Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) tibaimp


tibaimp
nagyúr

Én azt se bánnám, ha a "sima-asztali" CPU/VGA tervezés is ebbe az irányba mozdulna a jövőben.
Szerintem, ha a következő, mondjuk VGA sorozat, hozná a jelenlegi tudás szintjét, de cserébe 50-60%-al kevesebbet fogyasztana, sokan nem háborognának.

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#2) zhit86


zhit86
csendes tag

"és így lehetővé válna a 10 000 GLOPS/wattnál jobb energiahatékonyság"
Ezért ez jópárszoros javulás a mostani állapothoz képest, kvázi az jelentené, hogy egy Geforce 3050-3060 kijön 1 wattból :Y
De nyilván X év alatt összejöhet, ahogy korábban is volt ekkora javulás.

A giga-mega wattok kapcsán nekem az nem világos még, hogy szuperszámítógépeknél vagy akár szervereknél miért tekintünk veszteségként a használt áramra.

Ugyebár a számítás maga érdemben nem használ el energiát, annak 99.99%-ból hő lesz.

Vízhűtéssel, hőszivattyúkkal stb. ez az energia visszanyerhető és használható lehet például távfűtéshez, vagy talán más erőművi turbinás rendszerek vizének előmelegítéséhez, vagy bármire, ahol 40-50-60 fokos víz kell. Természetesen adott esetben hőcserélőn keresztül, nem direktben. Én hallotam pár rendszerről, ahol élnek is ezzel a lehetőséggel (pl. pécsi egyetem szuperszámítógépe így lett anno kiépítve), de nem tudom, hogy világszinten ez mennyire elterjedt megoldás.

Megjegyzem aki otthon árammal fűt (nem hőszivattyúra/klímára gondolok és nem is hőtárolós "éjszakai" áramos villanykályhára, hanem hősugárzóra, "norvég" panelre stb.), az szintén ebben a cipőben jár, télen felesleges a PC (vagy akár a világítás) fogyasztásával spórolnia, mert ezekből pont ugyanolyan hatásfokkal lesz hő.

[ Szerkesztve ]

(#3) flexxx2 válasza zhit86 (#2) üzenetére


flexxx2
őstag

ahogy tudom egy hőszivattyú hatásfoka jobb mint egy PC hőleadása, ami olyan hatásfokú, mint egy sima drót amibe áramot vezetsz.
a világításnál meg főleg fényenergia lesz belőle egy LEDnél ami nem melegít fel téged,
de cáfoljatok ha rosszul tudom

(#4) flexxx2


flexxx2
őstag

ez a 3D tokozás ennyire drága, hogy nem terjed el gyorsabban?

(#5) ShiTmano


ShiTmano
aktív tag

T-shirt 1,21 gigawatts! (ritorno al futuro) | tostadora

"Ilyen dolog ez, folyamatos növekedés, egy állandó méretű bolygón :D Rip rendszer..." by Crim

(#6) zhit86 válasza flexxx2 (#3) üzenetére


zhit86
csendes tag

Igen kb. helyesen írod. Ezért is utaltam hagyományos fűtésre, nem hőszivattyúsra (az otthoni spórlás részben).

A LED-et még annyival árnyalnám, hogy kevesebbet fogyaszt, mint bármilyen más közismert fényforrás, de az ami rá van írva watt, az szintén 60-80%-ban hővé lesz.

[ Szerkesztve ]

(#7) tigrismaki


tigrismaki
csendes tag

Az pont egy reaktorblokk teljesítménye! Nem "csak" a fele! :) (Paks pl. 450MW körül van blokkonként.)

(#8) ddekany válasza zhit86 (#6) üzenetére


ddekany
veterán

Ablakokon kiszökő fénytől eltekintve, gyakorlatilag a LED összes fogyasztásból is a végén hő lesz, hiszen a látható fényt valami a végén elnyeli.

(#9) Alogonomus válasza tigrismaki (#7) üzenetére


Alogonomus
őstag

Mondjuk Paks 2 már valóban 1000 MW körüli valós teljesítményű blokkokkal készül majd.

(#10) Cyberboy42 válasza zhit86 (#2) üzenetére


Cyberboy42
senior tag

Na igenám, de akkor ott is kéne lennie a szuperszámítógépnek egy fűteni való városka melett, nem mellesleg, földrajzilag olyan helyen ahol van is értelme fűteni, mert ott ahol 2 hónap a tél, jó esélyel nem éri meg a vesződés, meg a vezetékek, csövek, több lehet vele a macera mindsem megérje, már csak azért is mert igaz hogy a hőtermelés magas de a hőfok az bizony alacsony, ahogy írtad is 50-70 fok lehet, azt meg mire kivezeted, már gyakorlatilag használhatatlan.... a nagy szervertermeket, meg amúgyis inkább klímázzák, és léggel hűtnek. Sőt a fogyasztás jelentős része pont a klímaberendezésekre megy el.

...A teknős ezután pszichoanalitikusként kezeli az identitászavaros krokodilt...

(#11) bryant56 válasza flexxx2 (#3) üzenetére


bryant56
aktív tag

A LED izzó is melegíti a környezetet. Maga a LED chip nem sokat, viszont a táp áram köre eléggé forró szokott lenni. Persze nem termel annyi hőt, mint egy hagyományos izzó.

(#12) totron válasza bryant56 (#11) üzenetére


totron
addikt

Dióda.

(#13) bryant56 válasza totron (#12) üzenetére


bryant56
aktív tag

:F

(#14) Top cat válasza bryant56 (#13) üzenetére


Top cat
őstag

LED--> light-emitting diode = (fényt kibocsátó dióda). ;)

(#15) bryant56 válasza Top cat (#14) üzenetére


bryant56
aktív tag

Így már érthetőbb kontextussal, hogy a 'LED chip' szóhasználatot helytelennek érzitek.

De számomra a LED, mint dióda az a DIP(Dual In-Line Package) LED. A DIP LED-et meg modern izzókban nem használják már.

A többi fajta LED, mint a Chip-on-Board (COB), Surface Mounted Device (SMD), Chip-on-Glass (COG), kettőnek a nevében is benne van a chip szó, meg elég sok helyen hivatkoznak LED chip-ként ezekre.

De nem akarok belemenni végtelenségig nyúló nyelvtani vitákba...

(#16) flexxx2 válasza bryant56 (#11) üzenetére


flexxx2
őstag

igaz, be is ugrott hogy itt a táp részek szoktak dögleni, némelyik hamarabb megdöglött mint a halogén izzók, én meg el is hittem régen, hogy a led az örökélet+környezetkimélő

[ Szerkesztve ]

(#17) Alaaf Pi válasza bryant56 (#15) üzenetére


Alaaf Pi
aktív tag

A LED izzó is eléggé hibás, ugyanis nem izzik ott semmi.

(#18) zetor2000 válasza Alaaf Pi (#17) üzenetére


zetor2000
senior tag

A "fényforrás" egy egészen jó szó erre.
Egy iskolatársam mondta, aki anno a Tungsramhoz került...

Ez a dal a lelkünk közötti híd kövei között a malter közötti szeretetet átitató áldás közötti békesség.

(#19) Alaaf Pi válasza zetor2000 (#18) üzenetére


Alaaf Pi
aktív tag

Igen, az tökéletes.

(#20) Robitrix válasza tigrismaki (#7) üzenetére


Robitrix
senior tag

Mára 500 MW egy blokk. eredetileg 4 darab 440 Mw-os volt az elektromos teljesítmény. aztán további energia termelő egységekkel felvitték a teljesítményt 500 Mw-ra. Persze az eredeti 440 Mw elektromos energiát termelő blokkok termikus teljesítménye valahol az 1300 MW körül van. Vagyis a maghasadás ennyi energiát termel. Vagyis jelenleg úgy 800 Mw energia megy el a pocsékba és a hütővizen keresztül jórészt a Dunát melegíti. Persze nem lehet egy reaktor teljes energia termelését felhasználni, mert rengeteg energia megy pocsékba az elsősdleges reaktort hütő rendszerben és a hőcserélőkon keresztül a tovább adott energiából és nem lehet a teljese nagynyomású gőz(350-400 atmoszféra) 100%-ban energiát termelni.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.