Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#82001) pjen válasza sisi22 (#82000) üzenetére


pjen
félisten

A jó ütemű is, küönben is milyen a rossz ütem? És a jó?

(#82002) sisi22 válasza pjen (#82001) üzenetére


sisi22
tag

milyen a rossz ütem

Folyamatos vibralas.

Ma kell megtenni a tegnap eltervezetteket.

(#82003) tillatrilla válasza Donki Hóte (#81954) üzenetére


tillatrilla
senior tag

Hú,hát nagyon szép kijelzője van!! Mindig imádtam az ilyen megoldást :C

Üdv: Attila

(#82004) rednifegnar válasza sisi22 (#82002) üzenetére


rednifegnar
senior tag

huu anno mennyi ilyen patronos fenyorgonat csinaltunk... senki nem lett beteg tole :D

A camera does not make art, the artist makes art.

(#82005) Donki Hóte válasza rednifegnar (#82004) üzenetére


Donki Hóte
veterán

Nekem is volt ilyen egyetem alatt az albiban :K

Színes üvegfestékkel voltak lefestve a 220-as izzók, nagyon pöpec volt. A csajokról egyből leesett a bugyi a színes fények láttán ;]

(Ez persze nem tudom, hogy mennyire volt a "fényorgonának" betudható, mert ha már feljött a csaj a kéglibe, akkor megvoltak a céljai :C )

Minden jó, ha a vége jó. Ha nem jó, akkor még nincs vége.

(#82006) rednifegnar válasza Donki Hóte (#82005) üzenetére


rednifegnar
senior tag

a sztem csak a belyeggyujtemenyedt akartak megnezni ;)

mi is szineztuk filccel, de az lejott (alkoholos filc meg meg akkor a nyugat opiuma volt). kesobb jartunk be a majakovszkiba a tungsram markaboltba, ott volt mar lakkozott szines izzo is csak penzunk nem nagyon volt.
kicsit illuziorombolo mikor vege a zenebonanak akkor ket szam kozott is ugyanugy villogott.
amugy amikor szol a zene akkor teljesen olyan mintha arra villogna. plane ha szinenkent tobb fele patron volt es nem szinkron villogtak (ma mar be merem vallani, a suliban a hatso folyosokon kiszedtuk a neonok alol a patronokat mert valogatni kellett melyik a tuti).

A camera does not make art, the artist makes art.

(#82007) PHM válasza rednifegnar (#82006) üzenetére


PHM
addikt

Aha! Szóval ti voltatok! Na megállj csak! :D

Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?

(#82008) Tomi8822


Tomi8822
tag

Üdv, szeretnék biztosítani egy 12v dc áramkört , 500ma üveg csöves biztosítékkal. A méret 5x20 , a kérdésem hogy kifejezetten dc feszültséghez valót kérjek , vagy az is jó ami 250v ac van írva ?

(#82009) pjen válasza Tomi8822 (#82008) üzenetére


pjen
félisten

Van olyan, hogy DC üvegcsöves biztosíték? Én még sose láttam.

(#82010) Dr. Szilikát válasza Tomi8822 (#82008) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Nincs ilyen, illetve mindegy. Lényegesebb, hogy van gyorskioldású (F / fast jelű) vagy lomha (T jelzés).

Ilyen 5x20-as méretet alkalmaz sok készülékgyártó is különböző áramkörökben, vagy használhatsz SMD-t is (saját tervezésű panelon, ha az jobban tetszik), csak azt forrasztással lehet cserélni.

Lehet még találkozni ilyenekkel is, gondolok itt főleg a bal alsó kettőre, TV-kben stb.

(#82011) #68216320


#68216320
törölt tag

Egy kapcsolás táprészében van néhány tranyó, ami iszonyatosan melegszik. Talán mindig ilyen volt, nem tudom, de szeretném valami nagyobb teljesítményűre/korszerűbbre cserélni, ami talán kevésbé melegedne. Vagy esetleg olyanra, amire kis bordákat tehetek.
Tudnátok helyettesítőt a jánlani ez alapján, ami esetleg jobb hatásfokkal bír és nem forrósodna fel?
A kapcsolás részlete: [kép]
A tranyók:
Q608 (2SD2037EFTA) [link]
Q607 (2SB1357EFTA) [link]
Q612 (2SD2037EFTA)
Q610 (2SB1357EFTA)

[ Szerkesztve ]

(#82012) g.peter23


g.peter23
tag

Sziasztok!

Laikusként kérdezem, lehet valamit tenni ezzel a hajvágóval?

Bekapcsoltam, és szép lassan megállt, azóta semmi.
[kép] [kép]
Köszi

(#82013) #85619712 válasza #68216320 (#82011) üzenetére


#85619712
törölt tag

A 2037 még talán helyettesítő, de a másik csak olyannal ami jóformán beszerezhetetlen. Ha annyira zavar a melegedés, használj clip on hűtőbordát, az felrakható a jelenlegi tranzisztoraidra is.

(#82014) #85619712 válasza g.peter23 (#82012) üzenetére


#85619712
törölt tag

Rá kell(ene) mérni a piros és fekete vezetékekre, ha van mérhető ellenállás (pár kohm) akkor még menthető.

(#82015) mezis válasza g.peter23 (#82012) üzenetére


mezis
nagyúr

Lehet benne hőbiztosíték. Esetleg óvatos műtéttel ki lehet cserélni.

mezis

(#82016) Dr. Szilikát válasza #68216320 (#82011) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

De ez analóg áramkör, ahol a disszipációt pontosan a C-E feszültség és az áram szorzata határozza meg. Tehetsz bele bármilyen tranzisztort, ugyanúgy fog fűteni.

Az lehet, hogy egy másik tranzisztornak mondjuk nagyobb a tokja, nagyobb a bordája és emiatt alacsonyabb hőfokon áll meg, de a felszabaduló teljesítmény akkor is ugyanannyi.

Kapcsolóüzem más téma, ahol számít mondjuk a csatornaellenállás is, hogy a gyorsaság / jelmeredekség és hasonló részletekbe most ne is menjünk most bele.

(#82017) #68216320 válasza #85619712 (#82013) üzenetére


#68216320
törölt tag

Jó ötlet, köszönöm. Akkor megpróbálkozom a bordával.
Bőven alatta van a problémás hőfoknak, de azért jobb lenne picit alacsonyabban.

(#82018) Barret001 válasza mezis (#82015) üzenetére


Barret001
addikt

De sokat kiszedtem! Megfurkálom a burkolatot,és örök élet. Kiiktatom a tervezett elavulást.Mai világban tilos a trafó HŰTÉS!

(#82019) Dr. Szilikát válasza g.peter23 (#82012) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Mérni kellene szakadást, először mondjuk a kapcsolót, mert könnyebb hozzáférni. Bekapcsolt állapotban a villásdugón mérhető (lenne) jó esetben a tekercs ellenállása. Könnyen tudod mérni a kábel piros ere és a villa közötti vezetést is.

Tőben megtörő vezeték például gyakori eset, hajtogatásra reagálhat. Megpróbálhatod tolóirányba tömöríteni a vezetéket a hajlási ponton (ez lehet a villásdugónál is, a készülék tövénél is), amitől a belső szálak esetleg összeérnek, arra is reagálhat és akkor megvan a hiba.

De néha reagálhat olyan szinten is, hogy zárlatba megy és akkor atomvillanás érzékelhető az ember arcában.

[ Szerkesztve ]

(#82020) Gyula84 válasza Barret001 (#81991) üzenetére


Gyula84
veterán

én is :DDD

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#82021) Intruder2k5


Intruder2k5
MODERÁTOR

Üdv Urak!

Fejembe vettem, hogy kell nekem egy labortáp, mert hát majd jó lesz valamire. :)

Bár nem vagyok elektronikai szakember, de érdekel a téma, és amatőr szinten konyítok is hozzá, szeretek is ilyenekkel bütykölni, de ezekből kifolyólag csak hobbi célokra kell, viszont akkor sem szeretnék gagyit venni. Elsőként a Nice Power SPS 3010 típusba futottam bele, de Google-el rákeresve első találatok közt Alibaba, Aliexpress, Banggod, meg származási hely, Guangdong, és így tovább, szóval ezek eléggé elriasztottak. Aztán tovább keresve jutottam az Axiomet AX-3005D típushoz, ami igaz csak az 5A-t tud, de tekintve, hogy egyelőre azt sem tudom még mire kell, biztos elég lesz az is. :D Cserébe viszont legalább EU-s weboldaluk van, bár magát a gyártót / márkát nem ismerem, na meg ugye 6kg a cucc, én meg az a régimódi vagyok, szeretem ha valamibe van anyag, és nem két stabIC-ből áll egy 20A-es táp. :D

Szóval mit gondoltok erről, esetleg ismeri valaki?

(#82022) ekkold válasza Intruder2k5 (#82021) üzenetére


ekkold
Topikgazda

Szia!
A belinkelt típust nem ismerem, viszont tudom ajánlani, hogy nézz szét itt: [link]
Az iskolába a legolcsóbb típust vettük, és egyelőre mindegyik bírja a strapát (a tanulók általi fokozott igénybevételt).
Ezen kívül az Uni-t ugyan kínai, de eléggé ismert és megbízható márka, pl. a multimétereik kimondottan jók, és a linkelt cég magyarországi, hivatalos magyar számlát, és garanciát kapsz.

(#82023) Intruder2k5 válasza ekkold (#82022) üzenetére


Intruder2k5
MODERÁTOR

Köszönöm a javaslatot, felveszem a lehetőségek közé! :R

(#82024) weiss válasza Intruder2k5 (#82021) üzenetére


weiss
addikt

Esetleg egy notebook vagy más tápegység + egy ilyesmi?

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#82025) Intruder2k5 válasza weiss (#82024) üzenetére


Intruder2k5
MODERÁTOR

Ááá köszi, de ezt a megoldást kihagyom. :N

Ráadásul mióta ÁFA fizetés van, felhagytam a kínai rendeléssel is.

[ Szerkesztve ]

(#82026) tordaitibi válasza Intruder2k5 (#82025) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ossze lehet rakni teljesen magyarorszagi beszerzesekbol is egy alap labortapot. Ha nem.erzel magadban ehhez affinitast, esetleg kevsnek gondolod a jelenlegi tudasszintedet az se baj, vagy belejossz vagy ha ido sincs ra akkor sok kesz megoldas is van. Akar hasznaltan is, ezesetben kis turelemmel es szerencsevel nagyon jo vetel is lehetseges.

(#82027) Intruder2k5 válasza tordaitibi (#82026) üzenetére


Intruder2k5
MODERÁTOR

Biztosan sikerülne is, de most inkább nem szeretnék ilyen tákolt fusi cuccot, hanem egy szép új garanciálisat vennék. Azért köszi! :R

(#82028) sisi22 válasza Intruder2k5 (#82027) üzenetére


sisi22
tag

Az a baj, hogy ezeknek szep az aruk is.
Persze, az is kerdes, ha valoban szukseged van arra, hogy pontosan tized voltokat leptessel, akkor jo lehet, de mihez kell? Regi tranzisztorokat tesztelni? :Y

Ma kell megtenni a tegnap eltervezetteket.

(#82029) #85619712 válasza Intruder2k5 (#82027) üzenetére


#85619712
törölt tag

Bangood-ról rendelve nincs se áfa se vám se kezelési költség, annyiért jön amennyit látsz. EU raktár Csehországból nekem 5! nap alatt itt volt. Korrekt tápegység ezért az árért, első dolgom volt szétszedni hibák után kutatva, de nem tudtam mibe belekötni. A folyamatos terhelés is bírja, 2 napig ment üvegen, meg se kottyant neki, van beépített ventilátor csak bizonyos esetekben lép működésbe. Ha úgy van vess rá egy pillantást, ennyiért itthon nem.nagyon kapni ilyet.

(#82030) sisi22 válasza #85619712 (#82029) üzenetére


sisi22
tag

Ez igen, nagyon koszonom, elmentve. :C

Jovok neked eggyel, ugyhogy vigyazz magadra, hogy mikor mi talal el. :R

Ma kell megtenni a tegnap eltervezetteket.

(#82031) Intruder2k5 válasza #85619712 (#82029) üzenetére


Intruder2k5
MODERÁTOR

Köszi, ez is jó opciónak tűnik, még alszom rá egyet, aztán holnap rendelek valamit. :R

#82028 sisi22
A kérdésem szempontjából ezek irreleváns dolgok.

(#82032) sisi22 válasza Intruder2k5 (#82031) üzenetére


sisi22
tag

A kérdésem szempontjából ezek irreleváns dolgok.

Miertis?
Az ekkold altal ajanlott cegnel 3-4-szeres arkulonbseg van, ha szukseged van arra, hogy a kimeneti feszultseg es aram tizedre pontos legyen, vagy ha megelegszel a "nagyjabol annyi" megoldassal.

Ma kell megtenni a tegnap eltervezetteket.

(#82033) pjen válasza sisi22 (#82032) üzenetére


pjen
félisten

Gondolom azt akarja írni, hogy nem az ár az elsődleges szempont.

(#82034) Intruder2k5 válasza pjen (#82033) üzenetére


Intruder2k5
MODERÁTOR

Többek közt igen. Nyilván van egy véges keret amit rászánok, mondjuk <40k, de na... :R

Illetve, hogy miután azzal kezdtem, hogy szeretnék venni, ne azon kezdjünk már tanakodni, hogy szükségem van-e rá. Lehet, hogy nincs, de kell! :)

[ Szerkesztve ]

(#82035) tordaitibi válasza Intruder2k5 (#82034) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

"ne azon kezdjünk már tanakodni, hogy szükségem van-e rá. Lehet, hogy nincs, de kell!"

Ugyanígy vagyok a barátnőimmel így 60 felé.
Már nem nagyon van a dologra szükségem, de azért kellenek! :) :D

[ Szerkesztve ]

(#82036) Blackmate


Blackmate
senior tag

Közvélemény kutatás: a jó öreg cseh pillanat-pisztolypákához ki milyen keresztmetszetű és hosszúságú hegyet hajlít? Van erre "hivatalos" ajánlás?

(#82037) pjen válasza Blackmate (#82036) üzenetére


pjen
félisten

Leginkább 1,5mm Mcu ból szoktam, olyan 3 centist. Van amikor 2,5mm est, például rakéta porszívó javítás.

(#82038) Barret001 válasza Blackmate (#82036) üzenetére


Barret001
addikt

1-és 1,5mm között! A vastagabb lassabban melegszik fel.Viszont a trafó gyorsabban! :D Nekem az 1-1,2 mm vált be. Előtte sokáig vastagabbat használtam,volt hogy már büdösödött a trafó! De ez a régiség mindent kibír!
A mérete nem,de az arányok látszanak.

[ Szerkesztve ]

(#82039) Dr. Szilikát válasza Blackmate (#82036) üzenetére


Dr. Szilikát
őstag

Bele van ütve oldalt a kivezetésbe: L 40 mm 1,5 mm2 Cu (75 W-os példány).

De szerencsére kibír nagyobb terhelést is (kisebb ellenállást), vagy fordítva is mehet, igény szerint.

[ Szerkesztve ]

(#82040) daninet


daninet
veterán

Sziasztok!
Mi a 230V feszültség alsó felső határértéke Mo.-on? Mikor kell hívni a szolgáltatót? MVM terület.
Főleg feszültség esési gondjaim vannak a háromból egy fázison lemegy akár 210 voltig is, de megállás nélkül mozog nem stabil két másodpercig sem. A fázisaim között pedig 20V eltérés is van.

[ Szerkesztve ]

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#82041) #85619712 válasza daninet (#82040) üzenetére


#85619712
törölt tag

A szabványban így van meghatározva: ... "a kisfeszültség névleges értékei és tűrése: 400/230V (±10%), a hálózati frekvencia: 50 Hz (+2% –2%)...
Tehát 207 és 253 Volt között ingadozhat.

(#82042) mezis válasza Blackmate (#82036) üzenetére


mezis
nagyúr

Én 11cm-es rézdrótból görbítem, a már említett átmérőkkel.

mezis

(#82043) Barret001 válasza mezis (#82042) üzenetére


Barret001
addikt

Én sem veszem boltban,mert van miből gyártani :) Akkor volt rajta gyári,mikor megvettem!

(#82044) razorbenke92 válasza daninet (#82040) üzenetére

Arra figyelj, hogyha az egyik fázis felfelé kúszik, a másik meg lefelé, akkor lehet valahol nullvezető probléma is.

Nem ismertem a jelenséget annyira, hogy tudjam mire kell gyanakodni, és nálunk szép kis kárt csinált, mire megtaláltuk. (Méretlen fővezetéken volt nullszakadás, gyakorlatilag mindent vitt a házon belül, aminek a tápjában 300VAC varisztor volt.)

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#82045) sisi22 válasza daninet (#82040) üzenetére


sisi22
tag

Az nem MVM gond, ok csak kozepfeszultsegig adjak, a helyi szolgaltatonal (10/0,4 vagy 20/0,4 kV/os transzformatornal) van a gond, a kornyekeden a terheleseloszlas valamiert nagyon ingadozik.
Ilyesmi villamos vontatasnal (villamos, vasut) kozeleben szokott lenni, valamiert talan tulterhelt a kornyeked, keresd meg a helyi aramszolgaltato irodajat.

Ma kell megtenni a tegnap eltervezetteket.

(#82046) #85619712 válasza sisi22 (#82045) üzenetére


#85619712
törölt tag

Bocs hogy beleugatok, de ez így nettó butaság amit írsz. A vasúti villamos vontatás az országos hálózat 120 kV-os rendszeréről van megtáplálva, ráadásul 25kV-ra van transzformálva, vajmi kevés köze van a háztartásokban előforduló feszültségingadozásokhoz. :N

(#82047) sisi22 válasza #85619712 (#82046) üzenetére


sisi22
tag

Kozepfeszultsegen az nagyon is erzekelheto, es mivel azt irta, hogy allando az ingadozas nala, lehet, hogy par percenkent elhalado villamos okozza, ha pl. nagyvaros adott kornyeken lakik.

Ma kell megtenni a tegnap eltervezetteket.

(#82048) #85619712 válasza sisi22 (#82047) üzenetére


#85619712
törölt tag

Na ezt passzolom, a villamosokhoz sajna nem értek, ott még nem dolgoztam. :D Ha jól tudom ott pár száz volt egyenáram van, azt lehet középfeszültségből állítják elő :F , szóval lehet mégiscsak igazad van. :R

(#82049) sisi22 válasza #85619712 (#82048) üzenetére


sisi22
tag

Diakkent dolgoztam olyan helyen, ahol orankent papirra kellett leirni a kozepfeszultsegu kabeleken a terhelest. Volt ket kabel, amelyik olyan helyi trafohoz ment, ahol villamosmegallo volt a kozeleben, amikor elment egy villamos, a mutato nehany masodpercre a vegkiteresig ugrott, varni kellett fel percet, hogy ujra a valodi erteket mutassa.

Igen, a BKV-nek, MAV-nak sajat halozata van, erdekes is volt ezt tapasztalni, hogy megis miert van az egyenaramu halozatrol "visszarugas" a valtoaramra, nem kaptam ra magyarazatot es nem nyomoztam utana, csak lattam, hogy az volt.

[ Szerkesztve ]

Ma kell megtenni a tegnap eltervezetteket.

(#82050) Intruder2k5 válasza #85619712 (#82048) üzenetére


Intruder2k5
MODERÁTOR

Amennyire én tudom, 600, 750, 825 és 1000V feszültség van a villamos, metró, és a HÉV felsővezetékeiben, ahogy írod is, egyenáram.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.