Hirdetés

Éljenek a kócsing-könyvek...

Amikor elkezdtem az előző félévemet a Műszaki Egyetemen, kicsit féltem a rám váró feladatoktól. Az utolsó félév már részben önálló mérnöki munka végzését feltételezte. Zoli, egy közeli barátommal pedig egy albérletbe költöztünk, hiszen neki is ez volt terv szerint az utolsó féléve. Az ő jóvoltából került a kezembe életem első kócsing-könyve, amit csak az iránta érzett tiszteletből nem hajítottam gyorsan és messzire.

Hirdetés

A könyv címe A kiemelkedően eredményes emberek 7 szokása (Stephen R. Covey). A cím rettenetesen béna ahhoz képest, amit a tartalom képvisel. A két fő fejezetre és hét alfejezetre bontott mű első fele az egyénnel foglalkozik. Szépen, logikusan vezet végig a filozófiai és elvi alapoktól a gyakorlati megvalósításig. Itt már látszik, hogy nem szokásokról van szó, hanem elvekről, amiket a gyakorlatba átültetve kiléphetünk abból a mederből, amibe a modern társadalom és a kapitalizmus működése során könnyen belesodródunk. Nem így fogalmazza meg a szerző, de szerintem ez is következménye az elvek követésének.

Az érintett témák spektruma is igen széles. Az érzelmek kezelésének megkönnyítését célzó technikától kezdve túl a paradigmák hatalmán, a beszéden, gondolatok megfogalmazásán, proaktív működést, hatékony teendő-osztályozást és időmenedzsmentet is érint. Nagy hangsúlyt fektet a belső mentális és az egyének közötti egyensúlyra is, amit az első fejezetekben részletesen tárgyal. Szemléletes példákkal próbál érzékeltetni, de ezt néhol kicsit soknak, teleshop-szagúnak éreztem.

A második fejezet a maradék pár "szokással" az emberi kapcsolatokra és a kommunikációra helyezi a hangsúlyt. Itt már nem csak az első részben kergetett siker a cél, hanem a jobb partnerré, munkatárssá, emberré válás. Rámutat, hogy mennyire bele vagyunk sokszor szorulva a megfelelésbe és az udvariasságba úgy, hogy a nagy PC-skedés közepette elsikkad a valóság, és mélyre temetődnek a problémák amik később felszakadva mély sebeket okoznak.

Hasznos olvasmányként értékelem, és mindenképpen ajánlanám a korombeliek számára. Sajnos a béna anekdoták, furcsa címadás sokakat már az elején eltántoríthat, de bátorítanék mindenkit, hogy lapozza fel. Volt olyan ismerősöm, aki elvből nem nézett felé sem. Ez a fajta szemlélet korunk kormánypárti médiumaira is jellemző: a kérdésfelvetést, a megoldandó problémát utasítják el, vagy tagadják le és így esélyt sem adnak egy jó megoldás megszületésére és elterjedésére.

A Covey könyv hasznos megállapításai tankönyvszerűen összefoglalt életvezetési minimumot képeznek, azonban a műnek van egy nagyon nagy hiányossága, amin egy másik könyv elolvasása segíthet, amire Reddit-en akadtam. Mivel ez a 7 szokásnál is százszor izomszagúbb és marketingnyáltól fröcsögőbb fingvihar helyenként, ezért egy külön bejegyzésben fogok megemlékezni róla.

Még van hozzászólás! Tovább