Hirdetés

2024. május 18., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#22) zspeti


zspeti
csendes tag

Üdv!
Látom mást is izgat ez a router kérdés. Mostanában megfordult a kezem közt néhány hardver, hagy osszam meg veletek a tapasztalataimat. Csinálni akartam egy router-file server-torrent kliens mindenest. A Wifi sebessége nem volt túl fontos. Ezt nem is méregettem, csak működjön. Fontos volt a gigabit vezetékes rész (file server miatt)

A kezdő hardver: TP-Link 1043ND. (400MHz proci; 8MB flash; 32MB RAM)
Ugye ez a legolcsóbb és ehhez képest nem is a legbutább hardver. Sajnos az USB vinyóról az adatátvitel elég gyenge. 9-10 MB/s. A memória mérete is éppen, hogy elég. Ha nagyon sok funkciót akarsz használni, akkor nem tudod kikerülni, hogy külső USB meghajtóról indítsd a rendszert. Az ára manapság 13-14 eFT környékén mozog.

Talán a legjobb: Buffalo WZR-HP-AG300H. (680 MHz proci; 32MB flas; 128 MB RAM)
Nagyon jó vas. Annyi memória van, hogy talán sose fog betelni. Érezhetően gyorsabb mint a TP-Link. Az USB-s vinyó sebessége 15-16 MB/s. Sajnos az ára ~30.000 FT.

Aki ettől gyorsabbat akar, annak (véleményem szerint) már valamilyen Atom/VIA/AMD procis PC-s megoldásban kell gondolkoznia. Én is ezt tettem. Intel D525MW alaplapot választottam. USB-s vinyó adatátviteli sebesség 40-50MB/s. Na ebből már lehet házi NAS-t is faragni! A torrent letöltési sebessége is annyi mint egy PC-nek. Igen, a fogyasztása 30-35 W. A sokak által emlegetett 13W csak a processzor fogyasztása! Az újabb ATOM procik már kevesebbet fogyasztanak, érdemes az ezekkel felszerelt alaplapokból választani. A "bekerülési" ára sem sokkal több mint a fent leírt hardvereké. Ott sokan csak a router árát veszik figyelembe, de hát még kell egy vinyó és egy USB rack vagy dokkoló (+ 5-10 EFt) amivel a vinyót a routerhez kapcsoljuk.

Összefoglalva: A mai hardverek kínálatából el kell dönteni, hogy kis fogyasztást vagy nagy sebességet akarsz és úgy dönteni. Figyelembe véve, hogy a több fogyasztás is csak azt jelenti, hogy havi 1-200 ft-al nő a villanyszámla ezért én az ATOM procis megoldást választottam. Vargalex fórumtárs jóvoltából néhány héten belül lesz OpenWRT telepítő csomag erre a hardverre is.

És még valami: nem győzöm elégszer megköszönni azt a segítséget amit Tóth Szabi illetve Vargalex munkássága jelentett a fenti kísérletezgetések elvégzésében.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.