A családban tapasztalt több eset vezetett ehhez az íráshoz. Szeretném a legeslegelején leszögezni, hogy semmire nem vagyok kvalifikált, és az itteni anekdotákban leírtakat senki ne vegye tanácsként, és ne alkalmazza magára vagy másra az orvosával történő konzultálás nélkül!
Anyukám az ötvenes éveiben jár. Egyik napról a másikra naponta ismétlődő jelleggel kiütések jelentek meg a bőrén. A kiütések viszkettek, szinte órára pontosan mindig ugyanakkor jelentkeztek. Kezdetét vette egy egészségügyi vesszőfutás, ahol is számtalan orvosnál járva számtalan vizsgálaton esett át, és az egy évet bőven meghaladó időtartam alatt eljutottak a hisztamin-intolerancia diagnosztizálásáig, de sikeres kezelés vagy gyógymód nem akadt. Én a partvonalról követtem az eseményeket, mert a rokonságban, ismeretségi körben többször szereztem negatív tapasztalatokat, amikor egészségtudatosság, egészség volt a téma.
Akkor vonódtam be, amikor anyukám megjelent néhány képpel, hogy kikérje a véleményemet: egy csodadoktor egy készítményt szeretne neki eladni, amit jelenleg nem nevesítenék. Gyógyszervegyészetet tanultam BSc-képzésen, ezért ha nagy gyógyszerszakértő nem is lettem, de tudok szakmai szöveget értően olvasni. Amikor végignéztem, hogy mit akarnak anyukámra sózni, mennyi pénzért ami ráadásul - ha tényleg az van benne, amit hirdetnek - még veszélyes is lehet, akkor begurultam. Megkértem, hogy az ingyen kiküldött tablettákból semmit ne vegyen be, ne bontsa ki, csak küldje vissza, és szakítsa meg a kapcsolatot. Majd megkértem, hogy fényképezzen le minden dobozt, táplálékkiegészítőt, amit szed, akár csak alkalmi jelleggel is, és küldje át a leleteket, amije van, majd munkához láttam.
Két-három nap kellett hozzá, hogy irodalmazzak, és a sok anyagot - többek között az egyébként aránylag friss, 2022-es összegző cikket - feldolgozzam, és megértsem azt, amit a tudomány jelenleg a betegségről tud, valamint belenézzek az összes releváns nyúlüregbe - differenciáldiagnózis, a hisztamin lebontásának biokémiája a szervezetben stb.
Ebből a "kaotikus halmazból" aztán desztillálódott egy ötlet, hogy mi okozhatja anyukám szervezetében a betegséget. (Szedett táplálékkiegészítők átfedtek cinktartalomban, a sok cink kiűzhette a rezet a szervezetből, aminek következményeként a DAO enzim termelődése csökkent (hiszen rézatom van az enzim közepén)). Kértem, hogy erősítse meg laborvizsgálattal, de bele volt fáradva az orvosok kergetésébe és feladta a harcot, hogy még speciális vizsgálat után járjon. A réz nyomelem, rettenetesen kevés is tud belőle túl sok lenni, így megkerestem a dózist, amivel biztosan nem lehet túladagolni, majd megkértem, hogy hagyja abba minden irreleváns dolognak a szedését, és óvatosan kezdje el a rezet, és figyeljük meg, hogy mi történik.
A foltok két hét után érezhetően enyhülni kezdtek, majd egy-másfél hónap alatt teljesen eltűntek. Az antihisztamint, amit tüneti kezelésnek kapott, gyorsan elhagyhatta. 2-3 hónap után teljesen abbahagyta a rézpreparátum szedését, és a panaszok nem tértek vissza.
Aztán más ügyből járt idén tavasszal a háziorvosánál - akit annak idején először felkeresett a panaszokkal - majd elmesélte mellékesen a vesszőfutást röviden, bele foglalva a sok sikertelen próbálkozást. Az orvos gyakorlatilag kinevette. Ez vett rá arra, hogy ezt a bejegyzést megírjam.
Azon gondolkoztam ugyanis ezek után, hogy mi a megoldás hasonló helyzetben? A következő gondolatok merültek fel bennem:
- Miért nem kérdezett és nézett utána egy orvos sem annak, hogy mit szed anyukám táplálékkiegészítőként?
- Kitől várható el, hogy friss szakirodalmat olvasva (a 2022-es cikk is hivatkozott elég friss írásokra) legyen képben a hasonló, kisebb prevalenciájú betegségeknél? (Világos, hogy a túlterhelt orvostársadalomtól gyakorlatban sajnos nem.)
- Mi a beteg felelőssége? Ezen belül...
... Mennyire kell értenem ahhoz, hogy mi releváns az állapotommal kapcsolatban?
... Mennyire várható el a betegtől, hogy konkrétan kutatásba kezd az állapotát illetőleg? Miért nincs erre egy jobb, automatizált felület, hogy a "megguglizom és arra jutok hogy agyrákom van" - eseteket kiszűrjük?
És itt akkor kicsit tovább is gondolhatjuk: Mi az orvoslás jövője? A rettenetes feldolgozandó információmennyiséggel, és az emberi testtel, mint rendkívül komplex rendszerrel elérjük-e valaha azt a pontot, hogy egy "Orvos AI" delegál, mint egy Black Box-ként vizsgálatokat a kiszolgáló személyzetnek?