Hirdetés

Recovery/windows install partíció készítése házilag

Recovery partíció: egy olyan hely, melyről a windows egy szempillantás (vagy több szempillantás) alatt installálódik, ha gáz van, ezzel pedig a szokásos dévédés installok fél óráját el is lehet felejteni. Általában a laptopok, illetve brand gépek sajátja, ámbár otthoni kivitelezése sem kifejezetten rocket science.
Amennyiben viszont sikerül, akkor hirtelen lesz egy olyan partíció a gépen, melyről egy elszállás esetén kábé öt perc (SSD esetén) alatt visszaállítható elbukott rendszerünk. Hasznos, szép és jó, emellett a pendrive-os megoldásnál szingnifikánsan gyorsabb.

Mi kell hozzá?

- Egy darab winchester/SSD, aminél nincs gond, ha minden törlődik és a nulláról lesz újraépítve
- Egy darab számítógép, működő windózzal
- Egy Windows install ISO/DVD

És akkor, mint egy jó recept, címszavakban, aki érti, az csinálja, aki nem, az inkább csináltassa...
Winchester földug gépre, ha fölismerte, Start menü, jobbklikk a „számítógép/computer” menüponton és ott „manage/kezelés”.

Ha kinyílt, „disk management/lemezkezelés”, ott kiválasztani a lemezt, amire majd a recoveryt és a rendszert szeretnénk (célszerű egy helyre tenni, így kezelhetőbb) és az összes partíció törlése. Miután ez megvan, a lemez elejére egy kábé 5-7 gigás partíció kell a recoverynek (fontos, hogy a lemez elején legyen, különben nem tud bootolni...érdekes, hogy a GPT és az UEFI korában még mindig él ez a limitáció), utána jöhet a rendszer és a többi partíció (fűszerezés igény szerint). Ha kész, akkor érdemes megformázni őket és a recovery partíciót fölcsatolni valami nem használt betűjelre.

Miután ezt a roppant akadályt sikerült teljesíteni, érdemes bootolhatóvá tenni a recoveryt, melyhez első körben szükség van a windows iso/DVD használatára. Miután ez megvan, nyitni egy elevated coomand promptot (start menü, „cmd” beír, majd a listából a cmd-re jobbklikk, „run as administrator/futtatás rendszergazdaként”)-

Amint van egy rendszergazda cmd, a következő parancsokat kell kiadni:

x: (x a windowsos meghajtó betűjele)

cd boot

bootsect /nt60 y: (y a recovery betűjele. fontos, hogy a windows install nem lehet a recovery meghajtón ekkor, mert unlockolni kell a partíciót a bootsector írásához)

Miután megvan, már csak át kell másolni a windows install tartalmát a recoveryre, majd arról bootolni. Első körben bejön az install, majd miután lefutott, lesz egy windows és egy windows setup menüpont induláskor.

Röviden ennyi, van benne nagyjából két nap szívás, ellenben kicsit más élmény az SSD-ről installálni a Wint SSD-re.
Ha bármi kérdés van, szívesen válaszolok, csak ne privátba pls, mást is érdeklhet.

Képek különösebben nincsenek, illetve az esetleges helyesírási hibákért elnézést.

Tovább a fórumba.