen a nagyon primitív gombafajokból szelekcióval egész más formákat ki lehet hozni, amire még az ember is képes.

(#14) Mr.Csizmás válasza Crystalheart (#13) üzenetére


Mr.Csizmás
félisten

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#15) Crystalheart válasza Mr.Csizmás (#14) üzenetére


Crystalheart
senior tag

:DDD

(#16) Szten Márs válasza Mr.Csizmás (#11) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

"mert az evolúcióba nem illeszthetőek be szerint, akár darwini akár más szemmel."

Ezt meg honnan vetted? :F

Azt meg sem említve, hogy nem minden növény fotoszintetizál és nem minden állat mászik, vagy van agya :)

[ Szerkesztve ]

(#17) Algieba


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Az emberek többségének ismeretlenek a gombák. Ezért fontos az ismeretterjesztés. :))
Ha az ember rájön, hogy mennyire összetett és értékes rendszer az élővilág, akkor képes lesz szerényebben élni és óvni a természetet. Természet nélkül mi is kihalunk. Ezért csacsogok olyan sokat a gombákról. A természetvédelem ideális "reklámarcai", mert különlegesek, sokaknak "ufók", és érzékenyek az emberi tevékenységekre.

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#18) Mr.Csizmás válasza Szten Márs (#16) üzenetére


Mr.Csizmás
félisten

igen tudom, vannak olyan novenyek, pl. barlangi fauna, allatkaugyben meg a melytengeri kurtoknel a mikroszervezetek.

vegyuk pl. a gombafonalas jellemzot, sehol mashol az elovilagban nem talalni hasonlo analogiat.

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#19) Szten Márs válasza Mr.Csizmás (#18) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Hűha, itt vannak azért kavarok :)

Fauna = állatviág, nem pedig növényvilág. A növényvilág a flóra.

Ma a gimikben tudtommal az ötvilág-elméletet tanítják, ami az élővilágot öt nagy világra bontja: Az elősejtmagvasok, az egysejtűek, a növények, az állatok és a gombák világára. Ebben a felosztásban sem a barlangok "sötétflórájának" tagjai (ti. algák) nem tekinthetők növényeknek (a növényvilág kezdete ebben a besorolásban a növénytani értelemben vett embrió létével kezdődik, tehát a moháknál), sem pedig a mélytengeri kürtők mikrovilága nem tartalmaz állatot - a szivacsoktól kezdődik az állatvilág.

Azóta mondjuk az ötvilág besorolást már ötvenszer újragondolták, csak úgy a főbb vonalakat tekintve gyorsan: lett nyolc világ, ami két birodalmon belül rakja szét a világokat (basszus, de kényelmetlen így írni, lehet nem is helyes igazán a magyarosításom... nyolc regnum két supraregnumon belül, így helyes), majd hat világ, két birodalmon belül, illetve lett egy három birodalmas felosztás, ami gyakran használt. (Ez a három birodalom véletlen sem az állatok, növények gombák, hanem valódi baktériumok, ősbaktériumok és eukarióták.)
Egy dolog mindenesetre megmaradt: a mikrovilág tagjai nem kerültek az állatok világába :N Amikre gondolsz azok régebben az ún. Regnum Protoctista-ban voltak, most a Regnum Protozoa-t erősítik, de véletlen sem Regnum Animalia.

A gombáknál viszont meg most sem értem mire gondolsz. :F Nyilván olyan ismérvek alapján tesznek különböző makrotaxonómiai besorolásba élőlényeket, ami alapján jól elkülöníthetőek a többitől, tehát az élővilágban máshol olyasmi nem fordul elő. Ez igaz bármelyikre, szóval továbbra sem értem, honnan vetted, hogy nem illenek bele az evolúciós elméletekbe - természetesen ugyanis az a kijelentés nem igaz.

(#20) Algieba válasza Szten Márs (#19) üzenetére


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Tisztában vagyok vele, hogy más a felosztás, de ha felsorolom még a prokariótákat és az eukariótákat, illetve ha jobban belemegyek a rendszertanba... az összes óvatos érdeklődő elmenekül. :))
Egyébként tudom, mi a különbség a prokarióta és az eukarióta közt. Sejtmag nélküli és sejtmaggal rendelkező élőlények. Most azt is írjam le, hogy mi az a sejtmag? ;) Szerintem te tudod. Ne gyötörjük a laikusokat az élőlények apró alkatrészeinek a leírásával. :D
Jobban belegondolva, elképesztő, hogy az alapoktatás is mennyi információt ad át, ha odafigyel a cseperedő emberfő.

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#21) Szten Márs válasza Algieba (#20) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Ööö izé, nem neked ment válasznak az írásom :DDD Nem is gondoltam, hogy nem tudnád... láttam ugyan, hogy háromfelé osztottad az élővilágot, de biztos voltam benne, hogy az egyszerűség kedvéért :) Szóval nem, nem oda ment, hanem Csízmás kollegának :K

(#22) Mr.Csizmás válasza Szten Márs (#19) üzenetére


Mr.Csizmás
félisten

a sejtszintu felosztas okes, de attol meg nagyon kulonbozoek a gombak az egesz elovilaghoz kepest. (flora/fauna sorry, aludtam)

pl. a gombafonalas dolog, most akkor telepes, mint a zuzmo, vagy egy elolenynek szamit?

"Szólítson csak Cirminek." | B&B XI | 3D nyomtatás Bp és környéke |

(#23) Szten Márs válasza Mr.Csizmás (#22) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

"a sejtszintu felosztas okes"

Miről is van szó? Lemaradtam, nem tudom mire gondolsz :DDD

"pl. a gombafonalas dolog, most akkor telepes, mint a zuzmo, vagy egy elolenynek szamit?"

A telepest másra használjuk, ide az álszövetes illik. Amúgy bőven nem annyira különbözőek, hogy ez bármi gondot jelentsen. Hasonló fonalas struktúrákat láthatunk még cyanobaktériumoknál is :) A zúzmó meg ugye furcsa egy dolog, ő gombából és algából áll, az ő szimbiózisuk eredménye. Az egy élőlény kérdést nem értem. Nem szimbiózis eredménye, ha erre gondolsz... ha meg nem akkor nem teljesen értem. Esetleg a genet - ramet fogalmak átnézését ajánlom a gombával kapcsolatban, meg azzal, hogy mi egy élőlény és mi nem, érdekes dolgok tulajdonképpen :K

[ Szerkesztve ]

(#24) Иван válasza Szten Márs (#19) üzenetére


Иван
őstag

Akkor felteszem a biológia egyik legrégebbi flém topikját: a vírus élő vagy élettelen :DDD

Mi amúgy úgy tanultuk, hogy passzív állapotban élettelen, mert nincsenek életfunkciói (anyagcsere pl), de ha van gazdateste akkor már élő.

Kicsit amúgy sajnálom, hogy nem biosz, hanem matek faktra mentem a kémia mellett. De orvos nem hiszem h lennék, állatokkal meg annyira nem foglalkozok.

i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

(#25) Szten Márs válasza Иван (#24) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

A vírusokat emlékeim szerint az élővilághoz kapcsolódó jelenségnek szoktuk kategorizálni, de ők maguk nem tekinthető élőlénynek, függetlenül attól, hogy vegetatív vírusokról, vagy virionokról van szó.
De igazából ez nem hiszem, hogy flamet szülhet, vagy bármi jelentősége lenne egyáltalán. Tudjuk mik a vírusok, hogy néznek ki, hogy működnek, ez a lényeg. Hogy hol húzzok meg a határt élő és élettelen között, az persze érdekes kérdés lehet, de gyakorlati jelentősége aligha van.

(#26) tildy válasza Mr.Csizmás (#8) üzenetére


tildy
nagyúr

En total ugy emlekszem, nalunk jopar evvel ezelott a suliban meg a novenyek kozt tanitottak.... Csak talaljam meg a konyvem, amineka vegebe lerajzoltuk az abrat...
Azt hiszem a telepes novenyeknel volt.

Ettol fuggetlenul tudom, hogy kulon veszik , csak azt mondom, hogynekunk meg a novenyekkel egyutt lettek tanitva .

[ Szerkesztve ]

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#27) Algieba


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Tudatlan kisgyerekként kételkedtem benne, hogy a gomba növény lenne. Egyszerű megfigyelés volt az oka: a növény zöld, de a gomba nem. :)

Megjegyzés: A vírusokat nem tekintem élőlénynek.

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#28) Algieba


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Új színes cikket publikáltam: Rózsaszín.
Kattintsatok és gyönyörködjetek a gombákban. :)) Az azonos szín fokozza az esztétikai hatást. Számomra eldönthetetlen, hogy melyik a legszebb. :D

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#29) Algieba


Algieba
őstag
LOGOUT blog

50 gombafaj a kertek alól

A felsorolt gombákkal a szülőföldemen találkoztam. Mindegyiket pontosan határoztam meg, és mindegyiket felismerem. Elértem a lehetőségeim határához. Most kell eldöntenem, hogy mihez kezdek a gombamániámmal. Az információ hasznos, tehát egyáltalán nem volt ablakon kidobott idő az amatőr gombászat. Azonban a hasznot learattam, gazdagabb lettem egy alapfokú gombaismerettel. Ennyi volt(?).

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#30) Algieba


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Kék
Kékben fantasztikusan néznek ki a gombák termőtestei. :C

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#31) Algieba válasza Algieba (#30) üzenetére


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Érdemes lapozgatni a Gombamániát, mert egy év alatt sok-sok érdekes cikket közöltem, és szinte naponta rakok fel újabb írásokat. Ma a színek sorozatát folytattam a Sárgával. :)

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#32) Szten Márs


Szten Márs
nagyúr

Szerinted most így a nagy szárazság után van Budapest környékén bármilyen hely, ahol lehet gombára számítani? Most esett egy kis eső, de nem túl jelentős sajna :(

(#33) Algieba válasza Szten Márs (#32) üzenetére


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Leginkább a korhadó fákat lebontó fajokra lehet számítani. Az elmúlt hetekben sok sárga gévagomba, pisztricgomba és gyűrűs tuskógomba találatról lehetett olvasni a szakmai fórumon. Eme fajokra a Budai hegyek erdeiben is rá lehet lelni, de akár városi parkokban is. Akkor Zala megyében, homoktalajú(!) tölgyesben a porzó szárazság ellenére egyik gombásztársam kukacmentes vargányákat talált. Tehát a gombák a tartós aszály ellenére kísérleteznek a termőtest képzéssel, így van esély, hogy rájuk leljünk. :) Ahol pedig nagyobb eső hullott a hidegfrontból, ott még nagyobb az esélye, hogy gombákat találjunk.
Augusztus végén magam is találtam magas talajvizű helyen nyárfák közelében nyárfa-érdestinórukat. Sikerült meglepniük a gombáknak, hiszen itt Békés megyében július második fele volt igazán csapadékos, azóta nem esett áztató eső. :Y Az érdestinóruk mégis előjöttek. :))

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#34) Algieba


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Mire számítok?

Egy cikk a novemberben is termőtestet fejlesztő, helyi gombafajokról. De az országban többfelé teremnek. Elég gyakoriak.

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#35) Algieba


Algieba
őstag
LOGOUT blog

A gyilkos galóca hasznáról

Számunkra egy halálosan mérgező gomba, de a fáknak az életet jelenti. Nézzünk rá egy másik nézőpontból a gyilkos galócára.

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#36) Algieba


Algieba
őstag
LOGOUT blog

A freeblog tegnapi hibája miatt elvesztek a szeptemberi, októberi írásaim, így pl. a színek sorozatából csak a Vörös és a Lila érhető el a linkjükre kattintva.
Sajnálom, hogy odalett két havi munkám. Ezért új helyen folytatom a blogírást és hamarosan
újraszerkesztem az elveszett cikkeket is. Tehát nemsokára javítom a linkeket a többi színnél.
Most úgy néz ki a freeblogos blogom mint ha augusztus végén befejeztem volna az új cikkek publikálását. :((( Az admin "lazán" kezeli a dolgot, másolgassak vissza mindent a google segítségével... Persze majd egy megbízhatatlannak bizonyult helyen szerkesztem újra 58 írásomat és itt folytatom a publikálást! Azért ennyire kedves én sem vagyok. :(
Tehát új helyen folytatom: Gombaklub. November 14.-től érdemes látogatni. :)

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#37) Szten Márs válasza Algieba (#36) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Köszönjük, remélem megbízhatóbbnak bizonyul majd az új hely :K
Nem csak a te blogod halt meg augusztus végétől egyébként :((( Úgy tűnik mindenkié, akik őket használták.... szóval jól nyomják :(((

(#38) Algieba válasza Algieba (#36) üzenetére


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Szerencsére a Google Reader megőrizte a cikkeimet, de a visszamentett írásokban az összes kép pontatlanul illeszkedett és nem voltak meg a neveik sem, ahogyan a cikkek keresőszavai. Órákig tartott mire az összes képet megigazítottam, elneveztem és a cikkeknél megadtam a keresőszavakat. Elegem van. Most éppen csömöröm van a blogírástól. Vagy inkább az a bajom, hogy a blog teljesen a technikától függ. Ha ismét baja lesz a szervernek, akár az egész elveszhet. Cirka 150 cikk újraszerkesztése túl lenne a tűréshatáromon. :(

A linkekre kattintva mindegyik cikk megnyílik. Látszólag ugyanúgy néz ki a blogom, de pl. a kategóriák nincsenek meg. Mennyire elégedett voltam, hogy eszembe jutott kategóriákba bepakolni a szebb írásaimat...

Mára elegem van a freeblogos vacakolásból. Aludni tértem.

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#39) Algieba


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Gondolkoztam, mivel az ingyenes szolgáltatásokra mindig teljesül, hogy olcsó húsnak híg a leve, egy időre jegelem a blogírást. Nem vagyok hajlandó olyasmibe munkát fektetni, ami bármikor elillanhat, és amit úgy kell plusz munkával helyreállítanom.
Töröltem a wordpresses regisztrációt.
A freeblogon elérhetők az eddigi írásaim. Majd készítek egy tartalomjegyzéket.

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#40) Carlo009


Carlo009
tag

A gomba nagyon jó, finom étel készíthető belőle. Anyu tegnap valamilyen rizses húst adott gombával. Nagyon finom volt. B.csabán van erdő, ott lehet gombászni?

(#41) Szten Márs válasza Carlo009 (#40) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Miért ne lehetne? De mindenképp mutasd be a szedett gombát gombaszakellenőrnek elfogyasztás előtt. Plusz ezt olvasd át: [link]

Egyébként a mai nappal megszereztem a gombaszakellenőri végzettséget :D

(#42) Algieba válasza Szten Márs (#41) üzenetére


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Az igazi, nagy tanfolyamot végezted el, és hol? :Y

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#43) moha21 válasza Szten Márs (#41) üzenetére


moha21
addikt

wow, te is mindenhez értesz lassan :)

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#44) Szten Márs válasza Algieba (#42) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Ezt végeztem el és épp ma zárult le - bár itt a tematikában nov. 12 a vizsga időpontja, de nov. 13 lett belőle :)

Gombaszakellenőri tevékenységet csak az végezhet, aki kormányrendeletben meghatározott tematikájú tanfolyamot végez és sikeres vizsgát tesz, szóval olyan nagyon nem variálhatják a tananyag hosszát és felépítését. Mit értessz "igazi, nagy tanfolyam" alatt, és mit a kicsi alatt? (Mert ezek szerint olyan is van :) ) Mindenesetre ezen voltam, és részemről nagyon élveztem. Emellett külön öröm volt felfedezni, hogy innen a ph-ról/logoutról valaki blogol is a gombákról :)

moha21: Bár úgy lenne :DDD

[ Szerkesztve ]

(#45) Algieba válasza Szten Márs (#44) üzenetére


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Gratulálok! :C

Pont ez az a tanfolyam, ami nekem (még) nincs meg és fogalmam sincs, hogy mikor fogom elvégezni. :( :O Az is igaz, hogy mire lesz pénzem és időm rá, addigra az elméleti részét tudni fogom. :) Nagyon kitartóan gyűjtöm a tudást a gombákról. A tanulást szolgálja a blogom is. Minél többet olvasok és írok a gombákról, annál több információ ragad meg a memóriámban. :))

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#46) Szten Márs válasza Algieba (#45) üzenetére


Szten Márs
nagyúr

Kösziköszi :R

Amúgy szerintem simán megvan a tudásod, ami kell, legalábbis a blogod alapján, szóval hamajd egyszer belevágsz, kisujjból fog már menni :D

[ Szerkesztve ]

(#47) Algieba


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Idén is érdemes lesz látogatni a Gombamániát. Az első cikkben kiderül, hogyan kapcsolódik össze a gombavilág Karácsonnyal. :))

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#48) Kassadin válasza Algieba (#47) üzenetére


Kassadin
addikt

Engem az érdekelne, hogy dolgozol már? Vagy van valami kilátásban?

(#49) Algieba válasza Kassadin (#48) üzenetére


Algieba
őstag
LOGOUT blog

Ugyan keresek folyamatosan munkát, de még nincs kapásom. Valószínűleg ismét hirtelen fog betoppanni az újabb lehetőség. Eddigi életutam alapján, az igazán jó dolgok nálam spontán jönnek. Pedig megtanultam tervezni, terveimet végrehajtani, és mégis a véletlen alakítja az életemet.

A tudás az egyetlen érték, ami a használat során nem fogy el, hanem még gyarapszik is.

(#50) TomPack


TomPack
őstag


Sziasztok! Tudjátok esetleg, hogy ez milyen gomba lehet?
Ma találtam őket a kertben.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.