Hirdetés

2024. május 18., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#31651) Lompos48 válasza vodkaboy22 (#31649) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A lézerdióda TO18 típusú tokozása (nagyjából azonos egy ősrégi BC107 tokozásával) ez:

Kissé pesszimistán állok ahhoz a 40A-es áramhoz. Még héliumban is megkérdőjelezem a lába(cská)k hőátadását, amilyen kis hűtési felülettel dicsekednek.

A @TESCO-Zsömle képe már optimistábbá tesz. :))

[ Szerkesztve ]

(#31652) vodkaboy22 válasza TESCO-Zsömle (#31650) üzenetére


vodkaboy22
addikt

A lézerfény monokromatikus ergo 1 hullámhosszon világít. Így csak azzal a hullámmal tud energiát átadni. Na most minden anyag különböző hullámhosszokra különböző módon viselkedik.
Pl Réz 1064nm (infra ez is) lézerrel ~90 százalékos tükörként viselkedik :W Tehát 1kW kakaóból csak 100W jut a rézig... Durva kerekítés (És a vágás során a kialakult plazma csóva megint változtat a dolgon de addig!)
Szóval ezzel kb 0.1mm-es réz fóliát tudnál csak vágni és az is inkább kifúvás lenne... IGen vágáshoz illik 5-6bar-os fúvókás rendszert használni mert ha nem akkor 10szer akkora lézer teljesítmény kell legalább!
Na akkor gondolhatod ez mekkora fémet tud vágni...
Polikarbonátot ezzel a hullámhosszal nem tudsz vágni itt a polikarbonát üvegként átlátszó és nem nyel el teljesítményt (0.2% körül max... )
2.5mm Alut kb 5-6mm vastag acéllemezhez tudom vágásteljesítményben viszonyítani és legalább 1kW-os Nd: YAG rendszerrel lehet normálisan vágni...
15mm polikarbonáthoz legalább 50W-os CO2 lézer kell.

Lompos: 40A-t általában peltier-vel tudnak 200-500uS ig . (mikrosec kb 20-30%kos kitöltés mellett )

[ Szerkesztve ]

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#31653) TESCO-Zsömle válasza vodkaboy22 (#31652) üzenetére


TESCO-Zsömle
félisten

Akkor azt hiszem ez felejtő... Nem hozná be a gép hobbi szinten az árát ha így röpködnek a kW-ok... :O

Sub-Dungeoneer lvl -57

(#31654) vodkaboy22 válasza TESCO-Zsömle (#31653) üzenetére


vodkaboy22
addikt

ÉS 1kW-os Nd: YAG lézer ha 20% körüli hatásfokkal dolgozik az aztán rohadtul nagy szó! Mindemellett ott van a hűtés a vezérlő elektronika stb stb...
Példa én egy 150W eff 90J-os impulzus Nd: YAG-gal dolgoztam sokat az hűtéssel evett kb 10-16kW-ot :DD

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#31655) #22145024 válasza vodkaboy22 (#31652) üzenetére


#22145024
törölt tag

Monokromatikus lézerből (ez a multimódusu "ellentettje"?) mekkora a legnagyobb ami még jól fókuszálható?

Infralézerekkel is feliratozhazó rozsdamentes lemez, mint azt teszik a CO2 lézereknél, hogy valalmi reaktív anyaggal lekenik előtte és a nyaláb hatására maradandóan befekektíti a felületet? Vagy az csak CO2 hullámhosszára reagál?

(#31656) And válasza #22145024 (#31655) üzenetére


And
veterán

(A monokromatikus egyszínűt jelent, ami lényegében minden lézer (és LED, csak azok spektruma szélesebb kissé) sajátja. A mono- és multimódusú kivitel - mod: a lézereken kívül még - inkább a fényvezetők ("üvegszálak") jellemzője.)

[ Szerkesztve ]

(#31657) vodkaboy22 válasza #22145024 (#31655) üzenetére


vodkaboy22
addikt

A lézer mesterségesen előállított monokromatikus fény igen. (Monokromatikus a legtöbb esetben persze van kivételnek mondható dolog pl folyadék lézerek vagy már konkrétan a led lézerek nagy része is a megadott névleges hullámhossztól +-5-10%ban tér el. Míg egy kristály médiumot használó lézer +-0.5%nál jobban nem tér el.)
A rozsdamentes acél attól, hogy még a mi szemünknek tükrös is lehet a 10um-es fény tartományában már máshogy viselkedik.
Igen szoktak reflexió csökkentés miatt abszorpciót segítő anyaggal bevonni a felületeket, de ez csak a gyújtást követő pár ezred másodpercben segít. Amint kialakul a csóva (plazma) a reflexió leesik 10%-ra rozsdamentes acéloknál, de ilyenkor már rég tova tűnik a bevonat! Esetleg szoktak még olyat is, hogy kémiailag aktívvá teszik a fém felületét így növelve még a normálistól sokkal jobban az oxidréteget és így a mérvadó az oxidréteg reflexiója lesz a lézer szempontjából a kezdeti tranziens időszakban, és miután létrejött a plazma már megint mind1.
De vigyáz mert infra lézer a 808nm-es LED lézer is illetve a 10.2um-es CO2 is :) Mégis a led lézerrel töredék energia mellett lehet hegeszteni az acélt CO2-nél meg 5kW-is kevés lehet :DD

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#31658) vodkaboy22 válasza And (#31656) üzenetére


vodkaboy22
addikt

A folyadék lézerek akkár 400-1200nm-ig is képesek fényt kibocsátani!
Szokták multimódusu lézernek hívni azt a speciális esetet is amikor 2 különböző hullámhosszú nyalábot egyesítenek még a fokuszáló optika előtt! (Pl Nd: YAG kisugárzott teljesítményének 10%-át lecsatolják aztán frekvenciakétszerezik és utána egyesítik újra ezt lehet külön lencserendszer után is a munkadarab előtt közvetlen vagy a belső lencserendszer előtt.)

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#31659) Lompos48 válasza vodkaboy22 (#31652) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Azt a TO18-as tokot én megeszem. :D

(#31660) vodkaboy22 válasza Lompos48 (#31659) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Nem terheltem még így le ilyen tokot (Nálam táp 11A-nál kinyúlt :K ), de több nagyokos körülöttem mondta, hogy bíza 20-25kHz-es 10%os kitöltés mellett tudtak peltier-vel 30-40A-t is. Bár jobban belegondolva 0.5-ös lábakkal. Azt mondod nem lehetséges ? :F

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#31661) And válasza vodkaboy22 (#31658) üzenetére


And
veterán

Oké, félvezető- (DPSS) és HeNe-lézerekből is van többmódusú lézer. Más: eddig úgy tudtam, hogy a kisebb teljesítményű LD-k esetén nem igazán szabad meghaladni az üzemi áramot még impulzusszerűen sem. Ehhez képest egyes gyártóknál látni olyan kategóriát, amelynél kifejezetten impulzusüzemű meghajtást említenek. Tehát erősen típusfüggő, hogy (durván) túl lehet-e lépni adott pulzushossznál a névleges áramot, vagy lényegében mindegyik elviseli?

(#31662) vodkaboy22 válasza And (#31661) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Elég kevés dolgot próbáltak ki ezekkel a gyártók bezzeg az egyetemek. Alap szabály -20foktól kezdenek igazán jól viselkedni és onnantól egyre több mindent tudsz velük megtenni! Az impulzus üzemet kifejezetten szeretik! A névleges optikai teljesítményüket folyékony nitrogén és impulzus üzem mellett (20-25%kos kitöltéssel) jócskán túl lehet szárnyalni és még az élettartamuk is nő! :DD

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#31663) Lompos48 válasza vodkaboy22 (#31660) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ami még félvezetős és villanyos korszakomból megmaradt, az tiltakozik. :)

Én csak 4kW-os CO2 lézerrel játszadoztam, anno, amíg abbahagytam. Ott nem voltak ilyen kérdőjelek.

(#31664) #22145024 válasza And (#31656) üzenetére


#22145024
törölt tag

Tényleg, ott is van ilyen elnevezés. ( a lézeresben nem voltam biztos, de vodkaboy utánad kimerítően írt róluk)

vodkaboy22:
Ezek a kínai (ebayes) 50-100W-os tartományban lévő CO2 lézerek mennyire megbízhatóak? Vagy maga a cső az OK, de az optikát érdemesebb inkább a roithner-től beszerezni?

(#31665) vodkaboy22 válasza #22145024 (#31664) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Hát én félnék tölük. Vajon milyen a nagyfesz táp? A csövek mennyire hamar eresztik ki a gázt? Az optika milyen? Öszintén ha otthonra lézert akarnák csinálnék egy jó led-est olcsón több élettartam megbízhatóbb és nem kell nagyfesztáp meg ólcsóbb is a lencserendszer! :K

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#31666) #22145024 válasza vodkaboy22 (#31665) üzenetére


#22145024
törölt tag

Én sem vagyok meggyőződve, hogy az a tuti, de csábítóan olcsók :B

Vajon milyen a nagyfesz táp?
Hát, amit a stepperekhez adtak sima kapcs-tápot azt be sem mertem kapcsolni, bár panaszáradatot sem olvastam róla

"A csövek mennyire hamar eresztik ki a gázt?"
Csak ha van benne, akkor ereszti! :D

Fára, kartonra és mindenféle műanyagra használnám. Ha LD-vel építem, akkor milyen hullámhossztartomány a nyerő, ha még polikarbonátot is nyesnék vele?
Gondolom, ilyenkor a tükörrendszer elhagyható, mert az LD+lencse (akár peltier-vel együtt) közvetlenül utazhat a lineáris szánon.

[ Szerkesztve ]

(#31667) vodkaboy22 válasza #22145024 (#31666) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Tükörrendszert azért szoktak használni mert a co2 lézer hullámhossza miatt nem mehet bele fénycsőbe.
Polikarbonátot 2200nm alatt már igen nehézkes vágni! Tehát polikarbonát inkább csak CO2 vagy CO lézer (bár az ritka és drága). Ha jól tudom van még speckó 2600nm-es LED de hogy abból lehet-e kicsikarni elég kakaót nem tudom.
Neked amit leírtál tipikus CO2 felhasználás.
Jó forrást lehet használtan venni régi trumpf, lasag, oxfordlaser, esetleg trotec ami könnyebben kapható ilyet kell keresni van még nagyon jó régi használt ami hibátlan ezeket tényleg használatra tervezték és karbantartással 40 évet is elszórakoznak 0/24-ben.

Igen lineráris szánra építettem én is LD+koliminátor + peltier rendszert a táp se volt nagyobb egy hegesztőtrafónál. A lencsrendszer volt persze a legborsósabb de majdnem az egészet kit-ekből lehetett összelegozni de sajna többet nem mondhatok...

Ha lemondasz a polikarbonátról akkor lehet persze LD is.

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#31668) #22145024 válasza vodkaboy22 (#31667) üzenetére


#22145024
törölt tag

Köszi!

Meg tudok lenni PC nélkül is. Majd nézek akkor LD-t, monót. (amiket írtál "használt forrást", azt gondolom a CO2-re vagy Nd YAG-ra értetted)

[ Szerkesztve ]

(#31669) darvinya válasza vodkaboy22 (#31667) üzenetére


darvinya
titán

Egyszerű CD író/lejátszóban milyen lézer fej van?

Lehet valamit csinál pl: max. 1.5 nyákot vágni és lyukat fúrni?

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#31670) vodkaboy22 válasza #22145024 (#31668) üzenetére


vodkaboy22
addikt

CO2-re gondoltam jó forrást tükrös PFO fejjel (nyalábmozgatás) már 600-800ba lehet kapni használtan 50-100W-osat.

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#31671) vodkaboy22 válasza darvinya (#31669) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Nem elég sajnos semmire. De a blueray író feje már mókásabb egy olyan dióda bóótba 40 ruppó és csak egy led :DD

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#31672) darvinya válasza vodkaboy22 (#31671) üzenetére


darvinya
titán

Kösz.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#31673) _ATi_1


_ATi_1
senior tag

Sziasztok!
Egy olyan szerkezetet szeretnék építeni, ami eltárolja és egy LCD-re kiírja, hogy mikor volt megmozdítva.
A mozdítást milyen érzékelővel célszerű megoldani ?

(#31674) PHM válasza _ATi_1 (#31673) üzenetére


PHM
addikt

Ez a mérettől és a mozdítás gyorsaságától, irányától is függhet.
Az ideális szerintem a telefonokban is megtalálható érzékelő lenne.
Giroszenzorként hallottam említeni.
De lehet ingát, rezgőnyelvet és higanykapcsolót is alkalmazni.
Sőt, akár egy jól elhelyezett/beépített mikrokapcsolót sem tartok
teljesen elvetélt ötletnek.

[ Szerkesztve ]

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#31675) vodkaboy22 válasza TESCO-Zsömle (#31650) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Ne erőben gondolkodj. Van fénynyomás igen de itt az távolról sem számít. Lézersugarasvágók 5-6bar-os nyomású oxigénnel vágnak (speckó fúvóka rendszer kell) a lézer olvaszt épphogy az oxigén oxidál (exoterm) és kifújja az olvadt anyagot. Tisztán lézerrel vágni is lehet de oda aztán kell kakaó! ...
1cm-es rézhez folyamatos (cw) lézernél én technológusként 2.5-3kW + 8bar levegőt mondanék gyorsulás és mozgás sebesség persze geometriától függ. Nem kispálya!
2,5mm alu se könnyű feladat 5mm acél egyszerűbb sokkal!
15mm polikarbonat mar mást tészta sokkal oda elég sokciklusu vágási program (nem is kell gázfúvás) és egy kb 100-150W-os CO2 lézer. Persze nem lesz szép a vágott felület. Széphez ajánlott impulzus üzemű CO2 kb 7000-8000W-os csúcs teljesítménnyel 50%os kitöltés + 600-1000Hz. körül. Persze fókuszfolt sem mind1 milyen... Ide már TEM00-s CO2 kell kb 150-200um foltátmérővel.
Látod ide célgép kell!

Érdekes alu réz egy vacak flexxel milyen könnyű vágni míg rozsdamentes acél hát zabálja a korongot lézerrel fordítva! Rezet halál nehéz vágni! :DD

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#31676) _ATi_1 válasza PHM (#31674) üzenetére


_ATi_1
senior tag

Üdv!
Köszönöm a válaszod.
Megnéztem egy-két giroszenzor adatlapját, de úgy értelmeztem, hogy ezek mérni is tudják az elfordulás mértékét. Nekem elég lenne csak érzékelni, hogy volt-e valamilyen mozdulás.
A higanykapcsoló szerintem megfelelő lenne, de elvetném az ötletet a higany miatt.
Esetleg ez megfelelne a célnak? Jobban utánanézve ez sem jó.

[ Szerkesztve ]

(#31677) TESCO-Zsömle válasza vodkaboy22 (#31675) üzenetére


TESCO-Zsömle
félisten

Ismerősnek van CNC marógépe, de azzal sem tud éppenséggel szépet vágni, szóval nem tudom. Vízsugaras vágógéppel valakinek tapasztalat? :P

Sub-Dungeoneer lvl -57

(#31678) Batman2 válasza Lompos48 (#31639) üzenetére


Batman2
őstag

A logikai szintű vezérlés alatt mit értessz (5V) ? :F

Van még egy kérdésem:
Az adatlapban és a kapcsolásban szerepel egy kompenzáló tag, ami egy ellenállás és egy kondi, ami 0,47 és 1,5mikró között van.
Ez pontosan mire szolgál ? :F
Mennyire kritikus az értéke,
befolyásolja e esetleg a kapcsolás működését adott áram, feszültség mellett, vagy adott értékű induktivitással hajtva ? :F

Én ezt jelenleg 1mikróra választottam, a 19V-3A-hez,
esetleg érdemes e más értéket próbálnom, változhat e jelentősen kapcsolás teljesítménye, hatásfoka ? :F

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#31679) Batman2 válasza #22145024 (#31644) üzenetére


Batman2
őstag

Igen tudom, hogy a szintváltáshoz (töltés váltás) igényelnek csak a FETek nagyobb áramot, a szint megtartásához csak mikro ampereket. Ami azt jelenti, hogy minél magasabb az üzemi frekvencia, annál nagyobb áramot igényelnek a FETek az egyre gyakoribb szint váltásokhoz.
Éppen ezért is merült fel bennem a kérdés, hogy milyen FETete lehet rákötni egy ilyen max. 1A-t prudukáló kimenetre.

Akkor ha jól értem, bámrilyen FET jó, ami 1A-nél nem igényel több áramot egy szint váltáshoz :U

vagy pedig akkora frekvenciáig használható a FET, amíg meg nem haladja az össz áramfelvétel az 1A-t. :U

Továbbá minél nagyobb egy FET gate töltése, annál lasabban megy végbe a váltás és van köztes tartományban, amikor is részlegesen vezet, sokkal nagyobb ellenállás mellett, mint mint a "ON resistance" értéke, így növekvő frekvencia mellett egyre jobban kezd melegedni.

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#31680) totya694 válasza TESCO-Zsömle (#31677) üzenetére


totya694
őstag

Az a baj,hogy amikor 1 személynek kell valamit kivágatni mondjuk egy csöves erősítő sassziját ami vörösréz és kell mondjuk 7 furatot és 3db négyzet alakot kivágatnod akkor azt mondják megcsinálják de 20-30.000Ft-ért.
A youtube-on is azért reklámozzák,hogy milyen szépen vág milyen jó a qdrága gépük,hogy hát ha valami cég lead egy zsíros megrendelést.

Üdv:Attila

(#31681) Lompos48 válasza Batman2 (#31678) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A logikai szintű vezérlés alatt mit értessz (5V) ?

Igen: "Having a lower gate source threshold than standard MOSFETs ensures that they can be driven by low voltage devices such as logic ICs and microcontrollers."

Az adatlapban és a kapcsolásban szerepel egy kompenzáló tag, ami egy ellenállás és egy kondi, ami 0,47 és 1,5mikró között van.

Nem tudom. Még meg kell néznem.

Akkor ha jól értem, bámrilyen FET jó, ami 1A-nél nem igényel több áramot egy szint váltáshoz
vagy pedig akkora frekvenciáig használható a FET, amíg meg nem haladja az össz áramfelvétel az 1A-t.

Van egy Total gate charge paraméter, ami nC(nanoCoulomb)-ban van megadva. Ezt kell biztosítani a kapunak.
1 Coulomb = 1 amp x second, tehát 10 nC-nak 1 A kell 0.01 usec, vagy 0.1A 0.1 uS idő alatt.

Továbbá minél nagyobb egy FET gate töltése, annál lasabban megy végbe a váltás és van köztes tartományban, amikor is részlegesen vezet, sokkal nagyobb ellenállás mellett, mint mint a "ON resistance" értéke, így növekvő frekvencia mellett egyre jobban kezd melegedni.

Pont erre megvan a válasz az előző töltésmennyiségszámigálásban is. Igen végülis melegedésről van szó.

Szerk: Visszatérve a kompenzálóelemekre, ha jól értem, az a belső hibaerősítővel van kapcsolatban (annak a kimenete), gondolom csak gerjedés elkerülésére, vagy valamilyen módon a belső oszcillátorfrekvencia zavaró hatásai ellen van ott. Nem hiszem, hogy a kimenetet másképp befolyásolhatná.

[ Szerkesztve ]

(#31682) kjani18


kjani18
őstag

LG monitorom elhalálozott, egy UFF80-015 dupla dióda zárlata miatt. A zárlatos lábat kiemelve végül is működik, de egy diódával meddig?
Mivel tudnám helyettesíteni, ami egy kisvárosban is kapható?

Köszi

Jani

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#31683) Lompos48 válasza kjani18 (#31682) üzenetére


Lompos48
nagyúr

2 darab 150V-ot és 8A-t bíró Schottky diódával. Pl. MBR20150CT. Nem tudom lehet e kapni a boltban. :)

(#31684) TESCO-Zsömle válasza totya694 (#31680) üzenetére


TESCO-Zsömle
félisten

És ezért szeretnék én magamnak építeni egy olcsó CNC-gépet, ami zsíros rendeléseket ugyan nem tud mennyiségre kiszolgálni, de én el tudok fele bohóckodni.

Sub-Dungeoneer lvl -57

(#31685) PHM válasza _ATi_1 (#31676) üzenetére


PHM
addikt

Lehet, hogy érdemes lenne a kérdést kicsit bővebben kifejteni,
hátha valakinek beugrik egy jó ötlet.
Jelenleg nem tudjuk, hogy mekkora tárgyról van szó,
mekkora hely van az érzékelőnek, milyen módon akarod az
elmozdítás tényét detektálni, milyen érzékenységet vársz az
érzékelőtől, stb.
Sötétben tapogatózva csak általános tanácsot tudunk adni.
Egyébként a tárgy lefényképezése egy ismert, fix pozícióból
is megoldás lehet.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#31686) _ATi_1 válasza PHM (#31685) üzenetére


_ATi_1
senior tag

Tulajdonképpen egy ilyet szeretnék készíteni. A szerkezet lényege, hogy megjegyzi és kiírja az időpontokat, amikor lökéseknek volt kitéve.
Közben találtam egy ilyet, bár úgy tűnik, hogy ez is mérésre van kitalálva.

(#31687) Batman2 válasza Lompos48 (#31681) üzenetére


Batman2
őstag

Szevasz

Köszönöm a válaszod ! :K

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#31688) totya694 válasza TESCO-Zsömle (#31684) üzenetére


totya694
őstag

Akkor húzzál bele mert lehet az első megrendelőddel értekezel ;]
Persze ha nem 20.000Ft lesz egy 1-2 furat és 3-4 négyzet kivágása

[ Szerkesztve ]

Üdv:Attila

(#31689) #22145024 válasza Batman2 (#31679) üzenetére


#22145024
törölt tag

"Akkor ha jól értem, bámrilyen FET jó, ami 1A-nél nem igényel több áramot egy szint váltáshoz :U"
Létezik olyan fet, ami "bekajál ennyit egy váltásra"?!
A többit Lompos48 kimerítő részletességgel leírta :K

(#31690) kjani18 válasza Lompos48 (#31683) üzenetére


kjani18
őstag

Miért kellhet ilyen nagy feszültségü egyenirányító 12V -hoz, és elég gyors lesz a MBR20150CT?

[ Szerkesztve ]

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#31691) TESCO-Zsömle válasza totya694 (#31688) üzenetére


TESCO-Zsömle
félisten

Nem rajtam múlik. Munkát kéne találni...

Am sejtheted, hogy ilyen kW-okat zabáló gépek szóba se jöhetnek hobbi célra...

Sub-Dungeoneer lvl -57

(#31692) moha21 válasza kjani18 (#31682) üzenetére


moha21
addikt

/(ir)_20ctq150.pdf ez nem jó?

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#31693) moha21 válasza kjani18 (#31690) üzenetére


moha21
addikt

A 12V honnan jött? Könnyen lehet az inverter környéke akár vagy passz.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#31694) Lompos48 válasza kjani18 (#31690) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Gőzöm nincs a kapcsolásról. Csak a dupla dióda jellemzői alapján tippeltem. :)

és elég gyors lesz...?

Én úgy tudom, hogy a Schottky gyorsabb, mint a Fast Recovery.

[ Szerkesztve ]

(#31695) kjani18 válasza Lompos48 (#31694) üzenetére


kjani18
őstag

Moha, lompos:
Köszi!!!
Rajz:

Egyik dióda zárlatos lett, kivágtam a lábát, most eggyel megy.

[ Szerkesztve ]

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#31696) totya694 válasza TESCO-Zsömle (#31691) üzenetére


totya694
őstag

Ezzel nem vagy egyedül.Nekem sem rabolja munkahely a drága szabadidőmet :(

Üdv:Attila

(#31697) Lompos48 válasza kjani18 (#31695) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Igaz, nem kell akkora. De tennék azért egy 50V-ost. Előtte megnézném mennyire melegedik az árván maradt. Egy rossz tápból is kioperálható lehet. Muszáj neked dupla? Ugyan én vagyok a nagy ellenzője a diódák párhuzamba kötésének, ezért inkább tennék egy nagyobb diódát, de szegény ember vízzel főz, vagy azzal, ami van.

(#31698) kjani18 válasza Lompos48 (#31697) üzenetére


kjani18
őstag

Nem tudom miért tettek duplát, a 12V egy LG monitor inverterét hajtja csak.
Megnézem milyen schottkyk vannak az Öregasszonynál (alkatrészboltos) aztán meglátjuk.
Köszi a tanácsokat!
Jani

[ Szerkesztve ]

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#31699) Lompos48 válasza kjani18 (#31698) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Azokat a duplákat lehet púrhuzamosan kötni, mert egyetlen szilíciummorzsán vannak, szomszédok a Si-szeleten, tehát 99%-ban legalább azonosak. Ugyanakkora VF-nél dupla IF.

Nem tudom mennyire éhes az inverter... :N

[ Szerkesztve ]

(#31700) kjani18 válasza Lompos48 (#31699) üzenetére


kjani18
őstag

Lehet, meghagyom a felet, és javítok inkább a hűtésén.

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.