Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) t72killer válasza Tigerclaw (#50) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

A kereskedelem korlátozása kb lehetetlen, egy délután össze lehet dobni kínából érkező csomagocskákból egy drónt.

mindenképp kell egy elfogó/ártalmatlanító megoldás - már régóta kellett volna.

A regisztráció sokat nem segít, aki rosszat akar, az nyilván nem fog regisztrálni, az utcán mászkáló millió embert meg nem fogják mind átkutatni, hogy na, van-e nála drón.

[ Szerkesztve ]

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#52) llax válasza arnyekxxx (#49) üzenetére


llax
senior tag

"szóval a szabályozás és regisztráció max a szórakoznivágyó urigyerekeket tartja távol, azt nem aki tényleg kárt akar okozni."

Igen...igen, nem akar kárt okozni, de ahogy utánad írták, elég sűrűn előfordul, hogy több a pénz, mint az ész... Szóval nem akar ő kárt okozni, csak éppen olyan helyen akar felvágni a sz*rával, ahol nagyon nem kellene, baleset meg előfordulhat.
Ha kiveszed a képletből a "szórakoznivágyó urigyerekeket", máris egy veszélyforrással kevesebb.

Egyes terrorcselekmények puszta előkészületéhez is szabályok sorát kell áthágni, de épen ezen a szabályok (és betartásának ellenőrzése) miatt jelentősen nagyobb a lebukás veszélye.

A magánélet és magánbirtok védelmének és a légtér biztonságának is elegendőnek kellene lennie ahhoz, hogy akár külön a drónokra vonatkozó szabályok nélkül is rendesen korlátozni lehessen a használatukat.

Pl. ha van egy 7,5J alatti légpuskád, azt mindenféle engedély vagy bejelentés nélkül szabadon tarthatod. Használhatod lőtéren, vagy a saját telkeden (persze másén is, a tudtával). Utóbbi esetben a lövedék nem hagyhatja el a telek határát. Minden más helyen csak töltetlenül szállíthatod.

A drónokra is valami hasonló kellene. De sok esetre külön szabályozás sem kell:
Ha valaki úgy gondolja, hogy "kinn a pusztában" használja: azok legnagyobb hányada szintén magánterület. Akkor is, ha nincs bekerítve, akkor is ha ez nincs külön jelölve. Pár éve a törvények lehetővé teszik a nem jelölt helyeken a gombaszedést és lovaglást (mint kivételek), de minden egyebet, így a quadozást, drónozást, szalonnasütést, egyéb célból ott tartózkodást, stb. nem.

(#54) Alchemist válasza hemaka (#12) üzenetére


Alchemist
addikt

Collateral damage expected... :)

Éppen olvasok egy érdekes könyvet az antigravitációról... képtelen vagyok lerakni.

(#55) Alchemist válasza llax (#52) üzenetére


Alchemist
addikt

Magánlégtér védelem... :) nyáron napozunk a kertünkben, egyszer csak kb. 5 m magasságban szép lassan beosont egy nem is pindurka drón. Bementem a házba a profi csúzliért, majd kb. a vélhető kamerával szemben tüzelőállást vettem fel. :) erre elhúzott a kukkoló és többet nem is próbálkozott.

Éppen olvasok egy érdekes könyvet az antigravitációról... képtelen vagyok lerakni.

(#56) Béééla válasza Cifu (#28) üzenetére


Béééla
őstag

Még ha nem is telemetriás és csak vesz: a drónt köszönjük szépen tudjuk, merre van. A távirányító a kérdéses, mert annak kartávolságán belül a kezelő is ott szokott lenni.
Ja még valami: 2.4, 5 GHz mellett a 433MHz és egyéb ISM sávos táv már smafu?
https://hobbyking.com/en_us/orangerx-open-lrs-433mhz-transmitter-1w-jr-turnigy-compatible.html
Egy ilyen adót szerintem egyszerűbb kiszúrni, mint a random wifi-bt és egyéb forgalmat.
Inkább az a kérdés, mennyire eresztenek be egy ilyet előre programozott útvonallal, effektív távirányító nélkül? Egy ideje visszatértem a földre és meghagyom a repkedést azoknak, akiknek rohadt sok pénze van erre a hobbira, nem követem mit tudnak.

Bélabá

(#57) Alchemist


Alchemist
addikt

Saját birtok felett jogos a légtérvédelem. :)

Éppen olvasok egy érdekes könyvet az antigravitációról... képtelen vagyok lerakni.

(#58) bteebi válasza hemaka (#2) üzenetére


bteebi
veterán

Pont aznap repültünk haza, igaz Lutonról. A Wizzair járatai mindig késve érkeznek és indulnak, viszont a gatwicki balhé miatt még kb. 20 percet kellett várakoznunk a kifutópálya mellett, amíg a Gatwickről átterelt gépek leszállnak, így végül kicsit több, mint egy óra késéssel szálltunk fel. :(((

Ez a drónozás meg szerintem, bár hülyén hangzik ebben a formában, de szándékos lehetett. Már úgy értem, hogy valószínűleg direkt repülhettek tiltott terület közelébe. A kérdés ezért számomra inkább csak az, hogy valaki szívatni akarta a többieket/trollkodott, vagy simán olyan hülye volt, hogy jó ötletnek vélte azt, hogy rohadt közel megy a tiltott területhez, pl. reptéri videókat készíteni??? :((

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#59) bteebi válasza Alchemist (#55) üzenetére


bteebi
veterán

Nem próbáltad meg lecsúzlizni? Én tutira megpróbáltam volna. Pusztuljanak az ilyenek, drónnal együtt! :((

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#60) Alchemist válasza bteebi (#59) üzenetére


Alchemist
addikt

A szándék jelzése egyértelmű üzenet volt... de ha nem tágít, akkor tüzet is nyitok.

Éppen olvasok egy érdekes könyvet az antigravitációról... képtelen vagyok lerakni.

(#61) t72killer válasza Alchemist (#57) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Ez azért nem egészen így van, nem hiszem, hogy telepíthetsz patriot-üteget a feletted áthaladó utasszállítók megregulázására.

A légtér felett a hungarocontrol rendelkezik, te a telekre vonatkozó max építési magasságig.

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#62) Alchemist válasza t72killer (#61) üzenetére


Alchemist
addikt

Utánanézve az amerikai szabályozásnak, elvileg bármilyen drone repülőnek számít (és vizsgaköteles az irányítása), büntetendő a lelövése... másrészt létezik az önvédelem lehetősége és a privacy is. A gyakorlatban több olyan eset is volt, hogy a drónt lelövőt felmentették.

Éppen olvasok egy érdekes könyvet az antigravitációról... képtelen vagyok lerakni.

(#63) bteebi válasza Alchemist (#62) üzenetére


bteebi
veterán

Na ez érdekes kérdés. Ha a tulajdonosának saját telke, területe fölött lövöm le, akkor oké, hogy megbüntetnek. De ha a saját területem fölött szedem le, ahová igen jó eséllyel nem csak "betévedt", hanem mondjuk jött kukkolni, akkor mi van??? Feljelent, amiért meggátoltam a kukkolásban? Persze így legalább kiderül, hogy ki volt a kukkoló...

Persze ez valahol veszélyes terület, mert azért egy "rendes" kukkolót, vagy egy tolvajt se öl meg az ember csak azért, mert tetten érte. Legalábbis Európában nem.

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#64) t72killer válasza bteebi (#63) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Ott sincs ez még teljesen szabályozva, ha jól rémlik a Kentucky emberkét aki sörétessel leszedte a lányát kukkoló drónt a drón árának megtérítésére kötelezték, a kukkolót meg elítélték kukkolásért (de nem 100%, utána kell nézni).

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#65) janeszgol


janeszgol
félisten

"Nagy valószínűséggel a szokásos menetrend érvényesül: amíg egy szabálytalanul használt drón nem okoz valódi katasztrófát, addig nem lesz érdemi előrelépés az ügyben."

Ez a legszomorúbb. A buta emberiség isten tudja hányadik felvonása ez.

2024: nem lesz kegyelem a HMD-féle hulladékgyáraknak.

(#66) Alchemist válasza t72killer (#64) üzenetére


Alchemist
addikt

További jogi elemzés drón lelövése kapcsán.

Ráadásul az FAA "drone as aircraft" minősítése olyan tekintetben is megkérdőjelezhető, hogy a repülőgépeken jól látható egyéni lajstromjelzés van, ami a drónokra korántsem jellemző.

Éppen olvasok egy érdekes könyvet az antigravitációról... képtelen vagyok lerakni.

(#67) t72killer válasza Alchemist (#66) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Hja, csak épp lehet a katonaság xmillió dolláros kísérleti madara, ill ha lakott terület fölött lövöd le, komoly károkat okozhat/prérin tüzet, stb.

Mivel az amcsik mindenre szeretnek lövöldözni, érthető, hogy nyomatékosabban akarják a polgár tudtára adni, hogy a drón nem vadkacsa.

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#68) Jim Tonic


Jim Tonic
nagyúr

Buta véleményt fogok mondani: be kell őket tiltani hobbi célra, engedélyhez kötni a vásárlást. Hogy egy fotósnak, videósnak kell, oké, de a többieknek unaloműzés. Egy olyan hobbi, ami életveszélyes. Válasszanak más hobbit.
Értem, hogy könnyű összerakni, de egy robbanószerkezetet is az, mégsem szórakozik vele senki sem, néhány marhát leszámítva. Ha kellően szankcionálják, leszokik róla a legtöbb ember.

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#69) hajnalbros válasza kenwood (#19) üzenetére


hajnalbros
tag

A predatorban nem vulcan volt... Már bocs...

Ketten jönnek ki az erdőből, az egyik FUTVA, a másik MEDVE !

(#70) janeszgol válasza Jim Tonic (#68) üzenetére


janeszgol
félisten

Egyetértek! Az emberek egészen kicsi százaléka éri fel ésszel tetteinek súlyát.

2024: nem lesz kegyelem a HMD-féle hulladékgyáraknak.

(#71) Tigerclaw válasza Jim Tonic (#68) üzenetére


Tigerclaw
nagyúr

Ez szerintem túl extrém.

Kategorizálni és műszakilag limitálni kellene a drónokat és külön szabályt alkalmazni mindegyikre. A limitáció vonatkozna hatótávra, vagyis hogy milyen messze mehet a drón az irányítójától, vonatkozna a maximális repülési magasságra, illetve arra, hogy hordoz-e kamerát vagy sem.

Pl.
1. kategóriájú drónok szabadon eladhatóak, vásárolhatóak
2. kategória regisztrációhoz kötött és beazonosítható fizikailag és elektronikusan.
3. kategória regisztrációhoz, engedélyhez és vizsgához kötött és persze vonatkozik rá minden szabály ami a 2. kategóriára.
4. kategória emelt szintű vizsga, engedély és felszállás előtt külön engedély a légtért felügyelő hatóságtól.

2.-es vagy 3. kategóriától a drón speciális színű festéssel, fényvisszaverő elemekkel ellátott és 3. kategóriától megfelelő ledes jelzőfényeket is használnia kell.

Az 1. és 2. kategória lenne a klasszikus hobbi felhasználás, de a 2. kategóriánál a regisztrációnál nyilatkozni kell, hogy tudomásul veszi a törvényi szabályozást, vagyis hogy mit lehet és mit nem, illetve hogy milyen felelősség terheli.

2-es és felette lévő kategória esetén a second hand eladás elektronikus regisztrációhoz kötött, vagyis mindig csak egy tulajdonos van és ő használhatja.

3. kategória a nagyobb méretű, nagyobb kamerákat is elbíró, jellemzően profi felhasználásra képes eszközöket jelenti. A 3.- kategóriától meg kell felelnie a drónnak speciális szabványoknak, tehát már gyártónak kötelezően be kell vizsgáltatnia a megfelelő biztonsági szabványokra.

A szabvány persze külön ki kell dolgozni, de olyanok tartoznának ide, minthogy x rotor leállása esetén sem zuhanhat le, vagy esetleg nagyobb sérülésnél, meghibásodásnál, mikor lezuhanna, beépített ejtőernyő lépne működésbe.

4-es kategória lenne az ipari szintű felhasználás, ami ma még nem jellemző. Erre a kategóriára már minden vonatkozna műszakilag, mint egy hasonló kategóriás pilótával rendelkező repülőgépre, helikopterre. Tehát nagyon komoly tesztelés és hatósági engedélyezés után kerülhetne csak forgalomba. Ide kerülnének a mezőgazdasági permetezők, pilóta nélküli légitaxik és hasonlóak.

Ez alapján és engedném hogy amatőrök is "komolyabban" drónozhatnának, a 2.-es kategóriában, de nem felelőtlenül, nyom nélkül. Erre azért is szükség van, hogy a kezdők elsajátíthassák az irányítást mielőtt feljebb lépnek. Mondhatni szükség van több lépcsőfokra.

Az 1.-es és 2-es kategóriában a drónok átalakítása mind hardveresen, mind szoftveresen tiltott lenne ha az a limitáció áthágására irányul. 3.-as kategóriától minden átalakítás tiltott és szervízelni is csak engedélyezett szervízben lehet.

A büntetéseknek se lehetnek komolytalanok, akár a gyártó, akár a kereskedő, akár a használó nem tartja meg a szabályozást.

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#72) bteebi válasza t72killer (#64) üzenetére


bteebi
veterán

Na ja, nem egyszerű kérdés... Alapvetően tényleg nem korrekt, ha egy "eltévedt", akár százezreket érő drónt valaki dedikált ok nélkül, akár "poénból" lelő. Ilyenkor esetekben én is megtéríttetném az okozott kárt. Amennyiben viszont felmerül a drónkezelő rosszhiszeműsége, pl. kukkolásra használná a drónt, hát... nem is tudom. Talán egyedileg bírálnám el (ami szintén nem túl szerencsés), de inkább azt mondom, hogy a büntetésen túl (amit pl. a kukkolásért kapna) igenis viselje a drónban keletkezett kár költségeit is. Hogy sok pénzébe került??? Akkor legfeljebb nem lesz a közeljövőben pénze bűnismétlésre, és ha vesz is majd egy újabb drónt, akkor is kétszer meggondolja majd, hogy kinek a területére próbál meg belopózni vele.

Az általad felhozott példában meg szerintem alapvetően jó ítéletet hoztak. Mondom ezt annak ellenére, hogy ez inkább ellentmond a fentebbi gondolatmenetemnek... :B

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#73) t72killer válasza Jim Tonic (#68) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

+70: akkor tiltsuk be az autókat, járóbotokat, teleobjektíveket és úgy általában minden tárgyat, amivel 8napon túli sérülést lehet okozni vagy valakiről fényképet-videót lehet csinálni a tudta nélkül!

Ok, haza beszélek, pár hónapja vettem a hiszti előtt kb 1600EUR-t elköltve egy phantom 4 pro csomagot, kifizeted az árát, ha már ilyen véres szájjal a betiltás mellett hadakozol?? Soha egyetlenegyszer nem repültem lakott terület/ember felett, rengeteg gyönyörű tájvideóval örvendeztetett meg tengeren és szárazföldön.

Egyébként a tiltás/korlátozás mikor is oldott meg bármit? A drogok is be vannak tiltva...

Ja, egyébként brit híreket olvasva az akciót egy radikális környezetvédelmi csoport csinálta az akciót - ekkora életveszélyes baromságot szándékosan azért elég sokmindennel el lehet követni, pl autópályára kivilágítatlan barrikádokat építeni babakocsikból - mégse fogják a babakocsik használatát betiltani/használatukat 1000EUR-kba kerülő jogosítványhoz kötni.

[ Szerkesztve ]

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#74) Ixion77 válasza t72killer (#73) üzenetére


Ixion77
őstag

Elég sok teleobi végezte már testőrök és biztonsági őrök kezében a pályafutását... :) Egyrészt a privát szféra védelmét normálisan le kell jogilag szabályozni, hogy a bíróságnak legyen jogalapja eldönteni mi etikátlan és mi nem az.
Másrészt meg a végső törvényeket az élet írja: ha valaki lelövi Angliában a saját földje felett repkedő a drónodat, akkor jobb ha nem mész összeszedni a maradékot, mert téged is lelőhet...

Én ezen akkor gondolkodtam, amikor a 6. emeleti lakásom ablaka előtt álldogálva kamerázott egy drón... Közterületen van és nem az enyém, ergo meg nem rongálhatom, de vajon kidobhatok-e az ablakomon egy marék vékony hosszú drótót mikor épp az alattunk lakó ablakánál tart? :)

[ Szerkesztve ]

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#75) t72killer válasza Ixion77 (#74) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Ezért vannak egyes országokban értelmes szabályok. Franciaországban pl az összes lakott terület légtere tiltott, kész. Viszont hagytak bőven elég területet, ahol lehet értelmesen használni ezeket a madarakat, illetve aki foglalkozásként szeretne drónozni, kockázatok és többezer EUR felesleges kidobása nélkül megteheti. Ezeket a szabályokat kellene BETARTANI.

Amúgy enyhénszólva nevetséges már, hogy alkalmasint szigorúbb szabályozásokat kérnek a drónüzemeltetésre, mint egy 1tonnás repülőgép birtoklására-használatára.

Ha meg valaki erdő-mező felett lelőtte a drónomat, a rendőröket küldöm utána, azokra lövöldözzön.

"Elég sok teleobi végezte már testőrök és biztonsági őrök kezében a pályafutását... " - mindemellett ha veszek egy 3-500mm gyutávú lencsét, akkor kötelező elmennem xszáz EUR-ból valami "tanfolyamra", és/vagy kiváltanom másik párszázért egy engedélyt, hogy fotósfelszerelésem legyen? Ne fárasszuk már egymást, főleg nem abban a korban, amikor a telefonod rögzíti és továbbítja a hálószobában történtek hanganyagát...

Ja és persze a mentőhelikoptereket és a miénknél magasabb házakat is tiltsuk be, dombokat is lapátoljuk el/binokulárokat is kobozzuk el a tulajdonosaiktól.

[ Szerkesztve ]

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#76) llax válasza t72killer (#73) üzenetére


llax
senior tag

Több, a mindennapi élethez szükségtelen és veszélyes dolog tiltva vagy korlátozva van. A légfegyvert nem véletlenül hoztam fel példának. Olyan korlátozás tökéletesen elegendő lenne a drónokra is. Csak saját telken/területen, vagy e célra kijelölt helyen. Minden más helyen használat csak a terület tulajdonosának tudtával és engedélyével (legyen az belterület, szántó, erdő, akármi).

Egy adott tömeg és/vagy működési magasság felettiek tartását és használatát engedélyhez és vizsgához kötni, +légtérhasználat:
Jelenleg eseti légtérhasználati engedély nélkül az ökölnyi gyerekjáték szabadban reptetése is min. szabálysértés. Engedély nélkül használva értéktől függetlenül lefoglalhatják, elkobozhatják, bírságolhatnak, rossz helyen/mást veszélyeztetve használva a akár letöltendő lehetősége is ott a bíró kezében...

(#77) t72killer válasza llax (#76) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Amúgy ezekre használják jelenleg munkajelleggel a drónokat - a teljesség igénye nélkül:
1. ingatlanhirdetések
2. földmérés
3. kutatás-mentés(!)
4. épületfelmérés
5. turisztikai és egyéb reklámvideók (már egy autóreklám se nagyon készül el drón nélkül)
6. filmforgatás
7. mezőgazdasági célok (alkalmasint 50-100kilós, több km hatótávú drónokkal permeteznek!)
8. csomagkézbesítés nehezen megközelíthető helyekre
9. környezetvédelmi felmérések
...
SzVSz elég nagy türhőség lenne ezen tevékenységek költségei után egyik napról a másikra x-száz/x-ezer EUR-t ragasztani és egyúttal a lelkes fiatalt, aki tinédzserként A SZABÁLYOK BETARTÁSÁVAL megtanulná saját költségén a szakmát, full letiltani róla.

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#78) User64476 válasza Alchemist (#60) üzenetére


User64476
őstag

Meddig tied a legter a sajat telked folott?

(#79) Ixion77 válasza User64476 (#78) üzenetére


Ixion77
őstag

Tippem szerint a beépíthetőségi magasságig.

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#80) Jim Tonic válasza t72killer (#73) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Hülye példa. Az autó nem hobbi. Vizsga kell rá. Nem tudsz vele százakat megölni. Ha hibázol, könnyen azonosítanak.
A többi példád még ostobább.
Nem volt véres szám. Te vetted személyes sértésnek.

[ Szerkesztve ]

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#81) arnyekxxx válasza Jim Tonic (#80) üzenetére


arnyekxxx
veterán

Nem tudsz vele százakat megölni.

ha nem is százakat de ha elég ügyes vagy simán lehet tucatnyi áldozatod. És még jogsi meg saját autó se kell hozzá.

(#82) Jim Tonic válasza arnyekxxx (#81) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Viszont utána megy a sittre. Felelőgrevonás biztosra vehető.

[ Szerkesztve ]

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#83) janeszgol válasza Jim Tonic (#82) üzenetére


janeszgol
félisten

Mondjuk az sincs normálisan szabályozva. Ha lemegyek az utcára (ittasan, drogosan stb) és megkéselek 5 embert, akkor fegyház, minimum 8-10 év. Ez oké. Viszont ha autóval elütök 5 embert az én hibámból (rosszul karbantartott autó, ittas vagyok, drogos vagyok vagy csak olyan a kedvem és majd azt mondom elvakított a nap), akkor felfüggesztett jár érte, esetleg 2-3 év börtön fokozattal.
Hol az igazság?

2024: nem lesz kegyelem a HMD-féle hulladékgyáraknak.

(#84) Jim Tonic válasza janeszgol (#83) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Egyetértek.

@Jim Tonic: imádlak, Google billentyűzet. Felelősségre vonás.

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#85) Tigerclaw válasza t72killer (#73) üzenetére


Tigerclaw
nagyúr

Mindig az emberi tényező a probléma, csak sajnos valamiért túlságosan engedékeny az emberekkel szemben a jog. Egy ilyen berepülős kukkolós paparazzis esetben is az "áldozattól" várnák, hogy bizonyítsa hogy tényleg rosszhiszeműen és szándékosan repült be a magánterülete felé a drón. Ha nem tudják, nem akarják büntetni az elkövetőket, akkor inkább büntetnek, korlátoznak mindenkit. Szóval a kisebbség miatt a többséget szívatják. Az egész jogi rendszert át kellene nézni, kiszedni belőle a túlságosan liberális elemeket, a rengeteg enyhítő körülményt és szubjektív elemet.

Ebben az esetben pl. mondhatnánk azt is, hogy lakott övezeten belül csak a saját telked felett használhatnád a drónt x méter magasságig és csak széles látószögű kamerával lehet ellátva. Emellett engedélyt kell kérned a közvetlen szomszédoktól a használatára.

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#86) bteebi válasza janeszgol (#65) üzenetére


bteebi
veterán

""Nagy valószínűséggel a szokásos menetrend érvényesül: amíg egy szabálytalanul használt drón nem okoz valódi katasztrófát, addig nem lesz érdemi előrelépés az ügyben."

Ez a legszomorúbb. A buta emberiség isten tudja hányadik felvonása ez."

Tanulni többnyire a hibákból lehet. Simán van olyan, hogy valamire egyszerűen a legnagyobb körültekintés mellett se gondolnak, mert nem tudnak róla, nem merül fel (ilyen bakik a gyógyszeriparban is voltak, pl. a Contergan botrány). Ez most spec. nem ilyen jellegű, de a megfelelő szabályozás se egyszerű. Valóban hülyebiztossá aligha lehet tenni a drónozást, szabotázs-biztossá meg gyakorlatilag biztos, hogy nem. Egy ügyesebb mérnök-tenorista simán átbütyköl úgy egy drónt, hogy más frekvencián működjön, és ki tudja játszani a hatóságokat, ha ki akarja...

#66: Ez a lajstromjelzéses dolog teljesen jogos. Tegyük hozzá, egy kisméretű drónon elhelyezni egy jelzést elég macerás, de egyfajta digitális lajstrom működhetne. Teszem azt, lenne egy egyedi digitális azonosítója (pl. "Józsi drónja"), ami a drón használata során egy programmal, vagy akár böngészőből szabadon hozzáférhető és ellenőrizhető lenne (legalább az illetékeseknek), mert mondjuk 2,4 GHz-en sugározná a környezetébe. Ez talán megnehezíthetné a visszaéléseket.

[ Szerkesztve ]

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#87) t72killer válasza Tigerclaw (#85) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

A lakott terület egy-egy ország összes területének mondjuk 4-5%-a, de alkalmasint még kevesebb. Az üzleti célú repülések (TV-adás, rendőrség, ingatlanfelmérés, stb) kivételével nyugodtan tiltsák be a lakott területek feletti drónozgatást - így ha a kerted felett megjelenik egy drón, az definíció szerint rosszhiszemű és törvénysértő (vagy a rendőrség drónja ugyebár).

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#88) Fred23


Fred23
nagyúr

Én csak azt nem értem, miért nem használnak a repterek saját, védelmi drónokat? Mondjuk négyzetkilométerenként kettőt. Jó nagyokat, befogó képességekkel; drónfogó drónt.

A drónozás törvényi ellehetetlenítésével lehet próbálkozni, csak nem érdemes! Olyan törvényekkel érdemes csak kísérletezni, ami az érintettek többségének elfogadható.

(#89) llax válasza t72killer (#87) üzenetére


llax
senior tag

A maradék 80-90% is magánterület.

(#90) t72killer válasza llax (#89) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

A lakóingatlanok kivételével erről egy klasszikussal válaszolnék: a "Földet birtokolni olyan, mintha két bolha vitatkozna azon, melyiküké a kutya."

Norvégiában túráztunk és a szállásadótól meglepődve kérdezük, hogy mégis, hogy lehet pl a tengerpartra lejutni, ha egy nagy földbirtok van útközben: válasz: teljesen nyugodtan sétáljunk át, nem lakóövezet és termést se fogunk azzal tönkretenni, hogy átsétálunk a mezőn.

Tudom persze, a k-Európai maffiaisztánokban ez elképzelhetetlen, egyrészt mert a kirándulóról alapban feltételezik, hogy tolvaj, a gazdának meg 99%, hogy van a törvény előtt rejtegetnivalója.

[ Szerkesztve ]

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#91) Ixion77 válasza Fred23 (#88) üzenetére


Ixion77
őstag

Mert drága. A kifejlesztése, üzemeltetése, személyzet, stb. Nem jótékonysági szervezet: arra költ, amire kénytelen és amire kötelezik.

(#86) bteebi: minden egyes hálózati eszköznek van "rendszáma", nem lehet probléma megoldani a drónok chipseteibe sem beépíteni egy MFID azonosítót. Aztán kötelezővé tenni hogy eladáskor kötelező a számlán feltűntetni az azonosítót/szériaszámot valamint a vevő személyi számát / cégjegyzékszámát. A számla úgyis automatikusan megy a NAV-hoz, máris kész a drón adatbázis. Ha ez EU szinten van megoldva, az import meg ellenőrízve van, onnantól az felelős azonosítása többé nem probéma.

(#90) t72killer: Norvégia ilyen szempontból kivétel. Ott kifejezetten van valami olyasmi a törvényekben, hogy az ésszerű közhasználatot az erdő/mező/stb. jellegű területeden nem tilthatod meg. Nem véletlen túrázóparadicsom az egész ország. Náluk a túrázás / sífutás népsport.
Mindazonáltal egyetértek veled, ha rajtam múlna minden országban így lenne. Rossz vicc, hogy az ország területét ki lehet sajátítani azzal, hogy valaki megveszi (ráadásul elcsalt közpénzből, de ez már más téma)

[ Szerkesztve ]

"Seems like humanity needs war and famine to correct itself."

(#92) t72killer válasza Ixion77 (#91) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

A britek is hasonló téma és több nagy területű ország. A gazda meg gondolkodik, mielőtt a titkárnőt nekiáll a tisztáson prütykölni vagy gázolajszőkítő üzemet izzít be - amiket egyébként nem csak a nagylátószögű bénakamerás drónok, hanem a mindenhol előforduló helikopterek, alkalmasint sokkal komolyabb képrögzítőrendszerrel ellátva is megörökíthetnek.

Azonosítás: alapból van egy wifi-chip a madárban, ezeket kéne úgy átkonfigurálni, hogy az irányító jel mellett folyamatosan sugározzon egy ID-t, ennyi. Tippre ez megoldható lenne extra chip beépítése nélkül. A britek korábban ha jól rémlik valami olyasmit terveztek, hogy neten be kelljen jelentkezni repülés előtt (ha már sokan úgyis mobillal-tablettel irányítják a drónt). Ezutóbbi nem lenne hülyeség, HA lenne mindenkinek mobilnetje és a területen lenne térerő - uis ahol én UK-ben drónozgattam eddig, nemhogy 4g, de sima telefonos térerő is alig-alig volt (ember se - csak szabadon bejárható "magánterület").

[ Szerkesztve ]

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#93) Fred23 válasza Ixion77 (#91) üzenetére


Fred23
nagyúr

Erre szerintem simán mehetne a 75%-os állami támogatás, elvégre közérdek, és tényleg nem a lehúzásuk lenne a cél. Illetve a repjegyek és reptéri illeték árába is be lehetne építeni a költségek egy részét, hogy leginkább az fizessen, aki érintett. Persze amíg nem hal meg néhány tucat ember, addig nyilvánvalóan drága dolog lenne. :DDD

(#94) t72killer válasza Fred23 (#93) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Az is megvan ugye, hogyha nem Mészárosék intézik a beszerzést, akkor a komplett projekt belefér 10'000 fontba, aminél a reptér egyheti hamburgeradagja többe kerül.

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#95) Tigerclaw válasza t72killer (#90) üzenetére


Tigerclaw
nagyúr

A magánterület "szentsége" országonként eltérő mindenhol. Nálunk egyre több a bekerített erdő, még olyan részek is, amin keresztűl hivatalos jelzéssel ellátott turista útvonalak mennek keresztűl. A méltán híres kék turistaútvonalon egyre több akadályba ütközik az ember, ha pedig letérne arról helyi piros, zöld útvonalakra, még több kerítéssel találkozik az ember. Ausztriában is jártam már úgy hogy a helyi kempingből ajánlott vízesésnél a patak másik oldalán jöttünk le és lent ránk szólt a gazda, hogy az a rét ahol lejöttünk, az ő magánterülete. Az USA bizonyos államaiban meg ugye ismert, hogy akár le is lövik aki magánterületre lép be.

Szóval mindenhol máshogy állnak hozzá a dologhoz és máshogy állnak hozzá az erdei turistákhoz is. Itthon sorra tiltják be a tájfutó versenyeket, ártatlan erdei sétákat, biciklizést, gombaszedést az erdőkben. Persze a terepjárók, teherautók, traktorok, munkagépek szétcseszhetik az erdei utakat, ösvényeket, de a biciklis meg a turista nem mehet mert ki tudja mire lép rá vagy milyen eróziót okoz a mountain bike kereke.

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#96) dchard válasza Cifu (#28) üzenetére


dchard
veterán

Úgy találod meg, hogy már réges régóta léteznek TDOA elven működő rádiólokációs rendszerek.

Az NMHH évekkel ezelőtt tesztelt ilyet a Forma 1-en Mogyoródon: 5-6 vevővel körberakták az érintett területet, és a rendszer valós időben mutatta a levegőben lévő helikoptert, amiről az adásjelet DVB-T-n tolták a földi állomásnak.

Tekintve az anyagi kár mértékét, ugyanezt lehetne telepíteni a reptereken is. Persze ha nincs rádiós távirányítás (előre programozott útvonalon repül), az ellen nem véd meg ez a technika.

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#97) llax válasza Tigerclaw (#95) üzenetére


llax
senior tag

A kerítésnek is van célja. A fiatal erdőknél és gyümölcsösöknél nem a közlekedés akadályozását, hanem a vadak elleni védelmet szolgálja (gyümölcsösnél némileg vagyonvédelem is). A vadak nagyon nagy pusztítást tudnak végezni, akár 100%-os kárt is.
Az már más téma, hogy nálunk még a kerítést is lopják. Egyes esetekben nem opció, hanem kötelező a faoszlopok használata, azt még jobban lopják. Sőt, némely esetben a terület bekerítését hatóság írja elő. Nem közvetlenül, hanem vagy feltétele a támogatás további folyósításának, vagy a keletkezett károkat a tulajnak róják fel, őt bírságolják (ha egy terület egyszer erdő lett, az örökre erdő: a tulajnak minden meg kell tennie a megóvásáért).
Mivel lopnak itt mindent, nem kell azon csodálkozni, hogy a gazdák nem szívesen látnak idegent a földjeiken vagy annak közelében. Magyarisztánban a tolvaj által illegálisan kivágott fa miatt is a gazdát büntetik, ha nem tudja hatósági papírokkal igazolni, hogy azt ellopták (ugyanez az előírt kerítésre is)...

A járművek, amikről írsz, vagy a tulajé, vagy a nekik dolgozóké, különféle ellenőrzést végző szerveké, stb. Azok szükségből vannak ott. A magánterületen lévő utakat nem csak szétcseszni, de rendbe tenni is ők szokták, sőt, néha nem csak a magánterületen lévő földutakat gondozzák...

(#98) vandor01


vandor01
őstag

na tessek...
itt már átestek a lo tulso oldalára azaz dronosok kerultek a lo masik vegere! :DDD

egyetert mindenki? ezt? ilyen szabályozast szeretnénk?

Szlovákiában elfogadtak egy új törvényt a drónokkal kapcsolatban, mely 2019.6.1 től lép életbe: a meglévő szabályozás mellett (csak cégeknek lehet kamerával ellátott madara, első évben 1000€ kiadás mellett) az új törvény előírja egy nemzetbiztonsági hivatal által kiadott engedély beszerzését, melynek intézése 3-4 hónap és 10.000€ ba kerül, ezen felül egy helyiséget a videók tárolására, külön engedélyezett számítógépet, betörésbiztos üveggel és ajtóval.
A büntetés első alkalommal 33.000€ második alkalommal 66.000€ lesz, ha nem tartja be valaki az előírtakat.

http://www.tvnoviny.sk/domace/1948010_mate-doma-dron-po-novom-musite-mat-k-nemu-aj-bezpecnostnu-previerku

CSAK az INNOVACIO jegyeben! dr Palkovics: "Továbbá Magyarország, legalább régiós szinten, vezető szerepet kíván betölteni a dróntechnológia elterjesztésében, mivel a technológia térnyerése számos további előnnyel, kedvező hatással jár egyebek mellett a szoftverfejlesztésben és a mezőgazdaságban."

(#99) t72killer válasza vandor01 (#98) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Ez a gyakorlatban országos tiltás, kevés ilyen tapló ország van, Európában tudtommal egy sem.

De örülhetnek neki, ezekután nem fogja drónos megtalálni a tátrában eltévedt nyugdíjast/gyereket/stb, fantasztikus.

30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

(#100) togvau válasza Alchemist (#6) üzenetére


togvau
senior tag

aha, aztán nemzethy drón adó..

hitler, sztálin, micro usb

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.