Hirdetés

2024. május 5., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#40) vati válasza vati (#39) üzenetére


vati
senior tag

jav.:
''és ez csak a földtörténet utolsó 5%-a''
na jó, legyen pl. 12% :)

más: valószínűsíthető, hogy a Föld története során a szárazföldi kéreg részaránya folyamatosan nőtt, régen sokkal kevesebb volt. Az viszont biztos, hogy a lemeztektonika intenzitása idővel csökken, az elején még többszöröse volt a belső hőtermelés a mainak. Mivel a hővezetés változatlan, és a lemeztektonika puszta megléte is elég érzékeny a delta T-re, valószínűsíthető, hogy egyszer meg fog állni, ahogy más bolygókon is megállt. (Vénuszon szépen látszanak a nyomai)

A Föld-szerű bolygók természetes degenerálódási folyamata a vastag kontinentális kéreg folyamatos gyarapodása (ami nehezíti a tektonikus mozgást) pérhuzamosan a lemeztektonika energiahiány miatti általános gyengülésével. Az eredmény egy egyre szűkülő majd megálló ''anyagcsere'' a Föld belseje és a felszín között. Ha a Föld jövőjére vagyunk kíváncsiak, a Vénuszt (és esetleg a Marsot) érdemes megnézni, mint ilyen szempontból teljesen ''megdöglött'' bolygót. Mintha a 3-4 milliárd évvel ezutáni Földet látnánk.
A Vénuszon valószínűleg hamar megszaladt a légköri üvegházhatás, a Marson nagyon hamar leállt a tektonika (vagy be sem indult) mind a kettőre van esély hosszú távon, a Föld esetében is.

Asus TUF Gaming A17 / Ryzen7 6800H / 16GB / 512+1024 GB SSD / GeForce RTX 3050Ti "Vízen járni is könnyű, ha az ember tudja, hol vannak a cölöpök..."

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.