Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#25001) mezis válasza OldAkita (#24999) üzenetére


mezis
nagyúr

Én egy ócska telefontöltöre kötném (4.7 V ?). Legfeljebb sorba kötnék pár szilicium diódát (meg akkor puffer elkót is, meg zavarszűrő 100 nF-osat parallel a végére) feszültség csökkentés céljából. Legfeljebb lesz egy kis csomó a vezeték végén. Működőképes, fölösleges telefon adapterrel tele van minden olyan lakás, ahol nem dobják ki azonnal az ócska telefonnal.... Előnyben a súlyosabb fajta, abban még 50 Hz-s egyszerű trafó van, kevesebb zavart termel.

[ Szerkesztve ]

mezis

(#25002) OldAkita válasza mezis (#25001) üzenetére


OldAkita
aktív tag

Ami azt illeti garantáltan van pár adapter a padláson a régi telefonvonalon betárcsázó modemekhez, lehalt d-link routerhez, de talán telefonhoz is. Viszont kötögetni semmit nem akarok sehova. A kérdés az, hogy tönkre tudja tenni a nem éppen oda való adapter a kis rádiót?

(#25003) CPT.Pirk válasza OldAkita (#24999) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

3V DC tényleg ritka. Áram terén csak milliamperek kellenek egy rádiónak, szal az nem érdekes. Nagyobb feszültségű adaptert ne csatlakoztass, mert valószínűleg elfüstöl tőle.
Pl. olyat tudsz csinálni, hogy néhány filléres diódát sorba kötsz az egyik tápágba, így diódánként 0.6 - 0.7V esik, ennyivel kevesebbet kap a cucc. 3-4 dióda megteszi 5V-n.

Esetleg lehet építeni miniatűr tápegységet pár alkatrészből, vagy akár vehetsz kis referencia forrás IC-t is, abból vannak 3V körül, talán önmagában is elég egy darab a rádió működtetéséhez.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#25004) csabyka666 válasza OldAkita (#24999) üzenetére


csabyka666
addikt

Ha nagyobb feszültségről üzemelteted, mint amit előírnak, akkor tönkremegy a készülék. Lehet, hogy nem azonnal, de belátható időn belül biztosan elszáll.

Olyan adaptert keress, ami pontosan 3V egyenáramot tud szolgáltatni. Az áramerősség legyen legalább akkora (de inkább több), mint amekkorát a rádió igényel. Ennél több lehet, de kevesebbet nem célszerű használni.

MOD: lassú voltam.

[ Szerkesztve ]

Ágdarálást, kaszálást, területtisztítást vállalok profi gépekkel! Elsősorban Zala megye és vonzáskörzete, de minden megkeresést meghallgatok. +36305633091

(#25005) mezis válasza OldAkita (#25002) üzenetére


mezis
nagyúr

Próba szerencse. ;]

Valószínű, hogy az elkók legalább 6.3 V-osak, a többi alkatrésznél (kapcsolásnál) sem hiszem, hogy gond lenne az, hogy 3 V helyett 5 V-ot kap. Teljesen friss elemektől kaphat 3.2 V-ot is.

Modemek, routerek legalább 5 V-al működnek, da van közöttük 12 V-os is. Az már sok lenne.
Kicsi áramfelvételnél az egyszerűbb adapterek lényegesen nagyobb feszültséget adnak ki.

Ha nagyon félted a rádiót, alkalmas átmérőjű, hosszúságú műanyag védőcsőbe építs be egy 3 V-os fesz. stabilizátort és azt tedd be az elemek helyére.

mezis

(#25006) PH-User válasza Lompos48 (#24993) üzenetére


PH-User
addikt

Akkor érdemes kb. 2400Ft+postáért venni egy másikat vagy boncolgassam?

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

(#25007) PH-User válasza PH-User (#25006) üzenetére


PH-User
addikt

Más...

Egy ilyen erősítőhöz kellene gyártanom egy kábelt, hogy PC-re, MP3-lejátszóra, CD-lejátszóra rá tudjam kötni.
Hogy kezdjek hozzá? Egyáltalán melyik a bemenete ennek az orosz csodának? :))

Köszi!

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

(#25008) domi007


domi007
őstag

Köszi a sok segítséget, már csak annyi kérdésem maradt, hogy ha mégis esetleg kapcsolóüzemű lenne, akkor azt tönkretehetem azzal, ha fordítva kötöm be, vagy csak simán nem fog működni :B :B

köszi,
DOMy

"̶d̶e̶ ̶a̶ ̶t̶u̶d̶o̶m̶á̶n̶y̶ ̶m̶a̶i̶ ̶á̶l̶l̶á̶s̶a̶ ̶s̶z̶e̶r̶i̶n̶t̶ ̶a̶z̶ ̶i̶p̶a̶r̶i̶ ̶m̶é̶r̶e̶t̶e̶k̶b̶e̶n̶ ̶i̶s̶ ̶h̶a̶s̶z̶n̶á̶l̶h̶a̶t̶ó̶ ̶S̶H̶A̶1̶ ̶c̶o̶l̶l̶i̶s̶i̶o̶n̶t̶ ̶g̶e̶n̶e̶r̶á̶l̶ó̶ ̶e̶s̶z̶k̶ö̶z̶..." - 2017. február 23. óta már létezik

(#25009) tsu válasza PH-User (#25007) üzenetére


tsu
tag

[link] nálunk régen tuchel-dugónak (5 pólusú) nevezték. 100 Ft körül lehet darabja.
szerk: [link] nem is tévedtem sokat.
szerk2: lehet, hogy feleslegesen írtam, "milyen a bemenete"-t olvastam a "melyik a bemenete" helyett.

[ Szerkesztve ]

×××

(#25010) tsu válasza PH-User (#25007) üzenetére


tsu
tag

[link] ha ilyen a hátulja akkor szerintem a felső kettő. A bal a tuner, a jobb a magnó. Az alsó kettő kimenet.

×××

(#25011) kjani18 válasza tsu (#25010) üzenetére


kjani18
őstag

Az oroszokat ismerve a jobb felsó lehet, hogy I/O ahhoz fordítós bekötés kellhet...

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#25012) totya694 válasza PH-User (#25006) üzenetére


totya694
őstag

Üdv

Hagyd a túróba én szét szedtem párat de egyet sem kellett összerakni :(
A zöld műanyag sapka alatt ki van öntve de van egy kb.fél mm vastag porcelán lapka amire "ős" SMD alkatrészek vannak építve és baromi könnyen elpattan.A teljesítmény tranyó is úgy van beleszegecselve.Kíváncsiságból szétszedheted ha szét birod(egyik fajtáját epoxigyantával öntötték ki de volt amelyiket puha szilikonkaucsuk alapú tömítővel)
Ha rövid a szénkefe vagy üt a forgórész és a csúszógyűrű<>szén kefe közt szikrázik akkor az önindukciós feszültség ki tudja nyírni a végtranyót.

[ Szerkesztve ]

Üdv:Attila

(#25013) Batman2 válasza CPT.Pirk (#24977) üzenetére


Batman2
őstag

Mérni legfeljebb eszközzel, de számolni a LEDek típusa és darabszámuk alapján már tudod,
amit megkapsz candela, vagy lumenben, ezt kell átváltani luxba.

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#25014) Lompos48 válasza kjani18 (#25011) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Ahhoz, hogy kiderüljon melyik a 2 bemenet, be kell kapcsolni, kicsit felerősíteni majd "megbrummogtatni" egy kézbe fogott tűvel, amit sorba bedugdosol a "likakba". Az is kiderül, hogy melyik a bal és melyik a jobb. Ha nem brummog, akkor kimenet.

[ Szerkesztve ]

(#25015) Batman2 válasza csabyka666 (#24980) üzenetére


Batman2
őstag

Számolsz egy ellenállást 2mA-re, ha azzal nagyon gyenge, akkor választasz egy másikat 20mA-re, azzal biztos jó lesz, mivel a kis áramú LEDek 2mA-esek, de sokkal inkább standard 20mA-eset vehettél.
Mérhetsz egy feszültséget a LED lábain, ami piros LED esetében, kihajtva 1,8-1,9V körül van.

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#25016) Batman2 válasza PH-User (#24989) üzenetére


Batman2
őstag

Legföbbképp a teljesítmény tranyó, mert azon megy a több amper gerjesztő áram !

Cserélni külön nem tudod, mivel valszeg integrált az egész szabályzó.

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#25017) Batman2 válasza Lompos48 (#24993) üzenetére


Batman2
őstag

Ez már minden bizonnyal mai, szokványos félvezetős elektronika, mivel a mai, 3 fázisú generátorokhoz való !
A Skoda 120-nak van pl. mechanikus töltés szabályzója.

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#25018) Batman2 válasza PH-User (#25006) üzenetére


Batman2
őstag

Vegyél másikat, nem javítható !

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#25019) CPT.Pirk válasza Batman2 (#25013) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

De hogyan tudom meg, hogy milyen led van bennük?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#25020) sörösló válasza totya694 (#25012) üzenetére


sörösló
aktív tag

Ha puha szilikonnal van kiöntve akkor van esély, többnyire a teljesítménytranyó száll el. Kispolák szabályzót már javítottam így. A szilikon lekaparása persze türelemjáték, ha nagyon erőszakos vagy még ettől is sérülhet. Ha kemény a kiöntő akkor kuka és új beszerzés.

(#25021) sörösló válasza domi007 (#25008) üzenetére


sörösló
aktív tag

Ha kapcsolóüzemű akkor biztos hogy elszáll ha fordítva nyomod le a delejt a torkán! Próbálkozhatsz esetleg egy méréssel. Ellenállást mérsz a primer 125 V-os bemeneten és a szekunder 230 V kimeneten. Ha sima trafós akkor néhány Ohm ellenállása mindenképpen van a tekercselésnek. A 125 V-os primer feleakkora ellenállású mint a 230 V-os szekunder. És ami a fő, a mért érték az ellenállásmérő polaritáscseréje után is ugyyanannyi! Ha kapcsolóüzemű akkor a szekunder 230 V-os fene se tudja milyen (kapcsolásfüggő), de a primer 125 V-os bemenet szinte biztos hogy valamilyen egyenirányítóval kezdődik a zavarszűrő után. Ez esetben vagy semmilyen ellenállást nem mérsz, vagy a polaritásváltáskor változik az ellenállás értéke (diódamérés). Ha van szkópod még egyszerűbb a dolog, megtáplálod a primer oldalt, a szekunderen megy megnézed mi jön ki belőle. Ha 50 Hz-es szinuszjel, akkor trafós a lelkem. Ha esetleg van egy toroid trafód akkor lehet próbálkozni a bemenő 125V csökkentésével. A kapcsolóüzemű táp valameddig tartja a kimenőfeszt, a trafós azonnal követi a bemeneti változásokat.

(#25022) totya694 válasza sörösló (#25020) üzenetére


totya694
őstag

Üdv
Vagy akár az 1500Ft körüli áron kapható külső feszültségszabályzót is fel lehet tenni a gyári helyett.
Például akár ez is jó lehet(ez nincs is kiöntve semmivel tehát javítható)

Üdv:Attila

(#25023) mezis válasza PH-User (#25007) üzenetére


mezis
nagyúr

Felcsavart hangerőnél tűvel egy egy lyukba. Amikor sercegést, pláne búgást hallasz, az a bemenet.

mezis

(#25024) szoke12 válasza mezis (#24995) üzenetére


szoke12
őstag

Sajnos ja. Ez egy HP volt, szintén eredeti kínai gyártmány :DDD
Köszi mégegyszer :R

"Élj úgy, hogy ha majd lepereg előtted életed filmje, érdemes legyen végignézni!"

(#25025) Batman2 válasza CPT.Pirk (#25019) üzenetére


Batman2
őstag

Há' Te vetted, nem ? :))

Mit vettél ?

Ha nincs róla infó, akkor nézz utána, legalább körülbelülre mennyi.

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#25026) Batman2 válasza PH-User (#25006) üzenetére


Batman2
őstag

De építhetsz is egyet magad, ha pl. nem megbízható a beszerehető, vagy nem szerezhető be hozzá !
[link]

De szerintem négyütemű trabicsekhez kapható.

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#25027) CPT.Pirk válasza Batman2 (#25025) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hát figyi, örültem, hogy egyáltalán ezt a két totál eltérő ledsort lehetett kapni a boltban, ezeket is hosszas fiók kutakodás után kaptam.
Egyébként meg nem fogok itt szórakozni, ha a növények élni akarnak, akkor élni fognak ezzel. ;]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#25028) Batman2 válasza CPT.Pirk (#25027) üzenetére


Batman2
őstag

Ahogy gondolod. :N

[ Szerkesztve ]

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#25029) PH-User válasza tsu (#25010) üzenetére


PH-User
addikt

Igen, ilyen az oldala.

kjani18 - ?

totya694 - A világításom ingadozik negatív irányba, azt hallottam ha nem cserélem ki rövid időn belül, akkor hamarosan kinyírja az akkumat.

Hogy érdemesebb? Vegyek egy másikat vagy csináljam meg külsőre?

Itt vannak amik kaphatók: Fesz.szab.1 , Fesz.szab.2 , Fesz.szab.3 Fesz.szab.4

Lompos48 - :)

Batman2 - Értem, akkor cserés.

Köszi mindenkinek! :R

[ Szerkesztve ]

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

(#25030) sörösló válasza PH-User (#25029) üzenetére


sörösló
aktív tag

Szerintem vedd meg az aluházas eredetit, ne tákolj külsőket. Az az 1-2 ezres nem éri meg. A generátort mindenképpen érdemes megvizsgálni, csapágyak, forgórész, kefék, egyenirányító diódák esetleges zárlata, tekercselések állapota, stb. Ha az 1.1-es trabi is a földön hordja a generátorát mint a kétütemű, akkor el bírom képzelni hogy nézhet ki a belseje

(#25031) yankoo válasza CPT.Pirk (#24977) üzenetére


yankoo
tag

Szia! Csináltam egy 50L-es akváriumhoz világítást LED szalaggal 2xfél méter 5630as leddel szerelt szalag hideg+melegfehér kiegészítve kék ledekkel mivel a kék tartomány kell a növények vegetativ növekedésének, de persze ahoz hogy látványos legyen és működjön ahhoz kell a CO2 és a tápozás is napi 10-11óra fény mellett!

a LED szalag 1800lumen/méter fányáramot tol ki magából 19.2W fogyasztás és nagyon nagy melegedés mellett ezért érdemes hűteni nekem savállo laposvasra van szerelve

Bocsánat az offért!

[ Szerkesztve ]

(#25032) kjani18 válasza yankoo (#25031) üzenetére


kjani18
őstag

Én úgy tudtam, a hideg fehér led fénye tartalmazza a növények számára ideális tartományokat, ráadásul viszonylag nagy mélységbe hatol. 100 l.-es akváriumig tökéletes.
Én led táblával csinálnám, 32V 700 - 900mA 160 db led viszonylag jó hatásfokkal, mert nem nagyon melegszik.

[ Szerkesztve ]

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#25033) yankoo válasza kjani18 (#25032) üzenetére


yankoo
tag

Elfér ott a kék szalag pluszba:) Nekem 60LED van 1méter szalagon + 30LED a kéken 12V 1.78-A amit zabál :) CO2 mellett szépen bubiznak a növények :)

(#25034) PH-User válasza tsu (#25009) üzenetére


PH-User
addikt

Most ebből nem bírom levágni, mit-hova?! :DDD

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

(#25035) CPT.Pirk válasza yankoo (#25031) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nekem is volt régen ilyen akváriumom, de akkor még a led szalag ismeretlen dolog volt, ott egy neon volt, gondolom hideg fehér színnel, elég jól elvoltak a növények. Mondjuk akkor még nem vágtam, hogy ez tulajdonképen akvaponia, amivel kapcsolatban majd most kezdek vizsgálatokat itthon.

A led szalagjaim egyébként biztosan kisebbek a tieidnél, mert ezek éppen csak langyosak, a kettő együtt vesz fel mindössze 700mA-t, pedig 60 led van egy méteren.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#25036) kjani18 válasza yankoo (#25033) üzenetére


kjani18
őstag

Mennyi CO2 kell, hogyan és honnan ?

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#25037) PH-User válasza PH-User (#25034) üzenetére


PH-User
addikt

Ha jól látom, akkor a 3-as, 5-ös és 2-es kell nekem.

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

(#25038) PH-User válasza PH-User (#25037) üzenetére


PH-User
addikt

Egy ilyen kábelt találtam itthon, ezzel összeköthetem a PC-vel? [link1] [link2]
Esetleg csináljak egy másikat? Ha igen, akkor milyen PINeket használjak?

Köszi előre is!

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

(#25039) kjani18 válasza PH-User (#25038) üzenetére


kjani18
őstag

A rajz minek a rajza? Ilyen bekötésü tuchelt még nem láttam.

[ Szerkesztve ]

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#25040) OldAkita


OldAkita
aktív tag

Köszönöm a hozzászólásokat 3V DC adapter ügyben. Azt hiszem az lesz a megoldás hogy veszek olyan adaptert amit úgy hirdetnek hogy 3-12 V-ig.

(#25041) PH-User válasza kjani18 (#25039) üzenetére


PH-User
addikt

Annak a kábelnek ami a képen van! Gyári kábel.

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

(#25042) Lompos48 válasza PH-User (#25041) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Az 5 lábas DIN csatlakozónak a középső lába, meg a külső fémköpeny tudtommal mindig az analóg földre van kötve.

(#25043) sörösló válasza Lompos48 (#25042) üzenetére


sörösló
aktív tag

Így van. Az 1-2 bemenet, a 4-5 meg kimenet, a középső 3-as meg gnd a házzal együtt.

(#25044) PH-User válasza Lompos48 (#25042) üzenetére


PH-User
addikt

Nem tudok mit csinálni vele, ez ilyen.
Holnap fogom magam és készítek egyet.
Az orosz oldal szerint melyiket csináljam meg?

Köszönöm az eddigi segítségeket.

''Amíg szól a zene muszáj felkelni és táncolni.''

(#25045) Lompos48 válasza PH-User (#25044) üzenetére


Lompos48
nagyúr

A jack kiosztása egyértelmű. A DIN-t pedig fel kellene "fedezni" azzal a "brummogtatással", amit korábban írtam.

De valószínű, hogy meg is találtam:

(#25046) Lompos48


Lompos48
nagyúr

Bár emlékeim alapján kételkedem :F

De! '86-ban épített Quad405-ösöm (előerősítő)bemenetei pont úgy vannak, mint a fotón és a mai napig be van 3 forrással kábelezve és működik eredeti gyári kábelek használatával. :K :K :K

[ Szerkesztve ]

(#25047) yankoo válasza kjani18 (#25036) üzenetére


yankoo
tag

DIY CO" GOOGLE élesztő cukor víz, de ink akvarista forumon kérdezd :) amugy meg rém egyszerű!

(#25048) yankoo válasza CPT.Pirk (#25035) üzenetére


yankoo
tag

Nem mind1 milyen led nekemd COB 5630 van neked valszeg 5050 vagy csak 3528 4évig énis neonoztam de a led jobban bevált olcsobb hoszabb távon és kevesebbet fogyaszt könyyű szerelni és csak 12V kell neki :)

(#25049) domi007


domi007
őstag

kösz mindenkenkinek :R :R :R

"̶d̶e̶ ̶a̶ ̶t̶u̶d̶o̶m̶á̶n̶y̶ ̶m̶a̶i̶ ̶á̶l̶l̶á̶s̶a̶ ̶s̶z̶e̶r̶i̶n̶t̶ ̶a̶z̶ ̶i̶p̶a̶r̶i̶ ̶m̶é̶r̶e̶t̶e̶k̶b̶e̶n̶ ̶i̶s̶ ̶h̶a̶s̶z̶n̶á̶l̶h̶a̶t̶ó̶ ̶S̶H̶A̶1̶ ̶c̶o̶l̶l̶i̶s̶i̶o̶n̶t̶ ̶g̶e̶n̶e̶r̶á̶l̶ó̶ ̶e̶s̶z̶k̶ö̶z̶..." - 2017. február 23. óta már létezik

(#25050) mezis válasza OldAkita (#25040) üzenetére


mezis
nagyúr

Aztán ne felejtsd el leragasztani a választó kapcsolóját még azelőtt, hogy valaki "áttakarítaná" 12 V-ra.

mezis

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.