Hirdetés

2024. június 2., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#32101) vodkaboy22 válasza Lompos48 (#32100) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Nem használom!
EZ80-as csővet használok egyenirányításnak az EBL21-eket csak Pentódás üzemben használom egyenként.

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#32102) Lompos48 válasza #22145024 (#32098) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Mivel a sönt maga egy PCB, sok egyéb alkatrésszel együtt, így nem szívesen gyártatnám/ültetném újra.

Még mindig a legegyszerűbb a PCBből kialakított sönt elvágása és ellenálláshuzalból vagy kicsi ellenállásokból kialakítani a megfelelő söntértéket.

Régebben kérdeztem hogy műverősítővel fel lehet-e tornászni, de akkor azt írtad, hogy alapból a féltápfeszre állna be a kimenet. Hogyan lehet ezt orvoslni, ha továbbra is csak +20VDC áll rendelkezésre táp tekintetében?

Ezt lehet ragozni, de semmiképp nem tudsz az opamp kimenetén hasznos szintet elérni. Elképzelhető az első opamppal mért monitorizált értéket másik opamppal kialakított virtuális féltápfeszhez hasonlítani egy harmadik opamppal, aminek a kimenete ugyancsak a féltáphoz viszonyítva fog lengeni... Folytassam? :DD

(#32103) Lompos48 válasza vodkaboy22 (#32101) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Akkor megnyugodtam. Miért zavar a visszacsatolás? Azzal vagy anélkül is létezik galvanikus leválasztás.

(#32104) vodkaboy22 válasza Lompos48 (#32103) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Nem zavar csak most még nem raktam be van értelme?

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#32105) #22145024 válasza Lompos48 (#32102) üzenetére


#22145024
törölt tag

Kell lenni valami megoldásnak, a panelszétvágás helyett :)
Olyat nem lehet csinálni, hogy a műverősítő kimenete egy ellenállásosztót hajt meg és az osztó egyik elelméről származtatom a jelenleginél nagyobb feszt a műszer számára? Vagy ez kapitális marhaság? :D

[ Szerkesztve ]

(#32106) Lompos48 válasza #22145024 (#32105) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Csak a műszernek kell?

(#32107) biacsia


biacsia
tag

Hali!
Megoldási javaslatot szeretnék kérni az alábbi problémára.
Adott itthon egy vízellátó xjwm/100/76.

A gond az, hogy minden egyes bekapcsoláskor "megroggyantja" a ház áram ellátását. (Kicsit belepislog a lámpa , illetve szépen csattog mellettem a szünetmentes, miközben írok, ha valaki például locsol.)

Hogyan lehetne ezen segíteni, hogy a szivattyú minden egyes bekapcsoláskor a nagy induló áramerősség miatt ne "térdeljen le" az egész ház. :(
Abban bízom, van erre elektronikai megoldás, nem csak a "cseréld kisebbre."

"...a béke az, amikor nagyobb botod van, mint a többieknek..."

(#32108) #22145024 válasza Lompos48 (#32106) üzenetére


#22145024
törölt tag

Igen, csak a 250uA-es (1kR) deprez-t hajtaná meg, semmi mást. Gondolom egy 20x-os erősítés elég lenne, hogy az osztó "mindkét felére jusson elég kakaó".
Az se gond, ha egy-két tranyót is igényel, ha esetleg az 5532 nem vinné el önmagában
A panelon egyébként van készen fix 5V meg 12V is, amiről jelenleg semi sem megy (illetve a skálavilágítás fog majd). Hátha ezekkel kényelmesebb meghajtani az OPA-t, mert a 20V-os power kimenet azért ingadozhat pár voltot, 16-24V közt.

[ Szerkesztve ]

(#32109) darvinya válasza biacsia (#32107) üzenetére


darvinya
titán

Milyen távol van az áramforrástól, mekkora a táp vezeték, ház/lakás 1 vagy 3 fázisú, miként van rákötve hálózatra?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#32110) biacsia válasza darvinya (#32109) üzenetére


biacsia
tag

Az áramforrástól, ha itt a villanyórára gondolsz, akkor kb 12 méterre van
10*10 házról van szó.
1 fázisú a motor.
"Miként van rákötve a hálózatra?" Itt nem tudom, hogy mire gondoljak :F

"...a béke az, amikor nagyobb botod van, mint a többieknek..."

(#32111) Lompos48 válasza #22145024 (#32108) üzenetére


Lompos48
nagyúr

Nem szrod be mégegyszer a rajzot a monitorizáló ellenállássl együtt, hogy ne keresgéljek?

(#32112) darvinya válasza biacsia (#32110) üzenetére


darvinya
titán

"Miként van rákötve a hálózatra?" Itt nem tudom, hogy mire gondoljak

Konnektorról megy, vagy egy külön biztosított hálózat lett neki órától táplálva.

1 fázisú a motor.
Azt láttam az adatlapból, de maga a hálózat 1 vagy 3 fázisú, vagy mekkora a óra előtti biztosíték?

A vezeték mekkora keresztmetszetű ami kapja a táplápást a motor, mert ekkora távnál már kell 2.5mm2-es.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#32113) biacsia válasza darvinya (#32112) üzenetére


biacsia
tag

Konnektorról megy.
A hálózat 1 fázisú .
25A-es biztosítókkal.
A vezeték 2mm2-es tömör alu. 1976-os a ház :)

[ Szerkesztve ]

"...a béke az, amikor nagyobb botod van, mint a többieknek..."

(#32114) darvinya válasza biacsia (#32113) üzenetére


darvinya
titán

A vezeték 2mm2-es tömör alu. 1976-os a ház

Ez a konnektorig tartó vezeték, vagy ami konnektortól a motorig.

Nem ártana neki egy külön biztosításos konnektor és vezeték motorig 2.5mm2.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#32115) biacsia válasza darvinya (#32114) üzenetére


biacsia
tag

Ez a konnektorig tartó vezeték. Az egész házban ez van behúzva.
A konnektortól a motorig a motor saját vezetéke viszi az áramot. Ez gondolom kellően méretezett.
Az a baj, hogy egy új vezeték végighúzásához falat kéne bontani +festés.
Kondenzátorral nem lehet ezen segíteni az autóhifis vonalat követve?

"...a béke az, amikor nagyobb botod van, mint a többieknek..."

(#32116) darvinya válasza biacsia (#32115) üzenetére


darvinya
titán

Gyárilag motorhoz adnak vezetéket. :U
Honnét tudják milyen távolra viszed, és mekkora vezeték kell?

Kondenzátor nem fog segíteni a túl terhelt hálózaton.

Ezért kell ilyeneket külön hálózat.
Főleg indításkor fellépő indító áram ami akár 3x-e lehet, 18A.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#32117) sörösló válasza vodkaboy22 (#32012) üzenetére


sörösló
aktív tag

Vagy a link rossz, vagy én vagyok vak! A linken egy digitális táblaműszert látok.
Ez csak egy vicc? :W Bakker, még jó hogy visszanéztem, jól láttam e ! Most jöttem a hétvégi fázisjavítótelepítésből, kissé káprázik a szemem, na de ennyire? :)) Ha analóg és csak ennyi, vegyél nekem is! :DD

(#32118) kisi válasza sörösló (#32117) üzenetére


kisi
aktív tag

Tekerj lentebb, ott lesz az is.

(#32119) #22145024 válasza Lompos48 (#32111) üzenetére


#22145024
törölt tag

Ez a sönt rajza:

A HDR4-en megy be, és a HDR3-on jön ki a kraft. Az 1-2-es lábak közti vezetéksáv van felhasználva söntnek. Az Ri1-5 ellenállások különböző pozicióban lévő "megcsapolások", de nálam a legtávolabbi van bekötve, így ad 3.7mV-ot amperenként (ezt ellenőriztem) Annyit változtattam, hogy az AMMETER kimeneti csati (HDRA) 1-es lába nem a HDR3 5-ös lábára megy, hanem értelemszerűen az 1-2 lábra. Csak nem úsztam meg a panelfűrészelést :)
Továbbá az Ri10-12-vel lehetne finomhangolni az ampermérő skáláját, de ez most nem játszik, mert eleve kevés fesz jön le a söntről, nem kell korlátoznom. De ha kell a műverősítőhőz, akkor lehet használni oda bármit.

[ Szerkesztve ]

(#32120) sörösló válasza vodkaboy22 (#32097) üzenetére


sörösló
aktív tag

EBL 21? Lám-lám így kél ki hamvaiból a Főnixmadár... :R Egyébként gratula! :C

(#32121) sörösló válasza vodkaboy22 (#32053) üzenetére


sörösló
aktív tag

24 V-os traktor aksi? Nagyon lemaradtam az autóvillamosságban. Annakidején a sorbakötött 6E10 páros volt a menő az IFA-ban. :F

(#32122) biacsia válasza darvinya (#32116) üzenetére


biacsia
tag

Köszi a segítséget! :R
Megpróbálom majd a külön vezeték kiépítését.Lehet, hogy a tetőtéren keresztül át lehetne vinni és akkor nem kell a falat vésni, viszont úgy még hosszabb vezeték kel. Ehhez viszont biztos hogy villanyszerelő segítsége lesz szükséges.

"...a béke az, amikor nagyobb botod van, mint a többieknek..."

(#32123) sörösló válasza kisi (#32118) üzenetére


sörösló
aktív tag

Aha, megvan! Ha a 7003-ról van szó akkor vissza az egész! Az AC 250 V már eleve olyan sovány, hogy a szórást tekintve már robbanásveszélyes egy izmos hálózaton! :Y

(#32124) vodkaboy22 válasza sörösló (#32120) üzenetére


vodkaboy22
addikt

De azzal 4W-al amit lead olyan szép hangot varázsol ebbe a sunyi Bp-esti kicsi 2*2méteres albérleti szobába, hogy úgy érzem magam mintha otthon lennék a farmon és csak a madárcsicsergés menne :)

24V nagy johndeer-ben meg hasonló szörnyekben van (új merci bus stb.) (Vékonyabb kábel kell.) De lehet 12V-os lesz belőle mert az a gyakoribb.

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#32125) sörösló válasza biacsia (#32113) üzenetére


sörösló
aktív tag

El kell keserítselek, 2-es vezeték nincs. Vagy 1.5 vagy 2.5. Ha ilyen régi a lakás akkor sajna meg kell keresni a dobozokat és meghúzni(!) a kötéseket. Ajánlatos mindjárt az óraládában kezdeni a műtétet. Az aluvezetékek sajna az alapfém puhasága miatt elengedik az eredeti kötést, aztán a lazaság csak súlyosbítja a bajt. Évi rendszerességgel meghúzott ipari sínezésnél tapasztalható hogy az
alu sínanyag szabályosan "kifolyik" a csavarkötés alól. A végső megoldás egy teljes vezetékcsere lehet. Ha csöves a lakás akkor lehet esélyed a minimális kárra, ha MM-fal akkor a következő általános festés előtt kell nekilátni. Az asszony persze sikoltozni fog, de a haladás áldozatokkal jár! :))

(#32126) sörösló válasza vodkaboy22 (#32124) üzenetére


sörösló
aktív tag

Hány kiló egy ilyen 24 V-os szörnyeteg? Anno a 12V-os aksikat sérvkötővel kellett felvinni az SZK-5-ös kombájn tetejére, de az MTZ 80-as 2 db 6 V-os akkuja is emberpróbáló akció volt... :Y

(#32127) vodkaboy22 válasza sörösló (#32126) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Attól függ de van olyan ami sacperköbö 66Ah-rás 24V-os és 25kg. :DD

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

(#32128) sörösló válasza vodkaboy22 (#32127) üzenetére


sörösló
aktív tag

Tényleg le vagyok maradva, hacsak nem a szibériai indítós trükköt másolták le. Beindítunk egy kis akkuval egy kis benzinmotort, aminek a víztere közös a nagy dízellel. Melegíti, aztán megforgatja, és láss csodát: a nagy brutál barom felmordul és elégedetten pöfögni kezd. :C

(#32129) darvinya


darvinya
titán

Kérnék egy kis jelmagyarázatot.
Mit jelenthet a piros körben lévő jel és mi szerepe van.

A lenti táblázaton a kapcsoló jelöléseknél BZ(Beszéd/Zene) van, viszont előlapi jelzésen Z/B szerepel.[link]
Ez most elírás lehet, vagy megint egy szuper termelés végeredménye. ?

Viszont így volt bekötve a csatlakozó.(kékkel jelöltem a kötéseket, de 5-ösnél nem volt rákötve a bemenő ér, csak a 2-es testtel össze volt forrasztva)

De érdekes, mert itt látszik nagyjából, hogy így van bekötve.[link]
Ilyen bekötéssel úgy működik, mint az előlapon.
De egy idő után torzít.
Viszont a rajzon pont fordítva van.
Azaz kikapcsolt állapotban 1nF-on keresztül megy a jel.
Ha be van kapcsolva, akkor ezt áthidalva megy a jel.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#32130) kjani18 válasza sörösló (#32125) üzenetére


kjani18
őstag

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#32131) kjani18 válasza kjani18 (#32130) üzenetére


kjani18
őstag

Bocsi, biacsia -nak ment a pü.

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#32132) kjani18 válasza darvinya (#32129) üzenetére


kjani18
őstag

A piros körben árnyékolás van feltüntetve.
A kék körben a tuchel csatlakozó lakozik, amely mondhatni ahány célra ( magnó, vonal, Q, mikrofon,ja ezen belül stereo v. mono,stb.) annyi féleképpen kötötték be. Az áramkör teljes ismeretében lehetne kikövetkeztetni, mi micsoda.

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#32133) darvinya válasza kjani18 (#32132) üzenetére


darvinya
titán

Köszönöm.

A kékkel jelöltem, ahogy össze volt kötve csatlakozónál.
Pont ezt nem értettem, hogy Q bemenetet miért kötötték össze a magno kimenetével.
A rajzon két külön jel út, még ha úgy is látszik, hogy egy pontról indulnak.[Melodia 16 /áramköri rajz]

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#32134) kjani18 válasza darvinya (#32133) üzenetére


kjani18
őstag

Q bemenetet miért kötötték össze a magno kimenetével.

Hogy lehessen felvenni egy magnóra.

A rajzon két külön jel út, még ha úgy is látszik, hogy egy pontról indulnak

A C121 22n kondira menő árnyékolt vezetékre két helyről mehet a jel, a rádiótuner, illetve a tuchel felől, az nem két párhuzamos, hanem alternatív lehetőség.
Sajna a rajz szerint megspóroltak egy tuchel aljzatot...érdekes, hogy a rádión mégis kettőt látok, pedig nem is ittam :)

[ Szerkesztve ]

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#32135) darvinya válasza kjani18 (#32134) üzenetére


darvinya
titán

Most a rajzon RH(E kapcsoló sor) be van kapcsolva és úgy van végig rajzolva.

Azt nem értem, hogy a R95-ös miért volt összekötve fizikailag QPU(A kapcsoló sor 3) bemetével.
Ha ekkor bekapcsolom akkor egyszerre meg a kimenet és bemenet az F kapcsoló sor miatt.

Ekkor működik úgy, ahogyan van előlapi feliraton van Z/B, tehát Zene Beszéd.

Én ezt rendesen külön vettem, tehát a Magnó kimentett lekötöttem( meg szüntettem a fizikai összekötést a bemenettel) és a helyére raktam.

Viszont ilyenkor a kapcsoló fordítva működik, de úgy működik mint a rajzon BZ, azaz Beszéd Zene.

És ezt nem értem, miért van így.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#32136) kjani18 válasza darvinya (#32135) üzenetére


kjani18
őstag

Az r95 egy nagy impedanciájú bemenet, ha a Q gomb van lenyomva, közvetlenül a P117 potira kerül a jel és azon keresztül az erősítőre.
A BZ (D) kapcsoló a rajz szerint rosszul van bekötve, mert nem csinál semmit. Elvileg a C135-öt kellene rövidre zárnia.
Az F 123 kapcsolót én sem értem, gondolom a KF -től jövő(ha az URH nincs bekapcsolva, nem jövő) jelet kapcsolja, vagy az ott lévő ellenállásokat, kondikat használja kiegyenlítésre? Ugyan ez lehet érvényes a C109-re is.

[ Szerkesztve ]

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#32137) atesss válasza Lompos48 (#32067) üzenetére


atesss
addikt

Ok, akkor nekiállok így végignézni a ledeket, majd beszámolok az eredményről.

(#32138) darvinya válasza kjani18 (#32136) üzenetére


darvinya
titán

R95 most akkor nem kimenet?
Mert a bemenet az Q kapcsolóval(A kapcsolósor 1-2/2-3) kapcsoljuk C109-re?

BZ 765 az egy ki/bekapcsoló, kikapcsolva 6-5, bekapcsolva 7-5

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#32139) totya694 válasza vodkaboy22 (#32127) üzenetére


totya694
őstag

(#32140) kjani18 válasza darvinya (#32138) üzenetére


kjani18
őstag

Bocsánat, én is megkeveredtem! A tuchelen az (1-4) 2 a kimenet, a (3-5) 2 a bemenet. A (3-5) lábakat csak a Q gomb benyomásakor kapcsolja, egyébként szabadon lógnak.
Az F123 ügyében pedig azt hiszem Lompos kartárs lényegesen többet tudna nálam. Azt hiszem az volna az "AM - FM" kapcsoló.

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#32141) darvinya


darvinya
titán

Jól gondolom, hogy a jelek ilyen ellenállást takar?

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#32142) totya694 válasza darvinya (#32141) üzenetére


totya694
őstag

Keress régi csöves rádió és TV rajtokat azokon mindig feltüntetták az ellenállások teljesítmény jel magyarázatát.

Üdv:Attila

(#32143) kjani18 válasza darvinya (#32141) üzenetére


kjani18
őstag

Így jó

[ Szerkesztve ]

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#32144) Lompos48 válasza kjani18 (#32140) üzenetére


Lompos48
nagyúr

F és G szekció mindkettő az URH kapcsolásában szerepel, tehát értelemszerűen AM-FM váltó is. :K

(#32145) sörösló válasza totya694 (#32139) üzenetére


sörösló
aktív tag

Most mondjad már! Ilyen jók az orosz akkusfúrók. :))

(#32146) darvinya


darvinya
titán

Köszönöm.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#32147) totya694 válasza sörösló (#32145) üzenetére


totya694
őstag

Nem hinném csak ha az ember alkot akkor könnyen eshet túlzásokba és ehhez próbáltam némi "kedv csinálót" prezentálni :K

Üdv:Attila

(#32148) Batman2 válasza vodkaboy22 (#32050) üzenetére


Batman2
őstag

Én is sokat gondolkodtam már kicsi elektromos autó, illetve elektromos bicikli, de méginkább egy elektromos hajtású hajtány megépítésében.

Szerintem a gázbowden mndenképpen egy potmétert kellene mozgasson, ami lehet egy hosszú, csúszó érintkezős poti, vagy lehet a hagyományos forgó tengelyű is, amire felteszel egy tárcsát, ami fel tudja csévélni a huzalt, rugó pedig vissza csavarja, mint a 4T trabicsek karburátorán.

Magát a vezérlést én PWM szabályzóval képzeltem el, ami minél kisebb vezető ellenállású, nagy áramú, nagy teljesítményű, TO-220-as tokozású, jól hűthető, párhuzamos FETeken keresztül hajtja meg a motort.
A PWM jel kis frekvenciájú, mondjuk 1-10KHz-es, változtatható kitöltésű négyszög jel lenne.
PWM generátorként pedig egy egyszerű 555-ös IC megteszi szerintem, számtalan PWM kapcsolást lehet vele találni a neten !

Mindenképpen kéne valami töltöttségh kijelző is az akkuhoz, hogy ne merítsük túl, sőt, akár egy low voltage cut off áramkor is, ami le is kapcsolja, ha alérte a minimumot.

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#32149) biacsia válasza sörösló (#32125) üzenetére


biacsia
tag

Köszönöm, majd ha lesz időm belesek a dobozokba.
Az viszont biztos, hogy nem csokival van kötve,hanem csak össze vannak tekerve a vezetékek kb 3 cm hosszan+ 1 adag szigetelő szalag.A villanyszerelő műve volt ez annó. Már korábban szembesültem ennek az "előnyeivel".

"...a béke az, amikor nagyobb botod van, mint a többieknek..."

(#32150) vodkaboy22 válasza Batman2 (#32148) üzenetére


vodkaboy22
addikt

Én inkább egy 1szerű tolópótméterben gondolkodom ami közvetlen a pedál mögé teszek. (van kifejezetten ilyen autókba való.) PWM-el van értelme igen. Az ALU váz meg hűtésnek pont jó. 3mm-es 40*40-es zártszelvény az egész cucc. Az hűtésnek pont jó baromi nagy hőkapacitással. Töltöttség kijelző nem feltétlen kell de egy 1szerű kapcsolással csak le kell kapcsolni kis feszültség szint mellett a pwm vezérlő elektronikát.
Én valami 4-5kHz körüli fix 50%kos kitöltésű kapcsolásban gondolkodom. Vagy inkább 10kHz?

Villamos- és Gépészmérnök - Blog-omban audio felszerelések és saját készítésű elektroncsöves erősítők.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.