Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) carr


carr
őstag

Szembejött velem is, gondoltam nyitnék egy témát nekik.
https://frame.work/
Amit a cégről tudni lehet:
Használd és dobd el nézet (apple) szöges ellentéteiből állók alapították.
Ha jól tudom többnyire ex-lenovo, -htc, -apple, mérnökök akiknek nem tetszett a rendszer...
Mi a koncepció: olyan fenntartható, felhasználóbarát laptopot gyártani, amiket a nagy cégek nem szívesen engedek. Nem beszélve az otthoni bővíthetőségről.
Az eszköz, egy 13.5" méretű noti, (nem, sajnos nem érintős 13.5"), amit kedved szerint javíthatsz, bővíthetsz, akár otthon, akár úton. Csavarhúzó mellékelve!! :D

DIY vagy előreszerelt opciók közül választhatunk.A DIY-t elnézve, kb hülyebiztos, színkódolt minden, és mindenen is van QR kód. Ahogy beolvasod, megnyitja az adott rész javítási/telepítési útmutatóját. Elképesztő! :))
USB-C portos moduláris "bővítőkockákkal" tudod bővíteni, személyre-szabni, milyen port, hol helyezkedjen el.
A komplett DIY legalja működőképesen 1000$ körül mozog.

3 féle processzor közül tud választani a kedves vásárló.
Ami nem DIY
Alap (Base)
i5-1135G7 | 8GB Memory | 256GB Storage | WiFi 6 | Windows 10 Home
Teljesítmény (Performance)
i7-1165G7 | 16GB Memory | 512GB Storage | WiFi 6 | Windows 10 Home
Profi (Professional)
i7-1185G7 | 32GB Memory | 1TB Storage | WiFi 6 with vPro | Windows 10 Pro
Egyelőre kezdetnek ennyit gondolok, a többi opciót a modikra hagyom.
Remélem a képek témaindítás után rendesen jelennek meg, nem fekete gyászkerettel. (De!) :D
Edit: képek Javítva.
:R

[ Szerkesztve ]

360+Mindenkit szeress,ne sokban bízz,Ne bánts senkit,ellenséged inkább féljen,Minthogy legyőzd,barátodat szívedre rejtsd,Szidjanak hallgatásért,ne beszédért.

(#2) LZs?!


LZs?!
aktív tag

Na, örülök, hogy lett ennek is topik; anno Linus, illetve L. Rossman videóit láttam róla, és maga a termék kifejezetten tetszett/tetszik.

Ugyanakkor számomra úgy tűnik, maga a koncepció a 'right to repair / anti-proprietary' tematikára lett felhúzva, és csókolom.

Magának a szerelhetőségnek, illetve bővíthetőségnek örülök; jómagam is évek óta nem érzem magabiztosnak a kezem, amikor szét kell kapni egy lapost (már amelyiket még DYI jelleggel lehet). Másrészt a customisation és upgradeability leginkább amolyan 'gimmick' módszertannal van jelen.

Végszó: nekem kissé abmivalens A Nagy Összképet tekintve, értsd: általános vásárolói attitűd, piaci folyamatok, avulás (mind reál, mind eszmei), és a 'teljes eszköz cseréhez' képest nem látok igazi költségelőnyt az egységsugarú vásárló szempontjából.

Nevermind...

(#3) carr válasza LZs?! (#2) üzenetére


carr
őstag

Jól látod. Igazából a lényeg nem az upgrade központú, inkább a szeméthegy gyártást szorítaná vissza. Persze ideig- óráig. De az is valami. Mondjuk ha upgrade, és rendelsz új alaplapot az már előny. Nálam egy 8 éves t430s szolgál. De sajnos újat kell vennem kompletten, ha akarok ha nem. :F

360+Mindenkit szeress,ne sokban bízz,Ne bánts senkit,ellenséged inkább féljen,Minthogy legyőzd,barátodat szívedre rejtsd,Szidjanak hallgatásért,ne beszédért.

(#4) Valzor


Valzor
aktív tag

Sziasztok! Elég hamar befagyott ez a topik. Használ itthon valaki Framework laptopot? Ha igen, akkor mik a tapasztalatok?

Lenovo ThinkPad E14 G5 | Samsung Galaxy Tab S7 FE 5G | Samsung Galaxy S10 | Garmin Vivoactive 4

(#5) Valzor válasza Valzor (#4) üzenetére


Valzor
aktív tag

Ezek szerint nem :DDD

Lenovo ThinkPad E14 G5 | Samsung Galaxy Tab S7 FE 5G | Samsung Galaxy S10 | Garmin Vivoactive 4

(#6) Valzor


Valzor
aktív tag

Március 23.-án lesz egy eventje a Frameworknek, sokan az AMD procis verziókat várják. Én megelégednék azzal, ha itthonról is lehetne rendelni :DDD

Lenovo ThinkPad E14 G5 | Samsung Galaxy Tab S7 FE 5G | Samsung Galaxy S10 | Garmin Vivoactive 4

(#7) opr


opr
veterán

Meg kene valtoztatni a topik nevet sracok, mert nem lehet idetalalni.
Keresoszavak/eredmenyek forumban:
"frame.work" -> nincs talalat (gondolom a pontot nem szereti a kereso)
"frame work" -> nincs talalat
"framework" -> ezer irrelevans talalat, de ez a topik pont nincs kozte

Vegul tok veletlenul, egy guglis keresessel talaltam ide, az listazza rendesen a topikot. :D

Eredetileg azert akartam jonni, hogy ki mit gondol a cuccrol, megnezni talalok-e tulajokat, ki mit szol a frame.work 16-hoz, stb. Mondjuk igy, hogy nem lehet idetalalni, nem is csoda, hogy total halott a topik. :DDD

"Programozó vagyok. Ez azt jelenti, hogy amit leírok, megtörténik." :D “The only valid measurement of code quality is What-The-F**ks/Minute.” - Robert Martin

(#8) Valzor válasza opr (#7) üzenetére


Valzor
aktív tag

Ugye? Én se találtam a topikot egy darabig, majd szintén Google segített :DDD
Engem a 16-os modell annyira nem fogott meg, a 13as verziót venném szívesen, mivel sokat utazok, ideálisabb lenne. Picit reménykedtem, hogy talán Magyarország is bekerül végre a supported országok közé...

Lenovo ThinkPad E14 G5 | Samsung Galaxy Tab S7 FE 5G | Samsung Galaxy S10 | Garmin Vivoactive 4

(#9) opr válasza Valzor (#8) üzenetére


opr
veterán

Nekem meg pont, hogy a 13" nem igazan opcio, tul kicsi.
Viszont amit es ahogyan eddig a 13"-os verzioval muveltek... Az alapjan barmikor, barkinek merem ajanlani a barmilyen frame.work laptopot. Ha igy folytatjak, akkor kb olyan szinten, hogy csak akkor ajanlok mast, ha tenyleg jogos.
Zsenialis, ahogy mukodnek, es amennyire tartjak magukat azokhoz az elvekhez, amik miatt felfigyeltem rajuk anno. Oszinten szolva anno meg erosen szkeptikus voltam, hogy mennyit fognak bevaltani abbol, amit megigertek, erre kiderul, hogy mindent, sot, meg tobbet is.
Viszont... Mire lenne jo megvaltoztatni a topik nevet? "Frame Work Laptop"?
Hivjunk egy modit, hatha beindul a diskurzus? :D

Szvsz ha csak egy ember is ideteved, es ilyet vesz valami random konzumer forrasztott-javithatatlan fostaliga helyett, mar megerte.

[ Szerkesztve ]

"Programozó vagyok. Ez azt jelenti, hogy amit leírok, megtörténik." :D “The only valid measurement of code quality is What-The-F**ks/Minute.” - Robert Martin

(#10) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

"Introducing the Framework Laptop 16 and both Intel and AMD-powered Framework Laptop" 23 Mar 2023
https://frame.work/at/en/blog/introducing-the-framework-laptop-16-and-both-intel-and-amd-powered-framework-laptop-13

új alalapok:
- AMD Ryzen™ 7040 Series ( a "Batch 1" már kifogyott.. és aki lemarad a "Batch 2"-ről, annl már csak a "Batch 3" 2023 Q4 - marad )
- 13th Gen Intel Core ( ez nem annyira kapós .. )

Fontos infó:
Aki majd a 16 colra szeretne upgradelni a 13-as alaplapját, az óvatosan, mert valószínüleg nem lehetséges.
Q: Do the 13 and 16 use different mainboards? Can I buy an AMD 13 and move it to a 16 chassis?
A: They do use different mainboards in order to enable all of the functionality that exists in the Framework Laptop 16 (6x Expansion Cards, the Expansion Bay, and the Input Module system).
https://news.ycombinator.com/item?id=35279291
megj: persze azt azért furcsállom, hogy valami adapter ne tudjanak erre csinálni ..

Amúgy lehet, hogy ősszel lesz már magyar billentyűzet is.
https://community.frame.work/t/request-review-of-norwegian-portuguese-swedish-swiss-slovenian-thai-hungarian-and-danish-keyboards/26949

ha valaki észrevesz valami problémát, jelezze ..

Mottó: "A verseny jó!"

(#11) opr válasza S_x96x_S (#10) üzenetére


opr
veterán

Nem meglepő, hogy a Ryzenes verziót elkapkodták. Mióta létezik a cég ezért könyörgött nekik a fél frame.work fórum, hogy legyen ryzen verzió.
13th gen intel: ez meg nem ad olyan sokat a 12th genhez képest, szóval nem lep meg, hogy ebből még van.

Tippre viszont a 16" is úgy fog kinézni, hogy rendesen bejelentik és első nap elfogy az idénre tervezett készlet. 1 év és lesz raktáron, a 13"-os verzió is így indult. :K

"Programozó vagyok. Ez azt jelenti, hogy amit leírok, megtörténik." :D “The only valid measurement of code quality is What-The-F**ks/Minute.” - Robert Martin

(#12) S_x96x_S válasza opr (#11) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Nem meglepő, hogy a Ryzenes verziót elkapkodták.

1.) én is nagyon gondolkodom rajta ..
2.) de mintha még nem engedi Magyarországra rendelni...

Mottó: "A verseny jó!"

(#13) opr válasza S_x96x_S (#12) üzenetére


opr
veterán

Amúgy én azon agyalok még, hogy lehet venni kéne egy 11th gen i5 board-ot használtan, TV hátuljára rakva zseniális kis htpc lenne belőle plex-re meg YouTube-ra. Ha jól emlékszem, van is valami linux disztro, ami pont erre van kitalálva, 8gb ram doszt elég neki, megy az adblock, meg faszán kezeli a HDR-t.
Most ezen erősen elgondolkodtam így hirtelen. Ár-értékben kb verhetetlen lenne.

"Programozó vagyok. Ez azt jelenti, hogy amit leírok, megtörténik." :D “The only valid measurement of code quality is What-The-F**ks/Minute.” - Robert Martin

(#14) opr


opr
veterán

FYI: beírtam a modker topikba névváltoztatás ügyben, hátha megoldja a kereső problémát. :D

"Programozó vagyok. Ez azt jelenti, hogy amit leírok, megtörténik." :D “The only valid measurement of code quality is What-The-F**ks/Minute.” - Robert Martin

(#15) opr válasza opr (#14) üzenetére


opr
veterán

Modi megoldotta, most már meg lehet találni a topikot!
Köszönjük ezúton is, illetve remélem így beindul valami beszélgetés, minél többen tudják, hogy ilyen is van, annál jobb. :K

"Programozó vagyok. Ez azt jelenti, hogy amit leírok, megtörténik." :D “The only valid measurement of code quality is What-The-F**ks/Minute.” - Robert Martin

(#16) Valzor válasza S_x96x_S (#10) üzenetére


Valzor
aktív tag

El lennék én angol billentyűzettel is, de ha lesz magyar opció, akkor tuti azt választom :DDD

Lenovo ThinkPad E14 G5 | Samsung Galaxy Tab S7 FE 5G | Samsung Galaxy S10 | Garmin Vivoactive 4

(#17) Valzor


Valzor
aktív tag

Tegnap jött egy e-mail, a notificationben az "Expanding" szóval kezdődött az e-mail tárgya, meg is örültem, de sajnos nem kis hazánkban vált elérhetővé:

Framework products are now available to order in three more countries: Italy, Spain, and Belgium

Talán legközelebb... :DDD

Lenovo ThinkPad E14 G5 | Samsung Galaxy Tab S7 FE 5G | Samsung Galaxy S10 | Garmin Vivoactive 4

(#18) david1208 válasza Valzor (#17) üzenetére


david1208
újonc

Hogy lehetne megvenni számlássan?

(#19) The DJ


The DJ
addikt

Nagyon várom már, hogy kis hazánkból is elérhető legyen valamilyen formában. :)

https://wpszaki.hu - Minden, ami WordPress, cikkek kezdőknek és haladóknak.

(#20) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

A Phoronix-os linuxos tesztre még várni kell ( BIOS probléma ) :O

Vagyis akinek Linux ot tenne alá, az nézzen alaposan utána ..
https://community.frame.work/t/announcement-linux-on-your-framework-laptop-13-amd-ryzen-7040-series/37367
official: "Unfortunately, the last firmware release provided by AMD to fix critical issues also introduced a regression on Linux. Specifically, certain kernel versions have amdgpu drivers that result in the system hanging. AMD has created the firmware fix for this and is currently completing validation on it. We’ll put this through an accelerated test and release process to get it out to you as quickly as possible. We anticipate this being available in mid October (roughly), and we’ll share it via LVFS. In the meantime, we’ve updated our Linux installation guides to call out which recipes will give you the best results with the 03.02 BIOS version that will come on your laptop:"

--------------------

(2023-Október-03)
AMD Ryzen Powered Framework Laptop Linux Testing Held Up By BIOS Issue
https://www.phoronix.com/news/AMD-Framework-Linux-Hold

"After installing an Ubuntu 23.10 snapshot to the device, there was no working desktop and when connecting via a VT, there were AMDGPU issues. Long story short there was a BIOS regression introduced... After working with AMD and Framework, a new BIOS revision should be available in the coming days to fix the issue. But that means no Linux benchmark results for today's review embargo lift. But as a notice to those that pre-ordered an AMD Framework Laptop, it means you'll also want to make sure you update to the latest BIOS (or stay on BIOS v3.00 as the known good version prior to regressing) so you won't run into any Linux show-stopper. A pre-6.5 kernel can be booted with the regressed BIOS to a working desktop but will be producing AMDGPU errors. This also isn't apparently a Framework-specific issue but other Phoenix laptop model(s) have had the same or similar issue -- at least the likes of the Lenovo ThinkPad P14s Gen 4 AMD with Ryzen 7 PRO 7840U have been unaffected by the problem."

Mottó: "A verseny jó!"

(#21) bencze


bencze
senior tag

Látom eléggé alszik a topic, én a minap rendeltem egy amd-s 13 colost. A 16 colos túl drága és fél év múlva lenne csak. Egy thinkpad p14s gen2-t vált amit csóró nagynénémnek adok akinek legutoljára egy 10 éves aldis notebookot kellett volna szerelnem...
én alapvetően dual boot win10 és arch ot tennék rá, de ritkán használom, elleszek ha még kell újabb kernelre várni vay valami.

-= QFR mx blue / HPE87 mx brown / QFR mx red / Poker 2 mx blue / Poker 3 mx clear / Leopold FC660M mx silent red=-

(#22) noss válasza bencze (#21) üzenetére


noss
csendes tag

megérkezett?
milyen?
Magyarországra hogy rendelted? (már ha Mo-ra rendelted) :D

megannyi kérdés :)

noss

(#23) bencze válasza noss (#22) üzenetére


bencze
senior tag

Megérkezett múlt csütörtökön, Németországba rendeltem. A DIY verzió mert ők drágán adták a ramot és ssd-t. Vettem bele egy kit 2 x 16 Gb Kingston Fury Impactot, ez valami 5600 Mhz CL40 ddr5, meg egy Crucial P5 plust, 2tb-ost. Írták fórumon, hogy problémás lehet a wifi driverek miatt mert hogy friss aztán nem is próbáltam, vettem egy intel ax210-et és beleraktam, eltettem a mediateket tartalékba. Belepakoltam mindent, jól muzsikál. A gpu driverek sejtésem szerint kicsit még kísérletiek, voltak játékban crasheim amíg dx 11-re nem állítottam de nem fontos, nem játék masina csak jól jött a karácsony alatt utazáshoz (wow classic amúgy).
Linuxot még nem, tettem, majd, idő és nyugalom kell.
Összerakás poén volt, teljesen jó a leírás, képernyőkeretet 2x újraraktam amíg mindenhol passzolt de amúgy egyszerű és eseménytelen. Már vissza is sírom a thinkpad masszív házát és billentyűzetét, az újak is jobbak mindennél, de rossznak ez sem mondható, kicsit inkább a divatos ezüstös fém prémium? érzést kergetik ami nekem idegen, de mindegy. Logókat nem szeretek mutogatni, de ezt legalább nem szégyellem. A 3-2 képernyőarány kicsit viccesnek tűnik a sok széles képernyő után de jó.
Overall nekem a közelítés szimpatikus azért követtem a céget social mediában (ltt, louis rossmann stb) a right to repair téma miatt ami a lelkivilágomhoz közeli. Biztos vcan hasonló vagy jobb ezért a pénzért, de szerintem az overall package már nem rossz ár / érték arány, főleg ha te raksz bele amit szeretnél, és azért bármi van otthon cserélhetők a cuccok... már dobtam ki telefont ami még jó lett volna de mivel macerás a képernyőcsere túl sokat vitt el a javítás, manapság ha otthon javítható tudás nélkül az megfelezi az árat, hátha erőre kapnak az ilyen szempontok alapján összerakott cuccok.

p.s. elég gyors az átfutási idő, lásd, nemsokára instant rendelés lesz.

[ Szerkesztve ]

-= QFR mx blue / HPE87 mx brown / QFR mx red / Poker 2 mx blue / Poker 3 mx clear / Leopold FC660M mx silent red=-

(#24) bencze válasza bencze (#23) üzenetére


bencze
senior tag

eskü lehet én vagyok hülye vagy a 3dmark, futtattam egy gyors default tesztet lássam a régi géphez képest mit hoz de nem sikerül megosztani, csak így

report

lehet tök irreleváns de mint új platform érdekes. talán az ismeretlen driverek miatt dugja el a 3dmark a direkt linkből is. csak érdekességként a p14s gen2 amd (5850u) 1274 scoret hozott, így megnyugtattam a lelkiismeretem, hogy ez egy egész komoly előrelépés :) (tuti a ddr5-nek is nagy szerepe lehet)

-= QFR mx blue / HPE87 mx brown / QFR mx red / Poker 2 mx blue / Poker 3 mx clear / Leopold FC660M mx silent red=-

(#25) noss válasza bencze (#23) üzenetére


noss
csendes tag

nagyon köszi a beszámolót, gratulálok a géphez, használd egészséggel! :)

noss

(#26) Béééla


Béééla
őstag

Dettó gúgli keresés hozta ki, pedig nagyon itt volna az ideje a gyártók orrára koppintani. Nagyon pofátlanul lecsorgott a "minden forrasztva" attitűd. A legnagyobb gond a srácokkal, hogy legközelebb Osztrákiába lehet rendelni, és ehhez kell egy Ausztriában lakó ismerős... A kettes számú, hogy igazán fixálhattak volna valahová egy C töltőportot. Kicsit furcsa, de érthető.
Nem baj, én valószínűleg a héten rendelek egy 16"-ost. Aztán majd valamikor megjön!

Bélabá

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.