Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Arch Linux

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2019-02-28 11:06:49

LOGOUT.hu

Arch Linux topik

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#5351) Rimuru válasza Siriusb (#5350) üzenetére


Rimuru
veterán

Nem tolsz ki veluk, pl ott van mindenhol a like gomb maris kovetnek, stb, de amugy gondolj bele pl mit lat az ISP-d stb.

En most amugy routeren azt csinaltam hogy dnscrypt+dnsmasq.

Vigyázat, csalok!

(#5352) lck válasza Siriusb (#5348) üzenetére


lck
senior tag

Adguard DNS-t használok a router-beállításban és mobilon is. Nincs reklámszűrő mégsincs reklám. Tudom oroszoknak megy így az adat, de ha már Amerika kap kapjanak ők is. :)

(#5353) Siriusb válasza Rimuru (#5351) üzenetére


Siriusb
veterán

ÁÁ, engem nem like-ol senki. :O :))

Amúgy csak szórakozásból kezdtem el gondolkodni ezen, semmi komoly oka nincs.

(#5352) lck
Törekedjünk mindig az egyensúlyra. :)

(#5354) Frawly


Frawly
veterán

Gyurmafigurával vitatkoztunk múltkor, szerinte a vadiúj kernel majd csak 4-5 hét után landol az Archban is. Na, ez most nem volt igaz. Ahogy kijött a 4.18.0, két napra rá ott volt a staging tárolóban, és nem telt el egy hét sem, már megérkezett a stable-be is.

(#5355) BoB válasza Frawly (#5354) üzenetére


BoB
Topikgazda

Azt írtam általában pár hét. Most meg gyorsabban jött, na bumm.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#5356) Frawly válasza BoB (#5355) üzenetére


Frawly
veterán

Nekem egyébként egyre kisebb jelentősséggel bír, ha lesz időm kísérletezni, akkor átállok saját fordítású kernelre, és a kernel.org-ról leszedve fordítok mindig magamnak újat. Az Arch-osból pl. nekem hiányzik a 16 bites alkalmazások támogatása, mert úgy lett lefordítva.

Csak addig idő, míg a fordítási profilt kikísérletezem, de utána ugyanazzal a profillal mindig lefordul pár perc alatt a legfrissebb kernel, és nem kell Tobias meg Heftig meg mit tudom kikre várni, hogy majd ha lesz elég szabadidejük, akkor esetleg betolják valamelyik tárolóba az újabb kernelt, meg kedvükre tiltogatnak belőle mindenfélét, ami szerintük nekem nem kell bele.

(#5357) Bici


Bici
félisten

Sziasztok!

Most etlepítem az Arch-ot a melós laptop-ra.
Grub2 helyett szeretnék systemd-boot-ot használni. Az Arch wikiben kezdek ez ügyben eltévedni.

Szóval a kérdés, hogy miaf*sz?! :D
- EFISTUB - értem az angol szöveget, de mégsem értem, hogy mit akar jelenteni.
- "make sure the system has booted in UEFI mode and that UEFI variables are accessibel" - éppen arch-chroot-ban vagyok, így itt nem érhetőek el ezek a változók. Ezek szerint ezt nem lehet elsőre telepíteni? :U
- az fdisk -l azt mondja az EFI particiora, hogy "Linux filesystem", pedig fat-re formáztam: # mkfs.fat -F32 /dev/sdc1
- a "# bootctl --path=/boot install" parancs azt mondja, hogy: "File system "/boot" has wrong type for an EFI System Partition (ESP)"

Mit hagyok ki? :B

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#5358) Bici válasza Bici (#5357) üzenetére


Bici
félisten

Na, addig már eljutottam, hogy fent van a boot manager, már csak nem boot-ol. :DDD
Egy opció van, hogy beléphetek a BIOS-ba. :D

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#5359) Bici válasza Bici (#5358) üzenetére


Bici
félisten

Noss, ezen is sikerült túllendülni. :D
(Ezt most a munkahelyi asztali gépen csinálom, nem a laposon.)

Viszont első boot-kor kernel panic-kal kezdett a gép, és reboot esetén azóta is ezt tolja. :O

Akárhányszor ctrl+alt+del-t nyomok, annyiszor dobja ezt a sok hosszú szép üzenetet. :D

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#5360) Frawly válasza Bici (#5359) üzenetére


Frawly
veterán

efibootmgr-rel milyen paramétereket vittél be a bootoló Archnak?

Gondolok itt erre a sorra, hogy milyen formában oldottad meg:
efibootmgr --disk /dev/sdX --part Y --create --label "Arch Linux" --loader /vmlinuz-linux --unicode 'root=PARTUUID=XXXXXXXX-XXXX-XXXX-XXXX-XXXXXXXXXXXX rw initrd=\initramfs-linux.img' --verbose

Ebből főleg a PARTUUID nagyon fontos, hogy egyezzen, a blkid paranccsal tudod ellenőrizni. De a /dev/sd-akármi is fontos, meg a partíció száma.

Az EFI engedélyezettségét úgy tudod ellenőrizni, ha kiadod az
ls /sys/firmware/efi/efivars
parancsot, ha van, amiket kilistáz, akkor biztosan EFI módban vagy.

[ Szerkesztve ]

(#5361) Bici válasza Frawly (#5360) üzenetére


Bici
félisten

Végül a boot-ot megoldottam, most minden fasza... lenne, de 5-ből csak egyszer bootol a gép. :(
Nem ír ki semmit, csak fekete képernyő.
Néha meg kernel panic:

Kezdek hardver hibára gyanakodni. Szűz gép, nem volt még rajta OS soha. :B

Azóra rátaláltam erre: [link]
Hogy lehet, hogy április óta ilyen? :Y

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#5362) cyberpalko


cyberpalko
csendes tag

Arcolinuxot tettem fel miután hányingerem lett a win10 től.Ezzel repül a gép hihetetlen.
De egy napom elment arra hogy hangot csiholjak...nem sikerül..Ötletetek van?
kösz

(#5363) Frawly válasza cyberpalko (#5362) üzenetére


Frawly
veterán

Elvileg hanghoz az pulseaudio-t kell feltenni. Ha komplett asztali környezetet telepítesz (Gnome, KDE, Cinnamon, Xfce4, Mate, stb.), akkor azok függőségnek behúzzák, és nem kell egy napig szenvedni vele. Ha kezdő vagy, akkor lehet nem is az Arch a legjobb választás, helyette ugyanazt az életérzést és gyorsaságot megadhatja az Arch alapú Manjaro Linux is.

Ha fent van a pulseaudio, és továbbra sem megy, akkor vagy az AUR-ból tedd fel az inxi és tegyed be az inxi -Fxxx kimetetét, vagy az lspci kimenetet.

(#5364) ubyegon2 válasza Frawly (#5363) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Amit cyberpalko felrakott, ahhoz is komplett XFCE tartozik, ilyen szempontból nem sokban különbözik a Manjaro felszereltségétől. ;) Ha alapból nincs hang, az más gondra utalhat, lehet Manjaro-n is ugyanezzel szembesülne.

(#5362) cyberpalko

Fentiektől függetlenül érdemes lenne megpróbálnod a Manjaro-t, kicsit ismertebb disztró az általad felrakottnál. Ha az sem megy, akkor más alapú disztrók irányába kell menned, de ez már nem itteni téma, ebben az esetben érdemes lenne ellátogatnod a Kezdő Linuxosok topikjába.

[ Szerkesztve ]

(#5365) cyberpalko válasza Frawly (#5363) üzenetére


cyberpalko
csendes tag

Szia!
EZ ARCOLINUX hasonló a MANJARO-hoz.
Grafikus meg minden...eléggé szét lehet konfigolni:)
inxi rajta van pulseaudio rajta van--

Inxi-F-A

Card-1: Intel Atom/Celeron/Pentium Processor x5-E8000/J3xxx/N3xxx Series High Definition Audio
driver: snd_hda_intel
Sound Server: ALSA v: k4.18.3-arch1-1-ARCH

lscpi

00:1b.0 Audio device: Intel Corporation Atom/Celeron/Pentium Processor x5-E8000/J3xxx/N3xxx Series High Definition Audio Controller (rev 35)

(#5366) BoB válasza cyberpalko (#5365) üzenetére


BoB
Topikgazda

Lehet csak az alsa-t kell felvenni.

Terminálban: alsamixer

Ott nézd meg a hangerő lehet le van véve.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#5367) cyberpalko válasza BoB (#5366) üzenetére


cyberpalko
csendes tag

Sajna nem de akkor átmegyek akzdőbe nem offolok...

(#5368) Frawly válasza cyberpalko (#5367) üzenetére


Frawly
veterán

Ne menj át a kezdőbe, ez ide való téma. Mindenképp próbáld meg, amit írtak, alsamixer futtatása, ugyanis sokszor telepítés után az alsa elnémítja a kimenetet, tehát jó a hang, csak te nem hallasz semmit.

Ezt az Arcolinuxot nem ismerem, azt hittem csak elgépelés.

(#5369) Siriusb válasza Frawly (#5368) üzenetére


Siriusb
veterán

Jaja, alsamixer és pavucontrol, nagy valószínűséggel valamelyik segíteni fog.

(#5370) ubyegon2 válasza Frawly (#5368) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ezt az Arcolinuxot nem ismerem, azt hittem csak elgépelés.

:DDD

ArchMerge néven ismerhetted. (az Arch már spórával szaporodik sajnos)

[ Szerkesztve ]

(#5371) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#5370) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ezek a parancsok működnek Arch-on?

lspci | grep Audio
aplay -l
aplay -L
lsmod | grep snd
cat /proc/asound/cards
cat /proc/asound/card0/codec*
cat /etc/modprobe.d/alsa-base.conf

(#5372) Bici válasza ubyegon2 (#5370) üzenetére


Bici
félisten

Nemrég én is belefutottam valami noname disztróba Arch alapon, amin alapból fent volt egy csomó AUR-os csomag. :DDD

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#5373) ubyegon2 válasza Bici (#5372) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez a népszerűség átka, gondolom a Manjaro sikerén felbuzdulva már mindenki Arch alapú disztrókat főz otthon Ubuntu alapúak helyett! Nem annyira jó hír ez. :(

(#5374) cyberpalko válasza Frawly (#5368) üzenetére


cyberpalko
csendes tag

Este megoldódott.Az mindenütt mutatta a hangot csak nem volt.Aztán egy frissítés után vót hang :))azóta is van...dmesg és aplay szerint is minden rendben volt...
Feltettem még alsa-tools-gui-t is hátha...
Most minden ok.süvít,stabil.
Az aur ha jól értem külső tároló és ha épp kell valami akkor leforgatja.

(#5375) cyberpalko válasza ubyegon2 (#5373) üzenetére


cyberpalko
csendes tag

(#5376) Bici válasza ubyegon2 (#5373) üzenetére


Bici
félisten

Engem csak az AUR felelötlen használata zavar.
Az Arch nem mindenkinek való. Aki nem akar elég energiát beletenni a megértésbe, az jobb, ha Ubuntunál marad.

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#5377) ubyegon2 válasza cyberpalko (#5375) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem ma kezdődött, de 5 éve még volt néhány stabil Arch alapú disztró, ami ismert volt.
A linkelt lista már nagyon a múlt, no meg vannak azóta nem Arch alapúak is benne. (KaOS, Chakra)

(#5376) Bici

Egyet tudok veled érteni a leírtakban! :)

[ Szerkesztve ]

(#5378) Frawly válasza ubyegon2 (#5373) üzenetére


Frawly
veterán

Nagy baj sincsen vele. Az Ubuntu alapúak már túl vannak tolva. De így sem támogatom, Mikrobi jól írja, ezek általában összegányolt valamik. Aki Archot akar használni, tegye fel Wiki alapján, ha meg ehhez nincs meg a tudása, akkor Manjaro-t telepítsen helyette és kifújt az értelmes Arch-vonal.

Ezt a custom installer scriptes Arch-gányolást a saját károdon tapasztaltad meg, ha jól emlékszem. Nem tudni egy ilyen script vagy fork miket tesz fel, miért nincs hang, miért nem megy a Wi-Fi, csak megnehezíti a hibakeresést.

(#5379) ubyegon2 válasza Frawly (#5378) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A scriptes mód amúgy egész átlátható volt még számomra is, különféle csomagokból választhattam ki, mit rakjon fel. Ez még sokkal jobb, mint, amiről nem tudod miből áll a telepített disztró.

Abban már többször egyet tudtunk érteni, hogy nem csak az Ubi vagy Arch, hanem úgy általában van túlszaporodás. 🤐

[ Szerkesztve ]

(#5380) Frawly válasza ubyegon2 (#5379) üzenetére


Frawly
veterán

Ja, emlékszem milyen jól átláttad, napokat szenvedtél vele, mire végül feladtad. Kapásból Wi-Fi-t alig tudtál vele csiholni, annyira profi volt a script, pedig csak 1-2 alap csomag kellett neki. Persze attól függ, hogy ki hogyan definiálja a jól átláthatót. A Manjaróval nem is emlékszem mi volt a bajod, de azzal is volt valami.

Általában van túlszaporodás, de ezeknek a 90%-a Ubuntu vagy Debian, néhány Arch-klón, a többi ág (Red Hat/Fedora, Gentoo) csak elvétve van ezzel érintve. A distrowatch top 13-jávan 6 Ubuntu/Debian alapú van (beleértve ezt a kettőt, 4 Arch-alapú (beleértve az Archot), 3 Fedora-vonalhoz tartozó (bár ezek azért nem klónok), és csak 1 olyan nem származék, aminek nincs további származéka (Solus). De ha tovább nézed a top100-ig, akkor még jobban növekszik az első kettőnek az aránya. Persze ezzel nem azt akarom mondani, hogy ami származék, az már csak rossz lehet, hanem azt, hogy egyes vonalak túl vannak már tolva, ennyi klónra nincs szükség.

(#5381) ubyegon2 válasza Frawly (#5380) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A Manjaróval nem is emlékszem mi volt a bajod, de azzal is volt valami.

Na látod, épp ez bizonyítja, hogy az ArchMergeD scriptes moduljai teljesen átláthatóak voltak, ami nem működött, az nem működött, ez pure Arch-nál is előfordulhatott volna. A scriptekbe kategórizálva voltak csomagok, ugyanazok voltak, mint máshol. (ArcoLinux-nál már fene tudja, hogyan van)

A distrowatch top 13-jávan 6 Ubuntu/Debian alapú van

Ez nem mérvadó, pár napja az Elementary volt a 3. a DW-n, a Debian meg jóval lejjebb volt a listán. :Y

Még jóval több a Debian/Ubuntu klón, de a tendencia iránya elfordult. (no ezt szépen megfogalmaztam) ;]

(#5382) IstvánLászló válasza ubyegon2 (#5381) üzenetére


IstvánLászló
senior tag

Szia szép napot neked és mindenkinek! ubyegon2

Bocs hogy bele vauzok a témába is mint örök kezdő.

Gondolm te is tudod hogy ArchMergeD nevet váltott, most ArcoLinuxD néven fut és folyamatos a fejlesztése és választható a felülete: Cinnamon és más - nem sorolom is tovább.
A scriptes mód amúgy egészen jól átlátható és énnálam no probléma, mert ez egy Arch alapú distro rolling - te is jobban tudod mint én ezt.

A scriptes téma kapcsán is mondom jók a tapasztalataim, kategorizálva is vannak a csomagok és én dönthetem el hogy mit telepítek is fel.
Ha valami nem működik jól, általában ez ritka is de ha mégsem működik jól az adott hardvernek a gyártója a ludas és nem a Linux a hibás ezt biztosra mondhatom is el.

Ha gondolod beszélgethetnénk és időd is engedné, dobjál üzit is mert engem is érdekel ez a téma.

Tisztelettel, István László

Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.

(#5383) Siriusb


Siriusb
veterán

Felraktam egy média szervert (rygel), de az a gondom vele, hogy a kliensekben a szóközt vagy ékezetes betűket tartalmazó nevű fájlokat hol látom, hol nem. Ha átnevezem minden speciális karakter nélkülire, egyből megjelenik a listában. Mivel az okoskodó tévén és telefonon is ezt csinálja, gyanítom a rygel-lel van baj, de nem találok semmi erre vonatkozót a configban.

(#5384) ubyegon2 válasza IstvánLászló (#5382) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Gondolm te is tudod hogy ArchMergeD nevet váltott, most ArcoLinuxD néven fut

Igen, olvastam, de nekem az ArchMergeD volt az utolsó Arch klón próbálkozásom, azóta nem kísérletezek, így sokat nem is tudok már erről mondani neked. Nekem is ez a választható modulokból álló script-es módszer tetszett amúgy, sőt még azon belül is témánként azt vettem ki, raktam be a script-be amit akartam. Hozzáértők ugyanezt csinálják saját script-tel. :)

Egyre inkább hajlok afelé, hogy az én gépeimre csak egy vonalból jók a disztrók. ;] Mondjuk Debian/Ubuntu vonalról sem telepítek már túl sűrűn. Mikor kijött a Mint Tara, felraktam, a pár hete elhozott HP 8570p-re is egyetlen disztrót raktam fel még csak. (azt percek alatt csukott szemmel és úgy használom azóta, hozzá se nyúltam szinte semmilyen konfighoz)

Ha valamit ismerek és superül működik vele minden, mit bonyolítsam!? Aki azt mondja, jujdejó az UEFI....már veszem is elő a vudu-babát. (ha nem tudod, az előző HP 8470p-re próbáltam UEFI-ben telepíteni....)

[ Szerkesztve ]

(#5385) IstvánLászló válasza ubyegon2 (#5384) üzenetére


IstvánLászló
senior tag

Értelek - ha szuperül működik az os-ed és minden, okés minek bonyolítsad is tovább, mert ami jól működik azt nem is kellene javítani.
További szép estét kívánok és a Linux legyen velünk.

[ Szerkesztve ]

Privátot ne írjál csak ha fontos, válaszolok biztosan. Köszönöm mindenkinek türelmét idejét segítségét.

(#5386) Frawly válasza ubyegon2 (#5384) üzenetére


Frawly
veterán

Nana, Júbájgön beteg vagy mi. Egyet disztró a gépen a régi 100 helyett? Így múlik el a világ dicsősége :DDD

(#5387) eddie1978


eddie1978
aktív tag

Mayday! Mayday! Mayday!

Valamelyik közelmúltbeli frissítés óta a bluetooth és az rfkill induláskor jelszót kér. Sleep után már nincs bluetooth manager ikon a tálcán. Bluetooth manager nem lát eszközt.
Mit lehet ezzel kezdeni? Jogosultságot kell adnom?

(#5388) eddie1978 válasza eddie1978 (#5387) üzenetére


eddie1978
aktív tag

Ezzel megoldva: PolicyKit - blueman

Nem tudom mi változott. Pár hete jött be ez az authentikációs kérés a blueman-nel. Most ok.

(#5389) ubyegon2 válasza Frawly (#5386) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nincs igazi kihívás! Az UEFI lett volna a HP-n új SSD-re, de az meg ennél a HP 84-es sorozatnál gázos. Közel egy hónapja semmi, mióta kicsit széthúztam a 8470p-t és 8570p lett belőle. Ezen meg nem merek most kísérletezni, amíg ki nem derül, mi kezdett behalni a hőségtől a desktopban... Közben elrohan mellettem a fejlődés, már csak kérdezgetni fogok a Kezdőben.

Különben addig örüljetek, amíg nincs időm felrakni egy Arch-ot! ;]

(#5390) eddie1978


eddie1978
aktív tag

Redshift is kért induláskor egy jóváhagyást a lokációs adatokhoz való hozzáféréshez.
A honlapján volt a megoldás. A geoclue.conf fileba kellett szerkeszteni, hogy hozzáférhessen. Azóta jó.

(#5391) Frawly válasza ubyegon2 (#5389) üzenetére


Frawly
veterán

Az mit jelent, hogy kicsit széthúztad? A desktop gép behalhat akármitől, lehet kiöregedett benne az adott hardver, és csak egy cérnán függött az élete, a kánikulában üzemelés meg feladta neki az utolsó kenetet. Vagy még az sem, kipurcanhatott volna akkor is, ha nincs meleg.

Archot nyugodtan felteheted, kérdezhetsz is, úgyis az lesz a válasz, hogy RTFM vagy read ArchWiki ;]

8470p-n 1000%, hogy mennie kell az UEFI bootnak, az ilyen üzleti notiknak mindig szabványos, 64 bites UEFI-je van. Az UEFI inkább tableteken, netbookokon, kínai és belépő kategóriás Acer notikon problémás, vagy mert 32 bites, vagy mert nem szabvány implementáció, ami a Windowszal jobban össze van drótozni, persze ilyenkor is lehet UEFI bootot csinálni Linuxszal, csak szopósabb.

[ Szerkesztve ]

(#5392) ubyegon2 válasza Frawly (#5391) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az mit jelent, hogy kicsit széthúztad?

8470p-ből 8570p lett. :D (szélesebb lett egy numerikus bill blokkal)

A desktop gép behalhat akármitől, lehet kiöregedett benne az adott hardver

A tápot említette az Asus alaplap védelme, amikor lekapcsolt, nagy meleg volt, azóta meg megy rá nagy venti direktbe. Jó kis táp ez, 5 éve vettem, nem gagyi annyira Corsair cx430, de lassan le kéne cserélni. Más hw-nek nem lehet baja.

8470p-n 1000%, hogy mennie kell az UEFI bootnak, az ilyen üzleti notiknak mindig szabványos, 64 bites UEFI-je van.

Nem! Épp 8460-ről írta minap másik topikban a kolléga, hogy esélyes az UEFI-s probléma, nálam elő is jött, semmiről nem akart bootolni jó ideig. Épp neked írtam, miket csinált, valamikor áprilisban. Nem akarja, marad legacy. ;)

Egy rája rávetettem magam mégis valamire, Chakra volt az áldozat, de a KDE mindig bosszút áll rajtam. A szokásos wifi jelszó beállításkor felugráló kulcskezelő és a tapipad duplakoppintásos beállítás....szevasz KDE.....
(az az agyonszidott Mint Cinnamon meg bebootolt 3 hete, felraktam és semmihez nem kellett nyúlnom, minden úgy működik, ahogy kell neki)
Kezdő topikban elő került újra az a csoda táblázat, hogy melyik DE - WM mennyi erőforrást használ, Cinmanó az első. :Y Azóta persze már nem így van, de egye fenyő - 8 és 16GB elbírja.

(#5393) Frawly válasza ubyegon2 (#5392) üzenetére


Frawly
veterán

Lehet ez a HP modell kivételes volt, de eléggé csodálkoznék, mert ennél régebbi és újabb HP-kon is rendben van. HP-knál egyre kell vigyázni, a gyárilag előretelepített (és helyreállítópartícióról visszatehető) Windowst kell hanyagolni rajta, az tele van szutyokkall, mindenféle demo-val, reklámmal, kémszoftverrel. De mivel linuxozol rajta, ezt téged a legminimálisabb mértékben sem érint.

A legtöbbet az utóbbi időben a Unity fogyasztotta, de ugye azt egyre kevesebben fogják használni, így a helyét a Gnome Shell vette át. De a Cinmanónak is vastagon fog a ceruza, mikor a memóriafoglalást nézed, de ma már mindenhova ajánlott a 4 GB RAM 64 bites rendszerhez, azzal már nem jelentős tétel, főleg, hogy sok gépben van már 8-16 giga, ahogy írod is. Nem is annyira a grafikus felület fogyasztása a döntő, úgyis a sok füles böngészés eszi átlag felhasználáskor a legtöbb RAM-ot.

Én alig várom, hogy vagy a Sway forrja ki magát, vagy az Openboxot forkolják Waylandre, akkor arra váltok, de akkor már megint újrahúzom a rendszert, mert ez az f2fs nagyon nem jött be, lassú, bugos az fstrim-elése. Hiába istenítik SSD-re, visszaállok ext4-re, az nem csak gyorsabb volt, de semmi probléma nem volt vele. Az f2fs úgyis olyan Flash meghajtókra való, amelyeknek nincs aktív garbage collectiont végző vezérlője, mint pl. SD kártya, pendrive, stb.. A modern SSD-k vezérlője már intéz mindent, nincs rászorulva Flash-barát fájlrendszerre.

(#5394) zoli62


zoli62
addikt

Antergos egész helyes kis Arch diszto. Kezdőknek, haladóknak is ajánlott. A Manjaronál is kezesebb és gyorsabb.

(#5395) ubyegon2 válasza Frawly (#5393) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

HP-knál egyre kell vigyázni, a gyárilag előretelepített (és helyreállítópartícióról visszatehető) Windowst kell hanyagolni rajta, az tele van szutyokkall, mindenféle demo-val, reklámmal, kémszoftverrel.

Egyik HP-nál sem okozott ez gondot, mert úgy vettem meg őket, hogy kivetettem a meghajtókat inkább vettem bele új SSD-t. Anno még az ember nem jogtiszta Windowsokat is hajlandó volt a gépére rakni, ma már a jogtiszta Win sem kell. ;]

SSD-re a JFS fájlrendszer nagyon jó, de kifejezetten a deadline scheduler-rel! Állítólag ez a legprocibarátabb Linuxos fájlrendszer. (nem csak SSD-re kell mindig gondolni)

De a Cinmanónak is vastagon fog a ceruza

Amikor a Manjaro KDE-t kipróbáltam, végeztem összehasonlítást és lebukott nálam a KDE. Induláskor nagyon kevés memóriát használt, a Cinnamon 50%-kal többet (cc 400 ill. 600 MB), de elindítottam a böngészőt, ugyanannyi lappal mindkettőnél és kiegyenlítődött a dolog, sőt!
Innentől kezdve nekem magyarázhatják, hogy hű a KDE milyen keveset eszik, bezzeg a Cinnamon a legtöbbet. Persze, ha valakinek az számít, hogy az éppen felállt rendszer mennyit mutat.....
De ahogy írtad is, ez tök mindegy 8 ill 16GB-nál. (ezért is vettem egyből a 8570p-be még 4GB-ot, mert alapból csak 4GB volt benne)

(#5394) zoli62
Régóta használod? Milyen DE-vel?

[ Szerkesztve ]

(#5396) zoli62 válasza ubyegon2 (#5395) üzenetére


zoli62
addikt

Nem régóta. XFCE.

(#5397) Frawly válasza ubyegon2 (#5395) üzenetére


Frawly
veterán

Ezért mondom, hogy mikor már több progi fut, vagy böngészés sok füllel, akkor már kiegyenlítődik, és kisebb WM-mel sem tudsz a memóriafoglaláson lefaragni, mert ugyanannyi fogyasztás fog kijönni, mint a nagyobb DE-knél. Valahol ezért szemfényvesztés kategória a kisebb WM-ek, kivéve, ha lightweight meg terminálos programokkal használod őket.

Azt gondoltam, hogy téged az a veszély nem fenyeget, hogy a gyári HP Windows-telepítést használod :DDD SSD-t ma már mindenbe érdemes tenni, nagyon régi gépekbe is. Árban egyre hozzáférhetőbbek értelmes méretben is, és egész más dimenzióba tolják át a sebességérzetet. A HDD rendszermeghajtónak nagyon elavult már, visszafogja a gépeket.

(#5398) ubyegon2 válasza zoli62 (#5396) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Kösz! Akkor várunk még pár hónapnyi frissítést, hogy fogja bírni.... :)

(#5399) ubyegon2 válasza Frawly (#5397) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Azt gondoltam, hogy téged az a veszély nem fenyeget, hogy a gyári HP Windows-telepítést használod

Az akku alatt ott vigyorog a wines termékkulcs, ha meglágyulna az agyam valamitől! :D

Tényleg az van, hogy ha már egyszer használsz SSD-t, nagyon nehéz elképzelni a HDD-ről futtatást, viszont azt vettem most észre, hogy a desktopban hiába van jó SSD meg 16GB memó, a HP sokkal gyorsabban reagál, mert ezek szerint a processzor is sokat jelent. (na jó, ez evidens, de azt nem gondoltam, hogy az AMD APU ennyire tötymörgő az i7-hez képest)

[ Szerkesztve ]

(#5400) Frawly válasza ubyegon2 (#5399) üzenetére


Frawly
veterán

A proci is számít, valóban. Főleg, hogy egy gyorsabb proci ugyanazt az SSD-t is jobban ki tudja hajtani általában. Bár azért egy 84xx-es HP-nek sem kéne lassúnak lennie, főleg, ha erősebb i5-ös vagy vagy i7-es proci van benne.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Arch Linux
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.