Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) refruit


refruit
csendes tag

Sziasztok!

A profiknak talán banális a kérdés, de nem hallottam még egyértelmű és meggyőző választ :/ Tehát van-e káros sugárzás a TFT-nél is, s ha igen, használ-e ellene a MONIX vagy nemtom milyen szemüveg, amit kapni lehet, s amelyen valamilyen védőbevonat van. Azt tudom, hogy TFT nem karcolássza végig a szemlencsémet a szemembe lökött porral, ezért érdekelne, hogy használhatom-e a szemüveg nélkül vagy ne.

üdv, s köszi a hozzáértők válaszát.

(#2) Husky válasza refruit (#1) üzenetére


Husky
aktív tag

Nem sugároz. (De az elmúlt 3-4 évben kiadott monitorok nagyrésze sem.)

Rendszergazda vagyok. Ha röhögni lát, mentsen!

(#3) refruit


refruit
csendes tag

Halleluja, akkor végre csupaszon is bámulhatom szemüveg nélkül. Szóval a háttérvilágítás lámpája akkor tök ártalmatlan?

(#4) Husky válasza refruit (#3) üzenetére


Husky
aktív tag

Ugyanolyan ''neoncső'' mint amit a plafonra is raknak. Csak a TFT-é nem 50, hanem 3-400Hz-cel vibrál.

Rendszergazda vagyok. Ha röhögni lát, mentsen!

(#5) Cathfaern válasza Husky (#4) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Csak az a kár, hogy a plafonon lévő sem neon :D

(#6) Husky


Husky
aktív tag

Megjegyzem, a monitor sugárzása a szemet esetleg a 80-as években károsította utoljára....

A monitor vibrálása viszont fárasztja a szemet (refresh rate-et feljebb kell állítani, ha a monitor bírja), a rossz kontraszt megviseli a fókuszodat (látóideg fáradása, pár óra után megjelenő kicsi ugráló pontok, hosszabb távon szemkárosodás), meg amúgyis folyamatosan ugyanarra a távolságra fókuszálsz, az se egy jó dolog... na és ha kitartóan bámulod a képernyőt, és még az feljebb is van, mint a szemed, akkor hajlamos vagy kevesebbet pislogni, amitől meg a szaruhártyád szárad ki és válik le hosszabb távon (ez mondjuk baromi fájdalmas is...)... :) .. Tehát nem a monitor bánt, hanem az ember tunyhul a monitor előtt... :)

Rendszergazda vagyok. Ha röhögni lát, mentsen!

(#7) Husky válasza Cathfaern (#5) üzenetére


Husky
aktív tag

Azért írtam idézőjelbe. Ha egyszer így ismeri a Nép... :D

Rendszergazda vagyok. Ha röhögni lát, mentsen!

(#8) Charybdis válasza refruit (#1) üzenetére


Charybdis
csendes tag

Most már három téma is nyílt ezzel kapcsolatban...
Valamennyire sugároz, de lényegesen kevessebbet, mint a CRT.
CRT-nél egy elektronágyú ontja magából az elektronokat, míg TFT-nél a panel egyes részeire kapcsolt elektromos töltés rajzolja ki a képet. Azaz van egy állandó fényű háttérvilágítás, és az előtte levő cellák színe/állapota határozza meg a színeket.
Minden elektromos berendezés okoz elektroszmogot, pl. nagyfeszültségű villanyvezeték alatt nem tanácsos lakni, mert egészségkárosító.
A TFT egyébként feleannyit is fogyaszt, mint a CRT, tehát eleve nem lehet akkora sugárzása.
Ez a szemüveg szerintem hülyeség. Még ha használ is, sugárzástól nem véd. CRT-nél tényleg fennáll ez a portaszítás, de TFT-nél nem.
Van egy topic a Bioshieldről, inkább próbáld ki azt, és számolj be róla(más kárán jobb tanulni;))

Vettem vízport, de nem tudom mit kell hozzáadni.

(#9) Husky válasza Charybdis (#8) üzenetére


Husky
aktív tag

Tapogasd meg egy átlag-TV képcsövét. Recseg. Van rajta kicsi töltés.
Tapogasd meg egy átlag-monitor képcsövét. Nem recseg.

Ha nincs töltécs, nincs ami a porot gyorsíccsa. :D

(Nem fejtem ki, mert még átmegyünk természettudomány vs természetgyógyászat flame-be, de az ilyen biovarázslatokat csak akkor, ha másra nem tudod költeni azt a pénzt... :) )

Rendszergazda vagyok. Ha röhögni lát, mentsen!

(#10) refruit


refruit
csendes tag

no most már valamennyire képben vagyok, s megnyugodtam. Már csak ezt bazi nagy fényerőt kell megszokni, kisüti szemem egyelőre.

köszi mindenkinek

(#11) _Gudella válasza refruit (#10) üzenetére


_Gudella
senior tag

Kezdetben engem is zavart, mert a CRT-t mindig nagyon sötétre állítottam előtte, de aztán megszoktam. Aztán rájöttem, hogy a sötét is fárasztja a szemet, mert néha nagyon kell skubizni...

(#12) Husky


Husky
aktív tag

Töksötét szobában a minimális fényerőre állított TFT-től kifolyik a szemem, a közepes CRT-től meg nem... a tudomány mai állása szerint nekem a kislámpa jött be, ami lágyan megvilágítja a monitor mögötti falat...

Rendszergazda vagyok. Ha röhögni lát, mentsen!

(#13) _Gudella válasza Husky (#12) üzenetére


_Gudella
senior tag

Erről van szó, hülyeség töksötét szobában monitort bámulni..

(#14) Szalma válasza Husky (#9) üzenetére


Szalma
őstag

(Ha nem érzed nincs...? Ejnye. Van, csak kissebb. CRT porbombáz, ha akarjuk, ha nem. De tényleg nem olyan nagy gond ez, mit >10 évvel ezelőtt.)

Szeretettel:
Szalma

(#15) Husky válasza Szalma (#14) üzenetére


Husky
aktív tag

Igaz, tetszőleges méréshatárra váltva tényleg kimutatható. De ha az ember kényelmesen hátradől (miért másszunk a monitorra?), máris van jó 80+ centi, amit a pornak le kell győznie... 80 centinyi levegő pedig már nem elhanyagolhatóan súrolja a kilőtt porszemcsénket...

Rendszergazda vagyok. Ha röhögni lát, mentsen!

(#16) _Gudella válasza Husky (#15) üzenetére


_Gudella
senior tag

Ez igaz, mondjuk nálam 70-centi a minden szempontból kényelmes távolság :)

(#17) bendi


bendi
tag

Volt munkahelyemen kijöttek a munkavédelmisek, és többekközt megmérték a monitorok sugárzását is. A 19''-os CRTmnek kb 80 cm távolságban elfogadható mértékű volt, a TFT-nek kb 1 cm távolságból már a CRT 80 centis sugárzásánál kevesebb volt...
:C

A4-es papíromat hasonló Audira cserélném

(#18) Munkas válasza bendi (#17) üzenetére


Munkas
aktív tag

Hát az attól függ mit mértek :)
Ha az elektromos terét akkor így van, de ugye annak mint nemionizáló sugárzásnak (a tudomány mai állása szerint) nincs károsító hatása egy bizonyos (igen magas) teljesítménysűrűségig. (Ezért a távvezetékek mellett is lehet lakni, csak alatta nem, asszem 150 m a határ, de is inkább arra van, hogyha később esetleg mégis ilyen irányba fejlődnének a dozimetriai irányelvek ne kelljen épületeket lebontani.
A por felgyorsítása pedig meglehetősen vitatott dolog. Valami önjelelölt szakértő vetette fel még vagy 10-15 éve, és jobb indok híján még manapság is hivatkoznak rá (lektorált tudományos lapban még nem találkoztam vele, persze az is lehet, hogy csak nem vagyok elég körültekintő). Egyébként nem kell túl nagy szakmai háttér, annak kiszámításához, hogy a CRTk gyorsítófeszültségével felgyorsított aeroszolok jó, ha pár cm-t meg tudnak tenni a levegőben.
Én is megméregettem még pár évvel ezelőtt egy-két monitort, de csak a tudománytörténeti ereklyéknek számító régi VGA és EGA monitorok estén lehetett a felszínüktől kb. 10 cm-ig mérni valamiféle hatást, az újabbaknál ez gyakorlatilag a felszínükre (mm-ekre) korlátozódott.

(#19) Jester.c válasza refruit (#10) üzenetére


Jester.c
aktív tag

Nem kellene sállal a szemeden járkálni, már rég hozzászokhatott volna a fényhez :DDD

Monix szemüveg meg a monitorszűrő meg szerintem teljesen feleslegesen kapható még a boltokban. Legfeljebb azt hiszed hogy jobb lesz tőlük.

jesterc.hu

(#20) olee


olee
csendes tag

Ja, ajánlott a kislámpa, ahogy a tv-hez is érdemes a háttérbe bekapcsolni egy kis fényt.

Mivel a TFT neon fénye kékes fény, érdemes ehhez hasonló színhőmérsékletű lámpát bekapcsolni, pl. kompakt fénycsöves kislámpa. A nagyokosok azt mondják, hogy a kékes és a sárgás fény keveredése nem előnyös hosszú időn keresztül (pl. ablakból jön a fény + izzólámpa világítás).

A CRT-nek nem tudom milyen színű a fénye.

Aki ezt alá tudja támasztani, vagy cáfolni, esetleg némi irodalommal a neten, annak örülnék.

(#21) Loha válasza refruit (#1) üzenetére


Loha
veterán

Monitorok már nagyon rég óta nem azért rontják a szemet, mert sugároznak, meg stb. hanem ezért, mert minden olyan munka során erősen romlik a szem ahol hosszú időn keresztül egy pontra kell figyelni, és erőltetni a szemet. A hangsúly az erőltetésen van, tehát minél kevésbé terheli meg a szemet a monitor nézése annál kevésbé káros. Egy jó TFT azért jobb egy átlagos CRT-nél mert nem villódzik, élesebb a képe, nyugottabb is. Egy jó CRT ami tud legalább 100Hz-et az adott felbontásban, és kellően gyugott és éles a képe nem rosszabb egy olcsó TFT-nél...

Azoknak is tönkremegy a szeme akik sokat olvasnak nem megfelelő megvilágítás mellett... Sőt azokbak is tönkremegy akik csak rengeteget olvasnak ideális körülmények között.

(#22) Loha válasza refruit (#3) üzenetére


Loha
veterán

Eddig sem azért volt ajánlott az a szemüveg mert porszemcsék ütköztek a szemednek, hanem ezért mert megszüntette a zavarő tükrözödés nagyrészét ami a szem erőltetése miatt rontotta a látást, de a mai CRT-k már sikképcsövesek, szőval ugyan olyan csekély a tükröződésük mint a TFT-é.

(#23) Loha válasza bendi (#17) üzenetére


Loha
veterán

De milyen sugárzás mértek? Elektromágnesest? Azt a mobiltelók is nyomatnak elég rendesen, meg az összes elektromos berendezés...

Meg eleve nem érte, hogy mit mértek a monitor sugárzásán, ami ha megfelelt a TCO99-nek akkor megfelel a magyar szabványoknak is, nincs rajta mit mérni...

(#24) bendi válasza Loha (#23) üzenetére


bendi
tag

Nem tudom, mit mértek, nem kérdeztem meg:O
Azok a monitorok legfeljebb TCO'95-öt tudtak
Ne zargassatok ilyenekkel, abszolut ártatlan szenvedője vagyok az esetnek. Ott voltam, én monitorom mérték (olyan ketyerével, ami fényt, hangot, és vmi sugárzást mér), aztán megnézték kíváncsiságból a főnököm TFT-jét... aztán az enyém közelről. Ha ez az elektromágneses, akkor azt, ha nem, akkor nem azt:F

A4-es papíromat hasonló Audira cserélném

(#25) bendi válasza Munkas (#18) üzenetére


bendi
tag

nekem annó '93-ban azt mondták, hogy a tömést szedi ki a fogakból a monitor sugárzása! :U

A4-es papíromat hasonló Audira cserélném

(#26) vfo7


vfo7
senior tag

Én megmértem több CRT-monitort egy szabványos, kalibrált Geiger-Müller számlálóval és a sugárzási szintjük átlagban kb. a 3x-osa volt a normál háttérsugárzásnak, és mindez 50 centiről az ember képébe. Igaz, ez a szint messze alatta van a káros értéknek, de szvsz. sok kicsi sokra megy.

Aki csak a lábával siet, hibázik.

(#27) vfo7 válasza vfo7 (#26) üzenetére


vfo7
senior tag

Ugyanezzel a műszerrel TFT monitort mérve, semmi változást nem indikált a szokásos háttérsugárzáshoz képest.

Aki csak a lábával siet, hibázik.

(#28) HoZo válasza vfo7 (#26) üzenetére


HoZo
csendes tag

Mérd meg ugyanezzel a műszerrel egy ''sötétben zölden világítós'' karóra sugárzását, és garantáltan dobsz egy hátast...

(#29) Logitech


Logitech
aktív tag

A lapos képernyők veszélyei

2005. január 6., csütörtök, 9:59


A laposképernyőjű készülékek - televíziók, számítógép monitorok - gyártása során használatos indium-ón-oxidnak káros hatása lehet az egészségre - állítják a szakértők.



A laposképernyőjű televíziók, monitorok, a folyadékkristályos kijelzők és plazmatévék egyre népszerűbbek lesznek. A vezető gyártók szerint egyre nehezebb a növekvő vásárlói igényeket kielégíteni, hiszen az elmúlt fél év alatt gyakorlatilag megduplázódott az ilyen jellegű termékek iránti kereslet.

A tudósok viszont tartanak a laposképernyő tömeges elterjedésétől. Nemrégiben ugyanis egy egészséges, 30 éves férfi komoly tüdőbetegséget kapott egy olyan fém-oxidtól, amit a képernyők készítéséhez használnak.

A tokiói munkás négy éve dolgozott abban az üzemben, melyben laposképernyős televíziókat gyártanak. Ez alatt az idő alatt szervezete folyamatosan érintkezett egy indium-ón-oxidot (ITO) tartalmazó aeroszollal, melynek hatására végül tüdőfibrózist (tüdőszövet-hegesedést) és tüdőtágulást kapott. A tüdőfibrózis során a tüdő szövete megvastagodik és heges lesz, ami gátolja az oxigén és szén-dioxid hatékony cseréjét. A betegség az esetek felében öt éven belül halálos kimenetelű.

Bár a tokiói Toranemon kórház orvosai megtalálták a beteg tüdejében az ITO-t, a szakértők szerint ez még nem ok az aggodalomra. A szóban forgó fém-oxidról ugyanis csak egyetlen esetben mutatták ki idáig egyértelműen, hogy halálos kimenetelű betegséghez vezet (bár ez is az említett a gyárban történt). Mindenesetre a dolgozók egészsége szempontjából a jövőben fontos lenne tudni a szer emberi szervezetre gyakorolt konkrét hatásait. Ezért a kutatók további vizsgálatokat javasolnak, hogy a kapott eredmények függvényében csökkenthessék minden olyan mérgező anyag használatát, melyekkel a munkások a gyártás során napi szinten érintkeznek.

A szakmai szervezetek és a gyártók egyöntetűen megnyugtatják a vásárlókat, hogy a laposképernyőjű készülékek a fogyasztókra egyáltalán nem veszélyesek. A Távol-Keleten gyártott termékeknek ugyanis szigorú minőségbiztosítási paramétereknek kell megfelelniük, és megfelelő tanúsítványokkal kell rendelkezniük ahhoz, hogy forgalmazhatók és exportálhatók legyenek, így teljesen biztonságosak.

E+B

[origo]

Bővebben: link

(#30) Krisz62


Krisz62
újonc

Sziasztok. Tud valaki a szgép sugárzásáról valamit, mert a mamám annyira érzékeny az elektromosságra, hogy csak 5-10 percig tud előtte ülni, utána fel kell állnia mert szurkálni kezd keze, lába. A monitort TFT-re cseréltük, de nem javult a helyzet.

(#31) Stark T


Stark T
friss újonc

Sziasztok
Erdekes temakrol beszeltel hasznositanam az infokat a sugarzasokrol amik a szemet ertik vannak egyett erteseink ha erdekesegel tudok szolgalni irok es varom a valaszokat megfigyeleseket 😉 jobb ha van rajtad szemuveg mindig minden percben
:))

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.