Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  51-es kód: hiba a lapozási művelet közben (téma lezárva)

Hozzászólások

(#1) zsolt123


zsolt123
csendes tag

Tényállás.

Működtetek (jó)néhány szervert és munkaállomást. Ezek közül ötnél (teljesen eltérő hardver- és szoftverkörnyezetben) jön elő az alábbi hiba:

''Hiba történt az eszközön (DeviceHarddisk0DR0) a lapozási művelet közben.''
(A Harddisk száma persze akármennyi lehet.)
A hiba kódja: 51 (néha párban a 9-es kódú Timeout hibával)

Van olyan gép, ahol hetente egy-két alkalommal jön elő az üzenet a naplóban, van olyan, aminél intenzív lemezhasználat közben 1-2 másodpercenként, és van olyan gép is, ami a hiba után kifagy (úgy, hogy az egérkurzor sem mozog), meg van olyan is, ami csak néhány másodpercre fagy ki (nem mozog az egérkurzor sem, majd pár másodperc múlva megy tovább). Mi a fene ez?

A gépekben az a közös, hogy mindegyikben van ATA100/133-as vagy ATA RAID kártya. Ettől eltekintve szinte semmi sem közös: az ATA kártyák között van 5 eFt-os Rocket, 12 ezres Silicon Image, 16 ezres Adaptec és 35 rugós HighPoint egyaránt, az oprendszer Win2000_SP4, WinXP_SP1 és Win2000Server_SP3.
A hardverek között akad noname P4-es asztali gép és 1 milleres dual xeonos szerver egyaránt. A driverek, firmware-ek frissek, az IDE kábelek 80 eresek, a vinyók újabb fajta (80-200 GB) modellek, különböző gyártóktól, én meg eléggé tapasztalt versenyző vagyok, tehát vélhetően nem lámer problémáról van szó.

Az MS tudásbázis, Google, külföldi fórumok már megvoltak, de nem lettem okosabb, csak annyi derült ki, hogy ez a lapozás nem az a lapozás (Page file), hanem egyfajta lemezhozzáférési mód. Mi a szar lehet ez???

zsolt123

(#2) mr_ricsi válasza zsolt123 (#1) üzenetére


mr_ricsi
veterán

''van olyan gép is, ami a hiba után kifagy (úgy, hogy az egérkurzor sem mozog), meg van olyan is, ami csak néhány másodpercre fagy ki (nem mozog az egérkurzor sem, majd pár másodperc múlva megy tovább).''
Ezekre volna ötletem: vagy memória, vagy sérült 80 eres IDE-kábel.
Egyszer jártam úgy, hogy a gépben 2db azonos márkájú, és a címke szerint azonos típusú RAM modul volt, de a chipeken a típusszámban 1 vagy 2 szám eltért. Ha mindkét modul együtt volt a gépben, másolási műveleteknél rendszersen fagyott, de volt hogy 20-30 perc várakozás után az egér újra mozogni kezdett.
A 80 eres IDE pedig olyan pocsék konstrukció, hogy van amikor már az első szerelést sem éli túl, főleg ha valamibe beakad, és az megtöri. Ilyenkor szokott pár mp-ig állni a kurzor.
Ha gyakran vannak a vinyók szerelve, akkor a tápcsatiknál kontakthiba is lehetne, de szerverben ezt nem tartom valószínűnek.

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#3) zsolt123


zsolt123
csendes tag

Fagyni csak a fenti probléma miatt fagy az egyik gép (azaz a RAID-es vinyó használata közben, máskor sohasem).

A kábelek a szerverben pl. 3 rugós 60 cm-es Vantech-ek, vadi újak, egyetlen egyszer sem voltak lehúzva. A szervernél egyébként érdekes a jelenség: két-három hétig csinálta a hibát (irogatott a naplóba és néha kifagyott a Total Commander), viszont január végén egyszerűen megszűnt a hiba. Azóta nincs ilyen bejegyzésem a naplóban, pedig gyötrik a rendszert rendesen. Egyetlen probléma, hogy nem emlékszem rá, hogy éppen akkor mit állítgattam a gépen (mert persze próbálkoztam rendesen). Egy biztos: szoftveres beavatkozás volt (mindvégig zárva volt a doboz), és nem drievr vagy firmware upgrade (mert az már az összerakásnál megtörtént).

Passz.

zsolt123

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  51-es kód: hiba a lapozási művelet közben (téma lezárva)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.