Hirdetés

2024. június 26., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Monitorok  »  Földelés! (téma lezárva)

Hozzászólások

(#1) tomas


tomas
tag

Ha rákötöm a szgépet a TV-re, rendesen ''ráz'' a csatlakozó a TV kártyán amikor bedugom, a TV meg bekapcsol egy pillanatra !
Illetve a Videómagnóm Video IN-je elszállt amikor rákötöttem a szgépet !
MEGOLDÁS: A szgép nem földelt elosztóba volt dugva !!
Ha TV/Video/HI-FI/...-re kötitek a szgépet, FÖLDELT ALJZATBA legyen dugva !!!

(#2) Egon válasza tomas (#1) üzenetére


Egon
nagyúr

Na igen, csak hát a *#&@đĐ panelba' egy szobában sincs földelt konnektor, csak a konyhában meg a fürdőszobában...:(((

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#3) rog válasza tomas (#1) üzenetére


rog
addikt

a stand by az keves, rendesen ki kell kapcsolni nem?

(#4) PoPeY válasza rog (#3) üzenetére


PoPeY
csendes tag

Én nem szoktam. Még mennek a dolgok. Bár hál istenek nem sűrün babrálok azon a részen. De szerintem ki kéne.....

TengerÉSZ

(#5) rog válasza PoPeY (#4) üzenetére


rog
addikt

en se. :)
azaz amikor osszedugom akkor ki van kapcsolva minden.
aztan elinditom, es mondjuk nincsenek szinek, vagy nem szol a hang
erre elkezdem tepkedni kifele a tv-bol vagy negyed oraig, aztan bedugom rendesen a hangkartyaba a kabelt... (3-bol 2x biztosan vegigcsinalom ezt a musort)

(#6) tomas


tomas
tag

Nem a Stand by/kikapcsolás a lényeg, mert most már semmi hasonló gond nincs !
A TV-re már többször rákötöttem így próbából, és már nem ''ráz'' !
A Videót is tutti ez nyírta ki.
Csak a FÖLDELÉS számít !!!

(#7) CsendPenge


CsendPenge
őstag

OFF
Először azt hittem, hogy anyóssal kapcsolatos ez a topic :DD
ON

Remember the Linux, that's like a wigwam: no Windows, no Gates, just Apache inside. Two minutes of thinking can save hours of unnecessary work.

(#8) tomas


tomas
tag

Fontos:
Működött egy ideig földelés nélkül is !!!
Filmet is vettem fel Videóra/Videóról, aztán meg nem...
Hál' Istennek a TV éppen még megúszta !!!

(#9) james


james
aktív tag

Nálam sem földelt az aljzat és a gépek spontán feltöltődnek valmilyen magasabb feszültséggel. Én egyszerüen egy dróttal rákötöttem a gépek földelését a radiátor fém részéhez, ez elég jól leföldeli. Érdekes, hogy amikor hozzáérintem a földelést a radiátorhoz egy kicsit szikrázik. Egyébként ettől már ment tönkre winyó is, amikor szereltem, mert kézzel véletlenül hozzáértem egy fontosabb alkatrészhez miközben még be volt csavarozva a házba. (ugye az emberi test is földel valamennyire)

(#10) tomas válasza james (#9) üzenetére


tomas
tag

Tehát érdemes erre odafigyelni, mert nem olcsó egy Vkártya/Videó/Tv/Hi-Fi...

(#11) McJames válasza james (#9) üzenetére


McJames
senior tag

Hát, nem túl okos dolog a radiátort használni földelésnek - nem sztatikus ''feltöltödés'' megszüntetésére vagy antenna-földelésre gondoltam. Ugyan az igaz, hogy amíg nincs baj, addig nincs baj, de ha lesz, ki fogja a szomszéd szobában (egy ''fűtési körön'' lévő) áramütést szenvedőnek megmagyarázni, hogy bocs, csak a számítógépemet ''földeltem''.

Amúgy még a régi panelokban is ott lehet a földelés a nem vizes helyiségek esetében is, meg kellene nézni az aljzat mögötti dobozt. Ha nincs, de csőben húzottak a kábelek, tehát nem MM (fal) kábel, akkor lehet odahúzni egyet - szakember részvétele indikált! :). Ha ez sem működik akkor marad a földelt hosszabbító, de a fenti, bármilyen csőre kötés, ill. átvitt értelemben ''csőre töltés'' kerülendő. :P

Aki a villamos alatt fekszik, annak nem természetes a mosolya.

(#12) banderas


banderas
csendes tag

jaja vigyázni kell az ilyenekkel, nem véletlen rakják antisztatikus zacskóba ezeket a cuccokat
amúgy extrémebb helyzetekben vagy ha nagyon paranoiás valaki, akkor még a tápkábelt is ki kellene húzni az aljazatból, hátha a táp valahol ''szivárog'' kicsit ami szintén feltölthet alkatrészeket

szeme boby

(#13) james válasza McJames (#11) üzenetére


james
aktív tag

Hát, lehet, hogy nem a legjobb a radiátoros megoldás. Most, hogy utána gondoltam elképzelhető, hogy azért vált be, mert a szívattyú és a kazán is földelt és a testen keresztül földelik magát a fűtésrendszert is.

Az egy teoretikus kérdés, hogy adva van egy fémhálózat, egy potenciálon az épület falával (pl. itt radiátor rendszer ha nem lenne földelve) és erre a rendszerre feszültség (220V) kerül. Akkor a padlón álló alanyt érheti-e áramütés, ha tudjuk, hogy a padló sincs különösebben földelve? Ha igen, mekkora? A fal hagyományos tégla, mig a padló beton alapon fa, vagy szőnyeg, illetve kő.

Különben, engem az is meglepett, hogy honnan kerül a computerekre egyáltalán feszültség. Antenna feszültséghez hasonlít, ezért nem lennék meglepve ha a sok Rádió TV és Mobiltelefon adó lenne érte a felelős.

(#14) btotyi válasza james (#13) üzenetére


btotyi
tag

A problémát az okozza, hogy a kábeltv árnyékolása biztosan földpotenciálon van mivel minden lehető helyen (oszlop, elosztó stb) földelve van. Ha az a konnektor amibe a gépedet dugod földeletlen akkor a tápegységben lévő zavarszűrő kondenzátorok miatt a gép háza kb 110-130v ( a hálózat felére) kerül. Ha van műszered ki is mérheted. Ezért van az, hogy a TV-re vagy a vele összekapcsolt hi-fi re dugod a géped szikrázik. Komolyabb TV-ben van villámvédelem ami ilyenkor megvédi. Az egyetlen lehetőség egy korrekt földelés. A víz és egyéb csövek nem igazán jók mert egy korábban jó földelést adó vezetékhálózatban szerelés miatt kicserélhetnek egyes szakaszokat műanyagra és akkor érdekes dolgok történhetnek. Ha nem értesz hozzá inkább hívj villanyszerelőt mert az emberi élet nem játék.

(#15) Male válasza McJames (#11) üzenetére


Male
nagyúr

Én nem régi panelban lakom, hanem egy 25 éves tömbházban, de itt is csak a konyhában és a fürdőben van földelt konnektor, az meg nem túl jó megoldás, hogy a fürdőből egy hosszabítóval hozom az áramot a szobába (a folyosón keresztbe egy kábel és az ajtók). A vezetékek meg még véletlenül sem mennek csőben.

Egyébként pedig a villanyszerelő a földelést a vízcsőre kötötte a fürdőben. (azt várom, hogy mikor vág agyon az áram tusolás közben :) )

A videónak meg a TVnek a használati utasításában benne van, hogy mielőtt bármit rákötsz, ki kell húzni a konnektorból.

A monitornak a könyvében meg az volt, hogy csak földelt konnektorról szabad használni (ami a szobában nincs). Ebből lehet valami gond?

(#16) james válasza btotyi (#14) üzenetére


james
aktív tag

Köszi a választ. Nekem is az a problémám. mint az elöttem szólónak, azaz nehéz a földelést odavinni a gépekhez (régi ház, régi megoldások...) Most tervezem, hogy máshová telepítem az összes cuccot és mindenképpen megpróbálom a földelést korrektül megcsinálni.

Különben van még egy érdekes dolog. Ha leveszem a ''radiátor földelést'' akkor a monitor képernyője is feltöltődik valamilyen feszültséggel, mert ha hozzáérek olyan, mintha remegne. Földelve ez egyből megszűnik. Lehet, hogy ez gerjeszt valamiféle káros elektomágneses sugárzást?

(#17) szasza_1


szasza_1
senior tag

Nekem meg akkor szikrázik jó nagyot, amikor bedugom a kébelTVt a tunerkártyámba. Meg a mult héten új házba szortam át a cumot, és elösször a tápot dugtam be, mert az volt kéznél. Utánna a monitort, és amikor megfogtam a csatlakozó fém részét, úgy megvágott, hogy az eszméletlen. Az a sok kóboráram. Ezen a héten meg a kábelTV elosztásást csináltam, és amikor akartam bedugni az elosztóba a kábelt, az is úgy megvágott, hogy csak na. (Az egyik kezemmel fogtam az elosztot, a másikkal meg azt a kis menetes rögzítőt)

(#18) MaTT


MaTT
aktív tag

Abszolút amatőr vadjok a témában..
Honnan lehet tudni hogy egy konnektor földelt-e vagy nem?
Thx

Keep the rubber side down!!

(#19) btotyi válasza szasza_1 (#17) üzenetére


btotyi
tag

Persze, hogy gerjeszt, mivel nagyfeszültséggel működik. :)) Egyébként a katódsugárcsövek (TV, monitor) hátoldalán grafitréteget hordanak fel és azt földelik le. Szerintem emiatt, ha megszünteted a földelést nyilván feltöltődik.

(#20) btotyi válasza james (#16) üzenetére


btotyi
tag

Bocsi ! Lásd az előző hozzászólást

(#21) btotyi válasza MaTT (#18) üzenetére


btotyi
tag

Hát ! Ha esetleg van műszered akkor kimérheted, hogy a konnektor egyik pontja (fázis) és a védőföld (konnektor oldalában lévő fémpálca) között van e hálózati fesz. (230V). Próbalámpával vagy földelési ellenállás mérővel is ellenőrízheted, de a kérdésből arra következtetek, hogy nem vagy szakember. Ha lehet kérj meg egy ismerős villanyszerelőt.

(#22) MaTT válasza btotyi (#21) üzenetére


MaTT
aktív tag

Annyira nem fontos csak gondoltam megtudakolom hova van dugva a gép.
Köszi

Keep the rubber side down!!

(#23) vénf válasza MaTT (#22) üzenetére


vénf
csendes tag

Azér ránézésre is lehet sejteni - mérés nélkül: ha a két lyuk mélyen van és van két fémpálcika a szélén, akkor földelt (persze, hogy bé van -e kotve, azt csak a mérés mutatja +). Ezzel szemben ha csak két lyuk van és nem mélyen, akkor nem földelt.

Más: A szerelő a földelést azért köti rá a vizvezetékre, radiátorra, fürdőkádra stb, mert a lakás összes helyhez kötött fémtárgyának a földelése kötelező (valami életvédelmi szabvány írja elő, de nem haszontalan, pl. ha ráz a fürdőkád, akkor vszínűleg a földelése nem stimmel - a kúszóáramok ráznak, ha tudnak).

Szóval nem a radiátorról veszik a földelést, hanem a radiátort leföldelik. Éppen azért, hogy ha valami amatőr földelésre használja és baj van, akkor ne dobja fel a szomszéd a talpát...

:-)

(#24) cobra02


cobra02
csendes tag

Megörültem, mikor megláttam a topic nevét, mivel nekem is problémáim vannak a földeléssel.
A helyzet a következő: nem volt földelt csatlakozó a szobámban ezért villanyszerelővel csináltattam egyet! Teljesen új kábel, külön bizti, meg minden.
Ha a TV-t összekötöm a géppel, akkor remeg a kép a monitoron és a tvn egyaránt, valamint az audio-sáv is zajos lesz!
A kábeltévé kiiktatása után minden jól működik. Ha megpróbálom a kábelt leföldelni, akkor egy fokkal jobb a helyzet de nem igazán müxik :( így most marad az, hogy ha filmet szeretnék nézni gépről, akkor kábeltv ki, sztg be!
PLS segítsetek megoldani ezt a problemát!
Köszi előre is a hozzászólás(oka)t!

cobra

(#25) tomas válasza cobra02 (#24) üzenetére


tomas
tag

Fel akartunk venni bakelitlemezről. Rá is kötöttük a gépet a Hi-Fi-re és zajos (''brummos'') volt a hang. SB Live kártya. Már ilyenekkre gondoltunk hogy külső hangkártya kéne, vagy speciális szűrt tápegység stb. Mire kiderült, hogy ha kihúzzuk a Hi-Fi tunerjéből a UPC kábelt, megszűnik a zaj !! Ez a kemény, nem más... :((

(#26) tothjozsef válasza tomas (#25) üzenetére


tothjozsef
aktív tag

Ha értenék hozzá, akkor most fel tudnám emlegetni a közös földpontot, meg hasonló varázsszavakat, de mivel nem igazan vágom a témát, így hát csendben maradok... akkor ezt most miért is mondatam? :(

(#27) DarkFater válasza tomas (#25) üzenetére


DarkFater
tag

Valahol egy másik topicban olvastam egy okos embertől aki villanyszerelő vala, hogy a kábeltévék földelése, pláne UPC sok kívánnivalót hagy maga után. :DD

Addig röhögtünk azon amit a főnök mondott, amíg rá nem jöttünk, hogy ez a mai feladat...

(#28) cobra02


cobra02
csendes tag

Tomas: uez a helyzet nálam is!!
Ha a UPC kábel be van dugva, akkor gerjed minden és a kép is sz@r :( Vki mondjom vmi okosat, hozzá! A UPC-sek erre azt mondták, hogy cseréljem ki a kábelek ilyen 600.-/m-esekre, mert ez gagyi amit használok! ja és hogy az földjükben tuti nincs hiba, és nehogy megpróbáljam lefoldnei a kábelüket!
hát én megpróbáltam és egy fokkal jobb lett, de még mindig elég zavaró a dolog

(#29) tomas válasza cobra02 (#28) üzenetére


tomas
tag

Az előzőt a tiédre válaszoltam egyébként.
A UPC-sekkel nem vitatkoznék...(más kérdés hogy miért) :(((
Nálunk (ld. fentebb) nem segített más csak a disconnect !!!
Tartok tőle nálad se fog más.
Ráadásul nem volt túl feltünő az 50Hz-es brumm, szép szolídan jelentkezett, csak hosszú távon nem tudtuk elviselni. Egyébként el tudom képzelni van akinek fel se tünik (multimédia speaker...)
Ja és a lényeg, ahol csináltuk (szomszéd) földelt konektorok vannak !!
És mégis... :((
Másik barátomnál (szintén UPC), egyszerűen nem lehet néha felvenni videóra TV-ből, mert úgy gerjed a kép-hang.

(#30) Ploszi


Ploszi
senior tag

hát igen, az UPC kábel nálam se az igazi! akkor a legjobb (közel sem jó) a kép, ha csak a melegpont van a TV-hez csatlakoztatva, kéne már nekem is valami hozzáértőt hívnom :()

ha hirtelen egy sötét alagútban találod magad, ne menj a fény felé!!!

(#31) -xan-


-xan-
csendes tag

Nálam is a kábelTVvel van a gond.

Édesapám csinálta a villanyhálózatot a házban, így minden konnektor, raidátor, stb korrekten földelve van :)

Mégis ha összekötöm a számítógépet a TVvel (egy jó hosszú koax kábellel, mert külön szobában vannak), akkor az ráz rendesen, amikor bedugom. Megmértem, kb 25 V (egyen).

Ha összekötöm a gépet a TVvel és be van dugva a kábeltv is, akkor teljesen szétmaszatolódik a TVn a kép és a (szintén rákötött) erõsítõ valami szörnyû zajt kezd árasztani. Az erõsítõ zajongásának kicsit használ, ha a kábeltv _árnyékolását_ rákötöm a radiátorra (illetve a konnektor b-földjére), de ettõl viszont a ház összes konnektorában megjelenik ez a magas frekvenciás jel. Na erre varrjatok gombot. Külön érdekességet visz a dologba, hogy a kábeltv rá van kötve a kábelmodemre, az meg a gépre (utp etherneten, árnyékolás nélkül). A tvkábel gondolom legkésõbb az oszlopon le van földelve.

Mûszerem van (még oszcilloszkóp is, ha kell), mit mérjek?

Mellesleg sem a kábelmodemen, sem a TV-n nem földelt a 220 csatlakozó. Lehet h érdemes volna a TV egyik be/kimenetének árnyékolását földre kötni?

Lehet a TV a sáros? Már van vagy 6 éves. Volt is nemrég szervízben, mert mint kiderült valami kondi elöregedett.

(#32) tomas válasza cobra02 (#28) üzenetére


tomas
tag

Utolért engem is a végzet...
Miután földelt aljzatba dugtam a szgépet, tegnap rákötöm a Tv-re, minden OK is, nem ráz/szikrázik stb.
Elkezdem nézni a filmet, és a sötét részeknél láthatóan csíkos a kép fentről lefelé szépen lassan haladva, plussz ha felhangosítom a Tv-t, hallhatóan zajos (brummos 50 Hz) a hang.
Na mondom, valaki írta itt a Neten hogy tud ilyet a UPC is.
És láss csodát: első mozdulattal kihúztam a TV-ből az antennát, és minden OK !!
Nagyon dúrva.... :((( :(( :( :O

(#33) tomas válasza -xan- (#31) üzenetére


tomas
tag

Nállad elég összetett a probléma...
Ha ráz a Tv-out, az nem oké, szerintem veszélyben van a TV/szgép !!
ld.: #1 hozzászólás: ''Ha rákötöm a szgépet a TV-re, rendesen ''ráz'' a csatlakozó a TV kártyán amikor bedugom, a TV meg bekapcsol egy pillanatra !
Illetve a VIDEÓMAGNÓM VIDEÓ IN-je ELSZÁLLT amikor rákötöttem a szgépet !''
Az antenna-szgép összeférhetetlenségre én se tudok választ ld. #32 hozzászólásom.
Meg kéne nézetni azt a földelést és azt a rendszert valakivel (ne UPC-s legyen...) !!

(#34) cobra02


cobra02
csendes tag

hat igen!! amiket irtok és irok, abból szerintem egyértelműen kiderül, hogy a kábeltv szolgáltatóval van probléma, csak sajna ezt ők nem ismerik el :( ugyanis az nem létezik, hogy ennyi lakásban sz@r legyen a földelés!!!! remélem vki UPC-s is olvasgat néha ilyen fórumot! (bár nem hiszem, hogy sok haszna lenne, mivel megoldás nem születne szerintem)

(#35) tomas válasza cobra02 (#34) üzenetére


tomas
tag

Az meg hogy drága kábeleket kell használni (600 ft / m) megint hülyeség, mert ha nincs bedugva az antenna akkor jó a kábel, ha be van dugva akkor meg rossz...??? :((

(#36) cobra02 válasza tomas (#35) üzenetére


cobra02
csendes tag

ez így van, csak tudod ezt egyszerűbb volt mondani, mint azt, hogy megnézzük, hogy nálunkminden rendben van-e! :(((

(#37) tomas


tomas
tag

Egy másik fórumon ilyen tanácsot kaptam:
''mindkettőt azonos típusú konn.-ba kell dugni.(Ne legyen más fázis, stb.)''
Tehát a szgép és/vagy TV villásdugóját kéne megfordítva bedugni, esetleg ugyanabból a konekktorból üzemeltetni.
Hát nem is tudom... :(

(#38) bz


bz
tag

nem kell ehhez upc, kábeltévé, elég ha a két berendezés két távoli 220 aljzatról üzemel, máris előfordulhatnak olyan rázos potenciálkülönbségek, amik akár készüléket is tönkretehetnek.
mi is ennek a neve ? földhurok vagymi
hangeszközök tervezésénél a készüléken belül is jelentősége van a tápvezetékek kapcsolódásának, pedig ott csak centiméterekről van szó
nincs villamosmérnök a közelben ?

(#39) cobra02 válasza tomas (#37) üzenetére


cobra02
csendes tag

ezt már eljátszottam :) ) és sajna úgy sem megy, szóval marad az állandó kábelhuzigatás

(#40) bz


bz
tag

Egyébként ha megfogom a kábeltévé koax végét, akkor kellemetlenül ráz, nem mértem, összevetve a villanyvasutas emlékeimmel, ez legalább 15 volt.
(Ez az érpár között van, nem a radiátor és a kábel között)

(#41) tomas


tomas
tag

cobra02: ha a közös konnektor + a villásdugó megfordítás se segít (én még nem próbáltam) akkor ''marad az állandó kábelhuzigatás.''
bz: az se jó ha az antenna ráz! Nállam csak akkor ráz, ha egyszerre megfogom a videót + az antennát. De önmagában nem ráz a kábel!

(#42) cobra02 válasza tomas (#41) üzenetére


cobra02
csendes tag

ja marad a huzigatás, nálam legalább is :( amúgy nálam is rázott egy ideig az antennakábel, de az utóbbi időben nem teszi szerencsére

(#43) JC


JC
tag

A számítógépet és a monitort mindenféleképp földelt csatlakozóval ellátott konnektorba kell dugni. A TV, video viszont kettős szigettelésű éríntésvédelemmel van ellátva (lapos dugvilla) ez tök mindegy milyenbe van dugva. Mind a négy berendezés berendezés a hálózati tápfeszültségnél kisebb feszültségről működik, általában kapcsoló üzemű tápegységgel, a monitorban és a TV-ben az elektronsugarak eltérítése miatt nagyobb több 10 kV is jelen van. Ezeknél a tápegységeknél előfordulhat hogy a hálózati földelés és a táp földje között lévő kondenzátro tönkre megy és valamekkora feszültség ki kerül a házra Tv csatlakozó aljzatra.
A kábel tévés hálózatoknál pedig a kábel hálózatokon is jelen van feszültség amely a vonali erősítőket táplálják, de ezt a fogyasztói bekötéseknél le szokás választani csak a nagy frekvenciás jelnek lenne szabad bejutnia.
Az egy konnektorba való bedugás szintén ajánlott mert tényleg a hálózati 230 V-os vezetők is összetudnak szedni zavar jeleket és ezek nem árnyékoltak.

(#44) JC


JC
tag

Bocs a szóismétlésekért de siettem, és az esetleges nyevtani bakikért.

Útvonal

Fórumok  »  Monitorok  »  Földelés! (téma lezárva)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.