A sorozat további részei:
[ADHS - Nulladik rész, a diagnózis ismertetése]
[ADHD - Terápia napló 1]
A második terápiás ülésen az előző alkalommal elkezdett szituációanalízissel foglalkoztunk tovább. A következményeket ismét felírtuk, mátrix formában (ezt itt bekezdésekként írom inkább fel):
Belső, rövid távú:
- saját határok fel nem ismerése
- bűntudat és szégyenérzet
- elégedetlenség, ingerlékenység
- magas elvárások önmagammal szemben: elveszek a részletekben, bizonytalanság övezi minden lépésemet
- megküzdési stratégiák: jóllakni rossz kaján, maszturbáció ->adott pillanatban nem vagyok utána feszült, éhes, nem fázom (Nem optimális, de legalább működő stratégiák)
Belső, hosszú távú:
Sok stressz. Sok extra befektetendő energia önmagam többszöri ellenőrzése miatt: nehezebb haladni. Ez további elégedetlenséghez vezet (ahogy az is, ha a könnyebb utat választom, veszek valami egészségtelent rendes kaja helyett), illetve önmagam “képtelen” mivoltának érzékeléséhez vezet, ami rontja a hangulatomat.
Külső, rövid távú:
Alapvető szükségleteim maradnak tartósan kielégítetlenül, mint az evés, alvás. Ez aztán további izolációhoz és rossz közérzethez vezet.
Külső, hosszú távú:
Az emberi kapcsolatokat elhanyagolom, háttérbe szorítom. Ebből konfliktusok származnak.
A munkámba sokszor kell utólag belejavítani.
Aggasztóan könnyen csúszok bele függőségekbe (viselkedésformák esetén).
Majd ezt követően felírtuk azokat a következményeket, amiket szeretnék elérni:
Tudatos döntést hozni arról, hogy mit szeretnék csinálni, illetve hogy pihenni szeretnék-e. A meghozott döntést szeretném meg is valósítani. Ezt szeretném lehetőleg a negatív érzelmi következmények elszenvedése nélkül tenni.
A következő bekezdésben szerepelnek alternatív gondolatok és alternatív taktikák. Ezekkel kellene felvennem a harcot a tünetek és a belőlük fakadó negatív spirál ellen. Ezek a pontok jó részt úgy kellett, hogy megszülessenek és elhangozzanak, hogy én jövök rá. Ezért nem lett a napló olyan hosszú, hiszen ezeknek a kigondolása számomra elég sok időt vettek igénybe.
Ehhez a következő alternatív gondolatok lehetnek a segítségemre:
- "Most szabad aludni menni, ha sikerül." Az is rendben van, ha ez éppen most nem megy. Bizonyos feladatokkal most egyébként sem tudnék haladni.
- Megnézem, mi az, ami ma a teendőim közül elvégezhetőnek tűnik, és megpróbálom megcsinálni. Ha nem megy akkor sincs semmi gond, holnap megpróbálom még egyszer.
- Ki vagyok teljesen, hiszen rengeteg mindent csináltam. A mai napot megérdemelten tölthetem pihenéssel.
A következő alternatív taktikákat javasolt kipróbálni a következő ülésig:
Pacing: el kell indulni, és csinálni egy kicsit az előirányzott tevékenységből. Nem kell sokat, nem kell az egészet abból, amit előre eltervezett az ember, csak egy egészen kicsit. Ha sikerül menet közben belejönni, az nagyon jó, akkor szabad folytatni. Ha nem, akkor sincs baj, akkor abba lehet hagyni és később újra megpróbálni.
Alvás előtti rituálé: átgondoltan át kell szerveznem a lefekvést megelőző 1 órámat ahhoz, hogy könnyebben elmenjek aludni. Ide tartozik a visszavett fények, visszavett képernyőhasználat (ezt már aktívan alkalmazom). További javaslat, hogy a másnap esedékes teendőket (akár azt is, ami valószínűleg nem fér bele) felírjam, hogy ezzel kikerüljenek a fejemből. Ehhez célszerű papírt-tollat a hálószobába költöztetni.
Érzelmi öngondoskodás: csak címszóként felírtuk, ez egy egészen hosszú téma lesz.
Önmenedzsment képességek, és koncentrációs képességek fejlesztése.