Hirdetés

2024. május 7., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#43) tjozsi


tjozsi
csendes tag

Tisztelt fórumozók!

Hát ennyi zöldséget - tisztelet a kivételnek - már rég nem láttam leírva.

Miről is van szó? A DVB-T adás (leginkább) az UHF sávban fogható. Ehhez kell antenna, kábel és valamilyen vevőkészülék, na meg az adó (nem a NAV-ra gondoltam).

Mielőtt megindult nálunk a DVB-T sugárzás, már fúrta az oldalam, hogy milyen is lehet az. A kísérleti MPEG-2 sugárzás Szegeden nem volt vehető, ezért a szentesi adó indulását vártam nagy kíváncsisággal.

Mivel vevő-készülékem nem volt, ezért a legolcsóbb megoldást választva, vettem a pc-mbe egy hybrid kártyát, amivel kezdetben az analóg adókat néztem.

Aztán vettem egy jó antennát (16 dB nyereség), jó kábelt (3-szoros árnyékolás). Az antennát a padláson belülre szereltem fel, mert nem akartam, hogy minduntalan belecsapjon a "ménkű". Tudom a cserép kicsit árnyékol, de majd meglátjuk.

A szentesi adó indulása után nem láttam semmit. A vett jel erőssége "0" volt, így nem is csodálkoztam a dolgon. A szentesi adó légvonalban mintegy 60 km-re van a vételi helytől.

Aztán beiktattam a kábelba egy erősítőt, ami kb. 12 dB-t erősített. Csüggedésem fokozódott, mert továbbra is nulla volt a jelszint.

Az egyik veb-árúház kínálatában találtam egy un. fej-erősítőt, amit az antenna kábel-csatlakozó dobozába lehetett beépíteni. Megvettem és láttam csodát! A jelszint 80 %-os lett, és gyönyörű digitális képet csodálhattam.

Tanulságok pontokba szedve (ha messze van az adó):

1. Kell egy jó antenna, minél magasabbra szerelve.
2. Meg kell venni a legjobb kábelt, amit csak lehet kapni.
3. Makacs esetben erősítőre is szükség lehet.

Aztán Szegeden is megindult a DVB-T sugárzás és abban a pillanatban nem volt szükség az erősítőkre, csak át kellett fordítani az antennát a helyi adóra. A jelszínt folyamatosan maximális, továbbiakban semmi mutatványra nincs szükség.

Ilyen egyszerű az egész! Üdv: tjozsi

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.