Hirdetés

2024. június 1., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  Milyen SSD-t vegyek? (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:03:39

LOGOUT.hu

Milyen SSD-t vegyek? Mielőtt kérdezel, kérünk az összefoglalót olvasd el! Ha ezt végigolvastad, de még mindig nem sikerült dönteni, akkor amikor kérdezel, kérünk, feltétlen tüntesd fel az alábbi adatokat!

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#77270) Pyttawrx


Pyttawrx
HARDVERAPRÓD

(rögzített hsz)

Köszönöm a türelmeteket, megszületett egy megoldás. A Flash topik a továbbiakban SSD kibeszélő néven fog tovább futni, így ott szabadabban lehet az SSD-ket kibeszélni, megosztani pozitívumot és negatívumot is.

Itt most elég sok hsz szüleletett, ami jobb lett volna oda. Ezeket már nem bolygatom, maradni fog, de kérek mindenkit, (a topik tisztasága miatt) hogy ezeket oda írjuk be ha lehet, vagy onnan linkeljük ide ha nagyon muszáj.

Köszi

[ Szerkesztve ]

Hozzászólások

(#21851) radi8tor válasza odrif (#21850) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Ott media wearout indicator (MWI)-t nézi azt hiszem a gyár.

⭐ Stella

(#21852) beleszólok válasza Bodor (#21849) üzenetére


beleszólok
senior tag

Egy biztos: samsungból többé semmit!
A Note2-vel is cask a szopás van szinte azóta, hogy megvettem, a garanciával ott is trükköznek, most itt van ez a csoda, hogy egy PRO-nak csúfolt SSD-t számításaim szerint 5-6 hónap alatt amortizálni fogok - legalábbis garancia tekintetében... Hát röhej.

Tiszavirág: http://youtu.be/YdcsiW0kfso

(#21853) Bodor válasza beleszólok (#21852) üzenetére


Bodor
veterán

Nem tudom, hogy van-e még ilyen akció a Samsungnál, és hogy mennyire számít vagy érdekel , de ha regisztrálod az SSD-t, kapsz még 2 hónap + garanciát.

(#21854) beleszólok válasza Bodor (#21853) üzenetére


beleszólok
senior tag

Ott a gond, hogy nem kaptam samsungos garancia papírt, csak boltit.
Így viszont csak az üzletbe vihetem, ha gond van - legalábbis ezt mondta tegnap a samsung ügyfélszolgálat, ha jól értettem. Kicsit zavaros volt, amit mondott a srác, mert közben valamit magyarázott arról is, hogy a seagate-tel kellene beszélni, mert a samsung eladta az ssd gyártást...

[ Szerkesztve ]

Tiszavirág: http://youtu.be/YdcsiW0kfso

(#21855) Bodor válasza beleszólok (#21854) üzenetére


Bodor
veterán

A Samsung a merevlemez gyártás adta el a seagate-nek. Az SSD-it saját maguk gyártják, erre büszkék is.

(#21856) beleszólok válasza Bodor (#21855) üzenetére


beleszólok
senior tag

Én sem értettem, de ha a supportos mondja... ;)
Vagy fű alatt csinálták, vagy azt se tudta a srác, hogy miről beszél. :D

[ Szerkesztve ]

Tiszavirág: http://youtu.be/YdcsiW0kfso

(#21857) worxland válasza beleszólok (#21856) üzenetére


worxland
addikt

A supportos hülyeséget mondott.

''It's difficult to work in a group when you're omnipotent.'' - Q

(#21858) beleszólok válasza worxland (#21857) üzenetére


beleszólok
senior tag

A jelek szerint. Csak már nem tudom, hogy sírjak vagy nevessek rajta.

Tiszavirág: http://youtu.be/YdcsiW0kfso

(#21859) BomiBoogie válasza beleszólok (#21852) üzenetére


BomiBoogie
MODERÁTOR

A Note2-vel is cask a szopás van szinte azóta, hogy megvettem, a garanciával ott is trükköznek,

Ez teljesen off, de ugye tudod, hogy telefonoknál külön figyelni kell arra, hogy ne bolti, hanem gyártói garanciával vedd? Úgy nyilván drágább, de a GSM-ek ezzel trükköznek.

Mondjuk szerintem SSD-nél nincs így.

(#21860) djculture válasza BomiBoogie (#21859) üzenetére


djculture
félisten

Samsung tv ügyben is ez megy hozzák be mindenféle országokból és a magyar samsung kirendeltség széttárja a kezét garanciakor hogy ez itt nem érvényes...

[ Szerkesztve ]

(#21861) Kernel válasza Viperator (#21846) üzenetére


Kernel
nagyúr

Ártani soha nem árt a hűtés, noha alig melegszik, 1 W körüli teljesítményfelvételével, ami egy átlag HDD tizede csak. A fémburkolat ezt elég hatékonyan le tudja adni.

De az valószínű, hogy ha hűtéssel minimalizáljuk bekapcsolás-kikapcsolás hőfokkülönbségét, ezáltal a hődilatációkat is, az kíméli a BGA forrasztásokat is.

Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

(#21862) mhorvat


mhorvat
senior tag

Sziasztok,

Samsung 840 PRO SSD garanciapapír nélkül sokat nem ér, igaz? Bontatlan, vadonat új, de papír nélkül nincsen semmiféle gyári garancia (pl. sorozatszám alapján), ezt jól sejtem? Magánszemélytől venném, nem boltban, ezért kérdem.

(#21863) Viperator válasza mhorvat (#21862) üzenetére


Viperator
őstag

Papír nélkül vállalja-e a garanciát egy bizonyos ideig? Persze ár függvényében és személyes megegyezés alapján.

"Minél inkább eltávolodik egy társadalom az igazságtól, annál inkább utálni fogja azokat, akik kimondják azt." - George Orwell

(#21864) BomiBoogie válasza Viperator (#21863) üzenetére


BomiBoogie
MODERÁTOR

Gondolom, a kolléga azt akarja kérdezni, lehet-e így bármi keresnivalója a Samsungnál.

(#21865) Viperator válasza BomiBoogie (#21864) üzenetére


Viperator
őstag

Hát... ha tiszta forrásból van....

"Minél inkább eltávolodik egy társadalom az igazságtól, annál inkább utálni fogja azokat, akik kimondják azt." - George Orwell

(#21866) Sk8erPeter válasza klarkzone (#21785) üzenetére


Sk8erPeter
nagyúr

"Még jó hogy szóltatok, megnéztem az összehasonlításukat [link] (már megint azok a félrevezető termékleírások) hát ez az Intel SandForce vezérlős MLC, tetűlassú az EVO-hoz képest (tudom TLC)"
Ezek szerint Te minden ilyen adatlapot kételkedés nélkül elhiszel, miközben hülyeségnek titulálod a gyártói adatlapokat? Egyébként utóbbiak valóban laborkörülmények között készülnek, így annak sem kell egyből hinni, de Te egyetlen - ki tudja, hogy mennyire hiteles - oldal eredményei alapján leszaroztál egy terméket, míg a másikat magasztaltad, azért nézz körbe egy kicsit: Flash SSD topic Intel 520-assal kapcsolatos hozzászólásai. Ezenbelül van pár, az általad linkelttől eltérő mérési eredmény. Szerintem ténylegesen több különböző felhasználótól érkező mérés megbízhatóbb, mint ez az egy oldal, ami ki tudja, mennyire tartalmaz hiteles infókat, hány valódi különálló mérés alapján tüntetik fel az adatokat, plusz ugye ott van az a tényező is, hogy amikor valaki ezeket bepötyögi/átmásolja, el is lehet kúrni az adatokat.

Aztán az is lehet, hogy náluk ezek az értékek jöttek ki, és hitelesek az adatok, de arra azért kíváncsi lennék, hogyan érzékeled a GYAKORLATBAN a különbséget, és felhasználói szemmel mennyire találnád azt relevánsnak. Nekem aztán nem tisztem védeni az Intel 520-at, nincs is ilyenem, de egy kicsit túlzónak éreztem a hozzászólásodat, meg az annak eredményeként született, Intel 520 elleni hőbörgést, kétlem, hogy a gyakorlatban olyan rossz lenne, mint ahogyan beállítod.

Szerk.:
látom Bodor kolléga is hasonlót fejtett ki előttem.

[ Szerkesztve ]

Sk8erPeter

(#21867) Ice&Lime válasza mhorvat (#21862) üzenetére


Ice&Lime
veterán

Kérdezd meg magát a sam.-ot ingyenes telefonon, az sokkal jobb, mint a találgatások.

(#21868) kenwood válasza Bodor (#21825) üzenetére


kenwood
veterán

Szerencsere meg senkinek nem dobta vissza a Samsung garis ssdt az irasi limit atlepese miatt.
Persze ez meg lehet,h a jovoben ez valtozni fog.

[ Módosította: BomiBoogie ]

Mi kell az alaplapba? Procibol egy, Rambo 2. <> Egyetlen vizmolekulaban tobb hidrogen atom van,mint ahany csillag az egesz naprendszerben

(#21869) Bodor válasza kenwood (#21868) üzenetére


Bodor
veterán

Hát legalábbis nem tudunk róla. Viszont szerintem jó dolog, ha a jövőt illetően valós, és helytálló információkat olvashatnak a topikban a Samsung SSD-k garanciális feltételekről azok, akik visszaolvasnak, vagy rákeresnek a témára, mert így nem éri őket csalódás, vagy veszteség.

[ Módosította: BomiBoogie ]

(#21870) rvn_10


rvn_10
senior tag

Sziasztok!

msatas SSD-t megéri venni? Miért jobb, miért rosszabb? Elég kiforrott e már? A lent látható lapba lenne. Samsung 470-et cserélném.

Gigabyte B760M Gaming X, I5 13400, 2x16 DDR4 Corsair Vengeance 3600Mhz, NZTX Kraken X61, Sapphire Pulse RX 5600XT, EVGA Supernova G2 750W, Samsung 850 Evo 128Gb, WD Blue 1TB, Phanteks Enthoo Pro M Acrylic

(#21871) csubuka


csubuka
addikt

Sziasztok! 60 vagy 120 gigasbol mi az ajanlott, jo ar-ertek aranyu? Samsung EVO meg mindig?

(#21872) Ghost84


Ghost84
aktív tag

Sziasztok!

Ezt a két ssd-t néztem ki melyik lenne jobb és mi a különbség? Sajnos nem nagyon értek hozzá, egyáltalán jó az Intel vagy inkább Samsunk vagy Kingson?

[link]

[link]

(#21873) Qru válasza Ghost84 (#21872) üzenetére


Qru
MODERÁTOR

Jó választás! :K

#nincsbennetarcsi

(#21874) klarkzone válasza Sk8erPeter (#21866) üzenetére


klarkzone
tag

Ok elolvastam amit írtál, meg majd az Inteles hozzászólásokat is átbogarászom. Az általad kiemelt mondat a munka hevében született, megtarthattam volna magamnak.
Ha találok egy normális leírást/képet a webshop-ok oldalain, akkor nem jövök fel ide a fórumra, és egyből rendelem az Intelt... meremelcés... erre eltelt pár óra és 840 evo lett belőle.

(#21875) Ghost84 válasza Qru (#21873) üzenetére


Ghost84
aktív tag

És melyik a jó választás? Mi egyáltalán a különbség?

(#21876) pinnacle


pinnacle
nagyúr

Nem ismeri fel az SSD-t a gépem. Mi lehet a gond? Samsung EVO 250GB firmware-t frissítette már valaki, javult valamilyen értéke?

(#21877) verybigboy


verybigboy
senior tag

Sziasztok,

Nos a "standard" kérdésekre a válaszok:

1: Milyen felhasználásra lesz az SSD? Általános, vagyis oprendszer és programok alá
2. Mennyi az a maximum ár amennyit szánsz rá? 40000 Ft-ig
3. Mekkora SSD-re van szükség? 120 GB körüli elvileg elégséges ... most is ekkora van, nem érzem az ingert arra hogy nagyobb kellene!
4. Milyen operációs rendszerhez lesz az SSD? Win7
5. Asztali gép vagy laptop, IDE, SATAII , SATA3 vagy mSata vagy M.2 a csatlakozó? Asztali gép, 6 Gb/s SATA-csatlakozó
6. Pontosan milyen alaplappal lesz használva az SSD? Asus P8H77-I

Erre várnám legyetek oly kedvesek, mit érdemes ma venni. Amúgy egy Kingston V300-ast cserélnék ... anno mikor vettem, még ajánlott SSD volt, most meg már látom nem ajánlott kategóriába került.

Előre is köszönöm!

(#21878) csubuka


csubuka
addikt

Sziasztok!

SSD-t kellene vennem egy T500-ba:

1: Milyen felhasználásra lesz az SSD ( általános, vagyis oprendszer és programok alá, vagy nagyobb írási terhelést jelentő videóvágásra, vállalati szerverbe, stb.. ) általános leginkább, esetleg tervezőprogik, ilyesmi...
2. Mennyi az a maximum ár amennyit szánsz rá?20 ezer Ft körül
3. Mekkora SSD-re van szükség?60 gigából is kijövök, ha nagyon kell, 120 kicsit sok is már, ultrabayben mindig van valami nagyobb vinyó
4. Milyen operációs rendszerhez lesz az SSD? WIN7 vagy 8.1
5. Asztali gép vagy laptop, IDE, SATAII , SATA3 vagy mSata vagy M.2 a csatlakozó? laptop, SATA2, hagyományos 2,5", bár a jövőre is illik gondolni, nem tudom mi a menő most...
6. Pontosan milyen alaplappal lesz használva az SSD?T500-as lappal

Köszi

(#21879) mhorvat válasza BomiBoogie (#21864) üzenetére


mhorvat
senior tag

Igen, így értettem. :R

(#21880) Cold5 válasza csubuka (#21878) üzenetére


Cold5
senior tag

Intel 520 120GB. 5év garancia.

kérnék 8 bacardit, 4be, 2 kólával...

(#21881) Viperator válasza verybigboy (#21877) üzenetére


Viperator
őstag

Van valami baja a Kingston SSD-nek? Ha működőképes és sebességben elfogadható, akkor marad.

"Minél inkább eltávolodik egy társadalom az igazságtól, annál inkább utálni fogja azokat, akik kimondják azt." - George Orwell

(#21882) csubuka válasza Cold5 (#21880) üzenetére


csubuka
addikt

Köszi a tippet!

(#21883) verybigboy válasza Viperator (#21881) üzenetére


verybigboy
senior tag

Baja nincs, csupán ha lehet előrelépni, érezhetően jobb, gyorsabb gépet kapni, akkor gondolnám ez előrelépést-

(#21884) BomiBoogie válasza Cold5 (#21880) üzenetére


BomiBoogie
MODERÁTOR

Ebből a 250-es már horror árban van?

(#21885) radi8tor válasza BomiBoogie (#21884) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Inkább úgy fogalmaznék, annak az árát nem vitték lejjebb.

⭐ Stella

(#21886) BomiBoogie válasza radi8tor (#21885) üzenetére


BomiBoogie
MODERÁTOR

Azért annyira nem horror, igaz, 40k.

(#21887) radi8tor válasza BomiBoogie (#21886) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Ja, régebben a 120-as került ennyibe.

Most nézem 240-es kb. 2 hete zuhant be ennyire.

[ Szerkesztve ]

⭐ Stella

(#21888) A.G.S.


A.G.S.
tag

Sziasztok!

Megint egy elég láma kérdéssel fordulok hozzátok, de egyenlőre erre nem találtam választ...

Az SSD élettartamát az írási ciklusok száma határozza meg, vagyis hogy hányszor képes átírni egy cellát. Az olvasási ciklusok száma nem befolyásolja az élettartamot? Vagyis ha én egyszer felmásolok egy SSD-re valamit, amit azután csak olvasni fogok, akkor gyakorlatilag örök élet, plusz egy nap?

(#21889) radi8tor válasza A.G.S. (#21888) üzenetére


radi8tor
MODERÁTOR

Elméletileg inkább, mint gyakorlatilag. :)
Az olvasás valóban nem terheli a NAND cellákat, de a vezérlőt igen. Ez esetben a vezérlő fog hamarabb tönkremenni - az pedig minden előjel nélkül is bekövetkezhet.

⭐ Stella

(#21890) Fire/SOUL/CD válasza Cold5 (#21703) üzenetére


Fire/SOUL/CD
félisten

Elnézést, hogy csak most írok, de egy váratlan meló miatt tüntem el hétvégen, sajnos azóta meg dögrováson voltam/vagyok...
Szóval a Sony-ba nem kell külön keret, mert egy "bölcsőbe" van befogatva a meghajtó és az még külön rögzítve a laposhoz. Ha jól rémlik ilyen kütyübe már szereltem Seagate Momentus Thin HDD-t, gond nélkül (ami 7mm magas HDD)

Mindenki tudja, hogy bizonyos dolgokat nem lehet megvalósítani, mígnem jön valaki, aki erről nem tud, és megvalósítja. (Albert Einstein)

(#21891) beleszólok


beleszólok
senior tag

Mióta megvan az ssd-m, azóta töröm a fejem, hogy mi ez a nagy ssd mánia és minél tovább használom, annál kevésbé értem.
OK, gyorsít valamennyit a rendszeren. De ez a gyorsulás nem akkorra, amekkorára a fórumokon olvasott áradozások alapján várna az ember, hiszen a sebességet rengeteg egyéb dolog is befolyásolja. Ez még önmagában nem lenne probléma, viszont ha nem csak az op.rendszert teszem rá, hanem hdd-ként használom, akkor úgy tűnik, hihetetlen gyorsan amortizálódik.
Nagy méretű pályákat töltögető játékkal nem volt alkalmam kipróbálni, hdd-n sem játszottam ilyenekkel, így nincs hasonlítási alapom.
Nekem nem igazán érte meg, hogy harmadába kerülő hdd helyett ssd-t vettem.
Fejlesztők, akik nagy projekteken dolgoznak és sokat kell fordítaniuk, talán valóban sokat segít, de egyébként... egy PHP fejlesztő esetében már nem látom azt az óriási előnyt, ha van elég memória a gépében.

Egyetlen, valóban komoly előnye számomra, hogy csendben, rezgésektől mentesen dolgozik és nem kell félni, hogy megsérül, ha eltüsszentem magam, miközben az ölemben van és épp dolgozik a gép. :)

Tiszavirág: http://youtu.be/YdcsiW0kfso

(#21892) BomiBoogie válasza beleszólok (#21891) üzenetére


BomiBoogie
MODERÁTOR

Ez még önmagában nem lenne probléma, viszont ha nem csak az op.rendszert teszem rá, hanem hdd-ként használom, akkor úgy tűnik, hihetetlen gyorsan amortizálódik.

Mit jelent az nálad, hogy "HDD-ként használod"?
Én a Steam mappámat tartom az egyiken (semmi mást), tehát én is HDD-ként használom, a férőhely miatt, de nem hinném, hogy emiatt olyan gyorsan amortizálódna.

Nagy méretű pályákat töltögető játékkal nem volt alkalmam kipróbálni, hdd-n sem játszottam ilyenekkel, így nincs hasonlítási alapom.

Pedig elég nagy a különbség, főleg, ha nincs végtelen időd játszani, add össze, hogy ha 20 újratöltés nem 1 perc, hanem csak 30 másodperc, mennyi időt nyersz vele.

(#21893) Cold5 válasza Fire/SOUL/CD (#21890) üzenetére


Cold5
senior tag

:R :R :R

kérnék 8 bacardit, 4be, 2 kólával...

(#21894) csubuka válasza beleszólok (#21891) üzenetére


csubuka
addikt

Nekem egy indok is eleg volt: hordozhato gepekbe ez kell. A vinyo oda csak kenyszermegoldas volt. Razkodas erzeketlen lesz a geped plusz full hangtalan, mindent tulelo masina. Caddybe meg bedobsz tarolasra egy 5400rpmes halkabb vinyot, ha ugy hozza a sors. Popec. Plusz a sebesseg novekedes hetkoznapi felhasznalassal is erezheto az idegek kevesbe borzolodnak. Notikba teljesen meg vagyok gyozve. Amugy asztaliban is de oda inkabb 7200es vinyo megy :)

(#21895) beleszólok válasza BomiBoogie (#21892) üzenetére


beleszólok
senior tag

Bocs, mobilon vagyok, igyekszem röviden fogalmazni. ;)

Több helyen olvastam olyat, hogy az ssd-t inkább csak az op.rendszer alá szabad tenni, adatbázis jellegű dolgokat, olyasmit, amire gyakran írok, nem. Ezeket inkább tartsuk hdd-n, mert az ssd az írás miatt gyorsan tönkremehet. Erre mondtam, hogy én hdd-ként használom, mert nekem mindenem az ssd-n van. Ha a sokat írt fájlok nem ott lennének, akkor csak a bootnál látnám hasznát az ssd-nek. Pl. virtuális gépekhez tartozó .vdi állományok.

Játék: ZX Spectrum volt az első játékgépem. Pár másodperc ide vagy oda... ;)
Egyébként úgy saccolom, a pálya betöltés sem csupa szekvenciális olvasás, ahogy egy boot idejéből is sokat elvisznek egyéb tevékenységek. (Bootnál a hardverek életre keltése pl.)

Tiszavirág: http://youtu.be/YdcsiW0kfso

(#21896) A.G.S. válasza beleszólok (#21891) üzenetére


A.G.S.
tag

Én csak azért gondolkodtam rajta, mert lehet hogy hamarosan meghal a vinyó és akkor érdemesebb egy ilyen korszerűbb, gyorsabbra cserélni. (az hogy még halk is, az én esetemben plusz bónusz!)

(#21897) beleszólok válasza csubuka (#21894) üzenetére


beleszólok
senior tag

Félreértesz: nem arról van szó, hogy ne lenne előnye, csak ezt a "hájpot" tartom eltúlzottnak, különösen az árakat és a várható élettartamot nézve. Egyébként normális gépekben a hdd is rendelkezik rázkódás elleni, jól működő védelemmel.

Tiszavirág: http://youtu.be/YdcsiW0kfso

(#21898) dorika87 válasza Cold5 (#21880) üzenetére


dorika87
őstag

Egy pár napja én is pont az ipont szemeltem ki, és emlékezetem szerint ők is 5 év gyári garanciát adtak, viszont ma már ez 3évre csökkent sajnos. Meg is kérdeztem tőlük emailben, hogy miért ez a hirtelen változás? Pedig tőlük szoktam több számítástechnikia terméket is vásárolni és szimpatikusak is voltak mindig számomra, most viszont elszomorított, hogy már náluk is 3 év van feltűntetve, remélem ez vissza fog állni 5 évre.

(#21899) csubuka válasza beleszólok (#21897) üzenetére


csubuka
addikt

Persze ertem, en egy T Thinkpadrol beszeltem Jo dolog az airbag protection de azert egy komolyabb leejtest inkabb nem biznek ra. Plusz szallitas kozben is le lehet ejteni. A tuti dolog az ha nincs benne mozgo alkatresz... Elettartamrol meg nincs kulonosebb tapasztalatom, egy ev alatt 1.5TB irasa van... rendszermeghajtokent uzemel adat a vinyon van amit alkalomadtan ket masodperc alatt az ultrabaybe dobok. Engem a zero hanggal is megvettek. Most kb annyi hangja van alapjaraton mint egy tabletnek... Persze ez az elhasznalodas nekem sem tetszik, de csak fejlodik majd meg a technika. Asztaliba nem tartom annyira szuksegenek, egy jo 7200es asztali vinyo is tud gyors lenni... valobanlehet hogy messiasnak hivni eros de egy kozepes profetanak belefer :))

(#21900) beleszólok válasza csubuka (#21899) üzenetére


beleszólok
senior tag

Nem saját tapasztalat (én csak egyszer ijedtem meg a diszk miatt: fexem az ágyon, gép a hasamon, folyamatosan írt valami adatbázist, én meg tüsszentettem egy nagyot. Az ütő megállt bennem, de a diszk túlélte ;) ), olvastam egy blogon, hogy valaki a működő thinkpadet lerántotta az asztalról a kőpadlóra, de csak felszínes sérülések keletkeztek a burkolatán, a hdd vidáman pörgött tovább :)
(Nem próbálnám ki)

[ Szerkesztve ]

Tiszavirág: http://youtu.be/YdcsiW0kfso

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  Milyen SSD-t vegyek? (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.