Hirdetés

2024. május 13., hétfő

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) E.Kaufmann


E.Kaufmann
addikt

A középhullámú DRM-nek lett volna valami értelme még 10-15 éve, de olyan vevőt pl élőben sosem láttam, DAB+-ot meg legalább a Tesco-ban, meg állítólag új kocsikban is alap, bár nem tudom. Viszont a DRM nagy távon működött volna és visszafele kompatibilis.

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#2) totron válasza E.Kaufmann (#1) üzenetére


totron
addikt

A logikádat nem értem. Mitől ment vna jobban DRM-ként, mitől futott volna ki másra?

(#3) Imifej


Imifej
senior tag

Akkor marad továbbra is a pendrive a kocsiban. :)

Marantz PM7000N, JBL TLX500

(#4) Busterftw


Busterftw
veterán

Korlatlan mobilnet es a kulonbozo streaming szolgaltatok koraban kicsit komorabbra sikerult a cikk mint kellene. Szerintem.
Foleg a radiozas minosege miatt nem hiszem, hogy ez akkora gondot fog okozni.

(#5) #06658560 válasza Busterftw (#4) üzenetére


#06658560
törölt tag

Nem mindenhol van mobilnet és streaming, plusz sokkal hamarabb lemerül.

(#6) kurta9999


kurta9999
tag

Kb 3k forintot fizetek az előfizetésemre szlovákiaában, van hozzá 300MB mobil net, aztán belassul 8KB/s-ra. Azért hogy a rádióban a sok reklám között néha zenét is halljak, nem fogok és sokan se szerintem áttérni egy 10k+-os előfizetésre a végtelen (ami nem végtelen) mobilnet miatt. Majd akkor lesz itt a végtelen mobilnet kora ha 4-6ezer forintért kapok végtelen mobilnetet. Addig közelébe se ér.

(#7) Busterftw válasza #06658560 (#5) üzenetére


Busterftw
veterán

FM radio sincs mindenhol illetve nem mindenki hallgat radiot.
Telo-t pedig toltheted kocsiban is.

(#8) bambano


bambano
titán

én például rádiót kizárólag autóban hallgattam eddig. az új autóknál egyáltalán nem az volt a trend, mint amit más cikkekben leírtak, hogy mindben van dab+ vevő, hanem az, hogy egy rakás pénzért rendelhető extra lenne, így én például nem vettem. a francot se érdekli.

ami egyébként jó döntés volt, mert a hallgatható minőségű rádióadások darabszáma legalább három éve egyenlő nullával.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#9) #31600896 válasza Busterftw (#7) üzenetére


#31600896
törölt tag

"Telo-t pedig toltheted kocsiban is."

Ki is nyírja az akksit hosszabb távon...

(#10) E.Kaufmann válasza totron (#2) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

[link]
Erre a DRM-re gondoltam. Láttam videót, ahol úgy volt megoldva az adott adó, hogy azon a frekvencián sima KH AM vevővel lehetett fogni, de ha DRM képes vevő, ha elég jó volt a vétel átállt a digitális stream-re és közel FM minőséget produkált. Egy olyan országban, ami nagy túlzással saját magával (meg a csodával) határos ;] nem lett volna haszontalan egy nagy távokat áthidaló digitális rádió, csak az internet gyorsabban nyomult.

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#11) TeeBee73 válasza kurta9999 (#6) üzenetére


TeeBee73
addikt

Szintén 3K, de itt 2GB jár hozzá. +400 perc duma EU-n belül bárhová. (Legalább is, az én csomagomban.)

MOD: #12: tomazin: Hja. Csak a déli harangszón kívül más értelmes dolgot nem nagyon lehet hallani FM-en.

[ Szerkesztve ]

"4Z 1N73LL1G3NC14 4 V4L70Z45H0Z V4L0 4LK4LM4ZK0D45 K3P3553G3" -573PH3N H4WK1NG

(#12) tomazin válasza Busterftw (#7) üzenetére


tomazin
veterán

Kicst több helyen van fm, mint mobilnet.

(#13) totron válasza E.Kaufmann (#10) üzenetére


totron
addikt

Vágom, de ez csak papíron ilyen csodás, minősége meg nem közelít annak sehova se. A többi nehezítést meg látod a cikkben. Az analóg ezen a területen jobban beválik, (üzlet)politikailag is és technológiailag is, nem vesztett az ország semmit. A net is itt van de sokan autórádióznak még, rétegszokás az ilyen net, olyan streaming esete.

(#14) E.Kaufmann válasza tomazin (#12) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Azért a (sokat szidott) T-nél a 4G elég sűrűn volt, még pl a Mátrában is.

Torton: Na pont ezért lett volna jobb a DRM a DAB-nál, mert van lehetőség van analóg fallback-re.

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#15) Necroman_Mk2


Necroman_Mk2
őstag

Szerintem ez a digitális rádiózás jó ötlet volt 25 éve, amikor elkezdtek vele foglalkozni, de aztán a mobilinternet elterjedése lényegében elavulttá is tette. (Lehet rossz hasonlat, de kb. a fax és az e-mail esetét látom itt.) Úgyhogy nem csodálkozom az NMHH ezen döntésén, sőt, egyet is értek velük.
Az FM meg lehet, hogy elavult technológia, de mert relatív egyszerű, ezért szerintem meg fog maradni a jövőben is. Frekvencia gondok ide, elavult hangzás oda, de egy rádió(vevő készüléke)t még mindig nagyon könnyű elkészíteni, ezért olcsó.

(#6) kurta9999 A hang minőségét, ezzel együtt a bitrátát nem lehet a rádiós appban meghatározni?

"Élő gondolkodó lény vagyok, aki az információ tengeréből született!"

(#16) TomMusic


TomMusic
őstag

Ha "idegen" kocsiba ülök, az első amit kinyomok, az a rádió. Mindenhol a reklám meg az agyatlan szenny ömlik az emberre. A kocsiban a rádió ezt még megfűszerezi egy kis sistergéssel meg random szakadozással.

Állítólag az egyetemen töltött évek a legszebbek. Ezért a képzési időt próbálom a lehető leghosszabbra nyújtani.

(#17) E.Kaufmann válasza TomMusic (#16) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Azért a pályák jól körbe vannak véve FM-mel, valamint az RDS+AF is kapcsolgatja a rádiót a közelebbi frekire, viszont ilyenkor látszik, hogy az egyes számú Rádiót milyen primitíven oldották meg, mikor a hangerő, a hangszín és még a mondat (és bizonyos idősávokban még a műsor) is ugrik egyet a pályán ;]

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#18) azbest


azbest
félisten

Biztosan több szempont is van.
Valamilyen rádió adás biztosan megmarad, mert stratégiai jelenzőségű, hogy katasztrófa esetén tudjanak sugározni információkat, utasításokat.
A mostani fm sáv másra való hasznosítására nem tudom mennyire van igény. Valamint az sem tiszta, hogy egyáltalán rádióra mennyire van igény. Ettől függ, hogy van-e aki hajlandó lenne fizetni a sávokért, sugárzásért.
Valamint az eddigi rádiók kapcsán más hátsó szándékok is vezethették a döntéseket, hogy elvettek frekvenciákat, átvettek rádiókat. Így lehet hiába lenne igény és esetleg hallgatóság többféle csatornára, ha nem akarnak konkurenciát.

(#19) Busterftw válasza tomazin (#12) üzenetére


Busterftw
veterán

Tobb mobilinternet elofizeto van, mint radio hallgato.

(#20) E.Kaufmann válasza Busterftw (#19) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Mondjuk én is mobilnettel hallgatom, amit szeretnék, nem pedig FM-en, pedig van ami elérhető a körzetben (van, ami nem).

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#21) Tigerclaw


Tigerclaw
nagyúr

Ezt most nem ertem. Hogy alakulhatott volna ra ki igeny, ha csak kiserleti sugarzas volt az orszag nagyon kicsi teruletet lefedve?

Arra tippelek, hogy a digitalis radiozas sokkal tobb orszagos radiocsatornat szolgalt volna ki es feltek, hogy lesz kozottuk ellenzeki, vagy legalabb partatlan csatorna is, ahol nem csak a propagandajuk erheto el. Mas orszagban van valasztek, de itt meg csak 4-5 fele allami es talan egy kereskedelmi csatorna van... es talan az is kormanybarat, ha mar frekveniahoz juttott.

Remelhetoleg az 5G terjedesevel a mobilnet csomagok jobban kedveznek majd a netes radiozasnak es nem csak azt a radiot lehet majd hallgatni, amit a kormany engedelyezett.

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#22) Cyrusgrissom


Cyrusgrissom
kezdő

Eddig sem hallgattam rádiót.
Usb oszt jónapot.

(#23) TeeBee73 válasza Cyrusgrissom (#22) üzenetére


TeeBee73
addikt

USB? Ehh, fiatalok...
KAZETTA! :DDD

[ Szerkesztve ]

"4Z 1N73LL1G3NC14 4 V4L70Z45H0Z V4L0 4LK4LM4ZK0D45 K3P3553G3" -573PH3N H4WK1NG

(#24) E.Kaufmann válasza Tigerclaw (#21) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Azért én nem bíznék sem a németekben, sem a teleN*r-ben, és a voda sem hülye, a Digit meg blokkolják. Valamint nem ártana "reklámozni" sem az alternatívákat, amíg még vannak.

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#25) E.Kaufmann válasza TeeBee73 (#23) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

BT-Rádió adapter :P ;]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#26) _csocso_


_csocso_
senior tag

Érdekes, hogy mobilokban pl. ha van rádió, az FM, nem pedig DAB. Pedig , ha külföldön olyan elterjedt, akkor miért nem azt alkalmaz/zák(-ták).
Persze, ahol van elfogadható mobilnet, ott az FM-et kiválthatja, manapság pedig inkább nincs semmilyen rádió a mobilokban. ( Kivéve a mobilszolgáltatásokét persze. )

https://www.youtube.com/watch?v=teRMe7DA1Lk -ha vki még nem látta volna

(#27) myckie2 válasza Tigerclaw (#21) üzenetére


myckie2
őstag

Egyértelműen ez volt az indok. Digitális rádiózással bárki indíthatott volna rádiót és elveszett volna, a jó kis NER monopólium rádió csatornák terén.

(#28) cinemazealot válasza Tigerclaw (#21) üzenetére


cinemazealot
addikt

+1
Reméltem, hogy valaki kimondja helyettem.

(#19) Busterftw
Pontosabban több mobilinternet előfizetés van, mint rádió hallgató. Ráadásul előbbi fizetős, utóbbi ingyenes (ha most eltekintünk a kötelező reklám hallgatástól). Egy szabad szemmel jól látható lakossági réteget nem fogsz tudni átszoktatni sem a fizetős mobilnetre, sem pedig az eszközcserét igénylő digitális rádiózásra. Ezzel a réteggel más a célja a döntéshozóknak. :(

Egyébként szerintem sem fog megszűnni az FM rádiózás, legfeljebb lekorlátozódik olyan sávokra, amit a digitális rádiózás és egyéb technológiák meghagynak. Az pedig, hogy Magyarországon nem lesz DAB/DAB+, csak számunkra lesz ciki.

(#29) mad823
Ez csak addig lesz így, amíg nem kezdik el fejleszteni azokat az offline text to speech lehetőségeket, amikkel a minimális sávszélességgel letölthető szöveges információkat a telefon (vagy autó) képes Neked felolvasni, Te pedig hang utasításokkal képes vagy azt (szintén kizárólag offline módon) vezérelni. Én pl. már jó ideje tervezem, hogy lefejlesztek egy olyan okostelefonos megoldást, ami az RSS olvasómból elérhető cikkeket felolvassa nekem a kocsiban. :)

[ Szerkesztve ]

(#29) mad823


mad823
őstag

Azért azt tisztázzuk, hogy a legtöbben, akik autóban rádióznak, azok nem zenét hallgatnak, hanem műsorokat és/vagy híreket. Tehát a pendrive nem opció nekik.
Ami pedig a stream-et illeti: mutassátok be kérlek a hazai autópark azon részét, amin gombnyomásra (mobiltelefontól függetlenül) jön bármilyen stream.

(#30) vmarci21 válasza Busterftw (#4) üzenetére


vmarci21
tag

Pont a rádiózás (tartalmi) minősége miatt lett volna szükség DAB-ra.
Országos rádióban Kossuthon kívül jelenleg gyakorlatilag nincs olyan rádióadó, ahol műsor is lenne, nem csak zenék, óránként reklámmal és MTI hírekkel megfűszerezve...
Persze mondhatjuk, hogy a podcast megjelenése óta nincs is rá szükség, csak sajnos podcastból sincs túl sok minőségi tartalom magyar nyelven, illetve felmerülnek ugyan azok a problémák, mint a TV csatornák vs streaming, VoD kapcsán: vannak olyan tartalmak, amik:
a, élőben érdekesek, nem felvételről
b, kis méretben nem megvalósíthatóak valamilyen okból (költség, technikai korlátok, a műsor valamelyik lényegi eleme a nézők visszajelzéseire épül, stb)

>> into.hu - https://into.hu <<:::>> Webfejlesztés: https://intomedia.hu <<

(#31) haxiboy


haxiboy
veterán

Nemhiszem hogy valaha látnék belőle bármit. A kissebb csomagokban is van korlátlan spotify/apple/google music vagy tidal, minőségben meg egyenesen siralmasak a rádióműsorok, pláne itthon ahol tartalom sincs csak reklám reklám hátán. Nagyon ritkán a második autóban benyomom a rádiót mert abban (még) nincs aux, de 1 zene, az is megvágva majd jön 5 perc reklám...kösz de :N .

Pendrive/Telefon de még az olcsó mp3 lejátszót is jobb alternatívának tartom a rádiónál, pláne ha már előre kifizetjük a tárolókra a védelmi pénzt.

Premium Mining Rigek és Gamer/Workstation gépek: tőlem, nektek :)

(#32) moleculez válasza Tigerclaw (#21) üzenetére


moleculez
veterán

:K Bizony-bizony.

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#33) snecy20


snecy20
veterán

Az online rádiózás él és virul, lehet nincs is jelentősége az egésznek.

Az Oroszországnak küldött iráni drónszállítmányok csak elnyújtják a háborút.

(#34) Tigerclaw válasza E.Kaufmann (#24) üzenetére


Tigerclaw
nagyúr

Nekem most 100GB / 6kHuF csomagom van. Ez jobb, mint ami volt korabban, de remelem az 5G meg javit rajta. Persze nincsenek illuzioim, hogy hirtelen abbahagyjak a kormany alltal is tamogatott kartellezest, de sajat magukbol csinalnak hulyet, ha kesz lesz az 5G par ev mulva es nem lesz rajta forgalom.

Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

(#35) Necroman_Mk2 válasza Busterftw (#19) üzenetére


Necroman_Mk2
őstag

Bizonyítani persze nem tudom, mivel a rádió hallgatók számát mérni maximum önbevalláson alapuló, statisztikai becsléssel lehet. Viszont az idősebb korosztály nagy számát is figyelembe véve én erősen kételem, hogy több mobilnet előfizetés lenne.

"Élő gondolkodó lény vagyok, aki az információ tengeréből született!"

(#36) TeeBee73 válasza E.Kaufmann (#25) üzenetére


TeeBee73
addikt

Hja. ~40 km-en BT/mobilnet/spotify leszívott kb. 60%-ot a 4000mA-s akksiról.
Szóval, az FM Transmitter mellé illik szivargyújtós töltőt is bekészíteni. ;]
A Pendrive/kazetta meg nem kér semmit.

"4Z 1N73LL1G3NC14 4 V4L70Z45H0Z V4L0 4LK4LM4ZK0D45 K3P3553G3" -573PH3N H4WK1NG

(#37) floatr


floatr
veterán

Már most nemazé, de az NMHH-nak semmi érdeke nincsen abban, hogy több adó legyen olcsóbban. Itt most amúgy sem előre megy a szekér, hanem visszafelé az 50-es évek irányába

(#38) Armagedown


Armagedown
őstag

A wiki szerint az [link] angliai dab adások sem a legjobbak.
A netes streamek mellet nem is lett volna jövője egy ilyan szolgáltatásbak, főleg, hogy jelentősen drágább egy dab rádió, mint egy fm rádió.

“If you don't read the newspaper, you're uninformed. If you read the newspaper, you're mis-informed.”

(#39) snecy20 válasza Armagedown (#38) üzenetére


snecy20
veterán

Akkor mi ez a vészharangokat kongató cikk? Romokban a sajtó és médiaszabadság? :D

Az Oroszországnak küldött iráni drónszállítmányok csak elnyújtják a háborút.

(#40) Busterftw válasza cinemazealot (#28) üzenetére


Busterftw
veterán

2019-es felmeres alapjan a mobilelofizetesek 88%-a egyeni, a tobbi ceges.
Ez meg mindig tobb, mint radio hallgato, de ertem hova akarsz kilyukadni.

En csak azt mondom, hogy tul van ez kicsit reagalva, na bumm, nincs radio.
A tobbsegnek hatterzajkent megy a kocsiban. Senki nem hallgat "aktivan" radiot, max az idos korosztaly.

(#41) Busterftw válasza mad823 (#29) üzenetére


Busterftw
veterán

Ez a felmeres nem epp ezt mutatja.

"A legtöbben (48 százalék) a zenét játszó rádióadókat szeretik a legjobban, az egyénileg összeállított tartalmakat a megkérdezettek ötöde preferálja, míg a beszélgetős rádióműsorokat csak minden tizedik ember említette."

"Az idősek negyede egyszerűen nem hallgat semmit (24 százalék)."

(#42) cinemazealot válasza Busterftw (#40) üzenetére


cinemazealot
addikt

Nem teljesen világos, hogy a mobiltelefon előfizetések magán/céges eloszlása milyen formában jellemzi a rádióhallgatók számát. :D

De itt szerintem nem is az a baj, hogy most nincs több rádióadás (legyen az akár DAB vagy FM alapú). Én pl. rohadtul nem vagyok kíváncsi a jelenlegi felhozatalra, még akkor sem, ha azt digitálisan is élvezhetném. Jó pár éve nem hallgatok rádiót, ahogy tévét sem nézek. A gond azzal van, hogy így a hatóság a társadalmi és technikai fejlődés/formálódás esélyét is elvágja a magyarországi hallgatók és tartalom gyártók elől.

(#41) Busterftw
A felmérés pontosan azt mutatja, amit a címe is sugall: "Csökkent a rádióhallgatók száma Magyarországon". És ennek nyilván meg van az oka. Vak, aki úgy gondolja, hogy egy teszt üzemben lévő technológia bevetés előtti lelövése ennek lenne a következménye. :)

[ Szerkesztve ]

(#43) Crus


Crus
őstag

Nagyon helyes! A hazai rádiók hulladékot sugároznak ipari méretben, a rádióban közvetített mai hazai zenei előadók pedig tucat szemetet játszanak. Van helyette Spotify, meg microSD, bőségesen elég, nem kell a bugyuta reklámok, hazugságok és igénytelen vackok hada még a kocsiban is az éterből.

Hivatásos Goldstein ügynök - https://youtu.be/S_a7saHMtZc - Young men die, because old men hate each other.

(#44) E.Kaufmann válasza snecy20 (#39) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Miért vicces?
Igen, számít minden egyes médium.

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#45) #06658560 válasza Busterftw (#7) üzenetére


#06658560
törölt tag

Tóparton horgászás közben remek az autóban tölteni.
FM sugárzás lényegesen nagyobb lefedettséggel bír, mint a mobilhálózatoké.

(#46) #06658560 válasza _csocso_ (#26) üzenetére


#06658560
törölt tag

Ez lenne egy nagyon jó kérdés. És lenne értelme is.

(#47) tomazin válasza E.Kaufmann (#14) üzenetére


tomazin
veterán

Az elég sűrűn van != folyamatosan van.
Az évente egyszer ellátogatok != mindennap ott autózok.

Én olyan vonalon megyek, ahol van 2g vakfolt, a mobilnet pedig pufferrel sem bírja azt a távot szünetmentesen áthidalni. És nem hinném, hogy ez egy extrém különleges szakasza hegységeinknek.

Illetve itt sokan leírják, hogy fúúúj rádió. Gondoltak már esetleg arra, hogy alacsonyabb beugrási költséggel lehet lenne olyan rádió is, ami az ő igényeiknek megfelel? (hiszen ha egy tartomány nem 5részre van osztva, hanem 50 (random számok), akkor máris nem annyi a beugrási küszöb)

(#48) Busterftw válasza cinemazealot (#42) üzenetére


Busterftw
veterán

A felmeresek szerint tobb az mobilelofizetesek szama mint a radiot hallgatok szama, ebbol 88% magan elofizetes, tehat meg igy is egy nagy szamrol van szo.

En is egyetertek amit irsz, en sem hallgatok radiot, csupan probaltam szemleltetni, hogy a cikk poszt-apokaliptikus hangulata kicsit tulzo.

(#49) mad823 válasza Busterftw (#41) üzenetére


mad823
őstag

Ez így csalóka. A legtöbben rádiót csak és kizárólag az autóban hallgatnak, ingázás közben. Ha pedig megnézed a reggel és délutáni műsorsávot és hallgatottságot, akkor nem véletlenül van ott az, ami ott van. :)

(#50) E.Kaufmann válasza tomazin (#47) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Igazad lenne, ha...
Ha nem minden költözne a netre, ezért jobban megéri egy egységes mobilnet infra hosszútávon, mint külön szolgáltatások.
Vannak országok, ahol tényleg egységes az infra, mert több szolgáltató is összeáll. A vezetékes telefonok is már rég IP alapúak itthon, mert az összes központot jó pár éve IP kapcsolatra terelték.

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.