Hirdetés

2024. június 26., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Szoftverfejlesztés  »  Egyedi szoftverek fejlesztése (téma lezárva)

Hozzászólások

(#1) December


December
csendes tag

Ezt az új fórumtémát azért indítottam, hogy legyen egy olyan hely, ahol az egyedi megbízású szoftverek fejlesztésével kapcsolatos problémákat, buktatókat meg lehet vitatni.

Én pár éve foglalkozom ilyen programok készítésével. Eziáíg minden rendben ment, nem voltak különösebben problémás ügyfelek. Sőt pár szoftver már több példányban is elkelt és üzemel gond mentesen.
Ezidáíg.

2005 nyár elején megbíztak egy ügyviteli szoftver elkészítésével.
A feladat nagy vonalakban a köv. volt:
Raktárkészlet-kezelés megvalósítása (vonalkódok kezelése, vk.nyomtató, vk.scanner használata), az üzletmenetből adódó komplikált haszonkulcs, kedvezmény és árazásrendszer (egészségügyi támogatások) kezelésével - melyek mind telephelyenként változó adatok, amiket központilag lehet módosítani.
Ebből következően a telephelyek közti törzsadat és árukészlet adatok szinkronizálása (amennyiben raktár mozgás történt).
A programban lennie kellett bevételezési, számla, szállító, nyugta és megrendelő lap készítési lehetőségnek. Persze meg kellett lennie a lehetőségnek arra, hogy szállító és megrendelő lap alapján is lehessen utólag számlát készíteni (megrendelő lap esetén előre is).
Ezeken kívül még pár funkcióval, úgymint különféle kimutatások, házipénztár, kommunikációs lehetőség más programokkal (pl. könyvelőprogram) stb.
Mindezt egy korszerű adatbázismotorral, felhasználóbarát, egyszerű és átlátható menürendszerrel.

Erre a megbízásra 2 hónapot kaptam, annak ismeretében, hogy más egyéb munkáim is vannak.

Épp a 2. hónap végére készen is lettem a programmal, már csak a felmerülő hibák javítására kellett volna időt fordítani (szerintem és a munkaadó cégem vezetője szerint), mikor is behívtuk a megbízó cég vezetőjét, hogy egy bemutatót tartsunk számára.
Adatokat vittünk be, megrendeléseket vettünk fel, vettünk, eladtunk, raktárkészletet mozgattunk stb., hiba nélkül.
Szépen csendben végignézte a megrendelő és a végén kikelt magából, hogy ő nem ezt kérte:
- Hol lehet beolvastatni a programmal a prospektusait és az ártáblázatait, hogy a gép magától és gyorsan megértse??
- Különben is, mik azok a kis fekete háromszögek?? Egyéb hieroglifák?? (ugyebár a görgetősávra és combobox dropdown gombjára gondolt)

Na ez volt az a pont, amikor sajnos nem kapcsoltam, mert akkor ki kellett volna hajítani az ügyfelet.

Azóta a programban megvalósítottam azt, hogy árkatalógusokat lehessen készíteni és azokban kattigatva valós időben láthatja az árucikkek paramátereinek és az áraknak alakulását. S időközben meg lett neki magyarázva az is, hogy mik is azok a ''hieroglifák''.
Persze mint kiderült a megrendelő és a dolgozói is csak nagyon távoli ismerettségben voltak bármiféle számítástechnikai eszközzel (a megrendelő cég főnökének is csak azért volt laptopja, mert divatos)

Mikor ez megvolt, megint kikelt magából, hogy hol van az a rész ami magától könyvel???
Merthogy ő űgy gondolta, hogy majd elküldi a könyvelőjét és a program majd megcsinálja magától. (??!???!??!??!?!??)
Meg lett neki magyarázva, hogy igen, van könyvelő program is, de annak a könyvelőnél kell futnia, mert neki kell kezelnie és hogy a program át tudja adni a könyvelőprogramnak a szükséges adatokat. Na ezt már nem fogta fel ésszel a megrendelő. Teljesen kiborult, hogy be akarjuk csapni - itt le kell szögeznem, hogy egy fillért nem fizetett akkor még - és hogy megszakítja velünk a kapcsolatot. Ez már 2005 év vége felé történt.

Idén (2006 - csak a rend kedvéért) év elején visszajött hozzánk, hogy folytassuk és ekkor már adott is előleget. Azóta is, akárhányszor oda került volna a sor, hogy jó, most már akkor rendezzük az anyagiakat, érdekes módon mindíg jöttek a kifogások. Pl. csak a megrendelőlap formanyomtatvány át lett már variálva vagy 20-szor. Hogy a program nam jól számol (nonszensz - megnéztem és rosszul vittek fel bizonyos adatokat, elírások stb., kezdtek már röhejesek lenni).
Mostanában (2006 nyarának vége) végleg véget vetettünk a tortúrának, de ezúttal már mi.

A megrendelő cég vezetője ezekután még a hátam mögött beszólt a fönökömnek egy olyat, hogy Én nem tudok programozni. (???!!!???!!???) Ezt egy olyan félagyú szőke nő állítja, aki hieroglifának véli az egységesen a szoftverekben használatos szimbólumokat. Persze tudni kell azt is, hogy van egy ''NAGY'' programozó ismerőse, talán ő szerinte nem tudok programozni, de az ilyen megállapításai alapján csak egy semmirekellő szoftvergányoló lehet aki maximum a ''Hello world!'' basic programig jutott, legalábbis erre utal az, hogy: Csak a kóklerek tudománya a fikázás !

Persze még 2006 év elején eladtam a programot még 2 helyre a megrendelő háta mögött és nem jött még panasz egyik helyről sem rá.
Kérdés: Most akkor ki a H.lye??

(#2) padee válasza December (#1) üzenetére


padee
tag

Még nem is olvastam végig, de az ilyen embereket utalom.
Le kell velük iratni, hogy mit akarnak, hogyan, milyen szinüre stb... részletesen.
Majd aláiratni velük!
Aztán ha kész át kell adni, neki meg fizetni. Aztan kulonmeg lehet egyezni h persze lehet olyat is amire o gondolt, aminek ennyi meg ennyi az ÁRa.
Nekem az a személyes tapasztalatom h sok ember jósnak, gondolatolvasónak nézik az embert. Most én(te), hog ytaláltad volna ki hogy mire gondol az ipse?
nem is folytatom, mert az indulat szolna belőlem továbbra is.

végigolvastam.
mégis folytatom :D
jól tetted hogy eladtad másnak is.
az ilyenekkel az a baj hogy rontja a te és a megbízód hírnevét, mert valszeg most mindenkinek azt fogja mondani h mekkora szar banda is vagytok ti-pedig nem igy van hanem ők a hülyék-

u.i: nem vagyok programozo, csak kicsit értek hozza és szoktam csinálgatni ezt azt kérésre, van ugy hogy lovéért, de sokszor csak szivességből vagy mert jöttem egyel,
de bepillantottam már nagyobb szoftvecéghez is régebben, ugyhogy azért van rálátásom a dolgokra.


[Szerkesztve]

(#3) VladimirR válasza December (#1) üzenetére


VladimirR
nagyúr

nincs is jobb, mikor a munkaado (barmely teruleten, igy a programozasnal is) nem ert ahhoz, amivel megbiz teged (ez magaban meg nem jelent feltetlenul [problemat), de meg van gyozodve ennek ellenkezojerol

btw koszonom, hogy ezt megosztottad velunk, tanulsagos tortenet

(#4) PrinczA válasza December (#1) üzenetére


PrinczA
őstag

Csípem azt, amikor a megrendelő azt sem tudja mit akar, aztán a végén pampog :)
Ezért mondom én mindig mindenkinek, írja, írassa, le, hogy mit akar, arra az ember mond egy árat, megalkudunk, határidő, miegymás.
Ha nem felel meg a leírtaknak, akkor én vagyok a hunyó, ha megfelel akkor tessék perkálni, ha módosítani kell akkor indul minden előröl (leír, határidő, alku, ...).

(#5) Goose-T válasza December (#1) üzenetére


Goose-T
veterán

Az ilyen megrendelőknek kell készíteni prototípust a programból, azaz egy látszólag működő, valójában semmit nem csináló programot, ami a kinézetében hasonlít a végtermékre. Össze lehet dobni 1-2 nap alatt, nem pazarolsz el két hónapot rá, ha nem tetszik az ügyfélnek. Esetleg prototípus helyett elég lehet egy Powerpoint prezentációt összedobni screenshotokkal és ennek segítségével elmagyarázni, hogy fog működni a program. Nem a megbízó volt a hülye, hanem te voltál a tapasztalatlan, hogy nem térképezted fel eléggé az igényeit.

Rockbandám: https://fb.me/scharlotterhodes *** Gitárelektronikai műhelyem: https://www.fb.me/goosetgitar

(#6) sbazsi válasza Goose-T (#5) üzenetére


sbazsi
veterán

ebben a prototípusban/pp preziben nem hiszem hogy kijött volna az, hogy a program megérti-e a katalógusokat/árlistákat, valamint az, hogy magától lekönyvel...

(#7) Goose-T válasza sbazsi (#6) üzenetére


Goose-T
veterán

Miért ne? Előadást tudni kell tartani. A hangsúly azon van, hogy kihúzzuk a megrendelőből, mit is akar valójában.

Rockbandám: https://fb.me/scharlotterhodes *** Gitárelektronikai műhelyem: https://www.fb.me/goosetgitar

(#8) amargo válasza Goose-T (#7) üzenetére


amargo
addikt

Tehát nem csak programozni, de tanárképzőbe is járnunk kell?
Erre vannak megfelelő emberek. Szerény véleményem szerint, egy programozó jól tudjon programozni, egy másik üzletet kötni, igényeket felmérni. Ha ezt egy személy tudja, ott valami sántit.. (vagy nekem nincs türelmem)
Programozónak lehetnek megoldási 5letei, esetleg tapasztalatai alapján jó meglátásai, de miért kellene értenie egy olyan emberhez, aki a diványra csorgatja a nyálát buta képpel, ha elé tolod a formokat..
Nehéz megtalálni az olyan igényeket, amiket nem ismerünk..
Kihúzni meg nem egy programozónak kell..
Én is fejlesztek (tehát igényt felmérve, tervezve.. stb programozok), de olyan emberekkel működöm együtt, akik értenek a gépekhez és magához a programozást is ismerik, hogy mi az. De itt sem mi tartjuk a kapcsolatot a felhasználóval, hanem egy hozzá értő ember.. ha én/mi tennénk időnk nem lenne mást csinálni.. így is mindent menetközben találnak ki :(
Nem könnyű egy megtervezett programba foltozgatni..

December az ilyen ügyfelekkel, nem neked kell tudni elbánni.. hanem egy hozzá értő embernek! Mert pl én is olyan vagyok.. hogy: ''jóó ez még belefér..'' aztán ott szop.a.f.t..

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#9) Goose-T válasza amargo (#8) üzenetére


Goose-T
veterán

Ha felvállalta azt a szerepet, hogy kidolgozza a megrendelővel a specifikációkat, akkor igenis értsen ahhoz is. Nem az előadáson van a hangsúly, hanem a projekthez szükséges információ megszerzésének a módján. Erre vannak módszerek, amiket programozóknak tanítanak felsőoktatási intézményekben. Ha nem figyelt oda az iskolában, vessen magára. Egyébként meg előadást tartani meg lehet tanulni két nap alatt.

[Szerkesztve]

Rockbandám: https://fb.me/scharlotterhodes *** Gitárelektronikai műhelyem: https://www.fb.me/goosetgitar

(#10) amargo válasza Goose-T (#9) üzenetére


amargo
addikt

Ez olyan fura nekem, hogy valaki akar valamit, de nem tudja, hogy mi az.. még fogalmai sincsenek a témával kapcsolatban..
(Ez olyan, amikor én bemegyek a bóltba húst kérni
- milyet?
- valmailyet, ami van, legyen rajta hús és izé, megegykis valami, ami olyan aranyos
haza menve meg kikelek magamból, hogy nem azt kaptam, amit akartam
nem szeleteli fel magát, nem pácolódik, főzi ki, nem repül be a számba és maga után sem mosogat el)

Nos ez az előadást meglehet tanulni 2nap alatt olyan, mint megtanulni programozni 2hét alatt. Kb úgyan azt a szintet fogja tartalmazni..
Nekem a leírásból úgy tünik, hogy neki is volt egy munkáltatója, akinek kellet volna értenie az üzletkötéshez (ezt nem részletezte..)
Ugyanakkor egyetértek, ha bevállalta, akkor tudnia kell, mire számíthat a felhazsnálói oldalról.

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#11) Goose-T válasza amargo (#10) üzenetére


Goose-T
veterán

Érdekes, hogy mindenki azt hiszi az előadásról, az csak úgy megy, hogy az ember bemegy egy terembe, slide-okat vetít, közben pofázik, utána lelép. Ilyenek a rossz előadók. Interaktívvá kell tenni, kérdezni kell, elmondatni a véleményeket, be kell vonni a közönséget. Ez a húsos példa is ezt igazolja, pont ilyen egy rossz eladó. Elég lenne elkezdeni kérdezgetni: marha vagy sertés, zsíros vagy sovány, vörös vagy világosabb, pörkölthöz kell vagy rántotthúshoz, stb. Rögtön tudni fogod te is, hogy mit akarsz végül is venni és ő is eladta a húsát, valamint eggyel több elégedett vevője van.

Rockbandám: https://fb.me/scharlotterhodes *** Gitárelektronikai műhelyem: https://www.fb.me/goosetgitar

(#12) amargo válasza Goose-T (#11) üzenetére


amargo
addikt

Én is ezt írom, hogy nem megy csak úgy ez a dolog. De az elözőekben Te írtad, a ''Egyébként meg előadást tartani meg lehet tanulni két nap alatt.'' Én erre reagáltam, hogy szerintem nem lehet. Vagy csak én nem tudnék.. nincs meg bennem a szükséges.

Emberünknek fel kellet volna ismernie a közelgő veszélyt!
A húsos példád is jól szemlélteti, hogy elkell tudni adnia a húst, az igényeket felmérni és dokumentálni (jelen esetben a blokk cédula).
De ettől még a felhasználónak valami fogalma kell, hogy legyen a dologról.. mert ha a sajtokhoz áll oda, hogy Ő akkor is azt a húst szeretné (ami jelen esetben sajt)..

Emberünk azért tanult az esetből, dokumentáció és pontos szerződés.

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

Útvonal

Fórumok  »  Szoftverfejlesztés  »  Egyedi szoftverek fejlesztése (téma lezárva)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.