Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  Hogy is van ez az fsb-vel? (téma lezárva)

Hozzászólások

(#1) Spongya Bob


Spongya Bob
tag

Üdv mindenkinek. Súlyos problémámra keresek megoldást:
P3-ig tisztában voltam az FSB-k értékével ( P3 133Mhz Cerka 100Mhz )
Mikor bejött a P4 elvesztettem a fonalat. Ez ugyibár 400 Mhz-s FSB akarom mondani QSB-vel megy. Ez azt jelenti hogy 100Mhz-t négyszerez és így jön ki a 400Mhz vagy se??? Ugyanez a helyzet a 133-533 esetben is??? Előre is kösz mindenkinek. Ha tudtok valami txt félét erről az még jobb.

(#2) robekri válasza Spongya Bob (#1) üzenetére


robekri
addikt

Na tudsz te mindent!:P

Üdv.:Robe

-Tanulok, mert egy idő után a tanulásba fektetett munkám meghozza a gyümölcsét, és mint tudjuk a gyümölcsből pálinkát lehet főzni!

(#3) Hun'reeth válasza Spongya Bob (#1) üzenetére


Hun'reeth
őstag

Csatlakozom az elöttem szólóhoz! :D

''Öregember nem gyorsvonat!''

(#4) Spongya Bob válasza robekri (#2) üzenetére


Spongya Bob
tag

Köszi de ez nem nyugtatott meg. Mi a külömbség a QSB és az FSB között?? CSak a négyszerzés??? Mi a helyzet az AMD-vel (rulez!!!)?? Pl ha 1700+ Xp-t használok (266 FSB) akkor a 333-as DDR ramot nem tudom kihasználni?? Lehet őket külön futtatni?? Van annak értelme egyáltalán?? Köszke...

(#5) Hun'reeth válasza Spongya Bob (#4) üzenetére


Hun'reeth
őstag

Ebben az esetben ált. a rendszer asszinkron hajtja a RAM-ot azaz a proci 133x11-en megy (1466 MHz) nálad, a RAM 166(333)-on. Ez néhány %-kal jobb csak mintha ugyanannyin menne. Amúgy ha utána nézel a ram moduljaidnak a gyártó két értéket ad meg. Ált. 133-ra garantálja a CAS2.0-t 166-ra meg a CAS2.5-öt. Tehát igazából nem használod ki a 333-as ramot persze gondolva a jövőre mégiscsak megéri mert egyrészt jobban bírja a tuningot (fsb emelést), másrészt előbb-utóbb csak lesz 333-as fsb-jű procid.

''Öregember nem gyorsvonat!''

(#6) Spongya Bob válasza Hun'reeth (#5) üzenetére


Spongya Bob
tag

Köszi most már megvilágosodtam. Csak azt válaszold még meg nekem hogy miért úgy tüntetik fel hogy 133x11 mikor az FSB 266Mhz??? Annyi az egész hogy a 133Mhz-t kétszerezi és kész??? Köszi.

(#7) DcsabaS válasza Spongya Bob (#1) üzenetére


DcsabaS
senior tag

Az FSB-nek (vagyis a CPU Front Side Bus-nak) van valamilyen fizikai frekvenciája. Ebből a frekvenciából állítják elő a CPU a belső frekvenciáját (többszörözéssel), illetve az AGP/PCI és más eszközök üzemi frekvenciáit is (többnyire osztással). A RAM működési frekvenciája többnyire megegyezik az FSB frekvenciával. Ennek az az oka, hogy a CPU a legnagyobb adatforgalmat mindenkor a RAM-mal folytatja.

A legelső (tulajdonképpen underclock-olt) Pentiumoknál pl. az FSB megegyezett a belső frekvenciával, mindkettő 60 MHz volt, a PCI frekvencia pedig a szabványostól kissé alacsonyabb, 30 MHz. A 66 MHz-es verzióknál már a szabványos 33 MHz-en ketyegett a PCI. Később megjelentek a 90 és 100 MHz-es Pentiumok, amelyeknél a belső órajel már 1.5-szöröse volt az FSB-nek. Ahogy emelkedett a belső órajel, úgy használtak egyre nagyobb szorzó tényezőket, miközben az FSB értékét igyekeztek 66 MHz-en tartani. Az Intel még akkor is ragaszkodott a 66 MHz-hez, amikor már semmi akadálya nem volt a 100 MHz-es FSB-nek, illetve az ahhoz illeszkedő gyorsabb SDRAM-ok használatának.

Az FSB háza táján az x86-os mikroprocesszoroknál az első lényeges újítást az AMD vezette be, ugyanis az Athlon processzor rendszerbuszához a Digital Alpha processzorához kifejlesztett EV6 buszt vették alapul. Ennek különlegessége, hogy egy órajel alatt 2-szer is tud adatot továbbítani, ezért ha a fizikai frekvenciája 100 MHz (a bit-szélessége pedig 64 bit = 8 Byte), akkor az átviteli sebessége nem csupán 100*8=800 MByte/s, hanem 2*100*8=1600 MByte/s. Ezt az órajelenkéti dupla átvitelt DDR üzemmódnak is nevezik (Double Data rate).

Kisvártatva megjelent az SDRAM-ok között is ilyen DDR üzemódú.

Amikor az Intel észrevette, hogy az AMD Athlon milyen jól profitál a magasabb FSB-ből, illetve annak DDR üzemmódjából, elhatározták, hogy ők is lépnek. A P4 mikroprocesszort úgy alakították ki, hogy annak rendszerbusza egyenesen QDR (Quad data Rate) üzemmódú legyen, vagyis órajelenként 4-szer is történjék adattovábbítás. Az első P4-eknél az FSB fizikai frekvenciája 100 MHz, az effektív adatátviteli frekvencia pedig 400 MHz. (Később áttértek 133/533 MHz-re.)

A szakirodalomban keveredik, hogy FSB-n a rendszerbusz tényleges órajelét értették-e, vagy az impozánsabb DDR (Athlon) vagy QDR (P4) értéket. Minthogy az alaplapi BIOS-okban az órajel beállításakor a tényleges órajelre van szükségünk (hiszen azt szorozzuk), ezért ott az FSB-ként a valós fizikai frekvenciát szokták megadni.
Amikor viszont átviteli sebességeket hasonlítanak össze, kényelmesebb az effektív frekvenciából kiindulni, vagyis amelyben már figyelembe van véve a DDR, vagy a QDR üzemmód hatása is.

(#8) CharlieDrop válasza DcsabaS (#7) üzenetére


CharlieDrop
veterán

Konklúzió: Az FSB nem egyenlő a QDR kifejezéssel, sem a DDR kifejezéssel, mivel ezen fogalmak csak a sokszorozódást fejezik ki, tehát van DDR FSB és QDR FSB :)

Nem használok AD-blockert a PH! oldalain!

(#9) DcsabaS válasza CharlieDrop (#8) üzenetére


DcsabaS
senior tag

Pontosan.

(#10) Panther


Panther
HÁZIGAZDA

Valami azért mégis bugzik ebben a ''kétszer tud adatot továbbítani órajelenként'' dologban, mert ha ez tényleg így lenne, akkor tényleg 200 MHz lenne a 100MHz effektíven, és a DDR RAM sebességének épp kétszer akkorának kéne lennie, mint az SDR RAMnak... közben meg mégsem az! Tudom hogy van valami csavarás ebben az egész DDR/QDR dologban, de mi az? Én valami olyasmit hallottam, hogy a DDR RAM órajelenként tényleg kétszer tud dolgozni, de ebből az egyik csak olvasás, a másik meg csak írás lehet. Szóval hogy nem tud 2x olvasni órajelenként. Ezt azért nem hiszen el fenntartások nélkül, de valami ilyesminek kell a háttérben állnia...!

[ RIOS Release 5 – multiportal engine by Panther ]

(#11) DcsabaS válasza Panther (#10) üzenetére


DcsabaS
senior tag

A valós effektív sebesség viszonylagos kisebbsége nem közvetlenül a DDR, vagy a QDR üzemmódból fakad, hanem a RAM modulok működésével, belső felépítésével függ össze. Vagyis míg a procik rendszerbusza viszonylag áttekinthetően működik DDR, vagy QDR üzemmódban (az L2 cache statikus memória, így nem kell kerülgetni a memóriatartalom frissítésével kapcsolatos dolgokat), addig a dinamikus RAM-oknál nagy különbség van az írásban és az olvasásban, továbbá az is számít, hogy az adott RAM területet mikor címezték meg utoljára (ti. csak egy bizonyos idő múlva lehet újra megtenni). Az olvasás effektívebben gyorsítható DDR üzemmóddal, de szerencsére ez gyakoribb is, mint az írás (szinte minden írást követ valamikor olvasás, de 1 írást követhet több olvasás is).

Tehát az, hogy a RAM modul esetében a DDR üzemmód elvileg dupla sávszélessége konkrétan mennyire közelíthető meg, az függ az adott RAM fajtájától, minőségétől, közvetlenül az ajánlott időzítéseitől.

(#12) Panther válasza DcsabaS (#11) üzenetére


Panther
HÁZIGAZDA

De akkor azt mondod, hogy egy 100MHz-es DDR FSB teljes mértékben egyenértékű egy 200 MHz-s SDR FSB-vel?

[ RIOS Release 5 – multiportal engine by Panther ]

(#13) DcsabaS válasza Panther (#12) üzenetére


DcsabaS
senior tag

Majdnem teljesen. RAM-nál viszont nem. (Grafikus kártyáknál sem, mert azok is dinamikus RAM-okat használnak.)

(#14) Szeke


Szeke
senior tag

Mindenesetre elméletileg 2x olyan gyors :)

A biztonsági öv lehet, hogy korlátoz a mozgásban, de még mindig nem annyira, mint a tolószék.

(#15) Spongya Bob válasza DcsabaS (#7) üzenetére


Spongya Bob
tag

Köszi mindent stb,stb...

Nekem amúgy egy Matsonic 8127c+ (266) alaplapom van Samsung 512MB SDRAM-al, 1300MHz Duronnal. Most akkor az a kérdés hogy akkor a DDR FSB-s Duronomat visszafogja-e az SDRAM??? Mi lenne ha FSB-t húznék. Mennyire birják a Duronok????

(#16) DcsabaS válasza Spongya Bob (#15) üzenetére


DcsabaS
senior tag

1.) Igen, visszafogja.
2.) Lehet az FSB-vel feljebb menni, 133 MHz-ig jók az esélyek, bár esetleg visszább kell venni a szorzó tényezőt.

(#17) Spongya Bob válasza DcsabaS (#16) üzenetére


Spongya Bob
tag

Szóval akkor jelen állapot szerint a RAM 100MHz-n fut nemde.

(#18) Turmoil


Turmoil
senior tag

A DDR elméleti sávszélessége valóban duplája az SDR-nek. De ez csak a konkrét adatátvitelre igaz. Mielőtt megindulna valamekkora adatmennyiség bármelyik irányban, címek és parancsok utaznak a CPU-NB-RAM vonalon, valamint a lassú ram miatt jönnek a különböző várakozási idők. A továbbítandó adatmennyiség méretétől függően az arányok változnak. Az elméleti sávszélesség arra vonatkozik, amikor csak és kizárólag adat közlekedik, de ilyen csak elméletben lehetséges.
Pl. az a bizonyos CAS, ami 2-3 órajel lehet, 4-6 fel-, vagy lefutó órajelválzotást jelent, 4-6 bit vonalanként átvitt bit ''kiesést'' jelent és ez csak egy apróság a sok között.

Aki tud, és tudja hogy tud, az veszélyes. Tőle féljetek. Aki tud, és nem tudja hogy tud, az bölcs. Tőle tanuljatok. Aki nem tud, és tudja hogy nem tud, az okos. Őt tanítsátok. Aki nem tud, és nem tudja hogy nem tud, az hülye. Őt hagyjátok ..

(#19) bitfarkas válasza DcsabaS (#16) üzenetére


bitfarkas
őstag

Tehát, ha egy XP 2400+ procit építek be, (a távolabbi jövőt nem tekintve), nem hoz lényegi javulást a 333 Mhz-es ram a 266 MHz-es DDR SDramhoz képest, mert az FSB=266 MHz. Ellenben az XP 2500+-nál már érdekes a dolog, mert annak az FSB-je 333 MHz. Jól gondolom?

(#20) erdoke válasza bitfarkas (#19) üzenetére


erdoke
titán

Már hogyne hozna javulást, a memória sávszélessége 66 MHz * 8 byte(64 bit)-tal nő. A különbség az, hogy nem szinkron fut a RAM és a proci, azaz nem 1:1 az osztó, hanem 4:5. Vannak, akik háklisak a szinkronitásra, szerintem azonos sebességű RAM esetén alig van jelentősége.

A legjobb aláírás a héten

(#21) inkab


inkab
aktív tag

És mi a helyzet a dual DDR-el (nForce2)??? Akkor a dual DDR=QDR? Bocs a lámerkedésért, de ha ennyire otthon vagytok ebben, szertnék én is tisztán látni egy kicsit, ugyanis dual DDR-ként hajtva a RAMjaimat, nem tapasztaltam látványos teljesítménynövekedést, kivéve néhány mem tesztet... :((

(#22) LukE válasza inkab (#21) üzenetére


LukE
veterán

tényleg nem ad jelentős teljesítmény növekedést, mert akármit csinálsz, a prociba úgyis csak a DDR fsbn keresztül megy bele az adat. Ellenben kis javulás azért van, mert kisebbek a késleltetések, két gyengébb rammal, ami olcsóbb. Így elérheted egy gyors, és drága ram teljesítményét kevesebbért. (vagy drága rammal méggyorsabb lessz, de csak kicsivel)

Ha P4 prociról van szó, akkor lehet örülni, mert még az 533fsbs P4nek is csak két 266-os DDR kell, azt meg már szinte az ember után hajítják:)

''Firefoxot hasznaljanak csak a gyavak. Az Explorer az igazi ferfiak bongeszoje! Veszely, kaland, nyitottsag!'' ιQι

(#23) JulWCZar


JulWCZar
senior tag

Viszont lehet játszani a szorzóval. Lejjebb veszed a procid szorzóját, és feljebb az FSBt: így marad az órajel, de nő a sávszélesség, bár ettől persze jobban kell hűteni a cumót.

(#24) Nakahara


Nakahara
csendes tag

Ez az fsb dolog engem is nagyon érdekel, ugyanis alaplaplap, proci, meg ram vásárlás előtt állok, és nagyon vacillálok magamban egy abit kd7, és egy abit nf-7 esen, hozzá egy 2200+ athlonnal. A kd7 csak 133 fsb-jű procit támogat és 400 ramokat, az nf-7 166-ost de csak 333-as ramokat.nem tudom eldönteni, hogy melyik legyen, és hogy melyik így a gyorsabb.Videoszerkesztéshez kellene, tehát a proci gyorsasága elsőrendű, de melyiken lehetne gyorsabbra húzni?

(#25) erdoke válasza Nakahara (#24) üzenetére


erdoke
titán

A lényeg az lenne, hogy valamivel nagyobb legyen a memória sávszélessége, mint a processzoré, hiszen memóriát nem csak a processzor használ. Vagy elolvasol 1 vagon tesztet, vagy maradsz az elméleti sávszélességeknél. Ez a proci esetében megkapható az effektív adattovábbítási freki és a 8 bájtos (64 bites) buszszélesség szorzatával. Tehát Athlonnál 266*8 v. 333*8 az újabbaknál, ahol már 166 az FSB. Memóriánál is egyszerű, a DDR órajelet szorozd nyolccal, Dual Channelnél még kettővel is. Ebből jól látható, hogy itt a proci lesz a szűk keresztmetszet, tehát FSB-t kell emelni, akár aszinkron lassított ramokkal. Vegyél gyors RAM-ot, és azt az Athlont válaszd, amit az irodalomban jobban lehet húzni (2100+?). Ha a lap nem támogatja az aszinkron memória-kezelést, akkor vegyél 400-as, esetleg 433-as modulokat, amiket szinkron tudsz 333-ról emelni, persze így megint a proci sávszélessége lesz kevés. :(

A legjobb aláírás a héten

(#26) Spongya Bob válasza erdoke (#25) üzenetére


Spongya Bob
tag

Van 433-as DDR RAM v. most nagyon hülyét kérdeztem??? Kifejtenéd hogy mi is a szinkron-asszinkron mem kezelés??? Sajna a hold másik oldalán élek és nem tudom!!!

(#27) Nakahara válasza erdoke (#25) üzenetére


Nakahara
csendes tag

dok, légyszi, kifejtenéd egy kicsit bővebben azt, hogy mi a kapcsolat a ramok, és a proci órajele, sávszéle, fsb-je között, és mi ez a szinkron asszinkron dolog a ramokkal, talán az nf-7 esetében.Ahol azthiszem akkor megy jobban, ha a ramjai-t 2 részletben rakjuk a slotokba.

(#28) Nakahara válasza Nakahara (#27) üzenetére


Nakahara
csendes tag

.....és hogy hogyan kell jól beaállítani a ramok és a proci (fsb-jét)órajelét, hogy a legtöbbet hozzák ki egymásból?

(#29) Nakahara válasza Nakahara (#28) üzenetére


Nakahara
csendes tag

egyébként 3 napja mást sem csinálok, mint a prohardware testjeit, meg a leendő alaplapok gyártói manuáljait böngészem, hogy melyik lehet esetleg a legjobb választás tutning szempontjából.Azthiszem az nf-7 lesz, de a helyes konfigurálást szeretném megtudni, mert normális beállítások nélkül nem sokat ér egy tuningbarát alaplap sem.

(#30) CharlieDrop válasza Nakahara (#27) üzenetére


CharlieDrop
veterán

Nyah kis ízelítő:

Adott ugye a proci FSBje, illetve adott egy MHz-es érték, amit elvisel a Memóri (ti. a memóriának nincs sebessége, amit MHz-ben lehetne mérni).

Szinkron működésű a RAM, ha a proci FSBjének megfelelő ''sebességre'' van állítva, Asszinkron ha nem. :)

Ilyen egyszerű:)

Nem használok AD-blockert a PH! oldalain!

(#31) DcsabaS válasza Spongya Bob (#17) üzenetére


DcsabaS
senior tag

Maga a RAM mehet 100, 133, 166, vagy akár még 200 MHz-en is. Az FSB viszont Duron esetében csak 100 MHz (200 MHz effektív, a rendszerbusz DDR átvitele miatt).

A rendszerbusz és a memória alrendszer átvitelének célszerű megegyeznie, ugyanis az adatátvitel döntő részben a CPU és a RAM között zajlik. Ha a RAM közönséges (SDR) SDRAM, akkor a 100 MHz-es Duron-hoz 200 MHz-es SDRAM dukálna - de ilyet aligha tudsz venni. Közönséges SDRAM-nál a maximális frekvencia kb. 150-166 MHz, tipikusan 133 MHz.
Ha az alaplapi chipset DDR SDRAM-ot (is) támogat, akkor a 100 MHz-es FSB-jű Duron-t a DDR200-as (tehát leglassúbb) SDRAM is ki tudja szolgálni.

Ha overclock-ról van szó, és DDR SDRAM-os az alaplap, akkor az FSB-vel célszerű 133 MHz felé közelíteni, a RAM pedig legyen legalább DDR266-os.

Ha csak mezei (SDR SDRAM-os) alaplapunk van, akkor 133 MHz-es FSB-vel és 133/166 MHz-es SDRAM-mal kísérletezhetünk.

********
(#19) bitfarkas: Igen, jól gondolod. (Bár ettől még nem érdemes DDR266-os RAM-ot venni a DDR333-as helyett, hiszen manapság ez utóbbi sem drágább, és esetleg stabilabb lehet a gép feszítettebb időzítések mellett is.)

********
(#20) dok: A további javulás (ha van) merőben minimális.

********
(#21) inkab: Hiába a Dual-DDR SDRAM vezérlő az nForce2 chipsetben, ha egyszer az Athlon rendszerbusza csak szimpla DDR. A Dual-DDR RAM vezérlőnek így gyakorlatilag csak integrált grafikánál van érdemi haszna, amikor is a helyi frame buffer is az operatív RAM-ban van kialakítva.

********
(#24) Nakahara: A húzás egy külön kérdés, én mindenesetre törekednék arra, hogy minél magasabb FSB-jű procit lehessen majd használni az alaplapban. Jelenleg biztosra menni csak 166 MHz-ig lehet (nForce2). Pár hónapon belül (nyár elején) várhatók a 200 MHz-es FSB-t stabilan tudó nForce2(A) és KT400A/(KT600?) chipsetes alaplapok.

(#32) bitfarkas válasza DcsabaS (#31) üzenetére


bitfarkas
őstag

Csak még egy kérdés. Ha az fsb-t emelem, az adatcsere sebessége a ram és a proci között automatikusan növekszik, ugye?
Acorp lapom van (133 MHz SDram), a benne figyelő 1GHz-es Athlont megpróbáltam valamelyest húzni. Már a szorzókapcsolóval beállított 50 MHz-es freki emelésnél is fagyások következtek be, rendkívül instabillá vált a gép. (Erre mondják a harcedzett kollégák, hogy az Acorp, illetve ez a proci nem húzható)
Ellenben tegnap a topicon fellelkesülve elkezdtem emelni az FSB-t pár MHz-enként. Stabilan, és az Aidával jól mérhető sebességnövekedéssel (mem írás, olvasás) futott. 144 MHz-nél a prci 1080 MHz-en működött hiba nélkül. 150 Mhz-nél viszont csak a bios feszültség rövidre zárását követően mutatott a gép ismét életjeleket.
Gondolom, a memória sokalt be? Vagy nem jól gondolom?
Most aztán 144 MHZ fsb-vel fut.:))

(#33) DcsabaS válasza bitfarkas (#32) üzenetére


DcsabaS
senior tag

''Ha az fsb-t emelem, az adatcsere sebessége a ram és a proci között automatikusan növekszik, ugye? ''
Úgy tekinthetjük, hogy a CPU és a RAM között 3 potenciális szűkület van sorba kapcsolva:
1.) a CPU rendszerbusza (FSB),
2.) az alaplapi chipset (északi hídja) és
3.) a használt RAM

Ezért az eredő sebesség nem lehet nagyobb, mint az előbbi 3 közül a leglassúbb. Másszóval, mindig azt érdemes gyorsítani, amelyik a leglassúbb. AMD-s rendszerekben manapság az a jellemző, hogy a DDR SDRAM sebessége meghaladja az FSB átvitelét, ezért az eredő sebességet azzal növelhetjük leginkább, hogy gyorsítjuk az FSB-t. (A CPU belső órajelét nem is kell növelnünk.)

(Duron procinál és SDR SDRAM-nál még az FSB volt a gyorsabb, így csak a RAM és a core gyorsításával együtt érdemes növelni az FSB-t.)

Overclock-nál sajnos több helyen is elképzelhető olyan probléma, ami instabilitásra vezet. Ezekből ízelítő:
- emelni kellene a CPU core feszültséget, de nem lehet,
- emelni kellene az I/O (chipset) feszültséget, de nem lehet,
- módosítani kellene a RAM időzítéseket, de csak korlátozottan lehet,
- emelni kellene a RAM feszültséget, de nem lehet,
- fixre kellene állítani a PCI frekit (33 MHz-re), de nem lehet,
- fixre kellene állítani az AGP frekit (66 MHz-re), de nem lehet,
- csökkenteni kellene a CPU szorzó tényezőjét, de nem lehet,
- jobban kéne hűteni a CPU-t (illetve a chipsetet és a RAM-ot), de nem lehet,
- nem tud többet a CPU, a chipset, vagy a RAM,
- stb.

Szóval elég sok mindenen megbukhat a dolog. Azért 5-10 százalék overclock szokott menni, és nagy ritkán lehet is olyan helyzet, hogy pont arra a többletre van szükségünk.

(#34) bitfarkas válasza DcsabaS (#33) üzenetére


bitfarkas
őstag

Köszi a kimerítő válaszokat. Üdv:bitfarkas

(#35) Hun'reeth válasza Nakahara (#24) üzenetére


Hun'reeth
őstag

Sajnos kikell igazítanom a szavaidat, úgy látszik még nem olvastál elég cikket vagy nem eléggé alaposan! :D
''A kd7 csak 133 fsb-jű procit támogat és 400 ramokat, az nf-7 166-ost de csak 333-as ramokat'' - ez nem igaz!!!!!!!
Először is az Abit KD7-ről:
a chipset VIA KT400 ami annyit jelent:
1. támogatja a 100/133/166 fsb-vel működő procikat. Duron/Athlon/XP/T-bred/Barton.
2. támogatja a PC2100 (266), PC2700(333), és korlátozottan(!) a PC3200(400) DDR ramokat.
A többi specifikációt nem írom le USB, ATA, hang, stb. Ráadásul ez a South Bridge-től függ.
Az NF7-nél a North Bridge az Nvidia NForce2 ami annyit jelent az előzőhöz képest, hogy ugyanezeket a processzorokat támogatja ill. bizonyos esetekben az újabb (rev.2.0) ez még kiegészül a 200-as fsb-jű procik támogatásával. Valamint ez már hivatalosan(!) támogatja a PC3200(400) DDR SDRAM-ot. + kiegészül az ún. duál-ddr lehetőséggel is (két db. rammodul behelyezése esetén). Ennek részleteit a topicban elolvashatod.
Nagyjából ennyi.
Remélem kicsit oszlott a ''köd''. :P

''Öregember nem gyorsvonat!''

(#36) Nakahara válasza Hun'reeth (#35) üzenetére


Nakahara
csendes tag

Köszi a kigazítást, de én az alplapok gyártói manuáljából szedtem a z értékeket nem a tesztekből.Na mindegy, de nem is ez a gond főleg, hanem a két alaplapból optimálisan kihozható teljesítmény egymáshoz viszonyítva egy athlon 2200+ processorral.Egyébként az fsb-k finomhangolása, és a processor és ramok összeegyeztetése még mindig sűrű köd számomra, de az igaz, hogy a leglassabb komponens húzza le a többieket, és ezért azoknak is ugyanolyan lassan kell menniük?A processor, és a ramok finom(összehangolásáról) azonban szivesen hallanék valami szakértőt.Pl., én azt szűrtem le, ha egy 133 mhz procinak feltornázzuk az fsb-jét 200-ra, akkor az a legjobb párosítás a 400-as ramokhoz.de lehet hogy nem korrekt, magyarázza már el valaki!!!!!

(#37) KovacsUr válasza Nakahara (#36) üzenetére


KovacsUr
addikt

/OFF
Nakahara az animevilágról? :)

So it goes… We stand alone by standing stones and turn them into circles.

(#38) DcsabaS válasza Nakahara (#36) üzenetére


DcsabaS
senior tag

Ha egy hivatalosan 133 MHz-es FSB-jű Athlont fel tudnál tornászni 200 MHz-es FSB-re (ami csak a szorzó tényező radikális csökkentése mellett képzelhető el), akkor az valóban remekül illeszkedne a DDR400-as SDRAM-hoz.

(De valószínű, hogy csak 166 MHz-es FSB környékéig jutsz el, ahhoz pedig már egy DDR333 is megfelel, a DDR400 már nem jelentene túl nagy további nyereséget.)

(#39) Nakahara válasza KovacsUr (#37) üzenetére


Nakahara
csendes tag

Pontosan, muszáj vagyok egy normális gépet venni, mert nemtudom befejezni(folytatni) a készülő AMV-met. Már vagy 4 hónapja stagnál a dolog, mert nembírja az effekteket a gépem. Szerinted, melyik a jobb, abit kd7, vagy nf-7?

(#40) Nakahara válasza DcsabaS (#38) üzenetére


Nakahara
csendes tag

Köszi így már tényleg világosabb, és melyik kíméli jobban a procit, a szorzóemelés, vagy az fsb emelés? Vagy a végeredmény a lényeg, ebben az esetben?

(#41) Turmoil válasza DcsabaS (#38) üzenetére


Turmoil
senior tag

Ezt cáfolnám: 2400+ (133*15) nálam 200*10.5-ön jár és teljesen stabil. Chaintech Zenith 7NJS, és tényleg jól összedolgozik a 400-as rammal.

Aki tud, és tudja hogy tud, az veszélyes. Tőle féljetek. Aki tud, és nem tudja hogy tud, az bölcs. Tőle tanuljatok. Aki nem tud, és tudja hogy nem tud, az okos. Őt tanítsátok. Aki nem tud, és nem tudja hogy nem tud, az hülye. Őt hagyjátok ..

(#42) DcsabaS válasza Nakahara (#40) üzenetére


DcsabaS
senior tag

A CPU kímélése szempontjából mindaddig, amíg a hőmérséklettel és a belső feszültséggel nem kell túlságosan felmennünk, az FSB-t emelhetjük. Minthogy a proci hőmérsékletét döntően a belső órajel és a feszültség határozzák meg, az FSB emelésével úgyszólván ingyen juthatunk nagyobb teljesítményhez. (De mint korábban írtam, ez csak akkor igaz, ha az FSB-nél van a szűkület, ílletve ha a szorzó tényezőt tudjuk visszább is venni. Ellenkező esetben előfordulhat, hogy az FSB emelés azért nem fog menni, mert a mag frekvenciája túlságosan magasra emelkedik.)

- Tehát ha csak a szorzót emeljük, akkor kizárólag a procit terheljük jobban (ez ugye a proci megkímélésének az ellentéte).
- Ha viszont az FSB-t emeljük (változatlan szorzó mellett), akkor a proci magját, az I/O rendszert, meg egyebeket (PCI, AGP) is jobban terhelhetünk, vagyis viszonylag kíméletesek vagyunk a procival szemben.
- Végül, ha az FSB növelését a szorzó tényező megfelelő csökkentésével kombináljuk, akkor a procit nem is terheljük jobban (illetve csak az FSB környékén), mégis elérhetünk teljesítménybeli javulást.

*******
(#41) Turmoil:

Szerencsés csillagzat alatt van a rendszered :). Általában ekkora overclockra (133 - > 200) nincs garancia. Meg aztán az is kérdés, hogy kinél mit jelent a teljes stabilitás. Van aki eltűri az óránkénti lefagyásokat, van aki max. naponta 1-et enged meg, aztán van aki legfeljebb max. havi 1-et (mint én a szerverekhez).

(#43) erdoke válasza Spongya Bob (#26) üzenetére


erdoke
titán

Én is csak uccinálok, mint aki tuggya, ti meg beveszitek... (:)))

Na, a lényeg: Már van 467-es DDR RAM is, nem csak 433-as. Pl TwinMOS CL 2,5.
Persze csúcskategóriás 433-as RAM (Kingston HyperX CL 2) ára is csúcs: 23e Ft nettó 256 MB.

Szinkronitás eccerű: Nem használsz osztót/szorzót a memóriánál az FSB-re (úgy is mondhatjuk, hogy 1:1 az osztó), magyarul a memória sebessége megegyezik az FSB órajelével, csak a DDR (Double Data Rate=dupla adatráta) miatt 2* annyi. Pl. 133 FSB-nél, ami ma a leggyakoribb (Athlon 2100+, stb, P4B-k), a RAM 266 MHz-en fut. Jó alaplappal ezt akkor is meg tudod csinálni, ha az támogat nagyobb órajelű (333, 400 MHz-es) RAM modulokat is, mégpedig úgy, hogy a gyárilag alkalmazott osztót visszaállítod 1:1-re. Pl. 1 400-as RAM-ot felismerő lapon, ami automatikusan hozzárendeli a 2:3 osztó értéket a RAM-hoz (133:200, 200*2=400DDR), visszaállítva az 1:1-et, a RAM 266-on megy. Így akár 200-as FSB-ig húzható a rendszer, feltéve, hogy az AGP/PCI buszokat aszinkron tudja kezelni a lap (Ezeket fölösleges emelni, inkább csak melegszenek, aztán lefagynak a rájuk kötött eszközök).
Ha van kérdésetek, akár emilt is dobhattok, csak a nagy pucinős csatolmányoktól kíméljetek. :DD
Nem vagyok profi, de ha tudok, szívesen segítek.

A legjobb aláírás a héten

(#44) Nakahara válasza erdoke (#43) üzenetére


Nakahara
csendes tag

''Ha van kérdésetek, akár emilt is dobhattok''-----------ezt megjegyeztem.

(#45) Hun'reeth válasza Nakahara (#36) üzenetére


Hun'reeth
őstag

Nos valóban, ha csak ''felszínesen'' nézed meg az Abit honlapot nem szerepel a 333-as fsb támogatás. De ha megnézed a lap specifikációit akkor ott már írják, hogy támogatja. Frissíteni kéne a honlapot a fiúknak! :(
Amúgy továbbra is NF7 !

''Öregember nem gyorsvonat!''

Útvonal

Fórumok  »  Alaplapok, chipsetek, memóriák  »  Hogy is van ez az fsb-vel? (téma lezárva)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.