Hirdetés

2024. június 2., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#32251) sketchifun válasza Lompos48 (#32249) üzenetére


sketchifun
senior tag

Lehet félreértettél. Egészen konkrétan nem fogok 25 Izzót pakolni egy dobozba. Visszajelzésnek jó, de azért 110W igencsak kiveri a szememet, szerintem túlméretes. :DDD

Láttam ilyen 25W-os ellenállásokat, csak marha kicsi értékekkel. Azok nem lennének rosszak igazából, 5db-ból meglenne a 125W, csak annyira picik, hogy nagyon. Ilyen 1Ohmosak. A másik véglet meg az 1kOhm. Az meg már túl sok. :S

Gyerekek! Az a lényeg, hogy van pénz lóvéra! © Jakab Zoltán

(#32252) CPT.Pirk válasza sketchifun (#32251) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Sorba kötött izzóknál a feszültség megoszlik, vagyis nem fognak világítani. Én is csináltam így terhelő ellenállást már. Csak a forrósodással kell vigyázni.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#32253) Lompos48 válasza sketchifun (#32251) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Te tudod. Annak a hőnek távoznia kell mindenképp, ha nem akkor "öl". A pici ellenállásokat is kell hűteni. Ha SMD, akkor a PCB vezeti el a hőt, mások bordára szerelhetők:

ezek drágák is.

(#32254) sketchifun válasza Lompos48 (#32253) üzenetére


sketchifun
senior tag

Üsse papucs, behajítok egy ventillátort. :)

Gyerekek! Az a lényeg, hogy van pénz lóvéra! © Jakab Zoltán

(#32255) Roxy27


Roxy27
tag

Sziasztok!
Elektrozsenik figyelem!

Épp egy Sony kamerát próbálok javítani... nem megy az LCD háttérfénye.
Nagy nehezen találtam service maualt, de csak Level2... sok minden megvan, pl ebből ki lehet indulni.
De annyira meg mégsem vágom :U

Itt a rajz... a lényeg, hogy a 2.8V megjön a csatin, viszont vezérlést nem kap. Az a baj, hogy a manualba nincs benn, hogy ha kihajtom az LCD-t (ugye ekkor kellene kapcsolnia a háttérfényt) akkor azt hogy érzékeli... nem találok semmit. Szalagkábel let cserélve, mertabszolút nem volt kép. Az most van, csak fény nincs. A szalagkábelen nincs mikrokapcsoló, mint sok típusban...

Ötleteket pls!
Főleg, hogy "manuálisan" hogy lehetne működésre bírni az áramkört!

Hogy egyszerűbb legyen...Megbízhatóságom: http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=roxy27

(#32256) darvinya válasza Roxy27 (#32255) üzenetére


darvinya
titán

Nincs kép a szalagkábelről és magáról egész LCD-ről?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#32257) Lompos48 válasza Roxy27 (#32255) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Szerintem egyszerűen a BL-BRT szálon érkezik/érkezhet egy vezérlőjel, amit a kamera testében található elektronika ad egy olyan megoldással (IR reflexió ), mint ami a mobiltelefonokban kioltja a kijelzőt ha a füledhez teszed a készüléket. Esetleg valahol felfedezhető egy kis "optikai lyukacska" a kamera borítóján, amit a kijelző behajtva eltakar.

(#32258) Roxy27 válasza darvinya (#32256) üzenetére


Roxy27
tag

Készítek...
Viszont lehet Láma vagyok... van egy másik szalagkábel, ami csak a külső LCD-re megy... azon van egy Hall-elem (mágnes meg be van ágyazva a műanyag burkolatba...de ez lehet csak az elfordulást érzékeli? :F
Na mindjárt böngészem a pdf-et...

Hogy egyszerűbb legyen...Megbízhatóságom: http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=roxy27

(#32259) Roxy27 válasza Lompos48 (#32257) üzenetére


Roxy27
tag

Nem látok közelség érzékelőt... nincs optikai lyuk.

Hogy egyszerűbb legyen...Megbízhatóságom: http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=roxy27

(#32260) Lompos48 válasza Roxy27 (#32259) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A Hall érzékelő is kitűnóen használható erre a célra. Elfordulásra (annak mértékére?) kevésbé hasznos, de a mágneses tér van/nincs észlelésére annál inkább.

(#32261) Roxy27 válasza darvinya (#32256) üzenetére


Roxy27
tag

Sajna ahogy nézem az csak a megfordulást érzékeli... viszont közben megvan a mikrokapcsoló is :C

Mérésre jó... mos összerakom és mérek valami feszültséget is.. talán.

Hogy egyszerűbb legyen...Megbízhatóságom: http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=roxy27

(#32262) Roxy27 válasza Lompos48 (#32260) üzenetére


Roxy27
tag

Csak sajna ez a panel reverse kapcsoló... azaz azt érzékeli, ha kifordítom és vissza becsukom az LCD-t akkor átfordítja a kijelzést fejtetőre (azaz normálba)

Hogy egyszerűbb legyen...Megbízhatóságom: http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=roxy27

(#32263) Roxy27 válasza Roxy27 (#32262) üzenetére


Roxy27
tag

Na... akkor ott tarok, hogy a mikrokapcs is jó! Csak az a baj, hogy az a komplett kijelzést kapcsolja... azaz, ha megnyomom, akkor nincs kép, ha elengedem akkor van, csak háttérfény nélkül :O
Szóval kifogyok a lehetőségekből...
Esetleg elküldhetem a pdf-et valamelyikőtöknek??

Hogy egyszerűbb legyen...Megbízhatóságom: http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=roxy27

(#32264) Lompos48 válasza Roxy27 (#32263) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Enni nem kér. :)

(#32265) Roxy27 válasza Lompos48 (#32264) üzenetére


Roxy27
tag

Elküldtem... 10MB...
Erre keress majd rá: PD-343
ez az LCD panel kódja, innen könnyeb lesz elindulni... nem kell végignyálazni az egészet

más:
arra gondoltam még, hogy szerinted hány V-ot kaphat a háttérfény? Ha jól emlékszem 5-6 fehér LED
Mert esetleg a betápról hozok direktbe... (7.2V az akku) és megszakíttatom a mikrokapcsolóval... így nem menne mindíg, de lenne fénye. Vagy hülye ötlet? :B

Hogy egyszerűbb legyen...Megbízhatóságom: http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=roxy27

(#32266) darvinya válasza Roxy27 (#32263) üzenetére


darvinya
titán

Vagy a LED nem jó, a szalagkábel.

A szalagkábel behelyezésekor a csatlakozó biztosító ajtaját felnyitottad?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#32267) Roxy27 válasza darvinya (#32266) üzenetére


Roxy27
tag

LED-ek jók... egyenként mérve pislákolnak is.
Szalagkábel új, természetesen kinyitottam :P És le is zártam...
Vagy szar az új szalagkábel... vagy vezérlési nyüg... vagy a fehérled meghajtó tranyók...
Az első mérésre jó, a duplákat meg nem mértem... de asszem gyártok hozzá tűt, hogy odaférjek.

Hogy egyszerűbb legyen...Megbízhatóságom: http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=roxy27

(#32268) sketchifun válasza Roxy27 (#32267) üzenetére


sketchifun
senior tag

Elvileg az IC-k nem beszerezhetetlenek.

Szerintem datasheet alapján(elvileg pana IC-k) mérd ki az IC-ket is.

Gyerekek! Az a lényeg, hogy van pénz lóvéra! © Jakab Zoltán

(#32269) Lompos48 válasza Roxy27 (#32265) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Hogy ne csak egyedül keresgéljek. :)

Két jel van az FP807-e szalagkábelen (62. oldal), ami a panelhez kötődik: az egyik (20) a panelforgatás (PANEL NOR/REV), a másik (21) a nyitott-csukott panel (PANEL OPEN/CLOSED). Előzőt említetted korábban. Utóbbit is egy mikroswitch kapcsolgatja (64. oldal, jobbra, fent). Ezt kellene valahogy kinyomozni, vagy megmérni valami feszültségszintet a panel 2 állásában.

...arra gondoltam még, hogy szerinted hány V-ot kaphat a háttérfény? Ha jól emlékszem 5-6 fehér LED...

A fehér LEDek 3...3.3 V körüli nyitófeszen működnek, de ez nem jelenti, hogy csak úgy rákapcsolja az ember a feszültséget. Azt se tudjuk, hogy hol vannak/lehetnek az áramkorlátozó ellenállások. Ezért a következő mondatotban rejtett ( :D ) ötletet nem támogatom. Nagyobb bajt is csinálhatsz a sietséggel.

Ha méregeted a tranzisztorokat, ne felejts egy pillantást vetni a kapcsolási rajzra, mert nagyon idióta összeköttetések vannak az áramgenerátoros mód kialakítása miatt, ami egyszerű mérésnél félrevezethet.

[ Szerkesztve ]

(#32270) Roxy27 válasza Lompos48 (#32269) üzenetére


Roxy27
tag

a 20, 21 működik.. kép fordul, és ki-be kapcsol, csak épp háttérfény nincs (megvlágítva a szervizlámpával tökéletesen látszódik). Most kaptam szét az LCD-t azon a részen nincsenek áramk. ellenállások, csak a 6db LED sorba. Az a bajom, hogy egyenként mennek a LED-ek ( a mérőfesszel)... most megnézem akkor 18-20V-tal... csak a LED-eket, hogy nem-e az ottani fólia szakadt esetleg. De ez az ötlet halott, mert ugye azért vannak a fehér LED driverek, hogy legyen ekkora fesz... mert az akku ugye csak 7.2V :U

Hogy egyszerűbb legyen...Megbízhatóságom: http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=roxy27

(#32271) Batman2 válasza sörösló (#32231) üzenetére


Batman2
őstag

Presze, a mosógép motorban igazad van ! :D :K

Nem is arra a 220-as motorra gondoltam, illetve nem úgy, ahogyan az a mosógépben alkalmazva van.
Valahol neten olvastam egy cikkben, amiben asszem háztatási mosógép ilyen motorját használták fel szélkerékhez, mint áramtermelő eszközt.
A vagy 32 darab tekercs összekötésének átszervezésével (asszem többet párhuzamosan kötöttek benne, valami 6-os szervezésbe) 24V-os szélgenerátort építettek belőle.

Ez jutott eszembe igazából, mikor erről a témáról értekezni kezdtünk, hogy ugyanígy kisebb feszültségű motorként is használható lenne akkor.

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#32272) Lompos48 válasza Roxy27 (#32270) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Akkor esetleg tényleg a meghajtótranzisztorok körül kellene keresgélni. Ellenállások azért nicsenek - valószínűleg - mert áramgenerátorokkal vannak vezérelve LEDek.

[ Szerkesztve ]

(#32273) Batman2 válasza sörösló (#32231) üzenetére


Batman2
őstag

A teljesítmény csökkenésben pedig igazad van, ezt kifelejtettem a számításból, ha az autó dinamót motorként akarom használni.
Mondjuk akkor 220W helyett olyan 160-170W-tal lehetne talán számolni, ami 4 darabot feltételezve a 4 kerékre még mindíg egész jó teljesítmény lenne egy könnyű szerkezetű kis maszek autóhoz, amolyan "buggy"-hoz ! :K

Gondlom akkor, a dinamó álló részét és a forgórészt párhuzamosan kellene az akkura kötni, így lenne meg a két fix elektromágneses pólus és a középen állandóan váltakozó ezáltal elmozdulásra képes mágnese pólus.
Ha ezt így megtenném, csak beindulna mint motor gondolom, vagy még ilyenkor is gond lehet a gerjesztés létrejöttével ? :U

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#32274) Batman2 válasza sketchifun (#32245) üzenetére


Batman2
őstag

Szerzel egy elektromos hősugárzót, vagy egy hajszárító fűtőbetétet, az csak simán fogyaszt, ohmos karakterisztikával, ... de sokat ! :K
Ez fényt gyak. nem ad, így nem zavarhat téged, csak a keletkezett hő szabad eltávozását kell biztosítani, és hogy a dobozolás hőálló legyen.

De amúgy én is az ízzós terhelést javasolnám még !
Nem kell sok darab ízzót beszerelned, elég csak pár darab, olyan teljesítményűek, melyekkel a kívánt áram értékeket tudod produkálni adott feszültség mellett.

Mondjuk 2db. 60W-os a 12V-hoz, ez együtt kb. 10A, ha csak egy 60W-osat kapcsolsz, akkor 5A, aztán 21W-ot féklámpa, vagy index ízzóval+10W-os szoffitával tudsz kb. 2,5A-es terhelést kapcsolni, majd a 10W-os szoffita+egy 5W-os helyzet ízzóval, vagy szoffitával 1,25A-t, az 5W-os ízzóval+egy 2W-os műszerfal fénnyel pedig a kb. 0,62A-es terhelést.

Több kapcsolót, megfelelően beszerelve ez tökéletesn megolható, mindezt beépíteni egy lukacsos fémdobozba a hő és a fény sem gond ! :K

Üdv.

[ Szerkesztve ]

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#32275) moha21 válasza Batman2 (#32274) üzenetére


moha21
addikt

"Ez fényt gyak. nem ad, így nem zavarhat téged"

A vörösen izzó szál bizony már ad fényt. :-)

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#32276) sörösló válasza Batman2 (#32271) üzenetére


sörösló
aktív tag

Áramtermelő eszköznek lehet hogy használható, különösen ha egyenirányítják ami belőle kijön. Kétségeim vannak a tekercselés bonthatóságával kapcsolatban.Ha "6-os szervezésbe" ktötték, valószínűleg egy hatfázisú motorféle lett belőle. Ennek akkor hatcsatornás vezérlőelektronika kell, megfelelő fázisviszonyok,stb. Házilag építeni lehetséges ilyesmit, de kérdés hogy megéri-e a befektetett energiát a bizonytalan végeredmény. Nem beszélve arról hogy a kísérletezés is sok suskát igényel.

(#32277) kisi


kisi
aktív tag

Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni egy erősítő tápegységénél:

Próbálok építgetni egy TDA2030 IC-re épülő 6 csatornás erősítőt, javarészt a javasolt alapkapcsolása szerint.

A tápegység megtervezésénél néhány ponton bizonytalan vagyok: 7 db TDA2030 ic: 7x14 watt, +-15 volttal táplálva, plussz egy-két apróság az közel 4 amper tápáganként.

A feszültséget 78xx, 79xx sorozattal állítanám elő, 2N3055, illetve az MJ2955 párjával.

A kérdésem az volna hogy a mellékelt kapcsolás szerint jól kötöttem ezeket az alkatrészeket be?
Illetve Az R1-2-3-4 alkatrészeknek milyen értéket, teljesítményt javasoltok?

A szűrésre használt kondenzátorok megfeleőek e? (2 darab Teapo 1500uF 35 volt a +12 voltos ágon, 4darab hasonló, 2200uF a +-15 volton.)

Később transzformátor ügyben is szeretnék segítséget kérni, de előtte elő kell kotornom, megmérni a vasmagot, elég lesz e...

A bal oldalra a stabkockát nem rajzoltam be, elvileg középleágazásos, 2x24 voltos trafót tekernék hozzá.

Köszönöm előre is: Kisi

[ Szerkesztve ]

(#32278) Lompos48 válasza kisi (#32277) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Nem jó!
A tranzisztorok bázisa, nincs mit keressen a bemeneteken. Az az én első változatom. Ott a tranzisztor emitterkövetőként működik.

A két alapkapcsolás:

és

Az utóbbi az izgalmasabb szerintem, az áram monitorizálása az, ami érdekes.

Figyelj nagyon! A pozitív regulátornál itt PNP, értelemszeráe a negatívnál NPN tranzisztor van.

(#32279) PHM válasza kisi (#32277) üzenetére


PHM
addikt

Néhány. észrevétel:
- A 78/79xx stabilizátorok bemenetét és kimenetét is illik hidegíteni
1-1 100 nF-os kerámia kondival, minél közelebb az IC lábaihoz.
- A stabilizátorok kimenetére én nem tennék elkókat,
azok inkább a bemeti oldalon hasznosak.
A kimenetekre legfeljebb pár uF-nyi tantál, illetve fólia kondit raknék.
- A 2N3055-MJ2955 páros helyett nagyobb áramerősítésű példányokat
lenne érdemes alkalmazni. (Fejből nem tudom biztosan, de emlékeim
szerint ide például a BD249/250 páros jobb lenne.)
- R3 és R4 például 0,68...0,75 ohm 1W-os lehet.
- R1 és R2 funkcióját nem igazán értem.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#32280) darvinya válasza kisi (#32277) üzenetére


darvinya
titán

IC1-es valójában mit csinál, ha be-föld-kimenete test ágon van. :U

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#32281) Lompos48 válasza darvinya (#32280) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A bemenete nincs a földön. Sajnos a bemeneti feszültség sincs rákötve.

(#32282) darvinya válasza Lompos48 (#32281) üzenetére


darvinya
titán

Én akárhogy is nézem, de mind három föld ágra van kötve.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#32283) kisi válasza Lompos48 (#32278) üzenetére


kisi
aktív tag

Az alapkapcsolást Innen vettem. Itt a bázis a bemeneten van.

A stabilizátorok ki és bemenetére felkerült két 100nF-os hidegítőkondi, illetve a szűrőkondik a bemeneti oldalra.

A teljesítménytranzisztorokat az árammonitorozó kapcsolás szerint tettem,(remélem jól)
Az említett kapcsolásról, mit, miért, stb létezik valami infó? Hogyan keressek rá?

Itt az ellenállások értéke megfelelő? Illetve mekkora teljesítményűek legyenek?

BD249/250 vs 2n3055,MJ2955 - itt az utóbbi példányok állnak rendelkezésemre, 2-2 példányban. Ha megépíthető ezekkel, nem verném plusz költségekbe magam, már így is túlléptem a rá szánt keretet, és a sodrófát kockáztatom :D

7812: A koboldrágta egérfülét, egy pötty lemaradt a rajzról! :)

[ Szerkesztve ]

(#32284) moha21 válasza darvinya (#32282) üzenetére


moha21
addikt

Akárhogy nézem VO +12V-on van.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#32285) kisi


kisi
aktív tag

Upsz, a kép lemaradt..

(#32286) darvinya válasza moha21 (#32284) üzenetére


darvinya
titán

VO-t akarja erősítőhőz szolgáltatni +12V-ot, de a trafó 24V-os.

Akkor most hogy is van. :U

(#32285) kisi

Így már jobb, de szerintem +24V-os rész jobban le lesz terhelve, mint -24V-os rész.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#32287) PHM válasza darvinya (#32286) üzenetére


PHM
addikt

A VO nem lényeges, mivel ott nem lesz nagy terhelő áram.
Abban viszont igazad van, hogy a 15V-os stabilizált kimenethez
elég lesz kb 19 V-os szekunder tápáganként.
24 V-os szekunder tekercsek mellett sok lesz a fölöslegesen
elfűtendő teljesítmény.

(#32286) darvinya: Mivel a 15V-os tápágak stabilizáltak,
az a kis terhelés különbség a pozitív ágban nem oszt, nem szoroz.

[ Szerkesztve ]

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#32288) Lompos48 válasza kisi (#32285) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Így már majdnem jó. A C5, C6 kondikat én a bemenetre tenném. mostani helyükön csak az ICknek szűrnek. Az ellenállásértékek jók így. A kerámiakondikat gyakorlatilag ajánlatos közvetlen az ICk lábai közé forrasztani (mindháromra). Az 1 ohmos ellenállások teljesítménye attól függ, hogy mekkora áramot akarsz kipaszírozni a tápokból: P=R*I^2.

[ Szerkesztve ]

(#32289) kisi


kisi
aktív tag

A 24 volt még csak egy beírt érték volt, én is gondolkodtam azon, hogy nagyon sok hő termelődne.
A trafó tekercselésnél kérdeztem volna, mekkora legyen a feszültség. Ha a 19 volt megfelelő, akkor ezen nem változtatok.

A 12 volt csak a hangszínszabályzó résznek megy, 4x TDA1524A, plusz pár apróság, kis hűtőventillátor..
Összesen sem lenne szabad elérnie az 1 ampert. Viszont elképzelhető, ha a trafón a hely engedi a plusz tekercsnek a rezet, kap egy külön 15 volt körüli ágat.

Ez viszont egy újabb kérdést vet fel: A +12, 0 és a +-15, 0 így kaphat közös földelési pontot? Azaz a tekercsnél nem közösíthetem, hisz a 12 volt tekercse csak szimpla, míg a 2x15 volté középleágazásos.
Egyenirányítás után kössem a 12volt 0-át a +-15 0-hoz?

Vagy nem jó a gondolatmenetem?

A C5-6 kondikat elnéztem, az ellenállás másik oldalára akartam. Javítva.
A kerámia kondik közvetlenül a lábak mellett lesznek, vagy ráforrasztva.

Az ellenállás teljesítménye: Szükséges kb 100 watt a végfokoknak, (7x14max) 100/30 = 3,3' A
A képlettel ha jól számolom, ez 2,35~ körülbelül. Tehát 1 ohm, 3 watt elég lenne?
a 10 ohmos ellenállás teljesítménye mindegy? ide elég egy 0,25w-os fémréteg?

[ Szerkesztve ]

(#32290) PHM válasza kisi (#32289) üzenetére


PHM
addikt

"Egyenirányítás után kössem a 12volt 0-át a +-15 0-hoz?"
Igen.
Az 1 ohmos ellenállásokon csak a stabilizátorok árama fog folyni.
A 3W-osak jók lesznek.
A 10 ohmos bázisellenállások lehetnek 0,25W-osak.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#32291) Lompos48 válasza kisi (#32289) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Egyenirányítás után kössem a 12volt 0-át a +-15 0-hoz?

Természetesen IGEN.

Tehát 1 ohm, 3 watt elég lenne?

Igen. Nem árt. Lehet sok. :)

...a 10 ohmos ellenállás teljesítménye mindegy? ide elég egy 0,25w-os fémréteg?

Ha a tranzisztor átvesz az áramból - mondjuk - 2.5A-t, és feltételezzük, hogy a tranzisztornak egy kisebb erősítésű példányát fogtad ki (hFE=20), akkor a bázisárama Ib=Ic/hFE=125 mA. Ha minden igaz, valami 156mW körül lehet. Tehát negyed/félwattos megfelel.

@PHM: meg a tranzisztor bázisárama. :)

[ Szerkesztve ]

(#32292) tsu


tsu
tag

Én meg igazából azt nem értem, hogy egy TDA2030-nak miért kell stabilizált tápot adni. Egy rendesen megszűrt sima egyenirányító jó neki. A brumm nem innen szokott jönni, ha elég a táp szűrése.

×××

(#32293) PHM válasza tsu (#32292) üzenetére


PHM
addikt

A TDA2030 maximális tápfeszültsége +/- 18V.
Stabilizálatlan táppal ezt elég könnyű meghaladni, ezért alacsonyabbra kell venni
a tápfeszültséget, de akkor jelentősen csökken a kivehető maximális teljesítmény.

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#32294) hNp88


hNp88
aktív tag

üdv,

ismét egy labortápos kérdés. :D a belső elrendezéssel akadt némi gondom; az ezen képen látható módon szeretném megoldani, hogy az áteresztő tranzisztorok a hátlapra kerüljenek, a B-C-E vezetékek pedig egy kábelben (pirossal jelölve) lennének. így a hálózati trafók esetleges szórt mágneses tere belezavarhat-e a kimenetbe, avagy bármi másba? hogyan lenne célszerű ezt megoldani? a tetejére, vagy oldalára tenni nem túl szimpatikus megoldás, me' az milyen má'. esetleg az előlap jöhet még szóba, csak ott meg így is kevés a hely. :F vagy maradhat ez az elrendezés, csak a kábelt / trafókat árnyékolva?

ps. bocsánat a "rajzért", ennyire futotta a tehetségemből. :DDD

[ Szerkesztve ]

Beatam Mortem Expectans. "kötél&diófa - business solutions"

(#32295) cool13


cool13
őstag

Sziasztok!
Ismét az esőérzékelő. Az alábbi kapcsolás működhet? Ha igen, akkor kiegészítenétek hogy 24V-ról menjen?

(#32296) soultrapp


soultrapp
senior tag

hy!
nem tudom,hogy jó helyre irok-e,de megkérdezem nem tudtok-e ajánlani valami karaoke is dvd lejátszót??10-12ért hdmi és optikai kellene bele,mert hdmivel menne a monitorba,optikaival meg a hifibe.
remélem tudtok segíteni. köszi.

(#32297) kjani18 válasza soultrapp (#32296) üzenetére


kjani18
őstag

Próbáld meg itt.

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#32298) kjani18 válasza kisi (#32289) üzenetére


kjani18
őstag

Ezzel is megpróbálhatnád, ha hozzájutsz, megspórolhatsz egy nagy trafót, és még a hatásfoka is jobb lesz.

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#32299) Lompos48 válasza cool13 (#32295) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Meséld el, mit akarsz az áramkörtől! Nedvesség/eső érzékelésekor mi történjen a kimeneten, mit csináljon a relé, mennyi ideig?

(#32300) kisi válasza kjani18 (#32298) üzenetére


kisi
aktív tag

Nem tűnik egyszerűnek a használata. ráadásul az ajánlott kapcsolásban a trafó sem 2 forint, gondolom.
Maga az ic 1800 kb, 2 darab.
A "gyári " ajánlott alapkapcsolása szimpla tápra van. Vagy el kellene gondolkozni, hogyan lehetne a nekem kellőre alakítani, ami nem egyszerű, vagy a végerősítők paneljét áttervezni ilyen tápra.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.