Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Krugszvele


Krugszvele
aktív tag

hány fok van a lakásban?
télvíz idején megdögleni a melegtől?

egyébként a meleg levegő több párát bír megkötni, mint a hideg. ha folyton beengeded a kinti hideg levegőt, azzal csökken bent a páratartalom.

(#2) Thome válasza Krugszvele (#1) üzenetére


Thome
addikt

24 fok, gyakorlatilag így letekerve a fűtést, a hálóban 22.
Igen, látom is a páramérőn, hogy csukott ablakokkal már 25%(!), kinyitom a konyhát, 10%.

De nem megoldás 25-26 fokban aludni, mert akkor a meleg szed szét.

(#3) Dluinet


Dluinet
nagyúr

Amíg a konyhaablak nyitva van, addig alacsony lesz a páratartalom.
A lakásnak kéne 20-21 foknak lennie csukott ablakoknál, nyitott ablaknál, ennél 2-3 fokkal kevesebbnek.
Biztos elvannak zárva a radiátorok? Honnan jön a meleg?

"Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

(#4) Ceree


Ceree
senior tag

Nekünk is lekúszik 10%-ra a hálóban, így éjjel folyamatosan, de nap közben is megy néha a párásítás.

Tudom ajánlani ezt a gépet (Medisana AH 660), nekünk kb. 3 éve van meg, ősztől tavaszig legalább minden éjjel megy, hiba nélkül. Egy ideig azzal is gyötörtem szegényt, hogy időzítős konnektorral szabályoztam a működését, de meg se kottyant neki. Relatíve halk, minket nem zavar az alvásban, és brutálisan tudja fújni a párát ha csutkán járatod. Egyetlen hibája, hogy nálunk az ablak felőli oldala elkezdett sárgulni az UV-től, de ennyi simán belefér. :D

[ Szerkesztve ]

Másolat_eredetije

(#5) Thome


Thome
addikt

Dluinet: Fentről, jobbról, balról, lentről. :D 3. Emeleti panel, feltételezem régi radiátorokkal (kivétel a miénk, ezek tényleg hidegek), mindenütt ontja a meleget, másik lakásokban a 27-28 sem kizárt.

Ceree: köszönöm, egynek jó, de nem tudom hol lehetne kipróbálni ezeket, mert egy laptop ventije is zavaró számomra, vagyis a statikus zajok problémásak nekem, és ha zavarónak ítélem meg a hangját, akkor kipenderítem. :))

(#6) updog


updog
senior tag

Hasonló gondjaim voltak nekem is anno (szintén agyonfűtött, páraszivattyú-betonfalú, koszos/poros környéken lévő panel, csontszáraz levegővel).

Szerintem az ilyen ultrahangos vízkőgyárakat el lehet felejteni :)

Én a következőket használtam eddig megelégedéssel:
Philips 4813 és 4801 NanoCloud párásítók, ezekbe ilyen vászon/papír hibrid szűrő kell, ezek 2-3 (van hozzá újabb fajta, az állítólag 4-5) hónapig bírják, utána csere (=költség), de naponta is illik átmosni hideg vízzel, mert ebben a szűrőben hamar elszaporodnak a bacik, és ha nem használod kis ideig, akkor mindenképp ki kell szárítani, mert akár be is penészedik. De ez valahol természetes, amúgy nem olyan nagy macera mint így leírva, 2 perc naponta. Csapvízzel is elmegy. Az elve kb. az, mintha egy ventilátor folyamatosan fújná a soha meg nem száradó kiteregetett ruhákat :) Nincs vízpára, nincs fehér por a bútorokon, és nem ázik el a polc amin tartod (nekem tönkretett pár bútort az ultrahangos párásító).

Most két ilyen van a lakásban két különböző szobában, 50% környékére fel tudják tornászni a párát így összességében. Nagy előny hogy nincs benne szűrő, így a heti kb. egy átmosást kivéve semmilyen karbantartást nem igényel, ha fogy a víz, beleborítok egy kancsót a csapból osz'kész.

A szobák közti ajtókat érdemes zárva tartani, mert ajtónyitáskor elillan az egész, sajnos ha nincs minden szobában egy, a fentiekhez hasonlóan hatékony párásító és nem figyelsz erre, akkor a világ vizét is elpárologtathatod :( Ez van. Nálam a két Philips, és most a két Xiaomi is simán felfal 5 de akár 10 liter vizet is naponta.

Éjszaka, mikor mi is lehelünk, megy a párásító, és zárva az ajtó, akkor a 10 m2-es szoba megközelíti a 60%-ot. Ez a max. amit ki tudunk hozni a helyzetből :D

Szaktopic (legalábbis nem néznek ki ha párásítóról kérdezel :) ).

[ Szerkesztve ]

"Bocs, főnök, de én csak két emberben bízom. Az egyik én vagyok. Nem maga a másik." || "Hóhahó, mégis van graffaló!"

(#7) Jack Hunter


Jack Hunter
csendes tag
LOGOUT blog

Esetleg plusz szobanövények is hozzájárulhatnak a lakás komfortjához:néhány nagyobb levelű növény talán enyhíthetné a párátlanságot.Extra halk,cserébe viszont gondozni kell.

(#8) D1Rect válasza Thome (#5) üzenetére


D1Rect
félisten

Hogy lehet megmaradni 27-28 fokban?
geez

Itthon 19-20 fok van nappal, éjjel 16-18, olykor kicsit kevesebb.

(#9) Hieronymus


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Nekünk egy Venta LW15 levegő mosó és párásító berendezés működik.
Ez 20 négyzetméteres helyiség párásításához elegendő.Természetesen izmosabb méretben is gyártják.
Nem csak párásít, kimossa a levegőből a port, gomba spórákat, ... A használata mellett kevesebbet kell takarítani. Kettő fokozatban használható, az alacsonyabb fokozatban nagyon halk.Teljes párásítás mellett sem hangos.
Itt egy YouTube bemutató, mérési adatokkal: https://www.youtube.com/watch?v=0mKB8kvZFtM

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#10) UnA válasza D1Rect (#8) üzenetére


UnA
Korrektor

Mindent meg lehet szokni, ha nincs más lehetőség :)

Voltam egyszer régen kórházban, ahol szintén nagyon meleg volt a téli fűtés, kb. ugyanígy 28 fok körül. Két-három napig szenvedtem éjszaka, utána megtanultam takaró nélkül aludni...

(#11) Ghoosty válasza Thome (#5) üzenetére


Ghoosty
őstag

Én Dluinettel értek egyet, amíg nyitva van az ablak, addig csinálhatsz bármit, nem nagyon fog emelkedni a páratartalom belül.

0 fokos levegőnél 100%-os páratartalom esetén van a levegőben 4,8g víz m3-ként.
4,86g/m3 víz 23 fok körül kb 25%-os páratartalmat jelent.

Nálunk ma reggel -6 fok volt és olyan 50% körüli páratartalommal. Ez kb 1,6g/m3 víz. Ez 10% alatti páratartalmat jelent 23 fokon.

Tehát azzal, hogy nyitva van az ablak, folyamatosan szárítod a lakást. Bármilyen párásítókészüléknek nem elég, hogy a az alacsony páratartalmat kell helyreállítania, hanem még egy folyamatos szárítás ellen is kell dolgoznia. Nem ismerem ezeknek a gépeknek a teljesítményét, de nekem esélytelennek tűnik.

(#12) solena


solena
tag

Most kőkori leszek, de mi a helyzet a hagyományos módszerrel, aka, fogsz egy nagy felülettel bíró kerámia/fém/üveg tálcát, ráteszed a radiátor tetejére (szóval, nem a felakaszthatós, kicsi szutyok, hanem ami a radiátor tetejére felfekszik, annak nagy a felülete), és teszel bele vizet, meg pár csepp teafaolajat?
És a szobanövény sem rossz, a könnyező pálma egy relatíve igénytelen fajta, és nagy levelei vannak.

Ba'jur, beskar'gam, Ara'nov, aliit, Mando'a bal Mand'alor, An vencuyan mhi. - Resol'nare

(#13) Szakbarbár


Szakbarbár
aktív tag

Irreálisan alacsonynak tartom azt a 10 százalékot, biztos jó a műszer?
Azért ilyen alacsony mert túl nagy a folyamatos légcsere a lakásban. Jön be a kinti hideg levegő amit felmelegítesz és így lecsökkented a relatív páratartalmát.
1 m3 25°C-os levegő 23,1 g vízgőzt képes megtartani, ha jól működik a műszer nálatok ennek a 10 százaléka van, 2,3 g/m3. Ahhoz, hogy ebből 50 százalékos páratartalmat csinálj el kell párologtatnod még 9,25 g/m3 vizet. Az egész lakásra vonatkoztatva és 120 m3-rel számolva ez 1,1 liter vizet kellene elpárologtatni ha nincs légcsere.
Nálunk egyébként pont a magas páratartalom (60%+) okoz problémát és folyamatos penészedést.

Ez a hozzászólás nem jöhetett volna létre elektromosság nélkül.

(#14) D1Rect válasza UnA (#10) üzenetére


D1Rect
félisten

"Mindent meg lehet szokni, ha nincs más lehetőség :)"

Ez kiváló kampányszöveg lehet a következő választáskor. :D

(#15) Ceree válasza Ghoosty (#11) üzenetére


Ceree
senior tag

Pontosan.

Thome, ez azert hangosabb mint egy noti venti... Neha bugyborekol is amugy.

Másolat_eredetije

(#16) Dluinet


Dluinet
nagyúr

Veszel egy légkondit és hűtesz vele. Az ablakot pedig becsukod. Ezután jöhet a párásító.

"Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

(#17) Fr@nkieWilde


Fr@nkieWilde
senior tag

Itt egy cikk, igaz pont a helyzet ellenkezőjéről, de hátha segítség lehet benne.
[link]

@ D1Rect és hogy lehet megmaradni 16-20 fokban, ez brutál hideg.

[ Szerkesztve ]

Nem lehet nékem nagyobb tolvajom, mint aki az én időmet eltolvajolja!

(#18) Ghoosty válasza Dluinet (#16) üzenetére


Ghoosty
őstag

Extrém megoldás 2:
A szomszédokkal határos falakat és a mennyezetet szigeteled, így azok nem fűtenek téged, tehát becsukhatod az ablakot és jöhet a párásítás. :)

(#19) Rive válasza Thome (#5) üzenetére


Rive
veterán

Emeleti panel, feltételezem régi radiátorokkal (kivétel a miénk, ezek tényleg hidegek), mindenütt ontja a meleget, másik lakásokban a 27-28 sem kizárt.

Ragassz fel valami centi-környéki EPS-t a meleg falakra, akkor. Egyetértek a többiekkel: amíg nyitva kell tartanod az ablakot, addig tehetsz akármit, ez lesz a vége.

Szobanövényt írta valaki: ekkora páratartalomra max. kaktusz, minden más beledöglik ...

/// Nekünk nem Mohács, de Hofi kell! /// Szíriusziak menjetek haza!!!

(#20) D1Rect válasza Fr@nkieWilde (#17) üzenetére


D1Rect
félisten

Nappal: felső és hosszúnadrág.
Éjjel: takaró.

(#21) Fr@nkieWilde válasza D1Rect (#20) üzenetére


Fr@nkieWilde
senior tag

Én is így vagyok, de nekem azért éjjel-nappal a 21,5-22 fok dukál. Ezalatt nem érzem jól magam. A lábam lefagyna az tuti, mind a három.

Nem lehet nékem nagyobb tolvajom, mint aki az én időmet eltolvajolja!

(#22) D1Rect válasza Fr@nkieWilde (#21) üzenetére


D1Rect
félisten

Most konstans 18 fokban ücsörgök.
Nyáron nem nagyon megyek 26 fok alá, csak alváshoz.

(#23) UnA válasza D1Rect (#22) üzenetére


UnA
Korrektor

Egyébként az alváshoz ajánlott hőmérséklet is a 18 fok körüli érték.

(#24) Fr@nkieWilde válasza UnA (#23) üzenetére


Fr@nkieWilde
senior tag

És úgy kell aludni, ahogy a soha meg nem nevezett tudósok mondják, vagy úgy ahogy nekem vagy neadjisten neked kellemes?

Nem lehet nékem nagyobb tolvajom, mint aki az én időmet eltolvajolja!

(#25) UnA válasza Fr@nkieWilde (#24) üzenetére


UnA
Korrektor

Nem kell.

De ha érdekel, ez volt a cikk, amit két napja olvastam erről a témáról, vannak benne hivatkozások is: [link]

(#26) D1Rect válasza UnA (#23) üzenetére


D1Rect
félisten

Szerintem a fűtéssel is úgy vagyunk mint a cukorral, nagyon bejött és túltoljuk.

(#27) Fr@nkieWilde válasza D1Rect (#26) üzenetére


Fr@nkieWilde
senior tag

Túl toljuk? Ezt nem értem. Először is a hőmérséklet érzékelése is szubjektív. Bőrön keresztül történik. Olyan mint a hallás, látás, tapintás. Mindenkinek más és más a jó, ezzel nincs baj. Elfogadom, hogy neked a 18 fok nappal és a 16 fok éjszaka a megfelelő.
De túl tolásról max akkor beszélhetünk, ha valaki alváshoz 22 fokot használ, de közben szarrá izzadja magát.
Kb. mint a dumb es dumberben mikor a fószer kézen 2 pár kesztyű volt és izzadt a tűz mellett. Nah ez túl tolás.
De aki a szükséges igényét elégíti ki 22 fokkal, azt nem tudom annak nevezni.
Vagy akkor minden embernek, aki 16 fokban fázik, annak túl tolás miatt tolerálni kell a hőmérséklet különbséget?
Hogy lehet ajánlani az embereknek, hogy ezt így kellene csinálni, ha az emberek mondjuk 50%ának az nem kellemes? Ergo kötelező lenne az embernek a rosszal dacolni valamilyen szinten? Szerintem nem lehet mindenkitől mindent egyformán elvárni, azt sem, hogy mindenki a 16 fokban aludjon, akkor is, ha az már kellemetlen.
Vagy ez is a bolygó kimeritésére, az emberi telhetetlenségre, klímaváltozásra stb. irányul?

Nem lehet nékem nagyobb tolvajom, mint aki az én időmet eltolvajolja!

(#28) Thome


Thome
addikt

Sziasztok,

Mindenkinek fogok válaszolni estefele, de röviden most csak ennyit:

Csukva volt az ablak és 40% volt a pára.
Így végre nem keltem torokfájással, de ugyanúgy kivoltam száradva, most épp a meleg miatt...22,5 fokban nem lehet pihentetőt aludni. Legalábbis nekem.

(#29) Hieronymus válasza Fr@nkieWilde (#27) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Nehéz ebben igazságot tenni.

Mindenki azt a hőmérsékletet igényli, amit kiskorában megszokott.

A hűvös szoba esélyt ad az alvás közbeni fogyásra. Több kalóriát kell elégetni alvás közben, a testhőmérséklet megtartásához.

Most már tudjátok miért híztak el sokan a panel lakásokban. :DD

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#30) UnA válasza Hieronymus (#29) üzenetére


UnA
Korrektor

Így van, a hőmérséket-érzet alapvetően megszokás kérdése. Laktam olyan helyeken, ahol 15 fok felett már flip-flop papucsban mászkáltak az utcán, mert már megérkezett a jó idő :) És ez nem emberfajta kérdése, mert a helyben lakó (nem első generációs) bevándorlók, feketék vagy indiaiak is hasonlóan viselkedtek.

De ez a megszokás nem szűkül le szigorúan a gyerekkorra, habár erősen kondicionál téged – még nálam is sokat változott ez az évek alatt.

(#31) D1Rect válasza Fr@nkieWilde (#27) üzenetére


D1Rect
félisten

"Túl toljuk? Ezt nem értem."
Nem fázunk, nem éhezünk, nem alszunk.

(#32) Kiki18


Kiki18
őstag

Szobanövények, az igénytelenebb ajtából...futóka, schefflera, fikusz félék. Nagyot dob a komforton és jól párásítanak.

(#33) Chaser


Chaser
titán

hasonló helyzet van nálunk is, panel, körbe fűtenek, ami nem rossz, de nem is mindig jó
szellőztetni oxigén miatt kell, azzal nincs gond, szellőztetek is sokat
ha nagyon leesik a páratartalom akkor a száradó ruhák megoldják, kb úgy időzítem a mosást
illetve ha nagyon nincs mosni való a növénykék locsolásából is növekszik valamennyit a páratartalom, illetve a locsolóvizüket mindig kiforralom, megy egy kannába, és abból is jut pára a levegőbe
mikor 40% alá esik azt már érzem, de a "legalja" 36-7 szokott lenni
a fürdő is tud termelni szépen párát, ha nagyo száraz a levegő tovább pancsolok, megoldja

szerk:
solena
jah igen, már ezt is bevetettem, egyelőre egy kiszuperált tálkába aminek nagy a felülete, kicsit öntök bele h jobban átmelegedjen, el is párolog viszonylag gyorsan

[ Szerkesztve ]

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#34) Thome


Thome
addikt

Na akkor:

D1Rect: Sehogy sem lehet megmaradni 27 fokban, a szomszédos lakásokban van annyi, nem nálam. :)

Hieronymus: Köszi, de sajnos ez már meghaladja a büdzsét.

Ghoosty: Valamit pedig ki kell találnom rá, mert vagy nem alszok, vagy fájó torokkal kelek. Most kísérletezek, hogy nappal nyitva + párásítás, éjjelre csukva az ablak, már félsiker, de nem az igazi.

Solena: Próbáltam, kevés. :)

Szakbarbár: Pedig annyi, teszteltem, átvittem másik szobába, ott 28 körüli, visszavittem, visszaesett 10-re.

Ceree: Sajnos akkor nem jó megoldás.

Dluinet: Ez igen hatékony megoldás, fizetem a fűtést, illetve a klímát felszereltetem, majd nekiállok hűteni télen.

Rive: Albérlet, nem ragasztgathatok semmit sehova.

(#35) Dluinet válasza Thome (#34) üzenetére


Dluinet
nagyúr

A klímával nagyon olcsón tudsz hűteni télen.
A klíma egy hőszivattyú, hideget fillérekért csinál, ha kint is hideg van.

"Mindig is első szerettem volna lenni!" - II. János Pál pápa

(#36) Hieronymus válasza Thome (#34) üzenetére


Hieronymus
addikt
LOGOUT blog

Akkor egy nagyon hagyományos megoldás.
Ventillátor
Virág spiccelő
Egy nagyobb asztalterítő függesztve, amit spriccelni lehet.

Nagy felületen lehet leadatni ezzel módszerrel a párát.

A nagyon finom szórásra beállított festékszórói is megoldás lehet, csak a ventilátor fújt levegőjébe kell párásítani közvetlenül.

Legyen béke! Menjenek az orosz katonák haza, azonnal!

(#37) Ceree válasza Hieronymus (#36) üzenetére


Ceree
senior tag

Irta, hogy egy notebook venti hangja is zavarja, szoval szerintem ez is kizarva.

Másolat_eredetije

(#38) D1Rect válasza Thome (#34) üzenetére


D1Rect
félisten

De a szomszédoknak abban kell élni.

(#39) Chaser válasza Hieronymus (#36) üzenetére


Chaser
titán

1-2 törölköző, lepedő és dől a pára, előbb mostam két törölközőt és egy nadrágot, már 5%-kal több a páratartalom mint volt
meg kell fogni egy-két szép nagy törölközőt ha száraz a levegő, belenyomni vízbe, kicsavarni h ne csöpögjön aztán lesz pára, lehet nem a legesztétikusabb de nincs hangja és pár liter víz kell hozzá, és garantáltan működik ( : ahogy az ember mozog, a szárazabb és páradúsabb levegő úgyis összekeveredik

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#40) Thome válasza D1Rect (#38) üzenetére


Thome
addikt

None of my business.

Dluinet: Igen, ezt nem teljesen gondoltam át. Ennek ellenére nem opció, mert bőven 50 felett van árban.

Hieronymus: Gondolkoztam hogy a nappaliba kellene valami ilyesmi dolog, csak kérdés, mennyire érne el a hálóig. :)

Chaser: Így csinálom én is, jobb híján.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.