Hirdetés

FILLÉRES NEPPERTRÜKK - notebook billentyűzet felújítás

Hozzám került egy rossz de viszonylag szép állapotban lévő Lenovo Edge 13. Gazdája nem kérte a javítást, odaadtam neki a merevlemezét, ő meg nagylelkűen nálam hagyta a gépet, hogy mégse dobja szemétbe. Mivel a gép szép állapotban volt így úgy gondoltam, hogy megmentem. A hibája a szokásos volt az AMD hírhedt RS780-as északi hídja engedte el az alaplapot. Nem volt gond a rework; egy órás munka után máris indult a gép és ugyancsak itt indul a fenti téma is!

Egy barátom meglátta a gépet és nagyon megtetszett neki, de sopánkodott, hogy nem magyar a billentyűzete. Futottam pár kört magyar billentyűzet ügyben, de csak eléggé lelakottakat kaptam volna, vagy horror áron rendelhettem volna újat. Eszembe jutott WEST kolléga hirdetése, ami felett már többször átfutottam! Térjünk is a tárgyra:

Szépen fénylettek a gombok már és valami idegen (talán spanyol?) nyelvű volt. Megérett a csere, vagy a matricázás:

A megtévesztés foka 2.

Az emberi butaságnak, a leleményességnek és a pofátlanságnak nincs határa. Ezek közül az utóbbi kettővel a kínai mobiltelefon gyártók élnek is! Hozzám jutott egy Nokia 8820 Erdos mobil ami valójában nem is létezik; a Nokia a 8800-as sorozat új, minden földi jóval felvértezett modelljének szánta, de aztán "visszalőtték" a rajtját, mert úgy gondolták: aki prémium telefont vesz annak nincsen szüksége az okostelefonok "fícsörjeire". Ellenben a kínai gyártók nem hagyták ennyiben; készítettek egy prémium(nak látszó), nem annyira okostelefont az interneten elterjedt koncepciók alapján. Azért igyekeztek mindent megtenni, hogy nem szenvedjen nagy csorbát az eredeti penge elképzelés. E dagályos bevezető után lássuk a szerkezetet!

A telefon alja teljesen fém a felső részén -ami feltételezhetően műanyag lehet- van vagy fél centi vastag krómozás! Tehát ragyog mint a Salamon ...... és összecsukott állapotban ha a fejünkhöz emeljük szinte tökéletesen leárnyékolódik. Mivel azonban bejövő híváskor reflex szerűen széttoljuk a telefont (ami fel is veszi) ezért ilyenkor jut a rádióhullámoknak is hely kiszökni a páncél alól:

CHS partnernap 2009

Most mikor írom ezt a cikket éppen arra gondolok, hogy amilyen szép derűsen indult ez a nap olyan rossz lett az idő estére, mikor az idei CHS partnernapra meghívottak igazán lazíthatnának az előadások monotóniája után a kinti sátrakban. Remélem a kedvük nem ilyesformán alakult, a hideg eső ellenére.

Reggel 9-kor kezdődtek az előadások, és folyamatosan tartottak este hatig. Egy előadás 20 perces lehetett, ami szerintem elég kevés az innovációk, a friss portfóliók, és az értékesítés bemutatására. Ez meg is érződött mindegyik előadáson, mert a mostani gazdasági helyzetre való tekintettel főleg az értékesítésre összpontosítottak az előadók, de sok más információval is gazdagabbak lettünk.
Az előadások között így 10 perces szünetek lettek volna, de nem voltak, mert mindegyik előadó túllépte a 20 perces limitet, és így csupán annyi szünet volt ami idő alatt kicserélték a notebookjaikat.
Beszéljenek hát a képek:

SAMSUNG SSD meghajtó kis tuningja

Előkészületek

Ha SAMSUNG SSD-nk van, néha találkozhatunk azzal a jelenséggel, hogy meghajtónk kis ideig nem hozza a kívánt formáját, némiképp belassul, aztán megint rendesen megy. (Nem összekeverendő a JMicron vezérlős SSD-k címzési problémájával!) Ezt a jelenséget a meghajtó S3C49RBX01-YH80 ARM processzorának a felmelegedése okozza. Ez a chip felelős a meghajtón tárolni kívánt adatok flash IC-be való pakolásáért és a SATA interfész kommunikációjáért.
A probléma orvosolása viszonylag egyszerű; csak némi türelmet, kézügyességet és pár apróságot igényel. A legkomolyabb akadály a meghajtó szétszerelése. Itt nagyon kell ügyelni arra, hogy ne barmoljuk össze a szép szálcsiszolt alumínium házát, és ne szántsuk fel a nyákot mikor szétfeszegetjük a passzentos illesztéseket.

Készítsük elő a műtéthez a terepet:

1, kell egy normál kereszthornyos (Phillips, köszönet Jofi81-nak a helyreigazításért) csavarhúzó, pl.: amivel a gépet is szereljük tökéletesen megfelel erre a célra.
2, kell egy jó fogású de kicsi lapos csavarhúzó.Én a fém "órás csavarhúzót" nem javaslom, mert azon könnyen megcsúszhat az ember keze.
3, kell továbbá kerámia alapú (fehér) hővezető paszta. Sajna a fém tartalmúak (pl. Artic Silver sorozat) -köszönet az igazításért tpmportal.nak!- nem jók, mert vezethetik az áramot. Még ha elenyésző mértékben is, de akkor sem!!!
4, kell egy 20x20mm 2-2.5mm vastag GAP-PAD, más nevén hővezető párna. Ezt itt a PH-n lehet beszerezni, vagy a Conrad-ban, de akkor érdemes többen összeállnotok, mert ott csak nagyobb darabot kapni arany árban.
5, ha használatban van a meghajtó mentsünk le róla minden fontosat.
6, mielőtt neki fogunk, ki kell sütni a sztatikus feltöltődésünket, amit úgy a legegyszerűbb ha megfogunk egy csaptelepet, vagy a fűtőtest fém elzáróját. Fontos, hogy ne lefestett részt taperoljunk.
7, rend az asztalon, türelem, nyugalom, kikapcsolt mobil...

MSI Gx701 hűtés tuning

Na, megtuningoltam egy kicsit a Gx701-est, mert idegesített, hogy 70-75 fokos a 9600GT GPU terheletlenül is.

Szétszedtem a gépet, pedig még garanciális, de ismerve az MSI szervizét, inkább bevállaltam a garvesztést, minthogy az egyébként is a melegre érzékeny 9600-as 2 nappal a gari lejárta után adja be az unalmast. Ha meg garosan menne tönkre akkor meg hónapokig ülnének úgyis a gépen. Gondolom, hogy más nem fog elromlani, mert már 7 hónapja megy rendesen a gép.

Lepippantottam a tápot az egyetlen ventiről, mert láttam, hogy bazi nagy FET-je van, tehát röhögve el fog bírni két ventit is:

Elcsűrtem a kábeleket a videókártya közelében a nyák szélére az általam felragasztott csatiig: (ez egy kicsit gány lett):

A megtévesztés foka! Javítva a képek.

A kínai ipar egyre jobban fejlődik és ezt bizony mindnyájunknak be kell látni. Persze a szokásos hibáikat megismétlik; az autóik ostya módjára törnek, a pólóikba még mindig smirgli keménységű címkéket varrnak, és a mobiltelefonjaikban még mindig átláthatatlan menürendszer van, idióta ikonokkal.

Ilyen ez a készülék is. Hozzám került egy nagyon profi Vertu Ascent Ti koppintás. A telefon esztétikailag tényleg a megtévesztésig hasonlít az eredeti készülékre. Ügyeltek az apró részletekre is - természetesen a költséghatékonyságot szem előtt tartva!
A készülék egy eléggé bőrnek látszó, de műbőrrel bevont fa dobozkában érkezett, meg belülről nagyon igényes flokkolt rekeszekkel van elválasztva.

8800GTX vs 9800GTX láma júzer szemmel

Nem bírtam magammal, nem érdekeltek a tesztek, az eredményeket a saját szememmel akartam látni. Tehát beszereztem egy 8800 GTX-et a 9800 GTX-em mellé.
Igazából az volt a bajom, hogy millió tesztet olvastam a 9800-ról és a 8800-ról, de mindegyikben 100 ezer Forintos alaplapban, sok GB memóriával, és valami extrém procival tesztelik őket. Mintegy „mutogatva” a tesztelők, hogy nekik ilyen konfigurációjuk van! Nekem egy teljesen átlagos, már egy kicsit elavult gépem van, tehát valami ilyesmiben akartam látni, hogy a kártyák mit „muzsikálnak”
A konfigom leírása: Intel Core2Duo E6750-es proci (2.66 GHz) Ragnar jóvoltából, 2 GB Kingmax MARS 800-as memória TiElite-nek köszönhetően, és a két videókártya; ASUS 9800GTX HDTP a Ramirisból és egy ASUS 8800GTX HDTP Subpixels közreműködésével. És még beruháztam egy teljesítmény mérő konnektorra is a Bauhaus-ban!
Azt tudjuk, hogy a 8800GTX majdnem másfél éves kártya a G80 sorozat legjobban sikerült darabja, mely sokáig megőrizte a jó hírnevét. A 9800GTX-et sok kritika érte, hogy nem számottevő előrelépés a G92 GTS után, szinte ugyanaz a kártya egy kicsit feltuningolt tápáramkörrel. Igen ez így is van, de jöjjenek a tapasztalatok:

9800GX2 tápellátás mizéria

Tehát elhatároztam, hogy jó lenne egy tuti GX2! Jókat írnak róla, tényleg alsó hangon teker 14 ezer pontot 3DM06-ban és akinek egy PCI-aljzata van annak ideális megoldás a multi-GPU-ra. Van a jó kis Aerocool M40-es házam; előző BLOG-om és láttam, hogy van még abban hely. Meg maradt még pár flex korongom is :D Úgyhogy belevetettem magam a GX2-es bepaszírozásába az M40-be.

De rafkós voltam és előtte kipróbáltam. Ekkor ért a nagy meglepetés. A 600W-os Zalman tápom nem bírta meghajtani rendesen. Hosszas kísérletezgetés után beindult a kártya rendesen, de komolyabb terhelésre eldobta magát a rendszer. Oké, hogy aki vesz egy nettó 100.000,- Forintos kártyát az ne nyavalyogjon, hanem vegyen hozzá egy rendes tápot. Igen de az nVIDIA weblapján talán 20 féle táp van ami GX2 kompatibilis, és nem olcsó tápok, átlag 30 ezer feletti az áruk. Ezért nekiálltam kibogozni ezt a csomót!

Akkor is belegyömöszölöm!

Mivel az elmúlt fél évben a Peggle volt a legkomolyabb játék amit a gépemen futtattam úgy döntöttem, megérett az SLI-s rendszerem arra, hogy olyan emberhez kerüljön aki ki is használja. Így aztán Ragnar barátommal, elcseréltem az Ő vasára és némi pénzre. Közben a Visioncomputer-től kaptam egy miniATX-es alaplapot vissza garanciából. Ekkor megnyomott a pizsamagomb és úgy döntöttem építek egy bivalyerős kis gépet. Nagyon tetszettek a dupla felépítésű széles, de alacsony mini ATX felépítésű HTPC-k. Na gondoltam ez lesz a feladat! Első körben az ASrock Aspire-Q háza tetszett meg, de kiderült, hogy P4 felépítésű és csak a saját 420W-os tápja megy bele. Mivel a 8800GTX nem az a takarékos fajta a kicsi és nem SLI kompatibilis táp ki is lett lőve. Aztán ajánlották az AeroCool M40-es házát. Ez a ház viszonylag jó árban van, alsó része elég tágas, és még pofás is. Már éppen készültem megrendelni, mikor láttam, hogy cuko# hirdet is egyet! Le is csaptam rá azonnal. Elszaladtam hozzá és hozzápróbáltam tessék-lássék a GTX-et.