Hirdetés

2024. május 3., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Lars


Lars
őstag

Még mindíg azt mondom, hogy a folyamat irányító gépeket a lehető legtávolabb kell rakni minden féle internetnek látszó tárgytól. Ha a gép csak fizikai kapcsolat útján fertőzhető meg, akkor azt hiszem, a probléma drasztikusan eltörpül.
( Arról nem is beszélve, hogy a régi irányítástechnikát nálunk csak kalapáccsal, meg sok vízzel lehet helyileg szabotálni, amit azért csak észre vennénk :D )

(#2) Dark Archon válasza Lars (#1) üzenetére


Dark Archon
addikt

Szerintem azért a mérnököknek is van annyi eszük - legalábbis remélem - , hogy a maghasadásért felelős gépek nincsenek rákötve a netre. Fizikailag viszont simán elég, ha a fertőzött 100000 emberből egy akar pendrive-ot gyömöszölni a helyi atomerőmű belső hálózatára kötött gépbe.

Dark Archon | i5-12600KF - RTX 3070 | Canyon Endurace 7 | BF4: DarkArchonHUN

(#3) Diopapa


Diopapa
addikt

Egy elgépelés a szövegben:

"A részletes jelentésben Liam O Murchu, a Smyantec kutatója leírja,"

Citizen Diopapa / Commander Diopapa "SC csomag olyan, mint a barackfa, unokáidnak veszed - .tnm / De pálinkát nemlehet főzni belűle - *SkyS1gn"

(#4) proci985 válasza Lars (#1) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

pendriveon/laptopon keresztül történt a fertözes, tehát volt fizikai kontakt.

ettöl függetlenül miért törpülne el a probléma, ha specifikus rendszer támadása volt a cél?

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#5) bambano


bambano
titán

Aki ezt a vírust írta, az nem gondolkodott el azon, hogy mekkora jó ötlet felrobbantani egy atomerőművet?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#6) Lars válasza proci985 (#4) üzenetére


Lars
őstag

Olyan szinten törpül el a probléma, hogy ha kell a fizikai kontakt, akkor az esély is sokkal alacsonyabb arra, hogy megfertőződjön. Nálunk pl ha valaki pendriveot akar beletuszkolni a folyamatirányító gépek valamelyikébe, annak személyesen törröm szilánkosra a karját :U
Az más kérdés, hogy ha mondjuk egy programozó behurcolja magával, mert neki hozzá kell nyúlni a rendszerhez. Bár ha egyszer egy plc-t felprogramoztak, és minden működik megfelelően, akkor jó elsélyel kb 4-5 évig nem látod viszont a programozót.

Szerk: Ne érts félre, para ha nukleáris létesítmények ilyen veszélynek vannak kitéve, de még mindig azt mondom, alapvető körültekintéssel a kockázat minimalizálható.

[ Szerkesztve ]

(#7) Lars válasza Dark Archon (#2) üzenetére


Lars
őstag

Van ahol távolról programozható a plc, láttam már rá példát, nálunk is ment egy ideig, de sürgősen lebeszéltük róla a vezetőséget. Ha valami gubanc van, jöjjön csak ki az emberke, dugja rá a gépét. Fotelből otthonról nem ér :) ( de mint említettem, a lehetőség nagyon sok esetben megvan )

(#8) domi007 válasza bambano (#5) üzenetére


domi007
őstag

Dehogynem, pontosan ezért írta.

Ügyes kommunikációval elfedik a tényt, hogy atomerőmű volt, és azt mondják, hogy Irán tiltott atomfegyvereinek egyike robbant fel véletlenül, ezzel egycsapásra bőven elég jogot szerez magának, hogy háborút indítson, hiszen még az ENSZ is támogatná a további tiltott és feltehetően veszélyes fegyverek felkutatását és megsemmisítését.

DOMy

"̶d̶e̶ ̶a̶ ̶t̶u̶d̶o̶m̶á̶n̶y̶ ̶m̶a̶i̶ ̶á̶l̶l̶á̶s̶a̶ ̶s̶z̶e̶r̶i̶n̶t̶ ̶a̶z̶ ̶i̶p̶a̶r̶i̶ ̶m̶é̶r̶e̶t̶e̶k̶b̶e̶n̶ ̶i̶s̶ ̶h̶a̶s̶z̶n̶á̶l̶h̶a̶t̶ó̶ ̶S̶H̶A̶1̶ ̶c̶o̶l̶l̶i̶s̶i̶o̶n̶t̶ ̶g̶e̶n̶e̶r̶á̶l̶ó̶ ̶e̶s̶z̶k̶ö̶z̶..." - 2017. február 23. óta már létezik

(#9) Narxis válasza Lars (#6) üzenetére


Narxis
nagyúr

De nem állhat minden gép mellett egy rendszergazda féleség meg aztán ki tudja, hogy ilyen komoly helyeken nem-e valami james bond arc jutott be az alkalmazottak közé és tette a dolgát úgy, hogy ne vegyék észre.

(#8) domi007: nem vagyok híve az összeesküvés elméletnek de ez nagyon "összeáll". Tudjuk, hogy már kiknek áll leginkább útjában Irán, évek óta... :(

[ Szerkesztve ]

Thanos was right.

(#10) Dany007


Dany007
veterán

Ehhe, durva...

De ki mondta, hogy a Die Hard 4 nem valósulhat meg a valóságban? Igaz, hogy erőteljes a megvalósítása, de szerintem pont azért, hogy az ilyen és hasonló esetekre felhívja a figyelmet, mert a veszély és annak lehetősége igenis valós!
Már akkor mondtam (film megjelenésekor), hogy ez bizony erőteljesen elgondolkodtató.

(#11) DeltaPower válasza domi007 (#8) üzenetére


DeltaPower
őstag

ahogy ezt már láttuk egy másik ország esetében is

"Moonshine Whiskey (70°, ízesítés nélküli) van. Fincsi" - Teebee - "De az kiírtaná az egész családomat..Akkor is ha csak én innék belőle.." - forintuser

(#12) Lars válasza Narxis (#9) üzenetére


Lars
őstag

Azért mondom, hogy ott áll előtte valaki, mert nálunk is legalább a berendezés kezelője ott áll előtte. Hidd el, még egy hagyományos erőműben is odafigyelnek az ilyesmire.

(#13) Penge_4 válasza bambano (#5) üzenetére


Penge_4
veterán

Világvége feeling rulez. ;]
De az is lehet, hogy így kezdődött: "Anyám, apám! Én vagyok a legkisebb fiú a családban. Szegény iraki tevetenyésztőként esélyem sem volt, hogy megvalósítsam a nááágy ámerikáái álmot. De eljött az idő! Most végre beírom magam a történelembe. Beteljesítem a maják jóslatát! Muhahahahha!"

De sokkal valószínűbb, hogy megint valami olyan szervezet áll a háttérben, aki terroristákat akar csinálni és félelmet kelteni. :DDD

(#14) sh4d0w válasza bambano (#5) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Egy normálisan tervezett atomerőmű esetén szántszándékkal sem lehet felrobbantani a máglyát, véletlenül meg pláne.

https://www.coreinfinity.tech

(#15) #20678144 válasza Narxis (#9) üzenetére


#20678144
törölt tag

Tudjuk, hogy már kiknek áll leginkább útjában Irán, évek óta...
Igen. Pl. Törökországnak, aki 3-4 éve iszonyúan szeretne a Közel-Kelet nehézfiúja lenni, de mivel párhuzamosan az EU-ba is be akar lépni, hülyén venné ki magát a nyílt konfrontáció Iránnal. Vagy mondjuk Egyiptomnak, aki unja, hogy a Hamasz rajta keresztül zavarja le az Iránból és Kínából Gázába irányuló illegális fegyverszállítások nagy többségét.

Szóval nem kell mindjárt mindent Izraelre és az USÁ-ra fogni.

Más kérdés, hogy a kifinomult és célorientált kivitelezés, a program beszivárgó technikái titkosszolgálati szintű kivitelezést sugallnak.

(#16) dabadab válasza bambano (#5) üzenetére


dabadab
titán

"Aki ezt a vírust írta, az nem gondolkodott el azon, hogy mekkora jó ötlet felrobbantani egy atomerőművet?"

A stuxnet az uráncentrifugák fordulatszámát machinálta, attól nem robban fel semmi, csak az U238 használhatatlanul szennyezett lesz és nem lehet belőle atombombát csinálni.
Egyébként ez a tény önmagában elég szépen megtorpedózza domy007 összeesküvéselméletét.

Egyébként aki a fejét akarja fogni, az megteheti: a stuxnet a siemenses kütyük default root jelszavát használta, amit nem lehet megváltoztatni (illetve meg lehet, de a többi, azokkal együttműködő kütyü akkor nem fog menni, mert azokba be van drótozva, hogy a default jelszót használják).

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#17) Penge_4 válasza dabadab (#16) üzenetére


Penge_4
veterán

"csak az U238 használhatatlanul szennyezett lesz és nem lehet belőle atombombát csinálni."

Micsoda csapás ez a fegyveriparnak. Akkor megértem, hogy miért nyomoznak ilyen erőkkel a gonosz béketerroristák után. :DDD

(#18) dabadab válasza #20678144 (#15) üzenetére


dabadab
titán

Na meg ott van India, Kína, az oroszok... tulajdonképpen elég nehéz olyan országot találni, amelyik direkt arra vágyna, hogy Iránnak atomfegyverei legyenek.

Penge_4: ugye vágod, hogy az iráni fegyvergyáraknak tesz (tett) ez be?

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#19) Penge_4 válasza dabadab (#18) üzenetére


Penge_4
veterán

Most már igen. De akkor mégiscsak az USA áll a háttérben, mivel az ő módszerük ez az "ellenség ne tudjon védekezni" taktika.

(#20) Sweet Lou 6 válasza Penge_4 (#19) üzenetére


Sweet Lou 6
addikt

hamár szemtől szembe nem tudnak felülkerekedni, sunyin hátba támadják őket, behazudva a világnak, hogy ők ártatlanok...

sweetlou6.wordpress.com

(#21) Wolverine válasza bambano (#5) üzenetére


Wolverine
félisten

Egy atomerőműben lehet olyan üzemzavart előidézni, amitől nem robban fel. Sőt, olyat könnyebb.

"I'm the best there is at what I do, but what I do best isn't very nice." (Wolverine) / "Hello, I'm the Doctor. Basically... run." (a 11. Doktor)

(#22) lorenzen válasza dabadab (#18) üzenetére


lorenzen
aktív tag

nehéz olyan országot találni, amelyik direkt arra vágyna, hogy Iránnak atomfegyverei legyenek.
De olyan ország sincs sok, amelyiknek azonos technológia a birtokában van. Le tudja szimulálni a program hatását. Utat tud találni az elsődleges cél elérésére.

Egy országnak biztosan van gyakorlata hasonló beavatkozásokban, és még néhány országról feltételezhető a szükséges felkészültség.

Adj vért, életet adsz!! (Az aláírás, a vámpírok támogatásával jöhetett létre.)

(#23) unic válasza Wolverine (#21) üzenetére


unic
tag

Mar csak azert is, mert olyat nem lehet amitol fel"robban"

A Föld a naprendszer elmegyógyintézete.

(#24) Yen


Yen
csendes tag

Ennek semmi köze nem volt az atomerőművekhez. Ez csak a szokásos hangulatkeltés.
Ahogy a cikkből is látszik ez egy jól specifikált vírus volt ami csupán az atombomba előállításán szorgalmatoskodó iráni barátaink megviccelésére íródott.
Mivel a wincc flexible-t támadta (ez egy grafikus operátorpanel illesztésére alkalmas siemens
szoftver) csupán azok a PLC-k voltak veszélyben amik HMI-ről módosítható programot futtattak.
Az atomerőművek kritikus folyamatait meg nem szokás érintőpanelről vezérelni.
Tehát no para!

(#25) Narxis


Narxis
nagyúr

Amúgy a korábbi hírekben nem arról volt szó, hogy ez a Stuxnet cucc Oroszországból származik?

Thanos was right.

(#26) bambano válasza sh4d0w (#14) üzenetére


bambano
titán

Még azügyben is vannak kétségeim, hogy lehet-e szántszándékkal nukleáris robbanást előidézni a magban, mert szerintem ha valaki nagyon a vezérlés belsejébe mászik bele, akkor lehet (de ezügyben meggyőzhető vagyok). Abban meg biztos vagyok, hogy nagyméretű, hagyományos robbanást lehet csinálni, vaskos radioaktív kiszóródással. És ez utóbbihoz nem vagyunk elég messze.

Persze feltételezve a direkt rosszszándékot és azt, hogy nem a tervezők által elképzelt módon és úton vezérlik az erőművet.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#27) Yen válasza bambano (#26) üzenetére


Yen
csendes tag

Akkor megnyugtatlak, alaptalanak a félelmeid...
A mai erőművek magjait többek között minden programozási logikától mentes, mechanikus elemekkel is védik a leolvadástól.
A kritikus eszközöket pedig olyan PLC-k, mikrokontrollerek vezérlik amik nem kapcsolódnak az internetre, sem a belső hálózatról sem a helyszínen nem lehet átírni a rajtuk futó programokat. Ha szükséges a változtatás akkor nem csak a szoftvert, hanem magát az eszközt is cserélik. (Persze gondos tesztelés után.)
A fent említett vírus, meg végképp nem fogja kirántani a grafitrudakat a reaktorból.
Csupán az urán dúsítására használt centrifugák villanymotorjainak frekvenciáját lebegtette,
hogy megtréfálja az arab barátainkat.

[ Szerkesztve ]

(#28) Sanya válasza dabadab (#16) üzenetére


Sanya
nagyúr

U238-ból nem csinálsz atombombát.

de U-235-ből már lehet

A bortól bolondokat gondol az ember, DE A PÁLINKÁTÓL MEG IS CSINÁLJA!!!

(#29) Sanya válasza Sanya (#28) üzenetére


Sanya
nagyúr

na jó, 3 fázisú bombák köpenyébe raknak urán 238-at, de a "klasszikus" atombombákban plutónium vagy urán 235 van

A bortól bolondokat gondol az ember, DE A PÁLINKÁTÓL MEG IS CSINÁLJA!!!

(#30) dabadab válasza Sanya (#28) üzenetére


dabadab
titán

A centrifugas az U235 meg az U238 szetvalasztasara vannak, ugy remlett, hogy az utobbibol lesz bomba - ezek szerint rosszul; mindenesetre a lenyeget szerencsere nem erinti a dolog.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#31) Sanya válasza dabadab (#30) üzenetére


Sanya
nagyúr

U238 az atomreaktorok fűtőanyaga, míg a u235 az atombombáé (90% u235, 10%u238,)
de plutóniumot, grafitmoderátoros erőművekben lehet előállítani u238+n-->U239->Np239->Pl 239, de elvileg ilyen atomerőműveket már nem lenne szabad építeni, amelyben gazdaságosan elő lehet állítani plutóniumot.

egy kismértékű dúsítás az erőmű "üzemanyagához" is kell, a 0,7%-os u235 kevély, olyan 4-5%-ra szokták feldúsítani

[ Szerkesztve ]

A bortól bolondokat gondol az ember, DE A PÁLINKÁTÓL MEG IS CSINÁLJA!!!

(#32) VS461


VS461
tag

Üdvözlet!

Attól függ, mit értünk bomba alatt. Ha maghasadáson alapuló robbanófejet, akkor nyilván nem jó az U-238. Ha "piszkos" robbanófejet, akkor arra viszont nagyon is jó. Leegyszerűsítve, egy hordó erősen radioaktív akármit, ha pár száz / ezer méter magasságban felrobbantunk/szétporlasztunk, az elég súlyos problémát okozhat, lásd Csernobil környéke. Ennek megvalósításához pedig nincs szükség zsenikre; gyk. csak rá kell csavarozni egy ilyet egy ballisztikus rakétára (sorozatvető rakétájára, kis vagy nagyhatótávolságú cuccra), aminek nem is kell halálpontosnak lennie. Ezért is hívják "szegény ember atombombájá"-nak.

Cs!

[ Szerkesztve ]

Helicopter pilots are different... "За всю историю никто и никогда не сумел завоевать Афганистан. Hикто и никогда" - 9я рота

(#33) Yen válasza Sanya (#31) üzenetére


Yen
csendes tag

Te is kevered össze vissza:
"U238 az atomreaktorok fűtőanyaga, míg a u235 az atombombáé (90% u235, 10%u238,)"

Az atomreaktorokban az U235 a menő. A 238 nagyon nehezen hasad ezért energiatermelésre alkalmatlan. Ha csak nem "bontják" plutóniummá ahogy te is írtad.

(#34) Sanya válasza Yen (#33) üzenetére


Sanya
nagyúr

wikipedia

A bortól bolondokat gondol az ember, DE A PÁLINKÁTÓL MEG IS CSINÁLJA!!!

(#35) Sanya válasza VS461 (#32) üzenetére


Sanya
nagyúr

piszkosra is elég drága u238-at használni, mert a maghasadáson kívül (ami neutronmentes közegben ritka) csak alfa bomlással bomlik, szóval elég nagymennyiségben kellene kiszórni egy "sugárfertőzéshez".

piszkos bombához meg inkább gamma sugárzókat alkalmaznának(bár remélem soha senki nem fog sem ilyet, sem olyat)

A bortól bolondokat gondol az ember, DE A PÁLINKÁTÓL MEG IS CSINÁLJA!!!

(#36) Yen válasza Sanya (#35) üzenetére


Yen
csendes tag

Szerintem nézz utána jobban haversrác!
http://hu.wikipedia.org/wiki/D%C3%BAs%C3%ADtott_ur%C3%A1n

Ha nagyon szeretnéd, akkor küldök neked BME-s atomfizika jegyzetet hogy okosodj!

(#37) proci985 válasza Lars (#6) üzenetére


proci985
MODERÁTOR
LOGOUT blog

elnézve azt, amit a vírusról írnak, a social engineering részre is valószínűleg gondoltak. Te rongyosra törted volna a kezét, de feltörhetetlen rendszer nincs. az igény pedig magas volt a betörésre, szóval lehet a támadást szervezők álltak jobban erőforrás szempontjából.

Don't dream it, be it. // Lagom amount.

(#38) sh4d0w válasza bambano (#26) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Nem lehet. A mai biztonsági automatizmusok olyan dolgokra épülnek, amelyeket ember nem tud befolyásolni, pl. gravitáció. Nukleáris robbanás Csernobilban sem volt, ott egy gőzrobbanás és egy kémiai robbanás volt - pedig mindenféle biztonsági rendszert kiiktattak. A SCRAM-et már semmilyen módon nem lehetett kikapcsolni, ami a legutolsó biztonsági vonal. Csernobilban még ki lehetett, azóta az összes RBMK-t átalakították, a nyugati erőművekben meg egyszerűen nem lehet hozzáférni az áramkörhöz, hogy kikapcsold. A zóna üzemzavari hűtőrendszert sem lehet kikapcsolni, ami teljesítményugrás esetén azonnal nagynyomású hideg vízzel árasztja el a zónát.

Persze, nyilván a reaktorteremben kiüthet tűz, meg esetleg fel is robbanthatsz valamit (ha tudsz), de kétlem, hogy a konténmentet képes lennél megsérteni.

https://www.coreinfinity.tech

(#39) #40553216 válasza Yen (#27) üzenetére


#40553216
törölt tag

Perzsa
Csak a pontosság végett. :)

(#40) Lars válasza proci985 (#37) üzenetére


Lars
őstag

Lehet hogy nem mindenhol működik úgy mint nálunk, de én egy kezemen meg tudom számolni azokat az embereket, akiket eleve oda engedek a géphez. Ráadásul mindegyiket személyesen ismerem, beosztottak, vagy főnökeim. Persze lehet hogy egy nagyobb üzemben simán megoldható, bár nem hiszem hogy egy vezénylőbe csak úgy besétálhat valaki, és dugdoshat dolgokat valahova :)
Én magunkat nem féltem, aztán hogy máshol hogy működik azt nem tudom, de a szakmában szerintem az az elfogadott, ami náluk is működik.

(#41) bambano válasza Yen (#27) üzenetére


bambano
titán

"nem fogja kirántani a grafitrudakat a reaktorból": ezt nem teljesen értem, miért is baj, ha kirángatod a grafitrudat a magból? kihúzod a moderátort, leáll az erőmű.

#38: ok, meggyőztél arról, hogy az erőműből nem lehet atombombát csinálni. arról még nem, hogy piszkos bombát se... és még mindig feltételként szabom, hogy valaki olyan szinten hozzáfér az erőműhöz, hogy akár panelt is tud cserélni a vezérlésben.

[ Szerkesztve ]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#42) rainmen válasza bambano (#41) üzenetére


rainmen
aktív tag

Már elnézést, de szerintem a grafitrudak bejuttatásával lehet csökkenteni a reakciót... :U

Nálunk melóban Simatic WinCC van! :D

(#43) GuMipOkE válasza rainmen (#42) üzenetére


GuMipOkE
senior tag

Jaja, én is így tudom. A grafit rudak nyelik el a maghasadáskor felszabaduló neutronokat. Minél beljebb van a grafitrúd, annál kevesebb maghasadás történik. Asszem.

(#44) L3zl13 válasza sh4d0w (#38) üzenetére


L3zl13
nagyúr

A nukleáris robbanás lehetetlensége egy erőműben nem biztonsági automatizmusok kérdése. Ahhoz, hogy nukleáris robbanás bekövetkezhessen, szándékosan úgy kellene tervezni az erőművet, ami nyilvánvalóan nem történik meg.
Azaz szándékosan optimalizálni kéne a felépítést, hogy a kritikus tömeget minél nagyobb mértékben legyen képes átlépni a sugárzó anyag a lehető legrövidebb idő alatt, fegyver minőségű hasadóanyagot kellene alkalmazni benne...

Aki hülye, haljon meg!

(#45) Yen válasza #40553216 (#39) üzenetére


Yen
csendes tag

Jogos... :-)

(#46) {Zodiac} válasza Lars (#40) üzenetére


{Zodiac}
senior tag

1993 előtt magyaratomgyárban mérnökgeodétáknak nem volt szabad kivinni már egy cuccost, ami 1-2 perccel tovább maradt bent, mert váltáskor nem hozták ki. Szóval ha 15-20 évvel idősebb lennék, akár én is járhattam volna olyan helyen, ahol elvileg lehetetlen, hogy vadidegenek járkáljanak.

Öntörvényű Sünmalac

(#47) Sanya válasza Yen (#36) üzenetére


Sanya
nagyúr

szeretném

A bortól bolondokat gondol az ember, DE A PÁLINKÁTÓL MEG IS CSINÁLJA!!!

(#48) L3zl13 válasza GuMipOkE (#43) üzenetére


L3zl13
nagyúr

Nem egészen. A moderátor (pl grafit) átalakítja a gyors neutronokat thermal neutronokká. A thermal (lassú) neutronok elvileg nagyobb eséllyel okoznak további maghasadást, mint a gyors neutronok.
Szóval a "grafitrudak" leengedése, ami feltehetőleg a moderátoranyag (grafit) és a szabályzórudak összemosásából származik, valóban fokozná a láncreakciót, mint ahogy Csernobilban történt is. (Az ottani katasztrófa egyik oka állítólag, hogy a szabályzórudak vége grafitból volt, ami pillanatnyilag felgyorsította a reakciót a rudak leengedésekor.)

A szabályzó rudak nem grafitból, hanem valóban neutron elnyelő anyagból (pl bór) vannak.

Aki hülye, haljon meg!

(#49) WonderCSabo


WonderCSabo
félisten

Mindenesetre ijesztő a dolog.

(#50) kpal


kpal
veterán

Világvége . :(((

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.