Hirdetés

2024. május 13., hétfő

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) erer1000


erer1000
őstag

ha nincs internetre kötve a gép, nem fertőzhetik meg böngészőből

M5A99X-EVO R2.0 , 1050Ti, 4x8GB 1960MHz , FX 8350@4,4GHz, 1x3TB+2x1TB HDD, 120GB+480GB+1TB SSD || HP Pavilion 15-CX0000NH

(#2) Male válasza erer1000 (#1) üzenetére


Male
nagyúr

Vagy ha nem lehetne win alól frissíteni a BIOS-t, akkor sem...

(#3) sanzi89 válasza Male (#2) üzenetére


sanzi89
addikt

Vagy ha ki se venném az alaplapot a gyári dobozából, akkor sem... :U

"Mindent azért kell tudni mert kérdezik, nem azért mert hasznos."

(#4) erer1000 válasza Male (#2) üzenetére


erer1000
őstag

egyik régi alaplapomra írták h lehet win alól. leszedtem a gyári programot

rom törlés
rom másolás
rom ellenőrzés
97%

error

és viszlát alaplap :C

M5A99X-EVO R2.0 , 1050Ti, 4x8GB 1960MHz , FX 8350@4,4GHz, 1x3TB+2x1TB HDD, 120GB+480GB+1TB SSD || HP Pavilion 15-CX0000NH

(#5) DithenS válasza sanzi89 (#3) üzenetére


DithenS
senior tag

Sőt ne is vegyük meg! ;D

(#6) Pécsi gyerek válasza erer1000 (#4) üzenetére


Pécsi gyerek
addikt

G31-P35 lapom van.Nem maiak.Nem is támadják már ezeket :DDD @bios os gigabyte alkalmazással számtalanszor frrissítettem,soha semmi gondom nem volt.Most van plusz egy gigabyte b250- es lapom,azt is win alól frrissítettem,gond NO.Amúgy ez az új lapom uefi biosos,azt mondták hogy ez biztonságossabb.Ezekszerint mégsem számít :C

Gigabyte b360 hd3+i5 8400+4×4 gb ddr4 2400 mhz+fsp 460 80+Gtx 1060 6 Gb +zalman z1 neo

(#7) kpityu2


kpityu2
őstag

A Gigabyte csak addig ad támogatást amíg gyártásban van az alaplap?

Okos mérnök a hülyeséggel is kalkulál. Avagy, a "Figyelj oda jobban" tábla nem munkavédelmi eszköz....

(#8) haxiboy válasza kpityu2 (#7) üzenetére


haxiboy
veterán

Mint mindenki más. Az élettartam garancia sem jelent mást csak azt hogy amíg gyártják, vagy gyártanak hasonlót kicserélik/javítják.

Premium Mining Rigek és Gamer/Workstation gépek: tőlem, nektek :)

(#9) E.Kaufmann válasza Pécsi gyerek (#6) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Biztonságos is. amíg el nem indul a Windows... :(
Az a gázabb, ha az UEFI-t a saját network stack-jén keresztül törik.

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#10) vicze válasza E.Kaufmann (#9) üzenetére


vicze
félisten

És azt elmondod, hogy mi köze a Windows-nak hozzá? UEFI-t nem Windows-ból "törsz"...

(#11) bteebi válasza sanzi89 (#3) üzenetére


bteebi
veterán

Na ja. Nem az a megoldás, hogy alap fícsöröket direkt nem használunk, mert esetleg gond lehet a rendeltetésszerű használat során... :U Ha meg kiderült egy ilyen súlyos hiba, amiről ráadásul csak ők tehetnek, akkor azt igenis javítsák ki, akármennyire is lejárt a lap támogatása.

Ez egy súlyos biztonsági kockázat, ami jelentős idő- és pénzbeli kárt okozhat. Már csak a gyár presztízse miatt se lehetne, szabadna leszarni a felhasználóit :(((. Nem a stabilabb működés, új hardver támogatása vagy jobb tuningpotenciál megteremtése miatt kellene az új firmware, hanem pusztán azért, hogy elvárható biztonsággal lehessen használni az alaplapot :((.

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#12) E.Kaufmann válasza vicze (#10) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

"A gépeken a Windows 10 1607-es buildje futott, valamennyi biztonsági és egyéb frissítéssel."
Gondoltam, azért fontos infó a cikkíró szerint, mert ez volt a belépési vektor.

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#13) Reggie0 válasza Male (#2) üzenetére


Reggie0
félisten

Igazabol a win aloli frissites is felesleges, meg ugy maga az UEFI is.

(#14) Fred23 válasza Reggie0 (#13) üzenetére


Fred23
nagyúr

Mondjuk Win alól még sosem frissítettem, valahogy furcsa lenne. ASRock-om van mondjuk, és boldog vagyok az Instant Flash-sel, de biztosan van valami hasonló a GIGA esetében is!

(#15) E.Kaufmann válasza Reggie0 (#13) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Miért felesleges? Rendben volna, ha nem aggatnák tele minden hülyeséggel. Vagy használjanak U-boot-ot Inteléknél is? :D

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#16) Tidus


Tidus
addikt

Nem veszek Gigabyte cuccot. Ami volt azt meg bánom.
Annak idején kigyulladtak az X79-ek. Válasz képpen butították a Biost. Most megint Bios probléma.
A MOSFET fázisokkal is állandóan spórolnak.
Az ITX-eknél pedig nem ismerik a DP Port-ot.
Komolytalanok.

(#17) Male válasza sanzi89 (#3) üzenetére


Male
nagyúr

Na, az is egy jó megoldás! :D ...bár ha jól marketingelik a Gigáék, akkor eljuthatunk oda is, hogy megvenni sem kell :U

Egyébként a win alóli frissíthetőség elég felesleges, szóval komolyan is lehet érteni amit írtam. Extra kockázat, előnye meg igazából nincs... nagyjából három gombnyomás lefrissíteni a beépített frissítővel, aki azt nem tudja megcsinálni, az ne frissítsen ilyesmit.

(#18) jacint78


jacint78
addikt

Nahát! Milyen sokkoló, hogy már megint az imádott gagyibájt szerencsétlenkedett el valamit... :))

type your text here..

(#19) kromatika


kromatika
veterán

Eléggé -gáz.

(#20) joghurt


joghurt
addikt

Emlékszik még valaki a BIOS jumperekre? Na, azon jusson át a kórokozó!...

A tej élet, erő, egészség.

(#21) Reggie0 válasza E.Kaufmann (#15) üzenetére


Reggie0
félisten

Nem ad semmilyen olyan elonyt ami jelentos elorelepes lenne a BIOS-hoz kepest.

[ Szerkesztve ]

(#22) jacint78 válasza Reggie0 (#21) üzenetére


jacint78
addikt

Gyorsabban indul és nagyobb méretet tesz lehetővé ami a mai masináknál már szükséges. Az UEFI minden szempontból fejlettebb a BIOS-nál, a grafikus UI csak járulékos kár. :)

type your text here..

(#23) bolvar válasza jacint78 (#22) üzenetére


bolvar
senior tag

Ssd időben nem igazán látom hasznosnak a méret miatt gpt-t.Ha bemondja a rendszer az unalmast, uefi iszonyú macera javítani vagy benyitni a fileokat(vagy én vagyok amatőr :D ), legacy telepítésnél szinte sosincs ilyen gond.

A jó lányok azt mondják: NEM! A rosszak azt, hogy: HOL? :)

(#24) jacint78 válasza bolvar (#23) üzenetére


jacint78
addikt

Nem a tárhely méretéről van szó, hanem a firmware méretéről (de amúgy HDD-ből is max 2TB-ot tud kezelni a BIOS, ha jól emlékszem). A korabeli biosok max 4-8Mbit méretűek voltak és még emellett is lassúak, a mai UEFI gyakran már rendesen teletölti a 64Mbit-es flash csipeket is és emelett is lényegesen gyorsabb, tehát hamarabb indul a lap. Mire az 1366-os rendszerem először bekapcsolta a monitort, a mostani UEFI-s megoldás mellett már a windows is betölt, pedig a fast boot ki van kapcsolva. :) Ráadásul egyre több eszköz vezérlője integrálódik a rendszercsipekbe és ezek firmware-e is az UEFI-ben van.

type your text here..

(#25) E.Kaufmann válasza Reggie0 (#21) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Annyit mindenképp ad, hogy végleg elfelejthető a processzor real módja (1 Mbyte max címethető memória!!!, 16 bites regiszterek a 64 bites világban), így több játéktere és nagyobb sebessége (lenne elvileg). Más kérdés az implementáció.

[ Szerkesztve ]

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#26) hemaka


hemaka
nagyúr

Gigafail, szép volt srácok.

(#27) Aryan


Aryan
senior tag

Nekem a jó öreg Onehalf virus jutott eszembe a party invitálós képről :). Anno a suliban az összes gép beszerezte :D.

(#28) kromatika válasza Reggie0 (#21) üzenetére


kromatika
veterán

Jelentős előnyt szerintem sem ad.Egy leheletnyivel gyomosban indul a gépem,és 2TB nél nagyobb tárhelyet is kezel.Ennyi.

(#29) E.Kaufmann válasza kromatika (#28) üzenetére


E.Kaufmann
addikt

Átlag felhasználónak ennyi,
De pl:
-netről frissítheted az UEFI-t Windows/Dos nélkül (Asrock tudja pl)
-secure boot (tudom, vitatott)
-egyszerűbb bootloader (tudom, kit érdekel)
-távfelügyeleti lehetőségek már az oprendszer betöltése előtt (tudom, ez is uncsi)
-más architektúrákon is alkalmazható és sokkal több hardverkomponenst támogat, mint a BIOS (dettó uncsi és kit érdekel)

Le az elipszilonos jével, éljen a "j" !!!

(#30) Luskan


Luskan
tag

Szerintem már eleve baj, hogy a windows hozzáfér a BIOS-hoz. Tipikus Microsoft... lásd régi internet explorer + javascriptet is. A mozzila a netscape-nél okosan kitalálta, hogy a javascript nem férhet hozzá a felhasználó gépéhez. A internet explorernél meg lehetővé tették és kinyúlkáltak javascriptből a felhasználó gépére, aminek az lett az eredménye, hogy simán vírusokat lehetett küldözgetni. Most milyen alapon piszkálnak egy alaplap firmwarehez? Ráadásul egy böngészőn keresztül eljut odáig a zsarolóvírus. Van egy tippem melyik böngésző volt. Szép...

(#31) Reggie0 válasza jacint78 (#22) üzenetére


Reggie0
félisten

Nem mintha 1-2 masodperc aztan annyira szamitana. Amugy annyi elonyt hozott, mint amennyi hatranyt. Pl. egyes alaplapok (MSI X99) lassabban bootolnak, mint a 486-os lapok tettek anno. Feleslegesen komplikalt rendszer csak a megbizhatosagot csokkenti es tamdasi feluletet ad. Ok, nagyobb hattertart visz, meg PCIE/M.2 meghajtokat, de ezt a BIOS-ban is megoldhato lett volna. Minden mas csak sallang igazabol, ami az elso 1-2 heten meg erdekes, aztan ugysem nez ra senki.

(#32) R0GERIUS válasza Reggie0 (#31) üzenetére


R0GERIUS
tag

Ez így azért erős sarkítás. Attól, hogy kacsa nem tud úszni, még nem a víz a hülye.

Az, hogy egyes gyártók milyen beállító interfészt használnak az alaplaphoz, az egy implementációja az UEFI-nek.
Ezek a biztonsági és egyéb hibák egy gyér implementációból erednek.

De implementáció =/= specifikáció.

Ha megnézel egy mai átlag laptop-ot, akkor a beállító felülete sík ugyan olyan mint egy régebbié, mert így lett implementálva az UEFI.

Gyakorlatilag egy normális implementáció esetén 0 hátránya van az UEFI-nek, viszont nagyon előnyös multi-os esetén (ha nem tekintem az általános biztonsági dolgokat, amik jelentősen javultak a BIOS-hoz képest).

Példával élve:
BIOS:
Ha Windows és Linux kombinációt használsz, és a Windows lett később telepítve, akkor vagy a Windows loader-éhez beszenveded a Linux-os boot partíciót, vagy az MBR-t állítod át egy harmadik forrásból származó szoftverrel.
UEFI:
Boot Menu -> kiválasztani a megfelelő bootloadert

(#33) R0GERIUS válasza Luskan (#30) üzenetére


R0GERIUS
tag

"Szerintem már eleve baj, hogy a windows hozzáfér a BIOS-hoz."
Klasszikus értelemben nem fér hozzá a Windows önmagában, mivel nem tudja, hogy hogyan kellene azt a részt elérni.
Szoftverekkel el lehet érni, de ez nem MS specifikus. Ha Linux-hoz megírják, akkor az is hozzáférhet.
Szimplán azért lehet csak Windows-on keresztül elérni a BIOS-t (op. rendszereket tekintve), mert csak ehhez van szoftver.

(#34) jacint78 válasza Reggie0 (#31) üzenetére


jacint78
addikt

Az, hogy az MSI és gagyibájt féle lapok akár lassabbak is (észrevettem már én is) nem az UEFI hibája, hanem az inkompetens gyártóké. Azt múgy nem értem hogy nem dőlt még ki az alaplap piacról az MSI például, hulladékot gyártanak...

Mellesleg nem 1-2 másodpercről van szó, az 1366-os gigabájt lapom kb 20 másodperc volt mire képet adott! Az ASUS P6T-nek csak 10 másodperc kellett. :)

[ Szerkesztve ]

type your text here..

(#35) Male válasza R0GERIUS (#32) üzenetére


Male
nagyúr

Ha jól emlékszem, ez a Boot menüs dolog BIOS-szal is ment már, ehhez nem kellett UEFI. (Pl ASUS esetén F8, és jött a BBS, aztán választhattál meghajtót)

(#36) Reggie0 válasza R0GERIUS (#32) üzenetére


Reggie0
félisten

Igen eros. De sajnos a vilag teli van szep specifikacioval, de megis csak az implementaciot tudjuk csak hasznalni. Kb. ahhoz tudom hasonlitani mint a fenykard specifikaciojat es a jelenlegi fegyveripart. Pedig milyen szep a speckoja :)

Persze nem allitom, hogy nem lehet hasznos. Inkabb ugy mondanam, hogy nagy atlagban kb. semmi elonye sincs, a regetfelhasznalok valoban jol jartak vele. Aki meg sziv a hitelesitessel bootkor/telepiteskor, az meg rosszul.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.