Hirdetés

2024. június 28., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#76) Odüsseus


Odüsseus
csendes tag

Sziasztok!Elnézést kérek,hogy nem tudtam válaszolni eddig,hogy miként mérünk mi a stúdióban de most fogok.Ma egész nap dolgoztam de most azért vagyok itt,hogy kielégítsem a kiváncsiskodókat:
Nos hát nem titok:Valósidejű frekvencia-elemzővel mértünk!
A valósidejû v. azonosidejû frekvencia-elemzõ neve abból ered, hogy a jelek feldolgozása lényegében azok beérkezésével egyidõben történik. Ez szemben áll az FFT technikával, ahol elõször megvárjuk, hogy beérkezzenek az idõjelek, és csak azután fogunk az elemzéshez. A frekvencia-elemzés lényegében digitális rekurzív szûrõkön alapul. Ezen a szûrõk azonos relatív sávszélességgel bírnak, ennek megfelelõen jobban illeszkednek sok - a gyakorlati életben felmerülõ - igényhez. Nem véletlen, hogy a zenei hangközök a hangok frekvenciáinak arányától, és nem a különbségétõl függnek. Az akusztikai és rezgésmérések során is a logaritmikus frekvenciaskálát részesítjük elõnyben. A megfelelõ szabványok is a zajok-rezgések mérését általában terc- ill. oktávsávban írják elõ. Maga az elemzõ képes ennél nagyobb felbontóképességû 1/12 ill. 1/24 oktávos elemzésre is. Utóbbi a zenében egy negyed hangköznek felel meg.
A változó sávszélességnek jellemzõje az FFT technikához viszonyítva, hogy utóbbinál egy record rögzítése után a spektrum minden vonala kiszámítható és érvényes, addig a relatív sávszélesség esetén a megjelenõ spektrum alacsonyabb frekvenciás (tehát keskenyebb sávú) vonalai csak megfelelõ mérési idõ után tekinthetõk érvényesnek. Az BK2133 elemzõ ezeket a spektrumrészeket is megjeleníti, de aláhúzással jelzi, hogy ezeket óvatosan kell kezelni. Az aláhúzás a mérés elõrehaladtával fokozatosan visszaszorul.
Lehetõvé teszi, hogy egymás után mért spektrumokat tároljunk. Ezáltal bizonyos hangeseményeken egyszerre végezhetünk idõ és frekvencia szerinti elemzést. Lehetõség van arra, hogy utólag egymás után megtekintsük a különbözõ idõpontokból származó spektrumokat., vagy valamely kiválasztott frekvenciasáv amplitúdóját az idõ függvényében ábrázoljuk.
Ez az elemzési mód jól használható valamely helyiség utózengési idejének meghatározásánál is!
Hát mi így mérünk.Remélem mostmár tudjátok.A dB értékét pedig egy Cerebellum hangnyomásszint mérővel mértük le!


Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.