Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Processzorok, tuning  »  P4 proci tuning Archívum II. (téma lezárva)

Hozzászólások

(#1) Gorneck


Gorneck
titán

Előző: Bővebben: link

----------

A számítógép tuningolása garanciavesztésével jár, ha bizonyítható, hogy az alkatrész túlhajtás következtében ment tönkre.

Nagyon sokszor kértek itt segítséget olyanok, akik azt se tudták, hogy mi mit csinál az adott alaplap SETUP-jában. Kérünk benneteket a saját érdeketekben is, hogy mielőtt tuninghoz fogtok, tanulmányozzátok át az alaplaphoz mellékelt kézikönyvet. Elkerülhetőbbek lesznek az ehhez hasonló helyzetek Bővebben: link

Ha tunigolni szeretnél tudd, hogy pontosan milyen alkatrészekből áll a számítógéped!!
És ezzel kezd:Bővebben: link

Fontos hogy a géped hűtése jó legyen. Használj jó minőségű, hatékony CPU hűtőt. A gyári ventillátorok a névleges frekvencián elegendőek, de általában max. 10% túlhajtásig képesek lehűteni megfelelően a processzort.
Javasolt a chipset (északi híd) és a memóriák hűtőbordával való ellátása is.

Elengedhetetlen kellék még a nagy teljesítményű és jó minőségű, különböző védelmekkel ellátott tápegység. A modern processzorok áramfelvétele jelentős, a tuning során ez csak nőni fog.

Amennyiben „sikerül” olyan beállításokat végrehajtani a BIOS-ban, hogy a PC már el sem indul, az esetek nagy részében lehetőség van „vészindításra”.
Kapcsoljuk ki a PC-t, várjunk 10-15mp-t (álljon meg az összes ventilátor), tartsuk lenyomva az INS gombot és így kapcsoljuk be a gépet. Ekkor általában a SETUP DEFAULT értékekkel indul el a PC, így lehetőségünk van a SETUP-ba belépve módosítani a beállításokon.
Némelyik alaplap képes észlelni hogy előzőleg nem tudott bebootolni és egy kikapcsolás-bekapcsolás után megpróbál alapállapotban elindulni.
Ha ez sem segít, az alaplap típusától függő módon (kézikönyv!) CMOS RESET-et kell végrehajtani.

A tunig alapvető lépései.

1. Szinte minden lapon lehet olyan beállítást találni, hogy „AGP/PCI frequency” vagy „AGP Ratio” valamilyen szövegkörnyezetben. Ezt bármilyen kicsike tuning előtt is vagy FIXED-re vagy 66/33-ra KELL állítani, mivel az AGP kártyák fizikailag károsodhatnak a túl magas AGP frekvencia miatt.
A PCI Express-es alaplapok közül a 915-ös lapkakészlet sajátossága, hogy nem képes valóban fixálni a PCI-e órajelét, ezért alaplaptól és a PCI-e buszon lévő eszközök típusától függően egy bizonyos FSB fölött (általában 260MHz felett) az egyes eszközök megtagadják a működést. Különösen érzékenyek a SATA kontrollerek, az alaplapra integrált Gigabit Ethernet adapterek és a VGA kártyák! A kritikus frekvencia elérésekor a VGA érzékenysége esetén be sem bootol a gép, a SATA kontroller nem látja a HDD-ket, az Ethernet kontroller egyszerűen „eltűnik”. A 925-ös lapkák már korrektül kezelik a problémát.
2. Mivel a memóriák sebessége (néhány speciális alalplap kivétel) szorosan összefügg az FSB-vel, ügyelni kell arra hogy nehogy a memóriák korlátozzák a tuningot. A legtöbb esetben az alapértelmezés a memóriák számára a „DRAM Ratio” 1:1, ez alaplapok függvénye, hogy mikor hogy jelölik, lásd a lentebb lévő táblázatot.
Mivel ebben az esetben pl. 250MHz-es FSB esetén a memóriák is 250MHz-et kapnak, ez 500MHz-es effektív órajelet jelent DDR memóriák esetén. Tehát csak akkor használjuk így a memóriákat, ha biztosan tudjuk: bírja a használt FSB kétszeresét!
Ha feltételezhető hogy a memóriák korlátozhatnak, célszerű az órajelüket visszaosztani.
Erre az alaplapok SETUP-jában különböző néven, de szinte mindig van lehetőség.
Nagy általánosságban az alábbi lehetőségek léteznek:

100MHz-es FSB-nél (a procinak ugyebár 400):
1:1 = DDR200
3:4 = DDR266
3:5 = DDR333 (nem minden lapnál!)

133MHz-es FSB-nél (a procinak 533):
1:1 = DDR266
4:5 = DDR333
2:3 = DDR400 (nem minden lapnál!)

200MHz-es FSB-nél (a procinak 800):
3:2 = DDR266
5:4 = DDR320
1:1 = DDR400
2:3 = DDR600 (nem minden lapnál!)

3. A „DRAM timing”-ot érdemes „by Spd”-re vagy „Auto”-ra állítani
Az esetek kis százalékában a BIOS nem képes az adott órajelekhez korrekt időzítési értékeket párosítani, ekkor állítsuk a késleltetéseket kézzel a maximumra (pl. 5-5-5-15).

4. Most kezdődik a tuning. :DDD A FSB-t szépen el kell kezdeni emelni 5Mhz-es lépésekben. Ha Windows lefagy mikor egy programot elindítasz akkor vagy már rögtön kékhalállal indít akkor a jelenlegi beállításokkal átléptük azt a határt amit a rendszer még képes elviselni.

5. Ekkor 5Mhz-t vissza kell venni az FSB-ből és a rendszert különböző terhelő programokkal kell izzasztani 4-5 órát vagy még többet. Pl.: 3Dmark, Cpuburn, Prime95, (ennek használatáról itt olvashatsz bővebben Bővebben: link)
Ha gond van, akkor általában hamar kiderül akkor még pár Mhz-t vissza kell venni és valószínűleg stabil lesz a rendszer.

6. Ezután meg lehet próbálkozni a memóriák magasabb órajelen való hajtásával, vagy ha ez nem megy, akkor az időzítések alacsonyabbra vételével.

Pl.:
3GHz-es P4-es procit húztunk (800MHz-es FSB). Kiindulásnak 5:4-es beállítással kezdtünk a memóriának (320MHz).

258MHz-en bizonyult stabilnak a processzor. Ekkor a memória 412MHz-en ment, ezt valószínűleg bármelyik „utcai” RAM modul elviseli.
A memóriák órajelének osztóját 1:1-be állítva ennél az FSB-nél a memóriák már 516MHz-en megy…ezt nem biztos hogy bírni fogja.
Ellenben ha mondjuk levisszük az FSB-t 245MHz-re, akkor 490MHz-en már megy a rendszer.
Ekkor benchmarkokkal illetve a használni kívánt alkalmazásokkal dönthetjük el hogy mi adja számunkra a jobb teljesítményt:

a CPU=258, RAM=412 beállítás, vagy pedig a CPU=245, RAM=490 párosítás?


A tapasztalatok azt mutatják, hogy kimagasló tuning potenciállal rendelkeznek a „telekondis” Northwood magok és az E0 steppinges Prescott magok.

By Rover623 & Rez_Grof

Gorneck#1239

(#2) Loretto válasza Gorneck (#1) üzenetére


Loretto
veterán

köcsög net.

[Szerkesztve]

Soirée...

(#3) Loretto válasza Gorneck (#1) üzenetére


Loretto
veterán

ezt nem hiszem el.mi ihletett erre? :D

Soirée...

(#4) Loretto válasza Gorneck (#1) üzenetére


Loretto
veterán

ezt nem hiszem el.mi ihletett erre? :D

Soirée...

(#5) Loretto válasza Gorneck (#1) üzenetére


Loretto
veterán

ezt nem hiszem el.mi ihletett erre? :D

Soirée...

(#6) Loretto


Loretto
veterán

húúú az anyja. sorry :B

Soirée...

(#7) Gorneck


Gorneck
titán

Szép volt!:D
Amúgy már scrollozni kellett és azt utálok kivétel ha fegyvert váltok!

Gorneck#1239

(#8) Cobain


Cobain
tag

Helló!
Olvasgattam a hozzászólásaitokat, és engem is elkezdett érdekelni ez a tuningolás. El tudnátok nekem magyarázni, hogy pontosan hogyan lehet (ha lehet) húzni a processzort, és hogy meddig?
A gépem:
Asus P4P800 SE
P4 2,8 800Mhz FSB-vel (Prescott magos)
2x256/400 ram (ha jól tudom, nem márkás)

[Szerkesztve]

[Szerkesztve]

(#9) Loretto válasza Gorneck (#7) üzenetére


Loretto
veterán

ej de kényes vki.

Soirée...

(#10) Loretto válasza Cobain (#8) üzenetére


Loretto
veterán

Bővebben: link sasold meg aztán kérdezz nyugodtan. ;)

Soirée...

(#11) Bandit21 válasza Cobain (#8) üzenetére


Bandit21
addikt

(Loretto nem akarom elvenni a kenyered csak kedven van írogatni)

Szóval ez ilyen bemelegítő:
Tuningolni úgy tudsz, h emeled a BIOS-ban az FSB-t. Ezt az értéket kapja a memória a processzor és az AGP/PCI eszközök is különböző szorzók osztók után. Az első lépés, h lefixálod a PCI és az AGP frekvenciát, mert ezek nem bírják a tuningot.
Ezután elkezdesz szinkronban tuningolni. Ez azt jelenti, h a memóriák az FSB növelésével arányosan kapnak a szintén növekvő CPU frekivel magasabb frekvenciát. Ez változó, az én noname infineon ramjaim elmennek 400@470-en. Ehhez segítség lehet egy kis fesz emelés, 2,5-ről 2,7-v-ig. Itt a procival még nem kell foglalkoznod, szinte 100%, h bírja amíg a mem-ek mennek. A mem tuninghoz használd a memtest386 nevő progit, ha lefut hibátlanul akkor ok. Sztem 10% biztos meglesz. Ez 220FSB 440Mhz a ramoknak, 3Ghz a procinak.
Ha ez megvan jöhet a proci végének keresése. Fontos h ha lehet figyeld a hőmérsékletet mert ha elve rosszul van föltéve a hűtő nem jó ha sütögeted bár úgyis lekapcsol ha baj van.
Ide már 5:4-be kell rakni a ramokat, így a proci vége kereséséhez kellő magasbb FSB értéknek csak az 5:4-ét kapják a mem-ek így nem fognak a csúcson menni. Fesz emelés talán még itt se fog kelleni, de azért nem árthat, 1,6V fölé ne menj.
Amúgy pedig 5Mhz lépésekben ajánlatos tuningolni.
Így eljuthatsz 250FSB köré, ez 3,5Ghz, a memóriáknak pedig pont 400mhz.
3:2-ben is megnézheted de ennek nem igazán van értelme, mert így a memóriál még 275-ös FSB-vel is csak 366-on mennének, a másik pedig, h síma hűtéssel nem hinném h menne a proci 3850Mhz-en.
Röviden ennyi, ''gyorssegélynek'' szántam, nem tökéletes biztos maradt ki belőle jópár dolog.

Ami kimaradt és leírom mert amikor én kezdtem én se tudtam...
Szóval az FSB 2x-ét kapják a ramok. Ez 1-1-ben vagy by spd van, asszinkronban pedig 5:4-esetén 0,8x-át 3:2-nél pedig 0,6666* szorosát. A mem-eket max 2,7-ig vidd. (speckó ramoknak kellhet 2,8V a mezeiek meg ha nem mennek vmit 2,7-en akkor 2,8-on se fognak)
Esetedben az FSB 14xén megy a proci, amúgy meg C-esetén alapórajel/200 a szorzó.


[Szerkesztve]

regisztrált: 2003-02-20 10:16, azaz .... 21 éve a PH!-n!

(#12) Cobain válasza Loretto (#10) üzenetére


Cobain
tag

Köszi a segítséget, már olvasom is a cikket:)

(#13) Cobain válasza Bandit21 (#11) üzenetére


Cobain
tag

Nos, igen. Kb a harmadik mondatnál elvesztettem a fonalat. Köszi a segítséget, de sajnos az a baj, hogy én nem igazán értek ezekhez a dolgokhoz. Nem tudod ezt leírni úgy, hogy még én, mint laikus is meg tudjam érteni (persze csak akkor, ha megint lesz kedved írogatni:))? Úgy is jó lenne, ha elküldenéd mailben. Mondjuk először még elolvasom a PH!-s cikket, aztán majd meglátjuk.

(#14) Bandit21 válasza Cobain (#13) üzenetére


Bandit21
addikt

Holnap mailezek jó? Bár sztem ha elolvasod a cikket, akkor olvasd el megint amit írtam, talán akkor letisztul, de ha nem akkor se gáz küldök mailt.

regisztrált: 2003-02-20 10:16, azaz .... 21 éve a PH!-n!

(#15) Cobain


Cobain
tag

Ja, még valamit szeretnék kérdezni. Lehet, hogy hülye kérdés, de mi baja lehet a gépnek, ha elrontom a dolgot?

(#16) Cobain válasza Bandit21 (#14) üzenetére


Cobain
tag

Köszi, nekem megfelel. Akkor várom a mailt:). És még1szer köszi a segítséget.

(#17) Bandit21 válasza Cobain (#15) üzenetére


Bandit21
addikt

Ha csak órajelet emelsz akkor 90% semmi. (természetesen saját felelősseégre megy a dolog ezért nem írok 100%-ot, de szinte minden gépben van 10-20% ingyen) Ha feszültséget emelsz az okozhat problémát, de az is csak extrém esetben. ramok 2,5V-on mennek alapon, ezzel el lehet menni 2,7-ig ez nincs 10% a proci 1,5-ön megy, ez is elmehet 1,6-ig ez sincs 10%. Efölött nem ajánlom léghűtéssel.

regisztrált: 2003-02-20 10:16, azaz .... 21 éve a PH!-n!

(#18) Loretto válasza Bandit21 (#11) üzenetére


Loretto
veterán

huu lazannya télleg irógatós a kedved:))
semmi gond inkább ez legyen minthogy vhol egy mb szálljon el :D

Soirée...

(#19) Cobain


Cobain
tag

Még 1 kérdés:). Egy 2,8-as 800mhz FSB-s, Prescott magos procit alap hűtővel meddig lehet húzni? (a ph-s cikkben olvastam, hogy ismerni kell a proci technológiai korlátját)

(#20) Loretto válasza Cobain (#19) üzenetére


Loretto
veterán

asus lapban.hát alulmér állitólag.én 55-60 fok fölött nem hajtanám.

Soirée...

(#21) Bandit21 válasza Loretto (#18) üzenetére


Bandit21
addikt

''mb szálljon el?''
ez a másik topicra vmi célzás és én nem értem a fáradtságtól plíz magyarázd el ok?

regisztrált: 2003-02-20 10:16, azaz .... 21 éve a PH!-n!

(#22) Bandit21 válasza Loretto (#18) üzenetére


Bandit21
addikt

Meg aztán gondoltam nem fog egy ilyen ártani ennek a topicnak az első hsz-ei közé nem?

regisztrált: 2003-02-20 10:16, azaz .... 21 éve a PH!-n!

(#23) Cobain válasza Loretto (#20) üzenetére


Cobain
tag

Úgy értem hány mhz-ig?

(#24) Loretto válasza Bandit21 (#21) üzenetére


Loretto
veterán

''mb szálljon el''
ezt ugy értettem nem baj hogy leirtad igy legalább esélye sem lesz arra hogy kinyiffanjon a mb(motherboard)-ja. :D vagy már nagyon este van?

Soirée...

(#25) Bandit21 válasza Loretto (#24) üzenetére


Bandit21
addikt

ja ok sorry, este van nem megy már a gondolkodás...

regisztrált: 2003-02-20 10:16, azaz .... 21 éve a PH!-n!

(#26) Loretto válasza Cobain (#23) üzenetére


Loretto
veterán

''Bandit21:Ide már 5:4-be kell rakni a ramokat, így a proci vége kereséséhez kellő...'' ezt már neked kell kipróbálni mit bir a procid.ram ill. proci+cooler függvénye.

Soirée...

(#27) Bandit21 válasza Cobain (#23) üzenetére


Bandit21
addikt

Ezt így nem lehet megmondani, sokmindentől függ, hűtő alaplap a proci maga, az én 2,4C-m megy 3,6-on másnak meg a 2,8 se megy 3,3 felett. Az olyan dolog amit ki kell próbálni az ésszerű határok között. A prescottok még újak szvsz nincs is annyi tapasztalat róluk mint pl a northwood-okról hogy szinre 100% h mennek 3,3-3,6Ghz-ig léghűtéssel.

regisztrált: 2003-02-20 10:16, azaz .... 21 éve a PH!-n!

(#28) bim válasza Loretto (#26) üzenetére


bim
veterán

hát pedig nekem azt irta ki hogy elment a kép.:F

[Szerkesztve]

(#29) kovacszk válasza Bandit21 (#27) üzenetére


kovacszk
senior tag

Hát 2,8-as prescot nekem a gyári hűtővel fesz emelés nélkül 3.3-3,4 környékén halt meg!!
Mivel kicsit forró fejű ez nem olyan rossz eredmény!
Amúgy a gyári hűtővel 47-48 fokon tartja magát üresjáraton, csak a fordulatszámot növeli 2700-4400!! na itt már nagyon hangos a drága :DD!!

A jó kolléga nem csak igér, be is tart!

(#30) Gorneck válasza Bandit21 (#27) üzenetére


Gorneck
titán

Hát nekem se ment a 2.8as 3.2-3.3 fölé!:(

Gorneck#1239

(#31) LLKobe


LLKobe
veterán

Gyors kérdés: 2.0a nortvúd meddig húzható? Minden feltétel adott hozzá: ram,hütö, lap.... Nos?

[Szerkesztve]

Through the darkness of future past, the magician longs to see one chance out between two worlds... Fire walk with me!

(#32) divot válasza LLKobe (#31) üzenetére


divot
veterán

Akár a végéig is, a lényeg, hogy bírja. :DDD

(#33) Gorneck válasza LLKobe (#31) üzenetére


Gorneck
titán

A szerencsédtől függ!

Gorneck#1239

(#34) LLKobe


LLKobe
veterán

Köszi. Átlagértéket mondjatok.

Through the darkness of future past, the magician longs to see one chance out between two worlds... Fire walk with me!

(#35) Gorneck válasza LLKobe (#34) üzenetére


Gorneck
titán

fogod és elkezded emelni az fsb-t, windóz feláll futtas egy hotcpu-t stabilitás ellenőrzés miatt! Ha instabil lesz egy félóra után akkor egy pici feszt neki!

Gorneck#1239

(#36) LLKobe


LLKobe
veterán

Ezt mind tudom:O
Mondjatok egy értéket Megahertzben amit minden valószinüség szerint birni fog??

Through the darkness of future past, the magician longs to see one chance out between two worlds... Fire walk with me!

(#37) Bandit21 válasza LLKobe (#36) üzenetére


Bandit21
addikt

Hidd el, ilyen nincs. Nem lehet megmondani mert 2 proci között lehet akár 500Mhz különbség is. Van vmi oldal, ahol fönnvannak a procik, gyártás és kódszám alapján és oda töltik föl a mukik, h meddig mentek, mivel, na oda nézz el, írd be h northwood 2 A meg amit még tudsz róla, és keresd ki vagy várd meg amíg jön egy mókus akinek ilyen van, de így nem lehet megmondani.

regisztrált: 2003-02-20 10:16, azaz .... 21 éve a PH!-n!

(#38) divot válasza LLKobe (#36) üzenetére


divot
veterán

2001MHz.
Lutri az egész, ki kell próbálni. 10% valószínű, a többi szerencse kérdése.

(#39) Robi_73 válasza LLKobe (#36) üzenetére


Robi_73
őstag

Overclockers.com Cpu database

Average overclocked speed - 2775 Mhz

Robi73

(#40) bim


bim
veterán

ujabb megahertzeket tudtam kipréselni a 2,8-as nw-bol. uj egyéni rekordom 3,85ghz:DD (vizzel hütöm)

(#41) Gorneck válasza bim (#40) üzenetére


Gorneck
titán

Azmán igen derék! Stabil is?!

Gorneck#1239

(#42) Cobain


Cobain
tag

Helló! Nem tudtok véletlenül egy olyan oldalt, ahol pontosan leírják, hogy hogyan kell az fsb-t húzni? Olyanra gondoltam, ahol részletesen leírják (kezdőknek), hogy hogyan kell.

(#43) Bandit21 válasza Cobain (#42) üzenetére


Bandit21
addikt

Ma kicsit húzós napom volt de ígérem holnap d.u.-re megy a mail!

regisztrált: 2003-02-20 10:16, azaz .... 21 éve a PH!-n!

(#44) Bandit21 válasza bim (#40) üzenetére


Bandit21
addikt

Aztab@szta! Léggel? Bár %-ban nem vagy jobb mint az enyém (2,4@3,6) de azért nem semmi! Grat hozzá! Sajna az én gépem megszűnik 300FSB fölött... bár ez érthető... ;]

regisztrált: 2003-02-20 10:16, azaz .... 21 éve a PH!-n!

(#45) bim válasza Gorneck (#41) üzenetére


bim
veterán

ÁÁÁ!talán ha le tudnám vinni minuszba a cuccot:( a cpuz 1,856-ot ir ki vcore-nak pedig a biosban 1,700-en fixáltam?;]
3,92-nél bebootol de mire bepakolna mindent kékhalál tele szöveggel (vmi hiba a fizikai memoriában)elolvasni képtelenség.szerinted min kéne még nyomni hogy elinduljon rendesen?:F

(#46) sz.j válasza bim (#45) üzenetére


sz.j
nagyúr

Az 1,856/1,700V nem lesz egy kicsit sok??? :F

Műanyag, alumínium és motoros redőnyök, valamint szúnyoghálók készítése, szerelése. www.szaboredony.hu

(#47) huu


huu
csendes tag

Asus P4P800-E DLX + 2,8Prescott + 2x256/400 Elixir = 3,5GHz gyári Intel hűtővel, csak FSB emeléssel

(#48) Gorneck válasza sz.j (#46) üzenetére


Gorneck
titán

Én úgy tudom, hogy víznél lehet egy kicsit több feszt adni, de hogy mennyit azt nem! De sztem 1.8 az mán sok!

Gorneck#1239

(#49) sz.j válasza Gorneck (#48) üzenetére


sz.j
nagyúr

Na épp ezért kérdeztem rá! :F

Műanyag, alumínium és motoros redőnyök, valamint szúnyoghálók készítése, szerelése. www.szaboredony.hu

(#50) Loretto


Loretto
veterán

na alapfeszen a 2.8c-m 230-as fsb-t megy igy még a prime95 is fut rendesen.(1 óra)

[Szerkesztve]

Soirée...

Útvonal

Fórumok  »  Processzorok, tuning  »  P4 proci tuning Archívum II. (téma lezárva)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.