Hirdetés

2024. május 27., hétfő

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#499) LordAthis


LordAthis
csendes tag

Tetszik az írásod, bár néhol sarkított, azonban nagyon sok problémás dologra rávilágít!

2020 óta foglalkozom Informatikával. Szerviz, adás-vétel, telepítés, programozás...
..igen sok mindenbe belekóstoltam!

Valószínűleg több 1000 Windows telepítésen és hangoláson vagyok túl.
Nagyjából 2004-2006 tájékán kezdtem el párhuzamosan Linuxokat is használni, 2006-2008 óta saját gépen majdnemhogy csak azt!

Majdnemhogy!

Mivel a Linux (Írásoddal ellentétben) sokkal stabilabb, sok bajom nem volt vele, amíg nem akartam többet tőle!
Amíg nem kezdtem el kísérletezni, megismerni, megváltoztatni...
..a Windows-al nagyjából bármit meg tudok tenni, amit akarok, a Linux működését számtalan fórumozással, MAN olvasással, kísérletezéssel, kódsorok értelmezésével eltöltött óra után sem értem és ismerem úgy!

Részben, mert nem kellett vele foglalkozni, míg a Winnel igen, részben mert mint írtad, annyi féle változata van és annyira különböznek, hogy az egyikre leírt megoldás a másikon nem működik!
Mag a Windows állítólag teljesen megújult, de mégis ugyanaz, annó a 98-on működő megoldásokból igen sok most is használható! (Tény, hogy vannak változások, azonban ezeket valahogy könnyebb megtalálni és használni!)

Aztán 2012-2016 után valami változás történt.
A hatalmas fejlődésnek köszönhetően a Linuxok Driver támogatása erősen lemaradt, illetve ami az egyik rendszerre elérhető, az a másikra nem, stb... (Ahogy írtad!)

Azóta küzdök vele én is!
Vagy a kép jó és a 3D (Ez a ritkább!!!) vagy a hang, egyszerre ritkán!
(Hozzá kell tennem, hogy AMD-s vonalat követek 2002 óta!!! De miért mondanék le róla, ha jobban szeretem és Nekem - a hibákat leszámítva - bevált? )

Igen nehéz úgy új gépet építeni (Alaplapot, Processzort, RAM-ot, M.2 NVme SSD-t, VGA-t venni), hogy külön figyelmet kell a teljesítmény mellett a driver támogatottságra is fordítani!
(Aztán persze amikor megveszed és telepíted, akkor kiderül, hogy egyáltalán nem úgy van! :W )

Tény, hogy a Win felhasználó barátabb, de nem csinálhatsz vele meg annyi mindent...
(Vagy ugyanúgy érteni kell hozzá, mint a Linuxhoz!!! Igaz, a win után pöppet könnyebb utána olvasni bárminek, mert a felhasználói tábora miatt az elérhető anyagok is a sokszorosa!!!)

..cserébe a Linux stabilabb!

Két dolgot tartok még fontosnak ez ügyben, amiről sehol sem olvastam: Pro és Kontra! (Ellene és mellette)

Ellene:

Nagyon valószínűnek tartom, hogy a Linuxos problémák, a fórumokon való utána olvasások, megoldás keresések és a - Win-hez képesti - alacsonyabb támogatottság egyik fő oka, a programozók hozzáállása!
(És itt szeretnék elnézést kérni azoktól, akik nem tartoznak ebbe a körbe, de SAJNÁLATOSAN(!) Ők vannak kevesebben! Szerintem 1% alatt!!!)

Egyszerűen az elmúlt években azt tapasztalom, hogy egyik sem szeret dolgozni, nincsen meg a kellő akarat! Elkötelezettség!
Terjed a "jó az úgy" filozófiája...

Persze lehet jönni azzal, hogy mert nem akarják megfizetni, stb...

Sajnos nem ez a helyzet!
Találkoztam olyan esettel, hogy egy általam jól ismert programozó, ügyes, jó szakember, komoly cégek kapkodnak utána, kisujjában van a szakma...
Előadásokat is tart, 10 perc alatt ír hibamentesen (Nem a jó az úgy hozzáállással!!!!) olyan átgondolt kód sorokat, amiket mások 10 óráig, vagy 1-2 napig! (Nem is egy MeetUp-on láttam ezt élőben!)

Aztán tudod, hogy Neki ez kb 4-8 órás munka, amire a rendes akár Heti, vagy Havi pénzt is felajánlod, de nem érdekli a pénz.
Számára ez nem kihívás, leszarja, hogy másnak kell, a pénz sem érdekli mert megkeresi..

A szenvedésed sem érdekli. Keresztbe xarja az egészet...

Ez a példa (Ami nem sarkított, valós, velem megtörtént - sajnos nem 1 - eset!!!) megmutat valamit abból, mi a helyzet azokkal a programozókkal, akik tudnának ez ellen tenni!

Nyilván ebben az önkéntes Linux programozói közösségben jobb az átlag, többen vannak a nem lexarom típus, azonban pont a Linuxok sokfélesége és a megegyezés képtelenség (Ha nem úgy csináljuk, ahogy én jónak gondolom, akkor inkább kiszállok és csinálok saját Disztrót...) miatt egyszerűen kevesen vannak ahhoz, hogy ez végül jól is működjön!!!

Képtelenek felnőni a feladathoz!
Nincsen IGAZI összetartás!

Már nincsen!

Amikor elkezdtem használni, akkor teljesen más volt a Linux közösség!

Mellette:

Ami miatt a sok nehézség ellenére megmaradtam a Linux (Szűkebben a Debian!!! Az egyik leg-nehézkesebbnek tartott Disztró!!!) mellett, az egy olyan dolog, amit a Linux már 2006-2008 körül tudott, amíg a Windows valószínűleg sohasem fog tudni!!!
Pedig azóta eltelt nem kevés év!

(Persze nem is 1 ilyen dolog van, majd jönnek mások és felsorolják, de ez, amiről én írok sokszor mé a Linuxosok között is ritkán használt FEATURE! ;) )

Találj egy másik olyan rendszert, amin (Legtöbb esetben csak gép csere miatti!) egy új telepítés után mindent programot úgy találsz, ahogy utoljára dolgoztál vele!!!
Böngésző ott nyílik meg és annyi ablakkal, ahánnyal befejezted az utolsó munkát, a szövegszerkesztőben a kurzor ott tart, stb...
Gyakorlatilag a "Szűz" rendszered folytat mindent onnan, ahol tartottál?!

Természetesen ennek megvannak a feltételei és okai is!
Ugyanazok a partíciók ugyanoda csatolva (/home, /var, /tmp, maga a /-gyökér könyvtár "egyedüliként" formázva - nyilván nem: SWAP, var, tmp is, stb! ) ugyanazok az alkalmazások telepítve, ugyanaz a felhasználó, felhasználói név és a JELSZÓ(!!!) is ugyanaz!

El sem tudom mondani, ez mekkora dolog, nem is lehetséges elmondani! Biztosan érzik ezt sokan, de az igazi ereje akkor jön át, ha jómagad is így csinálod!

Nem egyszer csináltam azt, hogy a Home mappa tartalmát (Természetesen Filmek, képek, stb felesleges sallang nélkül!!!) úgy, ahogy van rámásoltam egy új lemez megfelelő partíciójára, hogy Pl a Laptopra telepített rendszerem is ugyanezt tudja!
Tehát még duplikálható is!

+1!!!

Minden olyan dolgot, amit a Linuxnak köszönhetően megtanultam, mert ezekben jobb, használni tudtam az aktuális Win verziók alatt is! Sokkal stabilabb, gyorsabb, jobb rendszert építve-telepítve az ügyfeleimnek is!

Pl:
SWAP partíció és a SWAP fájl áthelyezése külön partícióra! (Linuxon alap. nem válik töredezetté a C meghajt, nem írja-olvassa folyamatosan, stb!
Lapozófájl törlése kilépéskor: gyorsabb indulást eredményez, nem tölti be a lapozófájlt, amikor úgysem képes semmit kiolvasni belőle, nem kezdd vele semmit különben, csak lassabb...
Igazából lehetne sorolni! :DD :DD :DD

Ui.: Sorry, kicsit hosszú lett!

"Az, hogy működik, még nem jelenti azt, hogy hibátlan." - "Azt mondják, hogy elmebajban szenvedek. De én nem szenvedek, ÉLVEZEM minden percét!"

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.