Hirdetés

2024. június 9., vasárnap

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-07-13 14:16:17

LOGOUT.hu

Ez itt, az elektronikával hobbiból foglakozók fórumtémája.
Lentebb összegyűjtötttem néhány elektronikával kapcsolatos, hasznos linket.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#32401) CPT.Pirk válasza valory (#32400) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igen, a fém felület össze van kötve az ilyen tokozású IC-k esetén az egyik lábbal. Szóval mindenképpen válaszd szét őket egymástól. Van erre való szigetelő lap, meg csavar alátét, vagy magát a hűtőbordát válaszd szét.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#32402) totya694 válasza valory (#32398) üzenetére


totya694
őstag

Üdv

A rajzod szerinti poti bekötés nekem nem jött be mert a poti egyik oldal végkitekerésénél elfüstölt az általam alkalmazott kis Haley.Tettem be a másik potival sorba egy 150R-es ellenállást és problémám megoldva.

[ Szerkesztve ]

Üdv:Attila

(#32403) valory válasza totya694 (#32402) üzenetére


valory
tag

Nekem működnek, CPT.Pirk kolléga segítségével mostmár mind a 4 modul tökéketesen megy, csak a hűtésen kell javítsak, eléggé melegednek... valószínüleg kevés a hajszálvékony pár filléres kis kínai borda (ami sztem nem is alu, hanem vmi pocsék ötvözet)

kényelmesebb a biztonsági öv, mint a tolószék!!! "Őszintén szólva, inkább azért kritizáljanak, hogy dominálok, mintsem azért, hogy lassú vagyok." (M.S.)

(#32404) CPT.Pirk válasza valory (#32403) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Egy jó ideig voltak ilyen jellegű szabályzóim, csak kézi poti helyett egy ptc volt bent, így magától állította a fordulatszámot, de mára meguntam a macerát vele, mindent bekötöttem fixre. Az adatlapomnál lévő gépet összesen két venti hűti, abból a táp alján lévő nagy venti mindössze 3.3V-ról jár.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#32405) artiny


artiny
őstag

egy kis teoria,ha valki tudna ra valaszolni.. (CMOS invertorhoz tartozik talán)

Milyen bemeneti feszultseg mellett lessz kinyitva mindkét tranzisztor(dinamikus uzzemmod),ha U dd = 5V, küszöbbfeszültség mind két tranzistoon |U tn,p |=1V és a kimeneti reális szignál téglalap?

[ Szerkesztve ]

(#32406) artiny válasza artiny (#32405) üzenetére


artiny
őstag

ilyet talaltam,....bar nem tudom hogy jo e.

ha |U tn, p |=1V akkor 2 -3 V nal lessz nyitva

ha |U tn, p |=2V akkor 1-4 v nál lessz nyitva.

[ Szerkesztve ]

(#32407) wmati


wmati
addikt

Egy sima átlagos kondenzátor meddig tűri a napi hőingást ? mikor kezd el kiszáradni ?

(#32408) darvinya


darvinya
titán

Íme Boss SD-1 előre fúrt nyáklapon.
Remélem mindent rendesen összekötöttem. :D

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#32409) moha21 válasza wmati (#32407) üzenetére


moha21
addikt

Nem teljesen értem a kérdést. A hőingást meddig bírja vagy a hőt? Milyen kondenzátor?

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#32410) wmati válasza moha21 (#32409) üzenetére


wmati
addikt

Így néz ki a kondenzátor is is mennyire tűri hogy napközben 35-40 fokos este pedig lehűl 20 fok köré. Egyáltalán nem kell féltenem ? Nem fog idő előtt kiszáradni ettől ?

(#32411) cool13 válasza wmati (#32410) üzenetére


cool13
őstag

Nem értek hozzá, de azt hiszem van a kondikon min-max hőmérséklet megadva.

darvinya panelján is látni az egyik kondin.

[ Szerkesztve ]

(#32412) darvinya válasza cool13 (#32411) üzenetére


darvinya
titán

Itt rajza[link]

Viszont 1db 1kΩ-ot nem találok, mert 2db van és csak 1-re találtamrá.

Q|2SK30ATM 2SK30A-O
Q|2SC945 2SC945
Q|2SC732TM 2SC2240GR

IC|M5218L RC4558P

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#32413) CPT.Pirk válasza darvinya (#32408) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Jól néz ki, én is ilyenre építettem egy fejhallgató erősítőt. Szerintem van olyan tartós, mint egy átlagos nyák a boltból ez is, csak le kell fújni forrasztható lakkal.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#32414) moha21 válasza wmati (#32410) üzenetére


moha21
addikt

A képen látható kondenzátoron pont nem látható a hőmérséklet, de rá szokták írni. Emiatt a nappali / esti dolog miatt nem aggódnék, ha pl. egy 85C-os kondiról van szó.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#32415) wmati válasza moha21 (#32414) üzenetére


wmati
addikt

Rendben nem fogom kinyírni :R

(#32416) darvinya válasza CPT.Pirk (#32413) üzenetére


darvinya
titán

Köszi, lakkot még beszerzek.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#32417) tajcsi


tajcsi
senior tag

Ide is megpróbálok beírni bár már reméntvesztett vagyok...

szükségem lenne a segítségetekre..minap ppróbálkoztam leszedni egy videókártyáról az aftermarket hűtő ramsünijeit és azt hiszem, az egyik smd-t kinyírtam...Ez icipicit letört az smd sarka is, bár tényleg csak egy pici darab....Azt gondolom, hogy az a pici letörött sarok nem is akkora probléma hanem ez...ilyet eddig még nem láttam, úgyhogy erre nagyon kiváncsi vagyok.

Józan logika szerint nem szabadna, hogy még akár csak ilyen vékony papírt is betuszkolhassak az smd és a nyák közé. Javítsatok ki ha tévedek. Próbáltam finoman mozgatni a ramsünit és az smd is elég jól mozgott...aztán egy fűtőtesttel ami olyan 2000W-os olyan max fél percig fújtam rá a meleg levegőt, majd eztán sikerült leszednem a ramsünit.
Ezután a gyári hűtéssel visszatettem a vga-ta gépbe és nem adott képet. Dolgozik, nem fütyüli ki a pc, de egy piros led világít rajta, a D601 jelzásű amel "critical core error"-t jelent.

Na, de itt a kép...szerintetek ezt elég lenne újraforrasztani, vagy venni kell egy másik smd-t? Ja, VITEC 59PR9853 smdről van szó...

Tegnap eljott hozzam egy ilyen mezei hobbi szinten tvket javito ismerosom, aki valami csipogoval letesztelte, hogy van e kontakt az smd es a nyak kozott. VAN!

VISZONT! Mikor elmondtam neki, hogy ez a hibauzenet azt jelenti, hogy valami aramellatasi gond lehet mert a gpu nem kaphat eleg aramot (kartya dolgozik csak nem ad kepet) o a csipogo egyik veget odatette a dvi kimenethez a masikkal pedig megerintette a kartya hatlapjan a 6 tus csatik forrasztasat. A ketto db 6 tus csatlakozok forrasztasainak mindegyike ugyanolyan vinnyogo hangot adott, egyet kiveve, ami alig adott hangot. Azt mondta az ismerosom, hogy azon alig van elleneallas...

itt a kep bekeretezve, hogy melyik sikitozott halkabban...

totál bediliztem, hogy nem tudok rájönni mi baja lehet és mostmár a fél vesémet is rááldoznám, hogy csakazért is megjavítsam...

MAXIMUS VI Extreme, Z87-WS, 3970X és sok más fimomság nálam...

(#32418) ffodi válasza tajcsi (#32417) üzenetére


ffodi
veterán

Így félálomban pár kérdés:

-Miért ilyen kisméretűek a képek? Ebből szinte semmi nem látszik.
-Minek kellett borda a tekercsre? Azt nem szokás pluszban hűteni, mert felesleges.

Ha a tokozásból/burkolatból törik le egy kis darab, attól még az működhet megfelelően. Itt valószínű más is kaphatott, azért nem ad képet a kártya. Illetve, kellene egy éles, nagy felbontású kép a tekercs melletti FET-ekről, vagy meghajtó IC-kről. A datasheet alapján Voltera meghajtó IC-kkel alkalmazzák, így ha azok közül halt meg valamelyik, akkor kuka a vga. Elmondható, hogy nem lehet beszerezni, és nagyon könnyen le lehet sarkazni, tudom, mert már én is jártam így. Első ránézésre nem látszik semmi, de ha közelebbről, esetleg nagyítóval megnézed......

Valamint az, hogy "kisípolgatta" a GND-t, az jelen esetben nem sokat mond.

[ Szerkesztve ]

"A minőséget régen gyártották, ma már csak biztosítják." Magassy I. axiómája

(#32419) tajcsi válasza ffodi (#32418) üzenetére


tajcsi
senior tag

Csinalok nagyobb kepeket es kesobb feltolom ide oket. Nem en tettem ra, mar rajta volt...

MAXIMUS VI Extreme, Z87-WS, 3970X és sok más fimomság nálam...

(#32420) Phvhun


Phvhun
őstag

Egy tök egyszerű dolgot nem tudok megoldani:

hogyan lehet 5 volt-al mondjuk 9v-ot rákapcsolni npn tranyóval egy ellenállásra, úgy hogy ha megy az 5 volt a vezérlés felől akkor az ellenálláson kb 9 volt legyen, ha nem jön vezérlés, akkor meg 0.

(#32421) #22145024 válasza Phvhun (#32420) üzenetére


#22145024
törölt tag

A "#32388"-as nem ad választ a kérdésedre? Ha számít a tranyón eső fesz, akkor tehetsz be FET-et is.

(#32422) kjani18


kjani18
őstag

Sziasztok

Monitoron villog a sárga led, ha bekapcsolom a pc-t folyamatos sárgába megy át, ha kikapcsolom ismét villog.Se kép, se háttérvilágítás nincs. Tápfeszek megvannak. Milyen hibát jelezhet a villogás??

[ Szerkesztve ]

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#32423) V.Stryker válasza kjani18 (#32422) üzenetére


V.Stryker
nagyúr

Ezt inkább a monitoros topikba kéne megkérdezned.....

[ Szerkesztve ]

Organic Maps - ingyenes, offline navi iOS-re és Androidra.

(#32424) kjani18 válasza V.Stryker (#32423) üzenetére


kjani18
őstag

Köszi, jogos. Azért itt is akad egy - két szakember.

[ Szerkesztve ]

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#32425) moha21 válasza kjani18 (#32422) üzenetére


moha21
addikt

másik VGA-ról próbáltad már?

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#32426) darvinya


darvinya
titán

Ez lesz a következő átépítésem.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#32427) kjani18 válasza moha21 (#32425) üzenetére


kjani18
őstag

Igen.

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#32428) #22145024 válasza darvinya (#32426) üzenetére


#22145024
törölt tag

diléj?

(#32429) darvinya válasza #22145024 (#32428) üzenetére


darvinya
titán

Nem ez is DST, csak régebben készítettem, fórumtárs segítségével javítva a hangzásán.
Újraépítem, mert eredetileg nem ilyen és csúnya a szétmódolt panel.

Delay-hoz ennél több minden kellene, pl: időkésleltető kör is.

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#32430) #22145024 válasza darvinya (#32429) üzenetére


#22145024
törölt tag

Egy gyárinak a dobozába teszed vissza?

---
Az SD1 működik végülis?

[ Szerkesztve ]

(#32431) darvinya válasza #22145024 (#32430) üzenetére


darvinya
titán

Nincs gyári doboz, mert eddig sem volt.

SD1 du. lesz teljesen összerakva és próbálom egyből.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#32432) Gyula84 válasza darvinya (#32408) üzenetére


Gyula84
veterán

Szép lett én is ilyenre építettem nemrég még, de átálltam a vasalásos technikára elég sokat forrasztottam az alján azt meguntam :D

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#32433) darvinya válasza Gyula84 (#32432) üzenetére


darvinya
titán

Ennyi lyukat nem tudok itthon fúrni, és nincs kedvem 1 hétig csak ezt a 1 panel fúrásával foglalkozni.
Így lett az előre fúrt.
Meg ezt kaptam így felhasználom.

Tudom, hogy szebb a megtervezet nyák.

Amúgy ezen sorok vannak egyben, ezt utómaratással letisztítottam.

(#32434) moha21

Miért is jobb.? :U

[ Szerkesztve ]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#32434) moha21 válasza darvinya (#32433) üzenetére


moha21
addikt

Nem csak szebb jobb is.

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#32435) Gyula84 válasza darvinya (#32433) üzenetére


Gyula84
veterán

Akkor a forrasztás volt időigényesebb most a fúrás pl ennél elég necces lett volna meg oldani egy előre fúrt panelra

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#32436) #22145024 válasza Gyula84 (#32435) üzenetére


#22145024
törölt tag

csak minden 4. láb van bekötve, hogy elfértél 1 oldalon "átkötéshalmaz" nélkül?

(#32437) darvinya válasza Gyula84 (#32435) üzenetére


darvinya
titán

Forrasztás nem.volt több a jól előkészítet panelon.

De egy 550f/p kézi géppel elég sokáig tartana már a fúrás 1.5mm nyáklapon.

Logout-omon itt van FF-ek azokat nem előrefúrtak.

Grat panelhoz.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#32438) tajcsi válasza ffodi (#32418) üzenetére


tajcsi
senior tag

Az utolsó előtti képen jól látszódik hogy egy mütyűr le van törve, viszont a mellete levőkön semmilyen jelzés nincsen...

MAXIMUS VI Extreme, Z87-WS, 3970X és sok más fimomság nálam...

(#32439) Gyula84 válasza #22145024 (#32436) üzenetére


Gyula84
veterán

Ezt építettem meg

Nem rossz, de nem is jó, de legalább nem rossz.

(#32440) Batman2 válasza wmati (#32407) üzenetére


Batman2
őstag

Rá van írva az üzemi max. !
Az üzemen kívüli max. tárolhatósági időt pedig szerintem senki sem fogja Neked megmondani.

De jobb fajták, pl. a mi régi ITT színesTV-nkben kb. 20 évig bírták hiba nélkül, kb. napi 3 óra üzemmel.

Üdv.

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#32441) darvinya


darvinya
titán

Megépítettem Boss SD-1-est.
De nem értem mi szerepe van a kapcsolónak, LED-nek egyfolytában világítania kell-e?


[link]

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#32442) moha21 válasza Batman2 (#32440) üzenetére


moha21
addikt

Az 50Hz-re tervezettekre gondolsz?

Nem az az igazi férfi aki minden nőt meghódít, hanem aki ismeri a nagyfeszültségű földkábelek szigetelésének technikáját.

(#32443) #22145024 válasza Gyula84 (#32439) üzenetére


#22145024
törölt tag

Ez mennyivel másabb, mint a gyári? MIntha azt olvastam volna, hogy bizonyos IC-ket nem lehet vele égetni. De ez lehet, hogy a DSPIC-ekre vonatkozott :F

(#32444) Kommy


Kommy
veterán

Sziasztok,
erre nem lenne valakinek ötlete?
A kábelre Ethernet_POE van írva. Közben már látom, hogy a POe megy 8 kábelen így feltételezésem, hogy 8+ 2 (tápellátás) hibás.

A kamera specifikációja: [link]

manual-ja: FTP IP-Kameras/SNC-Camera/Archiv/SNC_Camera_1.3MP/Dokumente/SNC_5211MIR...

(#32445) darvinya


darvinya
titán

Na már ott tart, hogy semmi hangja nincsen.
Kicsit pattanva elhalkul.

Elko hiba?

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

(#32446) kjani18


kjani18
őstag

LM004 rev3 monitorpanelhez( s1902d monitor) lenne valakinek rajza? Esetleg tapasztalata?

KÖszi

Jani

[ Szerkesztve ]

Olvasd el, benne van a megbízhatóságom is! https://logout.hu/bejegyzes/kjani18/uzletszabalyzatom.html

(#32447) And válasza #22145024 (#32443) üzenetére


And
veterán

Eddig a kezembe került mindegyik típust tudtam vele égetni. Elvileg ICD2-klón, tehát amit az eredeti ismer (lásd az MPLAB 'select device' menüjénél a kompatibilitási listát), azt ez a klón is tudja égetni. A debug már más téma, de ahhoz eleve a kódon is változtatni kell. A dsPIC-eket elnézve vegyes a kép, nem mindegyiket támogatja (pl. az -e típusvégződéssel rendelkezőket), de egy csomó olyan dsPIC-et látni, amelyet az MPLAB v8.x által kezelt kilencféle égető egyike sem képes programozni.

(#32448) #22145024 válasza And (#32447) üzenetére


#22145024
törölt tag

Igazad van, rosszul emlékeztem. Lényegileg a debug részében más a dolog. :)

Ezt a fentebb is linkelt klónt meg lehet úgy csinálni, hogy a panelon is lehessen firmware-t égetni ill frissíteni? Gondolom DIP kapcsolókkal biztonságosan le lehet választani a portok azon részét, ami az égetéshez kell. Csak azért kérdem, mert SMD-vel építeném, ha egyáltalán. Vagy az is kevés, mert ide inkább "útvonalválasztás" kell, semmint igen/nem állapot?

[ Szerkesztve ]

(#32449) And válasza #22145024 (#32448) üzenetére


And
veterán

Meg lehet csinálni természetesen, méghozzá DIP-kapcsolók nélkül is. Szinte az összes PIC-típus adatlapján megtalálható a szükséges kialakítás vázlata, lásd például: [link], 14.11-es fejezet, 14-18-as ábra (112.oldal). Természetesen körültekintőnek kell lenni, és ügyelni kell a következőkre:
- Vdd leválasztása: a rajzon nem szerepel (ha csak a PIC-et, vagy ezen felül más nagyon alacsony fogyasztású áramkört táplál a Vdd, akkor nem is lényeges), de esetenként szükség lehet egy - tipikusan Schottky - diódára a PIC tápja felé. Ezen ugyan 2-3 tizedvolt eshet, de megakadályozza, hogy in-circuit égetésnél az égető biztosította tápot más is terhelje.
- PGC és PGD (óra- és adatjelek): az ellenállásos leválasztás megfelelő lehet. Legtisztább persze az, ha ezt a két lábat nem használjuk másra, de ez mondjuk egy 6 vagy 8-pines tok esetén nem járható. Kerülni kell ezeken a portokon lógó kapacitásokat, mert akár nF-os nagyságrendben is megakadályozzák a megfelelő meredekségű jelek kialakulását, lehetetlenné téve a programozást.
- Vpp (égetőfeszültség): ha az adott típus lehetővé teszi a konfigurációs szóban az MCLR belső Vdd-re kötését, akkor amúgy is felszabadul ez a láb, bár esetenként bemenetnek használható. Amúgy meg normál alkalmazásnál 10kΩ-mal szokás Vdd-re húzni (szintén kapacok nélkül), ez megfelelő elválasztást ad.

(#32450) darvinya válasza darvinya (#32441) üzenetére


darvinya
titán

Szakik segítsetek abban, hogy miként van ez a kapcsoló bekötés?
Mert a áramköri rajz szerint 6-os lábon van táp negatívja, de az elemnek melyik?(válaszra adott hsz-ben van rajz)

Az eredeti kapcsolót nem ismerem ezt a 9 PIN-est, és miként kapcsolja a ki/be a pedált.

A gond, hogy így állandó a hangzás, nincs ki/be kapcsolás.
Amúgy nagyon jó hangzása van.

Köszönöm.

Made Robot by Robot −Xiaomi 12T Pro gyászruhás / '06 Focus kombi szürke

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb hardverek  »  Hobby elektronika (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.