Hirdetés

2024. május 8., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) mad823


mad823
őstag

A cartridge inkább tű legyen, mint patron, ha lemezjátszóról beszélünk.

(#2) dagonya válasza mad823 (#1) üzenetére


dagonya
aktív tag

nem tudom elefant honnan szedi ezt a "patron" baromságot, de konzekvensen használja.
ha nekiáll cikket írni olyan valaki aki még életében nem járt lemezjátszó közelében, akkor kérdezzen már meg valakit ahelyett hogy googlefordítózik.

(#3) ROBOTER


ROBOTER
addikt

Kimaradt a MNEB technológia a cikkből. A Minden Napra Egy Bullshit. Meglátszik, hogy a Panasonic és a Technics márkanevek hova tartoznak, mert a héten már volt egy olyan Panasonic cikk, hogy a fal adta a másikat. Most komolyan, valaki még hisz ebben a mozaikszó-marketingben. Ok... tudom a választ. Igen.

(#4) Rover623 válasza mad823 (#1) üzenetére


Rover623
félisten

Inkább "hangszedő".
A tű a hangszedő (cartridge) része.

#dagonya: eszméletlen dilettáns színezetet ad a cikknek...szerintem! :P

primus inter pares

(#5) hibavissza válasza ROBOTER (#3) üzenetére


hibavissza
veterán

BDPST ZRt. :DDD

(#6) Duree


Duree
veterán

Ennyi hülyeséget tud ez az erősítő, hogy jól szóljon. Nekem van egy 50 éves Beag csöves erősítöm amiben nincsen semmi extra de hangminőségben leveri a legdrágább félvezetősöket, pedig nem hifire tervezték.

duree54

(#7) salesman válasza Duree (#6) üzenetére


salesman
őstag

Melyik BEAG-od van?
A csövesnek nincs párja! ;)

Türűűűdrááá!

(#8) Tetsuo válasza ROBOTER (#3) üzenetére


Tetsuo
aktív tag

Ezek ilyen utolsó vergődések - szerintem. Már nincs lehetőségük érdemben fejleszteni, emiatt ellövik az utolsókat ezekre a piacot tévesztett kütyükre.

(#9) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

"nagy sebességű és alacsony zajszinttel kapcsoló táp" - ez kb. "nagy frekvencián működő, kis zajú kapcsoló üzemű táp" -ként lehetett volna magyarra fordítani.

A környező pár mondat is megérné, hogy ilyen cikkeknél a szerző kikérje egy-két régi róka tanácsát a fordítás terén mondjuk a hobby elektronika topicból, mert így eléggé szakmaiatlan lett.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#10) Dr. Akula


Dr. Akula
nagyúr

"patron" = szódásszifon? :D

[ Szerkesztve ]

(#11) Karolac válasza salesman (#7) üzenetére


Karolac
csendes tag

Feltételezhetően az EA-057-es :K [kép]

[ Szerkesztve ]

(#12) salesman válasza Karolac (#11) üzenetére


salesman
őstag

Lehet, hátha visszajön és megmondja.

Türűűűdrááá!

(#13) Duree válasza salesman (#7) üzenetére


Duree
veterán

EA-057 a BEAG ezt hang stúdióknak gyártotta kontroll erősítőnek, és szó sem volt semmiféle hi-fi használatnak. Mind a mai napig a csöves erősítők hangja fenomenális pedig a paramétereik messze elmaradnak a mai félvezetős technikától.

duree54

(#14) demagóg


demagóg
aktív tag

Miután jól kiröhögtem magam a vicces szövegen (fentiekben már leírták mások, nekem a "patron áthallás" volt a legdurvább), rákerestem a forrásra. Bár nem volt világos, hogy mire gondolhatott az író, de találtam hasonló (horse on belly) angol szöveget, ezért bátorkodom betenni a linket, hogy más is olvashassa az eredeti szöveget. Nézve a dátumot (28 May 2020 ), jó sokáig tartott lefordítani letorzítani. Kedves cikkíró google fordító, nem lehetne valaki hozzáértőt megkérni az eredeti szöveg fordítására? Továbbá semmit nem vonna le az író érdemeiből, ha beillesztené az eredeti hír linkjét is. De, hogy ne csak kritizáljak, szívesen segítek szöveg fordításában vagy a lektorálásban. A nevemet sem kérném feltüntetni, az maradhat a PH csapaton belül. Szomorúan látom, hogy hiába jönnek a segítő szándékú hozzászólások, ezeket a vicces nevetséges szövegeket utólag sem javítja senki.

-De ez hogy lehet? ... Tegnap még működött! ...

(#15) salesman válasza Duree (#13) üzenetére


salesman
őstag

Tudom, én is a Hi-Fi Magazinon nőttem fel. Néhány éve én is majdnem vettem egyet, de végül egy másik csövest vettem. Záró soraiddal maximálisan egyetértek...

Türűűűdrááá!

(#16) mad823 válasza salesman (#15) üzenetére


mad823
őstag

És hányszor cseréltetek már csövet?

(#17) tha_answer válasza Duree (#13) üzenetére


tha_answer
őstag

ennek mi az oka? a zaj?

(#18) salesman válasza mad823 (#16) üzenetére


salesman
őstag

3 éve van nálam, még nem kellett.

Türűűűdrááá!

(#19) mad823 válasza salesman (#18) üzenetére


mad823
őstag

Akkor nem sokat használod, úgy könnyű. 😁

(#20) dabadab válasza Duree (#6) üzenetére


dabadab
titán

Nekem van egy 50 éves Beag csöves erősítöm amiben nincsen semmi extra de hangminőségben leveri a legdrágább félvezetősöket

Valójában rettenetesen rossz erősítő, csak neked tetszik az, ahogy elrontja a hangot.

DRM is theft

(#21) Tetsuo válasza dabadab (#20) üzenetére


Tetsuo
aktív tag

Nem csak neki. A természetes torzítás amit az analóg alkatrészek, főleg az elektroncső művel, - egy határig - kellemes a fülnek, jó azon keresztül zenét hallgatni.
Nem véletlenül gyártanak még ma is ilyen erősítőket a hifi kedvelőinek.

(#22) CPT.Pirk válasza Tetsuo (#21) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Jobban kifejtve, a cső karakterisztikájának nem lineáris volta eredményezi a felszaporodó páros felharmonikusokat a zenében, amiktől teltebbnek, gazdagabbnak érződik a zene. Meg erre még rájön a kimenő trafó "saját lelke", ha olyan a kapcsolás - és többnyire olyan.

dabadab-nak abban igaza van, hogy számértékek terén rettentően magas torzításokat mutat egy ilyen erősítő, de itt pont ez a lényeg. :)
Én most nem rég üzemeltem be csöves RIAA + előfokot (EAR - 834) a lemezjátszómhoz, ami egy PLC86 SE erősítőt hajt meg. Hát, ebből a párosból élő zene jön ki. :)

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#23) Tetsuo válasza CPT.Pirk (#22) üzenetére


Tetsuo
aktív tag

Igazad van, de szerintem a felharmonikusoknál sokkal többről van szó. Ezer (egymásra ható) paraméterrel sem lehetne leírni a komplex torzítást. Emiatt mutatja ki a műszeres vizsgálat, hogy az átvitel rosszabb, hiszen torzít az eredeti jelen, a fülünknek mégis kellemesebb, mint a labortiszta digitlánc.

(#24) #16939776 válasza dabadab (#20) üzenetére


#16939776
törölt tag

Nekem volt az eredeti 15ohm-os kimenővel egy pár, volt 8 ohm-os "újratekert" kimenőkkel egy pár, és van a polcon egy továbbgondolt változata 4-8-16Ohm-os kimenőkkel RFT csövekkel.

Pont nem vagyok csak-csöves buzi, mert félvezetős erősítővel hajtok passzív monitorokat, illetve nagy, több utas aktív monitorokat is használok.
Ezért érdekelne, hogy miért nem alkalmas az az erősítő arra amire tervezték? Pontosan hogyan is rettenetesen rossz az az erősítő, írd már le, hátha nem vettem észre.

Volt már módom egy Beag HEC 11MR párt felújítani és beállítani, na hogy abban mik vannak hangszóró készlet és erősítő gyanánt..te jó ég, és ahhoz képest milyen kerek-egészséges a hangja élő és konzerv anyagon azt én sem hittem el.
Ugyan ezzel a hozzá állással készült az EA 057 is, ami igen is beszarás információ tartalommal rendelkezik, és bőven alkalmas arra, hogy egy sávon, vagy egy "kész" mixen, vagy akár élő adásban észre lehessen venni vele a műszaki hibákat.

Arra is alkalmas, hogy már kész zenét lehessen rajta hallgatni, élvezettel, de keverni nem jó, mert - mint minden csöves erősítőnek - korlátozott a teljesítmény-sávszélessége van, így be lehet borítani a hangképet egy szimpla 15dB-s beleemeléssel a csatorna EQ-n.

[ Szerkesztve ]

(#25) CPT.Pirk válasza Tetsuo (#23) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ha érdekel a mögöttes része, itt az 1.11 fejezet jól bemutatja a "csöves torzítás" létrejöttét egy feszültség erősítő fokozatban: http://www.valvewizard.co.uk/Common_Gain_Stage.pdf

Amúgy érdekes, hogy hányféle "csöves hangzás" létezik. Egy gitár erősítőnél pl. szándékosan magasra állítják a torzítást a feszültség erősítő fokozatban (ott precízen számolható), míg egy OTL kapcsolású erősítőben nincs is kimenő trafó. Mindegyiknek csöves hangzása lesz, csak máshogy. :)

Egyébként annyit rosszul írtam az előzőben, hogy nem csak páros, hanem páratlan felharmonikusok is keletkeznek, de a párosok dominálnak.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#26) Duree válasza dabadab (#20) üzenetére


Duree
veterán

Szerintem vizsgáltasd meg magadat mert nem tudod mit beszélsz. Nézz meg egy régebbi Hi-Fi magazin tesztet és meglátod mennyire rossz erősítő. Ezzel a véleménnyel eléggé egyedül vagy.

duree54

(#27) Duree válasza mad823 (#16) üzenetére


Duree
veterán

EL-34 végcső van benne, néhányszor sor került rá 50 év alatt de nem egy eget verő összeg, persze az is kérdés melyik márkát választod.

duree54

(#28) Duree válasza tha_answer (#17) üzenetére


Duree
veterán

Olvass utána a neten, a cső müködési elve, valamint a kimenő trafó ami meghatározza a hang m9nőséget is.

duree54

(#29) salesman válasza dabadab (#20) üzenetére


salesman
őstag

Nem baj, nekünk jó így is... ;)

Türűűűdrááá!

(#30) Tetsuo válasza CPT.Pirk (#25) üzenetére


Tetsuo
aktív tag

Egyetértek, bár véleményem szerint ez így leegyszerűsítés, hiszen a felharmonikusok keletkezésén, jelentős erősítésén kívül még rengeteg minden történik, pl. speciális (frekitartománytól is függő) komprimálás.

Én innen szeretnék majd venni egy erősítőt. :)

[ Szerkesztve ]

(#31) CPT.Pirk válasza Tetsuo (#30) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Megnéztem egy erősítőt az oldalról, gyönyörűen látszik náluk is amit mondtam:

http://www.octave.de/en/grafik/verstaerker/vollverstaerker/v40se/diagramme/diagramm_02.gif [link]

Korrekt cég, szépen lemérve árulja az erősítőiket, így kell ezt csinálni! :R - bár igaz, cserébe masszívan túl is vannak árazva, ahogy ilyen termékeknél ez megszokott.

Ha jót akarsz olcsón, akkor csinálj vagy vegyél PCL86 SE csövest, oda lehet állítani a baromi drága csövesek mellé is, nem fog szégyenben maradni. :)

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#32) salesman válasza Tetsuo (#30) üzenetére


salesman
őstag

Miért nem magyar erősítőt veszel?
[link]

Türűűűdrááá!

(#33) #06658560 válasza Duree (#26) üzenetére


#06658560
törölt tag

Akkor most indul a Hi-Fi paradigm Battle S158E689? Hogy az a jó lánc és elem amelyik szépen szól vagy az amelyik azt adja vissza ami bemegy?

(#34) Dare2Live válasza Duree (#26) üzenetére


Dare2Live
nagyúr

Szerintem senki se vitatkozik avval, hogy csöves hangszoró/fejhallgató = durván/botrányosan torzít össze vissza.

Csak az egyik oldal szerint ez "kellemes" a fülnek. Javít az eredeti zenén.
Másik oldal szerint meg nem. A zenének "semmi köze" nem lesz az eredeti zenéhez.

[link]

don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up, don't look up...

(#35) #06658560


#06658560
törölt tag

„A Technicstől származó információk értelmében olyan eljárásokat fejlesztett, amelyek a kifejezetten erre optimalizált digitális technológiákkal referencia szintű hangzást szólaltatnak meg a hanglemezekkel.”
Valaki lefordítaná, mire gondolt itt a költő? Mert a bullshit kidobva csak mondatközi és mondatvégi írásjelek maradtak.

(#36) moleculez válasza #06658560 (#33) üzenetére


moleculez
veterán

Nem ez most az amikor, elbeszélnek egymás mellett, az egyik a véleményét tényként közli, a másik szakmai tényeknek talál létjogosultságot, és azt hiszik beszélgetnek. ;]

[ Szerkesztve ]

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#37) moleculez válasza dagonya (#2) üzenetére


moleculez
veterán

Nemhogy szakmabeli nem vagyok, de még csak lelkes amatőr sem, de ezt fájt olvasni. :W

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#38) zetor2000 válasza #06658560 (#35) üzenetére


zetor2000
senior tag

Gondolom, valami olyasmit ért ez alatt a költő, hogy a lemez vágási görbéjéhez mérten annak megfelelő korrekciós tényezőt póbál eszközölni, majd az így kapott hangzást minél kisebb torzítással visszaadni a hallgatóságnak.
A digitális technológia adott esetben jó lehet, mert ha különböző lemezgyárak kicsit is eltérő módon vágták a lemezeket, akkor egy esetleges "memória" beiktatásával lehet váltogatni a megoldások közt. De ez csak tipp.

Ez a dal a lelkünk közötti híd kövei között a malter közötti szeretetet átitató áldás közötti békesség.

(#39) Reggie0 válasza Duree (#6) üzenetére


Reggie0
félisten

Hat, bizony remek lehet az 50 eves eloregedett kondenzatorokkal es ellenallasokkal. :)

[ Szerkesztve ]

(#40) mad823 válasza zetor2000 (#38) üzenetére


mad823
őstag

Nem is a különböző lemezek, hanem a különböző hangszedők miatt. Azért adnak kalibrátor lemezt, hogy a lemezjátszót/hangszedőt bekalibráld, amit mechanikusan nem tudsz, azt elektronikából kompenzálja. Mint elv, nem hülyeség.

(#41) pokmky válasza Duree (#6) üzenetére


pokmky
tag

Hogyne... :))

(#42) salesman válasza Reggie0 (#39) üzenetére


salesman
őstag

Mindent ki lehet cserélni jobb minőségű alkatrészekre, ez nem érv.

Türűűűdrááá!

(#43) mad823 válasza salesman (#42) üzenetére


mad823
őstag

És nyilván mindenki 5-10 évente cserélgeti a kondikat, csöveket az erősítőjében. Aha.

(#44) moleculez


moleculez
veterán

Csak állást foglalnék, és véleményt nyilvánítok, de: "...a művirág nem igazi virág..."

Én pl preferálom a vasak hangját, és amióta a techno zene elment tejesen digitálisba, azóta számomra hallgathatlan lett. Egyszerűen van egy romantikája, egy zaja. Az erősítő is egy ilyen dolognak minősül, ne szóljon bele semmibe.

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#45) CPT.Pirk válasza mad823 (#43) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Csövet cserélni nem indokolt, amíg meg nem hibásodik. A kondiknál is kb. csak az elkók tudnak kiszáradni, a jelútban gyakran előforduló mkp / mks tömb kondikat ez nem érinti. Ha a puffer elkók kiszáradnak a tápban, akkor az hallható lesz.

Szóval attól, hogy valami régi, nem feltétlen van gond az alkatrészeivel. High-end körökben pl. esküsznek az eredeti szovjet olajpapír kondikra...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#46) Tetsuo válasza mad823 (#43) üzenetére


Tetsuo
aktív tag

Nyilván nem mindenki cseréli. Te hogy jutottál amúgy arra a következtetésre?
A hifisták, illetve aki igényesebb a hangrendszerére és szereti a régi eszközöket, valamilyen szinten karbantartja. A kondicsere - ha szükséges - alapvető dolognak számít ilyen körökben. CPT.Pirk kitért arra is, nem minden alkatrészt/kondenzátort kell kicserélni.

[ Szerkesztve ]

(#47) mad823 válasza CPT.Pirk (#45) üzenetére


mad823
őstag

A kondi határeset, típusa válogatja. De a csövek folyamatosan öregszenek a használattal, és mire elromlik, addigra már bőven szarul szól. És adott esetben évekről, nem pedig évtizedekről beszélünk.

(#48) Tetsuo válasza moleculez (#44) üzenetére


Tetsuo
aktív tag

Na végre valaki! :) Én is a régi technót kedvelem főként a (részben digit) analógos hangzás miatt.

(#49) Reggie0 válasza salesman (#42) üzenetére


Reggie0
félisten

Es akkor hogy lesz 50 eves? 50 ev alatt mar a csovek foglalataban az erintkezok is oregek lesznek, a sok csere miatt kopottak es korrodalnak, az atmerojuk elkezd noni es nem akkora erovel fogjak meg a labakat. Egyszeuren minden tonkremegy idovel. Meg a tombkondenzatorok es ellenallasok driftje is szamottevo 50 ev utan, a forrasztasok is eloregednek es esetleg repednek, amitol az ellenallasuk is valtozhat.
Amugy a tombkondik sem orokeletuek, ahogy oregszik a burkolat bejut a levegobol a nedvesseg amitol idovel korrodalodik benne a film es csokken a kapacitas.
Egy analog aramkornel ez kifejezetten problema, mert elhangolodnak az impedanciak, elmasznak a toresponti frekik, stb. stb..

[ Szerkesztve ]

(#50) Tetsuo válasza Reggie0 (#49) üzenetére


Tetsuo
aktív tag

Talán meg kellene hallgatni, nem?

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.