Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) ergoGnomik


ergoGnomik
tag

...Zen 4c jelzésű magot kínál majd, amely a specifikusan adatközpontokba tervezett verziója az alap Zen 4-nek. A különbség leginkább abban nyilvánul meg, hogy nagyjából feleakkora lapkaterület igényel az áttervezett mag ugyanazon a node-on, miközben képes pontosan ugyanazokat a szoftvereket futtatni...
Ha jól értem, akkor ezek a kisebb magok támogatják az összes utasításkészletet (SSE-akármennyi, AVX-512 stb.), amit a "rendes" magok. Arról vajon lehet tudni valamit, hogy az Intel miért nem ebbe az irányba fejlesztette az E magokat az utóbbi processzor dizájnjaihoz?

[ Szerkesztve ]

(#2) paprobert válasza ergoGnomik (#1) üzenetére


paprobert
senior tag

"az Intel miért nem ebbe az irányba fejlesztette az E magokat"
Mert túl naggyá vált volna az E mag, és a terület-takarékossági előnyből sokat fel kellett volna áldozni.
A gyártástechnológiai hátrányuk ilyen formában mutatkozik meg, ez a kompromisszum. Én azt várnám, hogy ahogy a fotolitográfiájuk fejlődik, úgy válik majd teljes(ebb) értékűvé az E-mag cluster.

640 KB mindenre elég. - Steve Jobs

(#3) Z_A_P


Z_A_P
addikt

Zen 4c:

Tehat ez tok ugyanazt tudja mint a sima Zen 4, csak kisebb meretu es kevesebb Hz?

[ Szerkesztve ]

OK

(#4) Fücsök007 válasza paprobert (#2) üzenetére


Fücsök007
őstag

Ez így van, viszont 5nm (és változatai) alatt az SRAM cellák sűrűsége megyezik a 3nm-es node sűrűségével, ergo a hagyományos L2/L3 gyorsítótárak növekedése véget ért AMD-nél is, 3D Vcache megoldással növelhető a gyorsítótár ahol szükséges. Intelnél még 1 (esetleg 1,5) node van amíg elérik ezt a határt, aztán ők is csak HBM/3D Vcache megoldással tudnak gyorsulni ami a gyorsítótárakat illeti.

[ Szerkesztve ]

(#5) ergoGnomik válasza paprobert (#2) üzenetére


ergoGnomik
tag

Ha jól emlékszem az a helyzet, hogy egy P-mag helyére négy E-mag helyezhető. Tfh az Intel is képes lett volna megoldani, hogy fele méretűre nyomjon össze egy P-magot, mint az AMD tette. Négy darab egy szálas E-mag helyére befér két darab két szálas "Pc-mag". Szerintem nagyjából ugyan ott vagyunk, csak közben nem őrjítjük meg az operációs rendszer és az alkalmazás programozókat. És ha igaz hogy az E-magok szépen lassan effektíve kidobásra kerülnek, akkor a szoftver oldalon kidobtunk egy rakás pénzt és elfecséreltünk egy csomó emberórát.

Hacsak el nem rontottam a szálak számolását. :F

(#6) fLeSs válasza Z_A_P (#3) üzenetére


fLeSs
nagyúr

A kisebb méret elvileg abból adódik majd, hogy az L3-at lefelezik.

"I press keys on a keyboard all day and click a mouse in front of a glowing rectangle. Somehow that turns into food and shelter."

(#7) ergoGnomik válasza fLeSs (#6) üzenetére


ergoGnomik
tag

Próbáltam keresni a CCD-ről készített fotókat, amin jelölik a funkcionális elemeket. Sajnos teljeset csak a második és harmadik generációs Ryzenekről találtam, de mindkét változatnál a magnak a felét tette ki a harmadik szintű gyorsítótár. Feltételezve, hogy ez a tendencia megmaradt, a magméret nagyjából felezéséhez csak az L3-at csökkenteni valószínűleg kevés, hacsak teljesen ki nem dobták. Ha maradt belőle valamennyi, akkor valami mással is kellett bűvészkedniük a méretoptimalizálás során.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.