Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#21) siposz válasza GoldhandRent (#11) üzenetére


siposz
aktív tag

Az üveg amorf anyag, folyik. Nagyon, nagyon lassan, de folyik. Szóval közel se örökké.

(#22) megasys válasza siposz (#21) üzenetére


megasys
újonc

Az egy elterjedt makacs tévhit, hogy az üveg nagyon lassan ugyan, de folyik.
Egyáltalán nem folyik.
A téves elképzelés régi templomok ólomüveg ablakaiból indult ki, amikben az üvegek alul vastagabbak, mert az évszázadok alatt "megfolytak". Valójában nem folytak meg, eredetileg is ilyenre készítették őket.

(#23) Borisz76 válasza megasys (#22) üzenetére


Borisz76
veterán

Ott voltál mikor készítették ? ;]

Synology NAS DSM6 - Összefoglaló : https://logout.hu/bejegyzes/borisz76/synology_nas_osszefoglalo.html

(#24) megasys válasza Borisz76 (#23) üzenetére


megasys
újonc

Természetesen. Akkor még fiatalabb voltam.
Akit bővebben érdekel a téma: https://www.cmog.org/article/does-glass-flow

(#25) GIJoe


GIJoe
addikt

M-Disc is ilyesmit ígér, de mégsem terjedt el annyira...

(#26) nullpoint válasza Chiller (#16) üzenetére


nullpoint
senior tag

Régóta keresem én is ezeket normális minőségben, főleg az űrdinkákat.

Youtubeon találtam csak pár részt.

kdvsdmnkrvndttrlgsdnhzzszlsmt

(#27) Tetsuo


Tetsuo
aktív tag

"A Project Silica elképesztően strapabíró, ellenáll a forró vízben való főzésnek, a sütőben történő sütésnek, a mikrohullámoknak, a különböző környezeti tényezőknek, például a mágneseknek, vagyis lényegében mindennek, ami reális körülmények között sérülést okozhatna a egy mai hordozható adattárolón."
Kalapács?

(#28) megasys


megasys
újonc

Emlékszem azokra az időkre, amikor egy írható CD-re ráfért az egész HDD-m. Azt akkor jól lehetett archiválásra használni, annak ellenére, hogy sok CD csak három-négy évig maradt olvasható. Erre a 75 GB-s üveglapra még a telefonomon lévő fényképek/videók sem férnének rá, így nagyon beszűkül a felhasználási lehetőségek köre.

(#29) Tetsuo válasza GoldhandRent (#11) üzenetére


Tetsuo
aktív tag

Gondolom kazettában lesz. Ha nem tűnik el, akkor lesz majd olyan is, ahol több üveg van egymás mellett adott kazettában, és a kívánt lemez csúszik át a lejátszóba a csatlakozón (slot) keresztül. Esetleg a sok üveget egyszerre olvassa a gép úgy, hogy közéjük vékony drótokon lesznek tükrök elhelyezve, a lézer pedig oldalról világít be.
A lényeg, hogy ember (és por) ne érjen az üveghez. Gépen kívül egy erős műanyag, ütéscsillapító kazettában lesz - legalábbis ez a logikus.

(#30) Tetsuo válasza Cs1csó (#14) üzenetére


Tetsuo
aktív tag

Nem lehet abban bízni. Ezek a becslések sokszor mellé mennek.
Már a cikk is az AI hibajavításáról ír... az vicces lesz.

(#31) Tunyu


Tunyu
újonc

Néhány éve ezzel a technológiával már előrukkolt a Southamptoni Egyetem , ők egy 200 forintos érme méretű üveglapra adtak meg 360TB adattárolási képességet, amin az adatokat 5D technológiával tárolják akár 190 C° 13.8 milliárd évig.De ott leírták hogy a drága lézerek miatt, nem lesz mindenki számára elérhető.Mivel a blu-ray 25 illetve 50 GB megírásai 8-15 percet vesz igénybe, feltételezem hogy ez sem lesz gyorsabb.

[ Szerkesztve ]

(#32) siposz válasza megasys (#24) üzenetére


siposz
aktív tag

Nah akkor ma is tanultam valamit, köszi. Pedig konkrétan a középiskolai fizika tanárom állította még régen. Meg ugye van a lassan csöpögő bitumenes kísérlet, annak fényében tök hihetőnek tűnt.

(#33) SunMount3r


SunMount3r
nagyúr

Ez a jelenlegi max tárkapacitás még otthoni archiválásra is kevés és ugye csak 1x írható. Az UHD BD max 100GB-ját sem éri el, meg ugye sokkal drágább is, így a konzumer felhasználás kizárt. Tényleg csak nagyon speciális területekre tudom elképzelni, kb. mint anno a kőtáblákat. :D

(#34) -Skylake- válasza Tunyu (#31) üzenetére


-Skylake-
addikt

Ha jól emlékszem volt valami next gen kőtáblás megoldás is az elmúlt 1-2-3 évben. Kerámia táblákra írtak fel adatot , az is nagyjából örök élet +1 nap. Érdekel hova fognak kifutni ezek a dolgok , valóban szükség lenne ilyen megoldásokra szerintem (persze nem home/soho piacon).

"Those who would shave the beard for pussy deserve neither the beard or the pussy." - Ben Franklin, probably

(#35) Trailblazer válasza SunMount3r (#33) üzenetére


Trailblazer
addikt

Fentebb már írtam egy lehetséges felhasználást: zeneipar.

Lehet más a helyesírás...? -> https://lnk.bz/fJ4V

(#36) GoldhandRent válasza Tetsuo (#30) üzenetére


GoldhandRent
őstag

az szerintem a por és a karcok miatt lehetséges. meg ha mondjuk zsíros (vagy száraz) kézzel megfogod az olvasó felületet :F

-

(#37) joghurt


joghurt
addikt

A fő probléma úgyis az olvasó hardver meg(nem)léte lesz x év múlva. Manapság már egy CD olvasása sem triviális, mert optikai meghajtó nélkül jön a gép. Floppyhoz már bontóban kell meghajtót keresni. ZX Spectrum kazettához magnó még csak akad elfekvőben, de a rajta levő adatok/programok PC-n túrható bináris file-lá alakítása már szakértelmet igényel. Egy kis példányszámú, professzionális szalagos tár már kezd a reménytelen kategóriába futni.

Emlékezzünk vissza, az állambiztonsági kartonok elektronikus szalagjaihoz is alig tudtak hardvert találni (és még onnan is kalandozva kellett beolvasni, nem simán LOAD "*",8,1), pedig ahhoz azért akadt erőforrás, és 50 éven belüli időtávról beszélünk.

A tej élet, erő, egészség.

(#38) tibaimp


tibaimp
nagyúr

Pedig régebben olvastam olyan fejlesztésről, ami valami műanyag darabra, akkora mint egy bankkártya csak kicsit vastagabb, tárolta az adatokat 3D-sen! Akkoriban a CD/DVD végül legyőzte, pedig igen csak ígéretes fejlesztés lett volna, és sokkal több adat tárolására volt alkalmas!

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#39) BBorg


BBorg
tag

Korábban már már olvastam ilyesmiről:
https://en.wikipedia.org/wiki/5D_optical_data_storage
https://hu.wikipedia.org/wiki/5D-s_adatt%C3%A1rol%C3%A1s

A strapabíró médiával az a probléma mint a kőtáblával: energiaigényes az írása. Én nem tudom elképzelni, hogy végfelhasználói piacon 1-3kW-os 100MB/s (vagy 100-300 W-os 10MB/sec) sebességű adattárolót használjunk.
Az olvasása lehet, hogy nem annyira energiaigényes, így az írás talán szolgáltatásként elképzelhető, hogy életképes lesz, ha az archívumot otthon olvashatom.

(#40) #95904256 válasza Tetsuo (#30) üzenetére


#95904256
törölt tag

Ez a hibajavítás nem az a hibajavítás. :)

Amiről a cikkben szó van, az "csak annyit" jelent, hogy az optikai olvasó fej fókuszpontja öregedő média deformálódásától függően is változik. Ezt a deformálódást hívják itt hibának, nem az adatvesztést.

Amire te gondolsz az az elveszett bitek pótlása valamiféle redundáns módszer alapján.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.