Hirdetés

2024. szeptember 15., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#51) Graphics válasza stellaz (#49) üzenetére


Graphics
Jómunkásember
LOGOUT blog

Én ettem párszor bordát jól elkészítve, talán 4-6 óra alatt... Na az brutális volt ízre, élményre.

Azóta, ha ismerős feldobja ezt lehetőségként, akkor biztatjuk is a BBQ vonalra.

[ Szerkesztve ]

Black Shark Watch GT okosóra eladó, vadiúj bontatlan.

(#52) stellaz válasza Graphics (#51) üzenetére


stellaz
addikt

Velem az lehet a "baj", hogy az ilyen egészen jól elkészített kaja sem okoz annyival nagyobb élményt. Illetve elsőre még nagyon jó, másodikra, de maximum harmadikra általában meg telesen megszokott lesz.

(#53) proci985 válasza stellaz (#49) üzenetére


proci985
MODERÁTOR

egy jo steak az egyik letezo legegyszerubb kaja. kell egy forro serpenyo es idealis esetben megvan 5-10 perc alatt (plusz elotte mondjuk kell neki fel ora szobahon, plusz utana meg hagyni kell visszahulni). fuszerezni se kell sokat*, cserebe valamennyire erzekeny, hogy jo minosegu husbol csinald. a homero segit beloni a pontos sutesi idot (ami szengrillnel fagyban kritikus), de az extrem szint.

pl eloszeletelt entrecote pillanatok alatt megvan, es altalaban annyira** nem is szokott draga lenni, erre 15-20 eur korul indul a kiloja, de elsore 300g eleg kiprobalni. esetleg picit dragabban a borju varians meg jobb, ha talalsz, de ahogy nezem a cikk is ad tippet, hogy Budapesten hol lehet jol venni. elsore nem kell speckot venni, a wagyu nem fog atjonni ha nincs vele tapasztalatod.

* minimalis bors es so eleg ha a hust akarod csak kiemelni

**unnepi kajarol beszelunk azert

[ Szerkesztve ]

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#54) bteebi válasza Graphics (#25) üzenetére


bteebi
veterán

"De az nem vér bakker..."

Mondjuk medium-rare alá én se mernék menni (ha profi süti, akkor se igen, magamnak meg pláne inkább medium), de azt pont Angliában "tanultam" (tapasztaltam) meg, hogy amúgy nem hülyeség, ha nincs szarrá sütve a hús. :) Ezt a "véres" dolgot meg nagyon sokan használják tévesen. Gyakorlatilag mindenki. Persze nem feltétlenül van baj ezzel, benne van a köztudatban, de az tényleg jó lenne, ha a hibás kifejezés ellenére tudnák az emberek, hogy a véres húsnak köze sincs a vérhez.

#22: "okoshús-tű vagy okos-hústű"

Az előbbi semmiképp sem, mivel maga a hús nem okos. Bár már lehet, hogy dolgoznak rajta. :DDD Szóval szerintem az utóbbi. Tőlem amúgy akár lehetne hús-tűokos is, vagy okostű-hús is, a végeredményen nem változtat. Én valószínűleg csak maghőmérőnek nevezném, esetleg sokkal korrektebbül termosztátnak. :))

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#55) arnyekxxx válasza Segal (#10) üzenetére


arnyekxxx
veterán

Én már előre várom az okospelenkát ami majd értesítést küld a szül

https://news.mit.edu/2020/smart-diaper-rfid-notify-caregiver-0214

(#56) bteebi válasza sub71 (#33) üzenetére


bteebi
veterán

Ejj de jó ez a kép! :R Hiánypótló.

És igen, full jogos. Gyakorlatilag nincs olyan patogén, ami ötvenpár fokot tartósan kibírna, a pusztulási sebességük (lethal rate) pedig talán kb. 7°C-onként tízszereződik. (Ez a pasztőrözés.) Tehát pl. 64°C 100-szor, de a 71°C már ezerszer (50+3×7 10^3=1000) gyilkosabb, mint az 50°C.

A pasztőrözés alapja egyébként a pasztőr(özési) egység (pasteurisation unit, PU), ami 1 perc 60°C-on. És 50°C-tól kezdve mondják azt, hogy van hatása a pasztőrözésnek. A legtöbb sör pl. 10-100 PU-t kap, bár az esetek többségében 5 PU is elég lenne.

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#57) kavalkád válasza bteebi (#56) üzenetére


kavalkád
aktív tag

ribeye steaket lehet tárcsán sütni, nyilt tűzön?

(#58) bteebi válasza kavalkád (#57) üzenetére


bteebi
veterán

Gondolom miért ne, de sajnos nem értek hozzá. :( Én csak a minőségellenőrzés részében vagyok jó. :DDD Igazából nem tudok sütni főzni, habár húsokat, steakeket szoktam, és relatíve szeretek is kisütni. Elég jó szokott lenni, persze ez inkább a hús érdeme.

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#59) proci985 válasza kavalkád (#57) üzenetére


proci985
MODERÁTOR

nyilt tuz nagyon forro, parazs viszont oke

[ Szerkesztve ]

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#60) kavalkád válasza proci985 (#59) üzenetére


kavalkád
aktív tag

köszi! hadd kérjem még a tanácsodat: mediumra akarom, az (ha jól sejtem) olyan 65 fokos maghő. mennyi ideig kell sütni ha elérte ezt a hőt? vagy amint eléri ott abba is kell hagyni a sütést?

(#61) proci985 válasza kavalkád (#60) üzenetére


proci985
MODERÁTOR

(egyebkent nezz meg par rendes receptet / howtot, youtubeon lesz sok ami pontosan mutatja olyantol, aki ert is hozza, es nem csak lelkes hobbista :B )

medium az 60-65 (en 62ot szoktam megcelozni), es a huz legvastagabb (leghidegebb) reszen merjed. utana hagyjad ilyen 45-50 fok kore hulni (~5-10 perc, szoval talalas ha tobben vagytok kritikus), ott lesz tokeletes.

ha a hutobol veszed ki, akkor erdemes 20-30 percet varni szobahon, hogy felmelegedjen. mosas utan szaritsd le pl papir torlokendovel mielott nekiallnal sutni.

ha eleri a celhot, akkor azonnal vedd le es hagyd hulni.

tarcsat nem vagom, de vajban serpenyoben kozepesen magas langon ez altalaban par perc ilyen 2 centis szeletvastagsag korul. grillen picit tobb 200 fok korul.

ja igen: erdemes ugy venni, hogy a best before elotti nap csinalod meg. ha puhara akarod, akkor optimalis esetben ne fagyaszd le: lefagyasztva elall, cserebe a texturaja nem lesz annyira jo. pro tip: nezz leertekelt meg epp nem lejaro marhat, ugy akciosan kapsz neha pont tokeletes allagut venni. szin alapjan kb lehet latni, hogy mi az, amit meg oke megvenni, viszont pl a marha alhas mar egy hettel a best before elott is uszni fog a szoszaban: ez normalis, szaganak rendben kell lennie.

ha nagyon nem ettel marhat, akkor erdemes eloszor max ilyen 200got, legalabb medium (akar medium well) szinten kiserletezni. rarebol nagyobb adag sok lehet az ember hasanak, ha semennyire nincs hozzaszokva.

[ Szerkesztve ]

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#62) kavalkád válasza proci985 (#61) üzenetére


kavalkád
aktív tag

az a probléma, hogy ahány YT-t néztem, cikket olvastam mind mást ír, nem tudom melyiknek higgyek :)

szoktam marhát enni, imádom a steak-et, csak normálisan megcsinálni nem sikerült eddig.

köszönöm az infókat, sokat segítettél! :R

(#63) Segal válasza proci985 (#53) üzenetére


Segal
veterán

A só az nem fűszer...

"Ez nem változtat azon, hogy tisztességtelen dolog botokkal felvásárolni 160-180e indulóáron a 3060 Ti-t, aztán 250e-ért árulni a HA-n." Ez miért lenne tisztességtelen? Te is meg bárki lesheti botokkal a boltokat, ugyanúgy meg tudod venni a cuccot azon az áron, mint a scalper.(1 házigazda válasz...)

(#64) CapriBoy

Köszi a tesztet!

(#65) stellaz válasza Segal (#63) üzenetére


stellaz
addikt

Gyorsan rákerestem, gyakorlatilag mindenhol fűszerként, esetleg ételízesítőként emlegetik.

(#66) Szemjuel válasza kavalkád (#62) üzenetére


Szemjuel
tag

a 2 perc szabály elég jó. forró serpenyő (a forró az forrót jelent, nem meleget, ezért kérlek ne teflont használj mert annak nem tesz jót, az meg neked se), bele vaj, 3-4 centi körüli, >10°C hőmérsékletű hús. vaj habzik, mehet a husi, bele 1 gerezd fokhagyma, 1 szál kakukkfű, húst NEM MOZDÍTOD, 2 perc múlva átfordítod, só-bors bőven úgyis elveszik a 40%-a, kakukkfű jöhet ki, a forró vajat szépen kanalazgatod rá. 2 perc után kiveszed tányérra, letakarod és kb 6-10 percet pihenteted. (a tányér ne legyen hideg). Ez az rare és a médium közé esik (én így szeretem).
Ha jobban meg akarod sütni, akkor sütőbe tehető serpenyővel készítsd, a 4 perc után dobd be 150°C-ra és kb 4-6 percre a sütőbe. Ha csak rózsaszínre szeretnéd akkor kb 10-12 percet adj neki.
Pihentetés a sütési idő fele amúgy, de sose árt ha hosszabb, csak ne hüljön ki. :R

kacsamell rozéra hasonló: bőrös felén sütöd, 2 perceket, és összesen 8 percig sütöd serpenyőben, aztán sütőbe téve 10-12 perc...

a főzés rendkívül szórakoztató és nagyon gyorsan nagyon szép eredményeket lehet elérni benne, így kitűnő dopamin forrás. hajrá :D :R

(#67) kavalkád válasza Szemjuel (#66) üzenetére


kavalkád
aktív tag

dankesün! :R

(#68) bteebi válasza proci985 (#61) üzenetére


bteebi
veterán

"pro tip: nezz leertekelt meg epp nem lejaro marhat, ugy akciosan kapsz neha pont tokeletes allagut venni."

Én leginkább -30/-50%-os jóárasítás után szoktam burzsujabb húsokat venni. Gyakran még úgy is baromi drágák, de úgy már (nekem) többnyire tolerálhatóak. Így vettem egyszer gyakorlatilag véletlenül - már hogy nem kerestem, csak találtam - valamilyen pácolt Angus marhát (még csak nem is Wagyu). Nem szeretek nagy szavakat használni - tényleg nem -, meg nem vagyok az a nagy gourmand, de annyira ízlett, hogy majdnem sírtam tőle. :DDD :U Nagyon finom volt! Megkínáltam belőle a feleségemet is - na nagyon nem szívesen -, de ő letudta annyival, hogy "finom".

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#69) Segal válasza stellaz (#65) üzenetére


Segal
veterán

A fűszerpaprikát is kismillió helyen hívják pirospaprikának, a cézár saláta is jégsalátából van a köztudatban. Holnapig lehetne sorolni ezeket...
A fűszerek egy növény valamelyik részét tartalmazzák. A só meg nagyon nem növényen terem. A só az ízesítő.

"Ez nem változtat azon, hogy tisztességtelen dolog botokkal felvásárolni 160-180e indulóáron a 3060 Ti-t, aztán 250e-ért árulni a HA-n." Ez miért lenne tisztességtelen? Te is meg bárki lesheti botokkal a boltokat, ugyanúgy meg tudod venni a cuccot azon az áron, mint a scalper.(1 házigazda válasz...)

(#70) stellaz válasza Segal (#69) üzenetére


stellaz
addikt

Hogy őszinte legyek én még az ízesítőn is elcsodálkoztam, mert több, mint 40 évig azt gondoltam, hogy a só az só, ásványi anyag, az étel része, mint a víz, vagy a hús, nem pedig ízesítője, mert az a fűszer.

Csak aztán több helyen is olvastam, hogy fűszerként hivatkoznak rá.

[ Szerkesztve ]

(#71) rottenbull válasza sub71 (#33) üzenetére


rottenbull
senior tag

Egyeni preferenciarol van szo.
Az egesz maghomerseklet ertelmet veszti, ha a hus tomege, vastagsaga es a fajta/Cut nincs belekalkulalva.
A 12 ora alatt bbq-zott szegy kimondottan omlos es abszolut nem szaraz, sot, pedig well done.
a medium well egy kilos porterhouse meg sokszor ehetetlen.
Felesleges dogmakat tolni, nincs ket egyforma darab hus, igy mindenhez alkalmazkodni kell. Egy homero nem tanit meg senkit jo sult hust csinalni, foleg nem grillen, csak segit.

(#72) rottenbull válasza stellaz (#70) üzenetére


rottenbull
senior tag

Ketlem a fuszer besorolast, bar ugye ezeket emberek csinaljak, akik azt mondanak, amit akarnak. En meg fuszert nem lattam, ami kemiai reakcioba kezd a hussal es a vizet is kivonja belole.

(#73) kavalkád válasza Segal (#69) üzenetére


kavalkád
aktív tag

> A fűszerek egy növény valamelyik részét tartalmazzák.

gombából is készülhet fűszer :)

a wikipédia szerint nem korlátozódik a fűszer kifejezés a növényekre.

(#74) sub71 válasza rottenbull (#71) üzenetére


sub71
aktív tag

Nem, nem veszti értelmét. Amire válaszoltam, ott a steakekről volt szó. Mindegy, hogy kacsamell, sertésszűz, Wagyu, vagy "sima" marha. Mindegy, hogy Rib eye, Porter House, vagy sima 25-ös bélszín steak. Mindegyiknél számít a maghőmérséklet. A bbq szegy egy teljesen más történet, az nem steak,, de még ott is számít! Ez a szakmám. Kombigőzölőben sütünk mindenféle húst egyben, az összeset maghőmérővel sütjük (mindegyikhez van gyári program) a gép jelez, hogy kész, meg sem kell nézni mindig tökéletes :R

(#75) rottenbull válasza sub71 (#74) üzenetére


rottenbull
senior tag

Szoval ha centi vastag belszin maghomerseklete megegyezik a haromcentis tbone nal akkor mindketto ugyanzt az eredményt adja?
Ez erdekelne, mert 30 masodperccel kesobb a belszin mar medium well, akkor is ha levetted a racsrol.
A szegy meg kb ugy jon ide mint a nyak, vagy barmi mas.

(#76) sub71 válasza rottenbull (#75) üzenetére


sub71
aktív tag

Nem, ezt senki nem mondta. Viszont a centi vastag bélszínnek, és a háromcentis t-bone steknak is van egy ideális maghőmérséklete, ami neked lehet más, mint nekem, mert te másképp szereted, de ettől még van ideális maghőmérséklete.....a cikk is kitér arra, hogy azt is figyelembe veszi ez a készülék, hogy te 5 perccel a sütés után eszed, és így pont arra lesz ideális a steak állaga, magyarul, ha te medium well (65ºC) szereted, akkor már akkor szól, amikor 62 ºC a maghőmérséklete....Kinek medium well, kinek medium rare, ez már mindegy. :R

[ Szerkesztve ]

(#77) sub71 válasza rottenbull (#75) üzenetére


sub71
aktív tag

bocsi, már nem fért bele az időbe. Viszont a 2kg-os egészben sült tarjának pont ugyanannyi az ideális maghőmérséklete, mint a 4 kg tarjának, ilyen téren nem számít a méret, és elméletben igaz ez a bélszín steakra is, mindegy, hogy 20, 25, vagy 40 dkg

(#78) proci985 válasza sub71 (#76) üzenetére


proci985
MODERÁTOR

hobbistakent ez stimmel

amiota atalltunk a homerore, azota talan ketszer sikerult ugy rendesen elszurni hust es halat. ebbol az egyik egy napsutetses juniusi nap kozepen egy jegeso volt ami 5fok ala hutotte a grillt a sutes kozepen, a masik eset pedig egy karacsonyi hozapor volt (-8 fok es reggel a grill kiasasaval inditottam), ahol az egyben sutott feloldalas 1.8 kilos lazac egyben kb megoldhatatlan feladatta valt. azota telre lazacbol probalok 800gsbol venni ket feloldalasat inkabb, vagy siman felvagjuk: kevesbe nez ki jol, de osszehasonlithatatlanul konzisztensebb lesz az eredmeny.

ami jo, mert barati korben a (valos) rare es medium-well kozott mozog a preferencia.

[ Szerkesztve ]

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#79) ha3flt válasza sub71 (#33) üzenetére


ha3flt
tag

"A másik dologról pedig: 52ºC felett már majd minden kórokozó elpusztul...."

Mese. : -) Kérdezz meg szakembert.

(#80) proci985 válasza ha3flt (#79) üzenetére


proci985
MODERÁTOR

[link] ja, szalmonellanal 70 fok.

bizonyos husoknal (csirke) es terhes noknel okkal ajanlott a well done

[ Szerkesztve ]

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#81) Daneeka


Daneeka
senior tag

Ez meg a Combustion Inc./Chris Young féle prediktív hőmérő közt van különbség?

(#82) vismaior04 válasza Daneeka (#81) üzenetére


vismaior04
tag

Nekem van mindkettő. Szerintem:

Combustion Inc előnyök
- a lekerekített kerámia fej számomra kellemebb fogás, használat, mosogatás
- a szenzorok elhelyezkedése kicsit más, nekem a comb incé jobban bejön
- a minimális beszúrási távolság kisebb
- vékonyabb egész enyhén
- a tartója/base sokkal kisebb, "modernebb", tölthető (a meaterben cserélgetni kell az elemet, igaz nem gyakran)

Meater 2 plus
- az app magasan jobb (de comb app frissítés már a kanyarban)
- a felső szenzorok max tűrése nagyobb (550 vs 300 c), ez akkor számít ha nyílt láng felett szoktál grillezni nagy hőfokon. (Pl steak kéreg pirítás)

(#83) bteebi válasza proci985 (#80) üzenetére


bteebi
veterán

Jó cikk, de ebben a formában nem teljesen igaz, amit írtál. Nem kell a 70°C, csak nagyon lerövidíti az időt, ami alatt a bacik elpusztulnak. Ha jól tudom - és valószínűleg jól tudom -, akkor a megadott z hőmérsékleti értékek (a cikkben 10,7 és 11,3°C) azt a hőmérsékletkülönbséget jelölik, aminél egy patogén túlélési aránya a tizedére csökken. Tehát pl. 60°C-on 10 perc alatt ugyanannyi bacit ölsz meg, mint 70,7/71,3°C-on 1 perc alatt (vagy 81,4/82,6°C-on 0,1 perc, vagyis 6 másodperc alatt).

A hőmérséklet brutál sokat számít, de a behatási idő is. Az már más kérdés persze, hogy "normál kisütés" mellett, a maghőmérséklet eléréséig mennyi idő telik el, mennyi patogént ölsz meg valójában. (Nem feltétlenül kell az összeset, hiszen elvben gyorsan megeszed a húst a kisütés után, "csak" elég sokat ahhoz, hogy ne lehessen belőle probléma.)

Lehet ezt úgyis nézni, hogy egy átlag ember mennyi ideig bírná 50-60-80°C-on. Mindegyik túlélhető egy darabig, de bármelyiknél meghalhatsz, ha kellően hosszú az expozíció.

A szalmonella meg tipikusan csirkehús probléma, sertésnél és marhánál elvben nem gond. (Halaknál nem tudom.) És igen, a rare meg a medium rare az tipikusan nem kisgyerekek meg terhes nők kajája. :)

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#84) sub71 válasza bteebi (#83) üzenetére


sub71
aktív tag

+1 :R

(#85) TESCO-Zsömle válasza bteebi (#83) üzenetére


TESCO-Zsömle
félisten

UFF: ESL és UHT technológiák gyak ezen alapulnak. :R

Sub-Dungeoneer lvl -57

(#86) bteebi válasza proci985 (#80) üzenetére


bteebi
veterán

Hja, meg még annyit akartam írni, hogy a cikk tejről szól, nem tudom, hogy ezek a baktériumok (kivéve pl. a szalmonella) mennyire meghatározóak húsoknál.

#83: Igen, egy az egyben. Épp a fentebb leírtak miatt is van, hogy míg egy pasztőrözött tejet pl. 72°C-on kb. 15 másodpercig, egy ESL-t pár másodpercig melegítenek (~110-120°C), addig egy UHT-t még rövidebb ideig, de azt NAGYON magas hőmérsékleten (135°C+). És az utóbbi a leghatásosabb. :)

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#87) TESCO-Zsömle válasza bteebi (#86) üzenetére


TESCO-Zsömle
félisten

És emitt nem tud az ESL és az UHT tej megaludni se. :(

sz: Cserébe nem romlik meg 2 nap alatt a sütemény, ha forralás nélkül kerül bele a tej.

[ Szerkesztve ]

Sub-Dungeoneer lvl -57

(#88) arnyekxxx válasza TESCO-Zsömle (#87) üzenetére


arnyekxxx
veterán

bele kell tenni valami élőflórás cuccot, pl egy kis doboz kefirt egy liter UHT tejbe és úgy alszik mint a tej

(#89) ha3flt


ha3flt
tag

Ezek csak az optimista hőkezelési módok a valószínűségek, előnyök és hátrányok alapján, de nem lehet mindent ezekhez viszonyítani. Az 50..70 fokos értékek meg a másodperces időtartamok csak az ételekben leggyakoribb mikroorganizmusokat pusztítják el, de ezen kívül sok-sok olyan van, ami előfordul a környezetünkben, a kajában, vízben is, és még hosszas forralással is nehéz kinyírni őket. A rizsről volt éppen cikk nemrégen - abból is simán megeszem adott esetben a több napost is, de baktériumspórák nagy gyorsan elkezdenek terjedni rajtuk (és azokat jó nehéz hőkezelni, ahogy íram), úgyhogy igazából nem kellene. Húst sem csak frissen eszünk...

(#90) sub71 válasza ha3flt (#89) üzenetére


sub71
aktív tag

Ezzel teljesen egyetértek! Pl.: a teljeskiörlésü gabona, ami ma mindenki szuperegészségesnek mond. Keress rá a fuzárium gombára, melynek toxinjai súlyos vese, máj és immunrendszer problémákat okoz, rendszeresen kimutatják a boltban kapható teljeskiörlésü lisztekben, minden évben van miatta termék visszahívás. De ez már nagyon off...

(#91) vilmose33


vilmose33
őstag

Köszönöm a tesztet :R

A jövő most van

(#92) Strezi


Strezi
őstag

2490Ft

... Passzív ház klímás fűtéssel, 2011 - | Napelem, 2013 - | Tesla, 2019 - ...

(#93) arnyekxxx válasza Strezi (#92) üzenetére


arnyekxxx
veterán

hátddez buta

(#94) proci985 válasza Strezi (#92) üzenetére


proci985
MODERÁTOR

dutch ovent vagy air fryert ezzel nem tudod bezarni rendesen,

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#95) mhydas99


mhydas99
aktív tag

Jól tükrözi ez a termék is merre halad a világ...még 50 év és olyan h*lyék lesznek az emberek hogy rossz lesz nézni.
Aki biciklizik és szereti az megtanulja hogyan szerelje meg magának idővel. Aki főzöget hobbiból és kipróbál új konyhákat az megtanulja videókból/könyvekből/tapasztalatból hogyan lesz jó.
Persze akit semmi nem érdekel igazán amit csinál csak a végeredményt akarja készen megkapni annak jó lesz ez a hústű. Steaknél kevés egyszerűbb dolog van. Fiatal hús, ujjnyi vastag, só-bors bedörzsölve 10 perccel korábban. Tűzforró öntöttvas-serpenyő, kevés olaj es hadd szóljon. Sütési időt .eg ki kell tapasztalni .ert nincs 2 egyforma szelet hús. Ja és nem hűtőből sütjük egyből...másfél óra szobahőmérsékleten előtte. Oldalanként másfél-két perc kell medium rarenek általában de azt az ember látja mikor jó. Aki képtelen a serpenyő elõtt állni 10 percig az neki se álljon főzni/sütni....egész húsok sütésénél villa-kés teszt tökéletesen elég. Nem kell hőmérőzni sem....

(#96) mhydas99 válasza bteebi (#86) üzenetére


mhydas99
aktív tag

Húsoknál a legveszélyesebb az e-coli fertőzés, elég gyakori is, különösen marháknál. Halált is okozhat, nem is ritkán. Sajnos az is az antibiotikumkúra (tejelő tehenek tőgyét annyira sebesre dolgozza sokszor a fejőgép hogy azon keresztül bejutnak a baktériumok. Tej fejéskor is nagy iparban gyártva nem egyszer véres emiatt. Egészségére mindenkinek. Persze hőkezelik de akkor is....növekedési hormonokat is kapnak sokszor és persze az ürülékükkel öntözött növényeket tápokat eszik ami már bőven lehet fertőzött. Leginkább Amerikára jellemző de hiába az EU-s jogszabályok, itt is van rá példa. A mai világban a betegségek döntő többségét az élelmiszerek okozzák, a legtöbb emberi fogyasztásra alkalmatlan ha nem javítják fel...

(#97) mhydas99 válasza ha3flt (#79) üzenetére


mhydas99
aktív tag

Ez honnan jött? Ma már olyan rezisztensek a variált baktériumok és vírusok hogy még jópár 250-300 fokon SEM pusztul el.

(#98) ha3flt válasza mhydas99 (#97) üzenetére


ha3flt
tag

Az 52 fok honnan jött? Nem én írtam, csak tiltakoztam ellene, de pl. a lassú főzés témakörében szokott előkerülni. Amitől elvileg zamatosabb marad az étel (mindenre jó, nemcsak húsfélékre), hogy 70 fok alatt is lehet főzni, csak hosszabb idővel. Külön emlegetik az 50, 60 és 70 fokot - igazság szerint soha nem érdekelt, mert nem tartottam józannak és megalapozottnak. Mellesleg ha forralok valamit, a felszínen soha nincs száz fok - már ilyen apró fizikai problémák is beleszólnak az egészbe, nemhogy centizgetni. : -) Ahogy mondtam-mondtuk: a valószínűségeken múlik minden, és nagyon rá lehet faragni, mégis élünk. Többnyire és eddig.

(#99) ROBOTER


ROBOTER
addikt

Bár már egyszer felvetettem, de senki sem reagált rá: marhahúsról beszéltek szinte az egész topicban. Tényleg mindenki halálra van ítélve, aki tatárt eszik? Az nem 52 fok, hanem 10..15 fok. Még egy tisztességes fosást sem sikerült összehozni mióta... azért vagy 30 éve eszem + akiknek én készítem. Nyilván kockázat mindig van, de azért arányokat tekintve nem túlzás egy kicsit a hőfokon ennyit rugózni?

(#100) bteebi válasza sub71 (#90) üzenetére


bteebi
veterán

Az aflatoxinoktól (B1 és M1), ami az Aspergillus penészgombák mikotoxinja, tudtommal konkrétan nincs mérgezőbb, veszélyesebb anyag. Tipikusan a tejben fordul elő, amibe leginkább penészes (=nedves, bedohosodó) takarmánnyal kerül be. A tehén megeszi az penészes takarmányt, az abban lévő aflatoxin meg bekerül a tejbe.

Baromira erősen genotoxikus, az EU-ban a megengedett határértéke 0,05 ppb (= 50 ppt = 0,000 000 005%). És az a "jó" benne, hogyha benne van a tejben... akkor benne van. Semmilyen hőkezeléssel se tudod eltávolítani. Szerencsére ritkán probléma, tesztelik is agyba-főbe, mert tipikusan májrákot okoz(na).

#96: Na éppen ezért szokták a bejövő tejeket gátlóanyagra (tipikusan antibiotikumra) tesztelni, hogy a tőgybetegséget ki lehessen zárni. Az és az aflatoxin kizáró tényező.

[ Szerkesztve ]

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#101) proci985


proci985
MODERÁTOR

Hétvégén teszteltük a Meater 2 plust baráti körrel.

Kb -1 fok van kint, tegnap havazott is. Brikettes (hordó) grillt használtunk két nap két kb 2.1 kilós marha bélszínt egyetlen szeletben kisütni: Egy ekkora hús normál esetben 20 fokban is kihívás, ilyen hidegben pedig magában a grill szintentartása sem egyszerű, nehezítésképpen pedig nem a megszokott brikettet használtuk (még nincs szezon).

A Meater 2 kb azt csinálta, amit kellett: A tű a hús legvastagabb részén, az öt belső mérőpont pedig segített azt mutatni, hogy mi van középen, de mi történik körben is a hússal, míg a hatodik szenzor szuper volt monitorozni az ambient tempet. Normál esetben ezt ekkora húsnál három hőmérővel közelíteni lehet.

Bónuszként nem kell közvetlenül végig a grill mellett állni, a dokkoló remekül kommunikál az appal, és riaszt, ha le kell venni a húst (egyébként meg a gráf). Ellenőriztük a belső hőfokokat és a hús cooldown periódusát, is, a grafikonok alapján stimmelt.

Végeredményben ez is csak egy eszköz: Első kör jó lett, második viszont jó közelítéssel az egyik legjobban sikerült marha amit sütöttünk, igaz az alapanyag tényleg elsőrangú volt. Az app szuper, gyakorlatilag decision support és monitoring systemként tökéletesen működött, meglepően egyszerűen.

Baráti körben, mint kiderült, rajtam kívül még ketten szemeztek vele. Ahogy néztem mindkettejüknek meggyőző volt a teljesítmény.

Elég speciális cucc, de amit ígér, azt maximálisan hozza.

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#102) bteebi válasza proci985 (#101) üzenetére


bteebi
veterán

Hasznos infó, köszi! :R 1-2 év múlva, ha már lesz hol használni, lehet hogy én is beszerzek egyet. :DDD

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#103) Szemjuel válasza ROBOTER (#99) üzenetére


Szemjuel
tag

igazából a marhahúsnál nem azért nézzük a hőfokot, hogy ne fossuk ki a belünket. Normális forrásból származó marhát úgy zabálsz ahogy akarsz. Igazából ez a sertésre is igaz, csak annak elég más a hússzerkezete, és max a szűzet szoktuk rozéra sütni, a többi része nem igazán fogyasztható könynen.
A szárnyasok nagyrésze valószínűleg nem okozna törést a bélrendszerednek, de kifejezetten nem is finom nyersen, romlékonyabb mint a vörös húsok (más nedvességtartalom, salmonella stb). Persze ha kétpofára zabálnád a nyers csirkemellet akkor a szokásos többszöröse lenne benned pl a salmonella ami ellen fosással szokás védekezni. Szóval egyáltalán nem ajánlott.
A vadakat pedig értelemszerűen azért KELL rendesen hőkezelni, mert nem ismerjük az előéletét, nem tudod evett össze-vissza. :C

(#104) ROBOTER válasza Szemjuel (#103) üzenetére


ROBOTER
addikt

Ezzel tökéletesen tisztában vagyok, csak akkor fusd át az utolsó 50 hozzászólást, hogy mi a vita tárgya. Azon csodálkoztam, hogy a prionok még nem kerültek elő. Vagy már azok, is?

(#105) Szemjuel válasza proci985 (#101) üzenetére


Szemjuel
tag

szuper, örülök, hogy az éles tesztet is teljesítette!
Nekem is megjött, már megrendeltem hozzá az egyben bordát. van finom gyümölcssös faszenem, könnyed 110-120 fok között tervezem készre sütni. :R

(#106) tothl


tothl
addikt

Sziasztok!

Nekem is csigázza az érdeklődésemet a termék, szívesen olvasok bármilyen észrevételt a tulajoktól...
Nekem van időm és kedvem is a tűzhely mellett állni, de a steak nekem mindig is egy misztikum volt, mindenféle módszerrel sikerült már szuper minőséget is összehoznom és bizony cipőtalpat is. Egy dolgot nem sikerült megtalálnom, a konzisztenciát.
Egyedül az válik be minden alkalommal, ha a pizzakemencét használom.
Szóval én vevő vagyok az új dolgokra, ha annak az a vége, hogy többször lesz jobb a sült hús, mint kevésbé jól sikerült.

(#107) proci985 válasza tothl (#106) üzenetére


proci985
MODERÁTOR

Nekem a konzisztencia miatt lett ez véve. Általában steaket legalább 6-8 főre szoktam főzni

Az első "jó" értékhez pedig tényleg vedd hozzá, hogy a körülmények miatt az is minimum szuper volt, a korábbi hóesés miatt a grill eléggé hektikusan viselkedett. Tetejében első alkalommal újra kellett tanulnom, hogy mennyire bízhatok a hőmérőben és hogy működnek a szenzorjai (sokkal jobban, mint számítottam). A második alkalom jobb lett, mint amire számítottam.

Szemjuel: Na, kíváncsi leszek hogy megy. Itt kb 60-63 perc volt a sütési idő (ld szuboptimális körülmények), ahogy nézem, ott ez hosszabb lesz.

bteebi: Jaja, privát grillel egyszerűbb az élet :B, de egyébként asztali grillel, air fryerrel és dutch ovennel is biztosan működik.

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#108) proci985


proci985
MODERÁTOR

update: próbáltuk fél oldal lazaccal (2 kilós norvég, extravastag és kifejezetten nagy)

kb féloptimális körülmények mellett: szén grill + hordó (Weber brikettekkel), 12 fok, nehezítésként 2 kilós norvég féloldalas lazac egyben: utóbbi valamennyire "látványpékség"*, valamennyire tesztelni a határokat. gyakorlatilag a lazac némi mozgatás nekiállt ereszteni, ami olajtól a brikett lágra kapott: a Meater2+ túlélte, pedig egy ponton a grill saját hőmérője 350C+ig ment, a Meater2+ pedig hiába volt betolva a lazacba, azért gyakorlatilag direkt tüzet kapott pár percig.

ezt most well done szintig sütöttük, a közepe olajos maradt úgy is, hogy a külseje egyértelműen jól át lett sütve. a lazac bőre alul pár ponton szénné sült a lángoktól (máshol maradt ehető), de ez annyira nem meglepő. viszont a teljes 2kg darabot le tudtuk egyben venni: ha valaha grilleztél szénen egész oldalas lazacot hidegben széngrillen, akkor pontosan tudod, hogy ez mennyire hatalmas szó.

gyakorlatilag ezen a ponton kijelenthetjük, hogy ez egy drága eszkoz, ami pontosan azt tudja, amiért az ember fizet. a V1(+)nál a hátrányok miatt nem mondtam volna, hogy megéri váltani a szokásos 10-15 euros hőmérőkről, a V2+ viszont kompromisszumok nélkül teljesíti, amit az ember elvár.

*egyben a féloldalas két kilós lazac hatalmas, és az eltérő vastagság miatt iszonyatos macera amit régebben normál esetben két hőmérővel szoktam megoldani a halban, plusz egy harmadikkal ambient tempet nézni. az asztalon felvágni egyben gyönyörű.

[ Szerkesztve ]

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#109) Szemjuel válasza proci985 (#107) üzenetére


Szemjuel
tag

el is felejtettem ide megírni. szóval sikerült beszerzni 7 kg csontos ribeye-t egyben, de aztán a mennyiség miatt feleztem :D
mindenféle extra előkészület nélkül előző este rákerült egy alap rub. A tűt csonttól 3 centire szúrtam párhuzamosan a gerinccel, fekete jelzésig, így kb a vége a hús közepén volt. Kamadoban készült, 1 órán át melegítettem előtte a sütőt, hogy ne szívja ki belőle a hőt egyből ( de 52es kamado, azért ennél nagyobb dolog is került már bele :D), és az induló 150 fok körüli hőt 120-130 közé vettem vissza kb 1 óra alatt. Összesen 3 órán keresztül sült, és kb 1 órán át pihent. Tökéletes médium husi lett belőle, 2 centis szeletekként "fejtettem le" a csontról, fűszervajjal és sültkrumplival tálalva :)
A pihentetésre kitérnék egy kicsit, mert én korábban teljesen máshogy csináltam:
A Meater szoftvere jelzi mikor vedd le a direkt hőt és rakd pihentetni a husit. Ez akár 10 fokkal is (porchettánál ennyi volt) alacsonyabb lehet mint a célhő. Pontosan prediktálja a pihentetés végét is, és elképesztő húsköltemények sikerülnek a segítségével.

Azóta már készült húsvéti sonka, tépett hús kamadoban indítva és dutch oven-ben végezve etc., mindig hibátlanul tette a dolgát. Ami kicsit fáj, az a WIFI hiánya, mert homeoffice-ban dolgozok, és a sütő messszebb van. De végül kitaláltam, hogy a telefon ott hagyom a környéken, és az órára telepítve van az app, így felhőn keresztül látom ;]

(#110) proci985 válasza Szemjuel (#109) üzenetére


proci985
MODERÁTOR

koszi :R jo latni, hogy meg vagy elegedve!

a meater2 plusnal a wifi vevo a fa bolcsojeben van. annak kozel kell lennie a tuhoz (valamennyire), de egyebkent kb a haz masik vegeben, ket betonfal mogott is tokeletesen adta a jelet.

kozben en marhabelszint teszteltem vele air fryerben (!) is, tokeletes lett, igaz kb elment egy ora, mire megsult, igaz le kellett vennem kb kijelzett 160 (ambient 130) fokra, mert egyebkent tartottam tole, hogy elporkolom. mara is bent 800g a hutoben, azt valoszinuleg dutch ovenben fogom kisutni.

[ Szerkesztve ]

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#111) Szemjuel válasza proci985 (#110) üzenetére


Szemjuel
tag

az a baj, hogy nem wifi, hanem bluetooth 5.0 :)18 méter van a sütő és köztem, 4 főfal és egy sbs hűtőszekrény :D esélytelen szegény. De így megoldott. Ha nem lenne órám akkor pedig bevetnék egy régi telefont csak arra, hogy ezt kezelje és felhőn át bárhonnan látom.

(#112) proci985


proci985
MODERÁTOR

kozben update ket honap utan: vettem egy masodikat is.

egy darab is szuper, viszont egyszerre ha tobbfele hust csinalunk a grillen (vagy egyben ox fillet sul 2-3 kiloval), ugy hianyzott, hogy legyen egy masodik monitorozo is.

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

Hirdetés

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.