Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) vtechun


vtechun
veterán

Hello! Tud valaki valamilyen jo doksit magyarul ami érthetően és nem túlbonyolítva mondja el nekem, hogy mit is kell pontosan tennem ha az adsl-emet még 2 másik gépre meg akarom osztani... Ez szerintem elég sok embert is érdekelne..., mert sokan csak erre használják az ócska gépüket... A válaszokat előre is kössz!

(#2) vtechun


vtechun
veterán

hmmm...?

(#3) vicces válasza vtechun (#2) üzenetére


vicces
addikt

hát erre tuti nem fognak válaszolni. :)

:)

(#4) eddie303 válasza vtechun (#1) üzenetére


eddie303
őstag

Legegyszerũbb amit tehetsz s javaslok: www.smoothwall.org <- kapsz egy minidisztribúciót, ami alapból erre van kitalálva, s jól támogat mindent, alapbeállításokat megcsinálod install után (az install kb 5 perc) s utána el tudod érni, mint egy fizikai routert másik géprõl böngészõvel. Csináltam ilyent több helyen, egyiknél P2-233 osztja a netet, a másikon is ilyesmi, de nem kell neki nagy gép, 486 is megteszi, s tud proxy-t is, s nem kell órákat telepíteni. Ha felteszed, utána fel kell neki tölteni a 3 kiadott frissítést, aztán ollé: 10 perc alatt van egy müködõ routered.

Linux.... The choice of a GNU generation.

(#5) eddie303


eddie303
őstag

Elfelejtettem mondani, hogy menüvezérelt az installáció, szóval nem ördöngõs, ha abszolúte hülye az ember Linuxhoz, akkor is fel tudja rakni, max annyit kell tudjon, hogy ADSL-el vagy ISDN-el, esetleg LAN-on lesz az internethez kapcsolva, s beállítani az IP-ket, a többi megy a webes felületrõl.

Linux.... The choice of a GNU generation.

(#6) vtechun válasza eddie303 (#5) üzenetére


vtechun
veterán

hello! Épp most telepítettem fel, de nem nagyon akart csatlakozni az ADSL-el, vagy azt a másik helyi gépről kell intézni? már tele van a to:ko:m ma már vagy 6x telepítettem Uhu tüzfalt, Suse-t Smoothwal, Uhu Office-t, itthon kellene megosztani a NET-et meg gyakorolni is az ilyemit, mert rámfér.... tényleg a red meg a green az mi? a red a NETES a green meg az Intranetes hálókártya?

[Szerkesztve]

(#7) escie


escie
őstag

nekem egyszer sikerült létrehozni egy kis scriptet a megosztásra, iptables segítségével, de mai napig nem nagyon értem, hogy működik... :U

nézz szét a linuxportal.hu -n a doksik között, ott van egypár jó leírás...

I'm back, baby!

(#8) vtechun válasza escie (#7) üzenetére


vtechun
veterán

leírások vannak dögivel, de mire az ember megcsinál egy nem tul nagy dolgot, beleőszül, mert olyat nem találtam még ami csak a leglényegesebb infokat közli..

(#9) escie válasza vtechun (#8) üzenetére


escie
őstag

én sem találtam anno...
elég átfogó téma ez...
ha tudsz angolul akkor ''man iptables'' is segíthet, de gondolom magyar kéne...
esetleg majd az én szkriptemet is bemásolhatom ide, hátha ki tudsz okoskodni valamit belőle...
szólj ha kell, és este bemásolom...

I'm back, baby!

(#10) vtechun válasza escie (#9) üzenetére


vtechun
veterán

persze, hogy kell, ha ide nem is rakod be de e-mailre mindenképpen lüldd el, közben szoptam ezzel a smoothwall-al nem nagyon tetszik neki a Dialcom modemem gondolom, csak Usb-s modemekből lehet válogatni, de ezen nyoma sincs USB-nek, ugyhogy skippelem ezt is.. Most Uhu alól vagyok, nekem az is jó lenne ha ezzel meg lehetne valahogy oldani...

(#11) vtechun válasza escie (#9) üzenetére


vtechun
veterán

most látom, hogy te is nyíregyi vagy... micsoda véletlen:)

(#12) eddie303


eddie303
őstag

Bocsi, ADSL-hez néma vagyok, elvileg kéne menjen alapból, ha az ADSL LAN-portra csatlakozik. Nálunk sajna nincs ADSL, így semmi tapasztalatom vele, nem is láttam soha, max kábelnetet. A smoothwall setup-jában nem lehet fellõni rendesen? A CD-n van egy jó doksi angolul... Az internetszolgáltatód MAC után azonosít?

Linux.... The choice of a GNU generation.

(#13) vtechun válasza eddie303 (#12) üzenetére


vtechun
veterán

a doksit olvastam az egyik gépen és arról konfogoltam webes felületen a smoothwallt, de nem akart sikerülni...nem hiszem el, hogy nincs egyszerü megoldás, a neten levő gép belső hálóra csatlakozó kártyájának IP címe az átjáró, DNS ilyesmi beírna az ember és már menne is, olyan bonyolult még a legapróbb dolog is, amugy nekem is tegnap kötötték be az ADSL-t, éjszaka meg dolgoztam , ma meg ezzel szívok, már fenn vagyok vagy 27 órája..., lehet, hogy azért is vagyok kicsit ingerült:))

(#14) eddie303 válasza vtechun (#13) üzenetére


eddie303
őstag

Te most másik géprõl veszed a netet, vagy egyenesen ADSL-rõl? Elvileg az ADSL-es részen felh. név s jelszó, mást nemigen lehet állítani, s be lehet állítanni neki, hogy a belsõ hálónak legyen DHCP szerver. Aludj egy kicsit, s pihentebben sokkal produktívabb s optimistább leszel.

Linux.... The choice of a GNU generation.

(#15) vtechun válasza eddie303 (#14) üzenetére


vtechun
veterán

egyenesen ADSL-ről jön a net, eddig megy is de nem tudom a többi gép számára is megosztani, ez kellene főleg, nem érdekel engem a tüzfal annyira...

(#16) eddie303 válasza vtechun (#15) üzenetére


eddie303
őstag

Szívesen segítenék élõben, ha nem Erdélyi volnék, remélem, kerül vfalaki közelebb, ha nem jutunk így semmire.

Linux.... The choice of a GNU generation.

(#17) loszerafin


loszerafin
senior tag

Coyote Linux vagy megveheted az én 486-os HP vektramat, azon fut mar 1.5 eve.

Plussz a Coyote rol irtam anno egy hosszu-hosszu cikket.
(Chip mag)

(#18) vtechun válasza loszerafin (#17) üzenetére


vtechun
veterán

azt lehet olvastam is, még amikor nem alakult át pcm-é?

(#19) vtechun válasza eddie303 (#16) üzenetére


vtechun
veterán

augusztusban megyek lagziba Nagykárolyba:)

(#20) eddie303 válasza vtechun (#19) üzenetére


eddie303
őstag

Az innen messze van, barátnõm eredeti otthonához van közel, szatmárnémetihez, én erdély tulsó végében lakom Gyergyószentmiklóson.

Linux.... The choice of a GNU generation.

(#21) loszerafin


loszerafin
senior tag

Vagy megveheted az STlab ADSL routeremet, es akkor van eyg 4 portos switch-ed is egyben.

(#22) loszerafin válasza vtechun (#10) üzenetére


loszerafin
senior tag

Dialcom modemed?????
Hogy van bekötve az ADSL-ed?
Az én routeremben nincs ADSL modem, csak két db. hálókártya.

Mi a router géped konfig-ja?

Mi a hiba?

Hol akadtál el?

Eddig mit csináltál?

(#23) vtechun válasza loszerafin (#22) üzenetére


vtechun
veterán

van egy szürő amibe bejön a telefonvonal onnan kijön egy a kis möanyag dialcom ADSL Bridge-be, egy másik meg mehet a telefonba, a Dialcomból pedig megy a hálókártyába a hálókábel, a router gépben 2 hálókártya van az egyikbe megy a modem a másik meg a helyi hálózathoz kapcsolódik, na net van, csak egosztani nem tudom, magas nekem ez a sok iptables krix-krax...

[Szerkesztve]

(#24) PWR válasza vtechun (#23) üzenetére


PWR
aktív tag

biztos uhu-n is van egy grafikus beallitasok menü, mint pl suse-ban a yast. a suse-ban ott a tüzfalbeallitasoknal meg lehet mondani neki, hogy a gep müködjön routerkent. Egy-ket klikkel megoldhato. UHU-t sajna nem ismerem.

Küldök mailben egy rövid szkriptet, ahogy nalam müxik

Üdv

(#25) vtechun válasza PWR (#24) üzenetére


vtechun
veterán

ok, előre is köszi

(#26) PWR válasza vtechun (#25) üzenetére


PWR
aktív tag

mail ment. Az uj cimemröl (ivannemeth)

Üdv: PWR

Üdv

(#27) escie


escie
őstag

itt a szkript, de olvasd el lentebb is.
------------------------------------
# !/bin/sh/
iptables -P INPUT ACCEPT
iptables -P OUTPUT ACCEPT
iptables -F OUTPUT
iptables -P FORWARD DROP
iptables -F FORWARD
iptables -t nat -F

iptables -A FORWARD -i ppp0 -o eth0 -m state --state ESTABLISHED,RELATED -j ACCEPT
iptables -A FORWARD -i eth0 -o ppp0 -j ACCEPT
iptables -A FORWARD -j LOG
iptables -t nat -A POSTROUTING -o ppp0 -j MASQUERADE
echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward


--------------------------------------
ez egy sima szöveges file, ami futtatható.
tehát valami kis szövszerkkel létrehozol egy file-t, ezt beleírod, modjuk ''netoszt.sh'' legyen a file neve.
futtathatóra változtatod így: ''chmod 777 netoszt.sh''
valszeg változtatásra is szükséged lesz.
a fenti esetben a ''ppp0'' a külső, tehát a netet látó eszköz. ezt át kell majd írnod a netet látó hálókártyád nevére, ami ilyesmi: eth0; eth1; stb...
az én esetemben az eth0 a belső(LAN) kártya...
tehát ezek szerint módosítsd...
remélem érthető, ha nem, csak kérdezz, hátha tudunk még segíteni...

jahh, mégvalami!
az ipt_MASQUERADE modulnak be kell lennie töltődve...
UHU-Vezérlőpult>Kernelmodulok>Hálózat>ipv4>netfilter>ipt_MASQUERADE(Modul betöltése indításkor)
szerk: az ip_tables kernelmodult is be kell tölteni...
asszem mást nem, de majd a nálam bölcsebbek megmondják. :)

[Szerkesztve]

I'm back, baby!

(#28) loszerafin válasza vtechun (#23) üzenetére


loszerafin
senior tag

Akkor minek kellett megadnod a routerben a dialcom modemet? Mit érdekli az?

Amit meg kell adni:
Belső háló IP-je, maszkja.
ADSL username, password.

Azután viszlát.

(#29) loszerafin válasza loszerafin (#28) üzenetére


loszerafin
senior tag

Coyote-nál mindehhez egy Windows alól működő GRAFIKUS beállítóprogram van, ami elkészíti
neked a floppit.

(#30) vtechun válasza loszerafin (#29) üzenetére


vtechun
veterán

na sikerült belőnöm a fenti script segítségével -, ezt már a másik gépről írom.. Köszi mindnekinek, mostmár kissé nyugodtabb vagyok...

(#31) vtechun válasza escie (#27) üzenetére


vtechun
veterán

ezek a szabályok automatikusan elindulnak a géppel is? vagy elmentem iptabel-save-val a beállításokat és utána, mivel tudom azt megcsinálni, hogy ha elindul a gép akkor connectáljon az adsl-hez + még ossza is meg a netet...

(#32) vtechun


vtechun
veterán

most meg olyan gondom van, hogy a webes icq kliensel nem akar konnektálni csak egy pill erejéig linux alatt, erről a wines gépről megy jól.... linux alatt is megy a gaim-mal, tehát nem a protokollall van a gond, meg a mozilla alatt nem tudok a forumba belépni, meg a freemailba sem, galeonnal megy...de ezt most a wines gépről írom...

(#33) loszerafin


loszerafin
senior tag

Azért én egy nmap-et megeresztenék kívűlről a routeremre, mielőtt nyugodtan elmennék aludni.

(#34) loszerafin válasza vtechun (#31) üzenetére


loszerafin
senior tag

Mondom én. Coyote linux.

(#35) escie válasza vtechun (#32) üzenetére


escie
őstag

a webes icq kliens nekem se ment, se opera, se konqueror, mozilla, firefox, stb...
próbáld ki a kopete nevű progit, mindent tud.

a szkriptet én egyszerűen csak lefuttatom, ha meg kell osztani a netet.
valahogy lehet automatizálni, de nem tom hogy...

szerk.:
a kapcsolódást pedig a vezérlőpult>szolgáltatások>adsl menünpontban tudod automatizálni...

[Szerkesztve]

I'm back, baby!

(#36) vtechun válasza escie (#35) üzenetére


vtechun
veterán

kösz mindent, majd valahol utánanézek, hogy hogy rakhatom be ezt a scriptet az
''inditópultba'' :) Hopp! Most látom, hogy amit ide beírok azt helyesírásilag
ellenőrzi a Konqueror , ez király nagyon! A named-nek nem kell futnia?, meg
gondolom semmijen másik tűzfal ne fusson, mert azokat is ki kellett lőnom...,
annyi minden ilyesmit letöltöttem és azt kel látnom, hogy jó kis dolog ez az
iptables de nagyon gépközeli:) Most telepítem a leendő kis szerverre az
Uhu-Szervert, remélem azon is be tudom lőni... aztán majd berakok egy 160-as
winyót és mehet a letöltés non-stop

(#37) vtechun válasza vtechun (#36) üzenetére


vtechun
veterán

mégsem ilyen egyszerü az életem, természetesen az Uhuszerverre nem tudtam beállítani, pedig látja egymást a 2 gép net van a szerveren, már csak egy kis lökés kellene, léhet, hogy fut valami felesleges démon? vagy valami nem fut aminek kellene futnia?

(#38) vtechun válasza escie (#27) üzenetére


vtechun
veterán

ezt 3 hálókártyára, hogy kell átírni? ebből 2 megy 1-1 helyi gépre eth0 meg eth1, eth2 meg az adsl...

(#39) escie válasza vtechun (#38) üzenetére


escie
őstag

bocs, nem nagyon kenemvágom a támát, de logikusnak tűnik, hogy az olyan sorokat, amelyben szerepel az egyik belső-kártya, azokat meg kellene duplázni, természetesen kicserélni az adott kártyára...

tehát ha működik a mondjuk a eth0(lan) és eth2(inertnet) között az osztás, akkor csak a eth1(lan)-ra kell ugyanolyan szabályokat beállítani, mint az eth0-ra...

(tényleg csak okoskodok, de talán megér egy próbát...)

I'm back, baby!

(#40) vtechun válasza escie (#39) üzenetére


vtechun
veterán

erre gondoltam én is... na megnézem, mert nem hiszem el hogy nem tudom megcsinálni, már több fórumon is jártam és az ezoldali sripttel már ment 2szer, de egy másik gépre kellene mbeállítani mert az lesz a server...

(#41) vtechun válasza vtechun (#40) üzenetére


vtechun
veterán

most a squid segítségével sikerült megosztanom a webet, de ez nem tökéletes megoldás:(

(#42) vtechun


vtechun
veterán

egy ne2k(ADLS) és 2 db realtek 8139(intranet) kártya van a gépben és mindig
csak az egyik 8139-es müxik, attól függ hova rakom, a gép indulásakor
mindegyiknek más irq-ja van, mi lehet a problem? az össze kártyát látja a
linux is nem szol, hogy vmi problem van... és mégis csak az egyikről lehet
pingelni a msáik gépet, a másik kártya mintha néma lenne...

(#43) loszerafin


loszerafin
senior tag

ifconfig eth2 up

(#44) loszerafin


loszerafin
senior tag

Hadd írjam még1x, nmap nélkül NE tedd ki a netre.
A linux (is) életveszélyes kellő ismeretek hiányában.

Az nmap-nek azt kell mondania (legjobb esetben) hogy a gép valószínűleg nincs bekapcsolva.
Vagy mondjuk lát egy auth demon-t (ami természetesen nem szolgáltat rednes infokat), de tobbet semmiképpen se.

Coyote linuxszal végzel pár perc alatt és nagyon biztonságos.
De ha feltörnék (amire nem látok esélyt) sincs baj, kikapcs-bekapcs.

(#45) WN31RD válasza escie (#27) üzenetére


WN31RD
addikt

Kicsit haladóbbaknak egy komolyabb, de egész egyszerűen konfigurálható script: Arno's iptables firewall ([L]http://rocky.molphys.leidenuniv.nl/[/L])

[Szerkesztve]

''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

(#46) vtechun


vtechun
veterán

na megy már... ennek a scriptnek az utolso 2 sorat futtattam csak le és megy, a többi cucc mihez kell? # !/bin/sh/
iptables -P INPUT ACCEPT
iptables -P OUTPUT ACCEPT
iptables -F OUTPUT
iptables -P FORWARD DROP
iptables -F FORWARD
iptables -t nat -F

iptables -A FORWARD -i ppp0 -o eth0 -m state --state ESTABLISHED,RELATED -j ACCEPT
iptables -A FORWARD -i eth0 -o ppp0 -j ACCEPT
iptables -A FORWARD -j LOG
iptables -t nat -A POSTROUTING -o ppp0 -j MASQUERADE
echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward

ebből csak

iptables -t nat -A POSTROUTING -o ppp0 -j MASQUERADE
echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward

ezt futtattam le, és így megy, a többi az mit mond meg?

(#47) escie válasza vtechun (#46) üzenetére


escie
őstag

hümm. de jó lenne végre rendesen ''megtanulni'' ezt az iptables témát... :U
egyre jobban idegesít, hogy nem értem csak használom...

amúgy ezt a szkriptet egy linuxportal.hu-n lévő szkript állította elő nekem, ami kérdezett mást is...
akkor örültem, hogy működik, nem kukacoskodtam vele. megy, megy. :)
tehát akkor a netosztás, csak az uccsó két sor, a többi meg egyenlőre RTFM-kategória...
majd utánanézek...
megpróbálom kibogozni...
ha téged is érdekel a téma: man iptables :)

I'm back, baby!

(#48) eddie303 válasza escie (#47) üzenetére


eddie303
őstag

Ugyanígy vagyok vele én is, Slackware-re Shorewall-t installálta, mert nem értek IPtables-hez még annyira, hogy tüzfalat konfigoljak véle :) Most ezt az Arno's cuccot átnézem :)

Linux.... The choice of a GNU generation.

(#49) WN31RD válasza vtechun (#46) üzenetére


WN31RD
addikt

Az utolsó két sor elég ahhoz, hogy menjen a netmegosztás, de semmilyen extra védelmet nem nyújt.
Ha nem akarod az Arno-féle script konfigurálását megtanulni (ami egyáltalán nem nehéz, az alapértelmezett értékek általában jók), akkor legalább a következőt használd:

#!/bin/sh

iptables -F
iptables -P INPUT ACCEPT
iptables -P OUTPUT ACCEPT
iptables -P FORWARD DROP
iptables -t nat -F

iptables -A INPUT -i ppp0 -j DROP
iptables -A FORWARD -i ppp0 -o eth0 -m state --state ESTABLISHED,RELATED -j ACCEPT
iptables -A FORWARD -i eth0 -o ppp0 -j ACCEPT

iptables -t nat -A POSTROUTING -o ppp0 -j MASQUERADE
echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward


A fenti script a netmegosztáson kívül azt állítja be, hogy a router gép semmilyen kívülről kezdeményezett kommunikációra ne reagáljon, kizárólag a belső hálóról induló dolgokat engedje ki, és a router szolgáltatásaihoz (pl. SSH) is csak a belső hálóról lehessen kapcsolódni, így a routered szolgáltatásaiban felfedezett esetleges biztonsági hibákat kívülről nem lehet majd kihasználni (azaz ilyen módon nem törhető fel a gép).

[Szerkesztve]

''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

(#50) vtechun válasza WN31RD (#49) üzenetére


vtechun
veterán

aha, de sajnos ilyenkor nem tud egymásra kapcsolódni a realvnc-vel a 2 helyi hálón lévő gép... amelyeknek IP-i 192.168.1.20 ill. 192.168.0.10

erre tudsz valami megoldást? muszály volt más alhálózatba rakni a 2 gépet...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.