Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) tordaitibi


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Véleményeket ide kéretik.

(#2) Gargouille


Gargouille
őstag

Szép munka, hasznos írás! :C

Lassan kiderül, hogy amit korábban abszurd humornak gondoltunk, az csak szimpla jövőbelátás volt.

(#3) Anász


Anász
tag

Használom egy jó ideje, nagyon hasznos dolog. Elenyésző számban találkoztam viszont olyan gépekkel amik nem tudtak róla bootolni.

“There's nothing more permanent than a temporary fix.“

(#4) Savageboy


Savageboy
aktív tag

Egy kézimunka van vele, ha kernel update van, akkor a vmlinuz és initrd számát manuálisan át kell írnom.

De miért így csinálod? Ott vannak erre a /boot alatt a symlinkek (initrd.img[.old] és vmlinuz[.old]), amik mindig az aktuális verzióra, illetve az előzőre mutatnak... :)

(#5) tordaitibi válasza Savageboy (#4) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Hol, milyen symlinkek?
és hogyan kéne ezzel megoldanom a bootolást?

config-5.4.0-77-generic memtest86+.elf
grub memtest86+_multiboot.bin
initrd.img System.map-5.4.0-77-generic
initrd.img-5.4.0-77-generic vmlinuz
initrd.img.old vmlinuz-5.4.0-77-generic
memtest86+.bin vmlinuz.old

Ezek vannak a boot könyvtárban.

(#6) Savageboy válasza tordaitibi (#5) üzenetére


Savageboy
aktív tag

Így jobban látszik: az initrd.img, initrd.img.old, vmlinuz és vmlinuz.old fájlok szimbolikus linkek, a nyíl mögött látod, hogy ténylegesen milyen fájlokra mutatnak, frissítéskor a rendszer aktualizálja ezeket is, hogy a jó fájlokra mutassanak, így a grub.cfg-ben elég lenne megadni a /boot/initrd.img és /boot/vmlinuz fájlokat.

(#7) tordaitibi válasza Savageboy (#6) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Pontosan ezt csinálom, a ventoy grub.cfg-be megadom az elérési útját az Ubuntu boot könyvtárban lévő vmlinuz és initrd-nek.
Vagy rosszul értelmezem amit mondasz?

leesett a tantusz :)
Tehát ha verziószám nélkül, simán ennyit írok be hogy vmlinuz és initrd, akkor az automatikusan a legfrissebbet indítja.
Jól értelmeztem, mindjárt ki is próbálom.
Bár pl. a Manjaronak ebből szoktak problémái lenni és ott a fallback opció segít ilyenkor.

(#8) mötálhed


mötálhed
tag

Hasznos iromány, ki fogom próbálni :R :C

(#9) tordaitibi válasza mötálhed (#8) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Sok sikert hozzá!

(#10) Armagedown


Armagedown
őstag

Én WinsetupFromUsb segítségével készítettem multiboot külső merevlemezt, arról telepítek vagy indítom a live rendszert.
Szerintem egyszerűbb használni, mint amit bemutattál és az is BIOS/UEFI kompatibilis.
FAT32re kell formázni a lemezt, de a program automatikusan darabolja a wim/esd fájlt, ha az nagyobb, mint 4 GB.
Volt már itt róla írás, onnan ismerem, sajnos most nem találtam, így nem tudom linkelni.

[ Szerkesztve ]

“If you don't read the newspaper, you're uninformed. If you read the newspaper, you're mis-informed.”

(#11) tordaitibi válasza Armagedown (#10) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

A rendszer igy dinamikus? Ertem ezalatt hogy szoftverezheto, frissitheto?
A megoldasod nekem nem jarhato, akkor mukodne ha az egesz 1teras tarat odaadnam a Winnek, epp ezzel kinlodtam kb. 1 hetet hogy ha nem arrol a mediarol inditom amire telepult, akkor nem indul el.
Valamint igy lesz egy ures, frissen telepitett szuz rendszer, a VHD megoldas meg egy felszoftverezett belakott tobb eves rendszer klonja.

Nativan megprobaltam ugy is klonozni a W10-et hogy a boot particiojat is raklonoztam az ssd-re de nem indult el igy sem.
Ebbol a szempontbol a Linux sokkalta rugalmasabb, az elstartol egy sikitokorongrol is. :)

(#12) sh4d0w


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Erre most subscribe-olok.

https://www.coreinfinity.tech

(#13) bakter24


bakter24
őstag

Köszi, hasznos írás, nemrég találtam a Ventoy-t, de azt nem tudtam, hogy virtuális lemezt is tud bootolni. Régóta próbálok egy rugalmas live linuxot csinálni kimondottan a RetroPie miatt (Aki nem ismerné: konzol és arcade emulátor rendszer Raspberry-re és Linuxra) ahhoz pont jónak tűnik.

"Negyvenkettő - mondta Bölcs Elme végtelen méltósággal és hidegvérrel."

(#14) tordaitibi válasza sh4d0w (#12) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Hm, megtiszteltetés számomra. :R

(#15) tordaitibi válasza bakter24 (#13) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Így visszaemlékezve (sajnos annyira szerteágazóan kutakodtam és kísérletezgettem hog nem minden maradt meg a fejembe, és alig dokumentáltam valamit menet közben)
a Manjaro..? vagy valamelyik Mint, csak akkor volt hajlandó VDI diszkről elindulni ha a virtuális lemezt a Virtualboxba már eleve a hordozható ssd partícióra telepítettem.
Ha az alap gépre, beépített lemezre és átmásoltam nem indult el.
Ha esetleg emiatt akadnál el, próbáld a közvetlen adathordozóra telepítést, ne a másolást.
Nem kell a gyökérbe tenni bármit is, tetszőlegesen bonyolult mappastruktúra is alkalmazható.
Többszörös könyvtárszerkezet legalján is megtalálja a Ventoy a fájlokat.

Nálam ventoy partíció,
isos
virtual_disks

és ezekben vannak a megfelelő fájlok, ez egyébként tökmindegy csak számomra átláthatóbb.

[ Szerkesztve ]

(#16) bakter24 válasza tordaitibi (#15) üzenetére


bakter24
őstag

Köszi, Ubuntuval csináltam, működött másolva is.

"Negyvenkettő - mondta Bölcs Elme végtelen méltósággal és hidegvérrel."

(#17) sh4d0w


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Tibi, FYI: e cucc alapján csináltam 512GB-os pendrive-ot magamnak, sok telepítővel. :C

https://www.coreinfinity.tech

(#18) Submarine


Submarine
senior tag

Sziasztok!

A kérdésem hogy pl. Linux Mint-ről, vagy akármelyik pingvinről Live módban fel tudom telepíteni a pendrive-ra?

Windows alól mindenhogy is ez a végeredmény rebootkor:

Próbáltam iso-ról rufussal, a telepítő exe-vel, de mindig ez a züzenet fogad.

(#19) sh4d0w válasza Submarine (#18) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Secure bootot kapcsold ki.

https://www.coreinfinity.tech

(#20) Submarine válasza sh4d0w (#19) üzenetére


Submarine
senior tag

Na ez nem jutott eszembe, köszi!

(#21) Submarine válasza sh4d0w (#19) üzenetére


Submarine
senior tag

Üdv!
Mégsem jó. Újrakezdtem, az alábbi módon:
A "Ventoy2Disk_X64.exe" vel telepítettem a stickre, mivel 64 bites a winem.
Észrevettem, hogy van Secure Boot Option, és kipipáltam:

Így egy kék képernyő fogadott, és valamilyen kulcsokból lehetett volna választani.
Volt a felsorolásban win10, meg ventoy is, minden meghajtónak volt sora.
Nem értek hozzá ilyen mélyen, inkább nem babráltam.

Az Os Type-ot, Other OS-ra lehet átállítani:

Ehhez nem mertem nyúlni, nehogy behaljon a win.
A Secure Boot Mode-ot próbáltam Standard-re, de akkor is a kék választó képernyő jön be:
Még a Key Management marad, amit már mint földi halandó végképp nem tudok hova tenni:

Megmondom őszintén, nem nagyon akarom tapizni, mert minden jól működik, és tegnap raktam újra a wint is, kártyacsere okán.
De a hozzáértő véleményre azért kíváncsi vagyok.
Előre is köszönet érte.

[ Szerkesztve ]

(#22) Submarine


Submarine
senior tag

Megnéztem régebbi gépen, működik rendben.

(#23) fecus


fecus
őstag

Előszöri is köszönöm a munkád! Minden jól működik kivéve, hogy nem sikerül a Linux Mint-et Timeshift-el "rávarázsolni" a neki szánt partícióra.
Ezzel kapcsolatban van pár kezdő kérdésem:
1, Amikor kész a Timeshift mentés és megnézem mennyi helyet foglal akkor a "kövesse-e a symlinkeket" kérdésre mi a válasz? Függ tőle a helyfoglalás mérete.

2. Mit rontok el, hogy a visszaállítás után nincsenek fájlok csak 3 mappa a kijelölt területen és azok is üresek?
[kép]

3. Itt lehet a hiba? Hogyan kell ezeket beállítani ha az /dev/sde3-ra menne a Mint?
[kép]
És itt:
[kép]

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#24) xabolcs válasza tordaitibi (#1) üzenetére


xabolcs
őstag

:R

aláírás1: csocsó-vesztes vagyok, főleg a Bog és Bocha páros ellen, aláírás2: van mobilarénáskulcstartóm! :D

(#25) csixy


csixy
addikt

Hát néha egy rugóra jár(t) az agyunk itt ott, amott. :)
[ Multifunction USB SSD (USB Swiss Army Knife)]

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#26) fecus válasza fecus (#23) üzenetére


fecus
őstag

Nekem sehogyan sem sikerült a Linux Mint-et rátenni Timeshift-el.
Viszont megpróbáltam, hogy Win10-en, Virtualbox-ban létrehoztam egy fix 30GB-s Linux Mint-et amit a leírás szerint alkalmassá tettem a Ventoy alatti használatra. Rendben működött is. Ezek után Virtualbox alatt létrehoztam egy virtuális gépet amibe "visszalinkeltem" a külső meghajtóról a virtuális meghajtót.
Ugyanezt itthon is megtettem Linux Mint alatt.
Szinte tökéletesen fut mindkét gépen Virtualboxban és Ventoy boot után önállóan.
Egyetlen gond a Linux alatt van. Valami a grafikus alrendszerben lassítja a virtuális gépet. Azt a problémát még nem találom.

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#27) csixy


csixy
addikt

Ha a ventoyt GPT-re teszem, akkor is működik a legacy bootja is. Hova telepíti?

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#28) csixy válasza csixy (#27) üzenetére


csixy
addikt

Hurrá, megtaláltam a választ, mondjuk nem értem de elhiszem, hogy működik. :F
"About First 1MB Space
As for GPT format, there is a protect MBR in the 1st sector (LBA0), and then from LBA1 ~ LBA33 is the GPT partition head and partition table. LBA34 ~ LBA2047 is used to store legacy bios bootloader of Ventoy (same with MBR format)."

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#29) csixy válasza csixy (#28) üzenetére


csixy
addikt

Most ha csinálok hátra egy 1MiB-es formázatlan partíciót bios_grub jelzővel és sudo grub-install /dev/sda csatakiáltással beletolok egy grub2 core.img -t akkor bootoláskor kettő legacy bootot fog látni a BIOS ? Na ezt kittrrrooooóbálom, ha rámegy az éccakám akkor is!

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#30) fecus


fecus
őstag

Találtam egy 10 éves gépet amely nem érzékeli a Ventoy drive-ot. Nem kínálja fel a boot selector-ban.Betöltés után a Win10 látja.
Ha a régebbi gépek nem látják az gond lesz gépreparálás/helyreállítás során.
Hogyan kell kinyomozni mi baja van?
Nekem nincs olyan 1MB-os partíció az elején. Azt hol kell(ett volna) megadni neki, hogy csináljon?

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#31) csixy válasza fecus (#30) üzenetére


csixy
addikt

Nem kell az 1MB-os partíció, azt a GPT-re szoktuk tenni Legacy mbr helyettesítőnek, de itt nem válik be mert a ventoy a GPT-re másként csinál Legacy mbrt és az egyik kiüti a másikat (kipróbáltam). Leírtam a #28 hsz-ben. Biztos GPT-re csináltad a Ventoy drájvot. Csináld csak sima mbr-re, úgy biztos működni fog, csak arra maximum 4 primary partíció mehet. Ha többet akarsz akkor a negyedik legyen extended.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#32) fecus válasza csixy (#31) üzenetére


fecus
őstag

Köszi. MBR. Az alaplap a hunyó. USB2-ről boot-ol (lassan). USB3-ról nem. A legacy mindkettőre bekapcsolva. Nem hiszem, hogy tudnám javítani.
Most azzal próbálkoztam, hogy a linuxos, fő gépen a Linux Mint grubjába bevegyem a Ventoy-t is. Ha a BIOS bootselector-ában kiválasztom szépen bootol a Ventoy. Ehhez azonban időben le kell nyomni az F12-t. Jobb lenne, ha bejönne a grub és ott nem a Mintet hanem a Ventoy-t tudnám kiválasztani. Persze ez már csak szórakozás.

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#33) csixy válasza fecus (#32) üzenetére


csixy
addikt

Az egy Nobel dijas huzas lenne ha barminek a grubjaba be tudnad illeszteni a ventoyt. Igen kivancsi lennek erre a megoldasra.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#34) fecus válasza csixy (#33) üzenetére


fecus
őstag

Hát, nem is sikerül... :O .

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#35) csixy


csixy
addikt

Bocs Tibi, mostmár felpakolom az én furdancsomat is ide. Ebben egy Ventoy , egy Telepített debian és az abból csinált Debian-Linux-Live (-slax) dolgozgat mikor melyik szükség szerint. :)

A képen épp a RAM-ba van feltöltve minden, csak egy bekapcsolt swap van, hátha kell. GPT , de a Ventoy eldugta a saját Legacy bootját huncutul :
"About First 1MB Space
As for GPT format, there is a protect MBR in the 1st sector (LBA0), and then from LBA1 ~ LBA33 is the GPT partition head and partition table. LBA34 ~ LBA2047 is used to store legacy bios bootloader of Ventoy (same with MBR format)."
Ezt a Legacy bootot kihasználva bootolhatom Legacy módra a /dev/sda3-ba telepített debian cinnamon 11.6 -ot és az ebből csinált live-linux debiant, ami a/dev/sda8-ra van rakva. Ezt a bootolást a /dev/sda1-en lévő ventoy/ventoy/ventoy_grub.cfg biztosítja:

menuentry "My Custom Menu" --class=custom {
    echo 'This is custom menu ... '
    sleep 1    
}

submenu 'My Custom SubMenu -->' --class=customsub {

    menuentry “TeliDebi” {
        search --no-floppy --fs-uuid --set=root 9f293969-8959-4d9d-aa75-d5fd9f689005
        linux /vmlinuz root=UUID=9f293969-8959-4d9d-aa75-d5fd9f689005 ro quiet splash
        initrd /initrd.img
    }
    
    menuentry “LiveDebi” {
        search --no-floppy --fs-uuid --set=root c225d09c-945c-4ccc-805e-1657eb877bb4
        linux /linux/boot/vmlinuz root=UUID=c225d09c-945c-4ccc-805e-1657eb877bb4 vga=769 load_ramdisk=1 prompt_ramdisk=0 rw printk.time=0 apparmor=0 toram
        initrd /linux/boot/initrfs.img
    }
    
    menuentry '<-- Return to previous menu [Esc]' --class=vtoyret VTOY_RET {
        echo 'Return ...'
    }
    
}

menuentry '<-- Return to previous menu [Esc]' --class=vtoyret VTOY_RET {
    echo 'Return ...'
}

A /dev/sda2 a Ventoy EFI bootja és maga a Ventoy program is egyben, az sda1 a pocakja abba kell pakolni a telepíteni valókat.
Az sda3 a telepített debián.
Az sda4 ntfs adatpartíció.
Az sda5 a live linux EFI partíciója.
Az sda6 a telepített Debian linux EFI partíciója.
Az sda7 swap.
Az sda8 a live linuxé.

Általában élő rendszerként a live-linuxot használom RAM-ba passzírozva. Slaxosítva van, tehát a változásokat el tudom menteni akarmi.sb fájlba, de kernelváltáskor szükség van mindenképp a telepített linuxomra , mert akkor abból csinálok egy friss live buildet.

Jó, hogy mostmár az USB-s tárolók is remélhetőleg élni fognak slax és live linux alatt is. Most is egy külső tokos NVME SSD-n bütykölök.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.