Hirdetés

2024. május 4., szombat

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#42) Dany007 válasza adalbert1 (#41) üzenetére


Dany007
veterán

Az öko lábnyomról a wiki se sokat ír.
Úgy tudnám megfogalmazni, hogy egy ember adott életszínvonalon történő életéhez szükséges minden szükséges természeti erőforrás.
Tehát ha te mondjuk napi 2 kiló kenyeret eszel, akkor abban benne van a kenyérhez szükséges búza, liszt, meg az az energia amivel azt megsütik, plusz a kiszállításhoz szükséges benzin rád eső része és így tovább.
Tehát minden olyan dolog, amit az életed folyamán használsz és minden ami ahhoz / annak előállításához szükséges. Víz, áram, de a lényeg, hogy ezt vissza szokták vezetni akár a megvásárolt füzeteid miatt kivágott fákig.

Szóval szerintem ezért nehéz ezt pontosan kiszámítani és ezért sem lehet konkrét hiteles számadatokkal előállni és ugyancsak ebből kifolyólag nem veszik túl komolyan mindezt.

Pedig a lényeg szerintem maga az alapfelvetés. Hogy mindenkinek van egy öko lábnyoma. Ha ki tudjuk számítani, ha nem. És az is tény, hogy földi erőforrások, mint fizikai formák szintén végesek. De rengeteg tényező van amit nem vesz figyelembe, illetve amit nem is lehet figyelembe venni nagy pontossággal. Újrafelhasználást, népsűrűséget, változó igényeket stb...
Egyszerűen annyi a befolyásoló tényező, hogy képtelenség mindet pontosan számításba venni.
Saccolni lehet vele. Többé-kevésbé.

Az tényleg nem hangzik rosszul, ha "mi" termelnénk a feltörekvő Kínának. Nem véletlen, hogy a google és más informatikai cég mennyire be akar törni Kínába, elvégre van rendesen felvevőpiac, és az életszínvonaluk növekedésével a potenciális vevők számai s csak nőni fog.

"A fenntartható fejlődés is érdekes kérdés, ugyanis szerintem biztos hogy van egy olyan pont ahol már megbukik az egész (ill. lehet hogy ezen már túl is léptünk) és nem tudunk technológiailag majd úgy továbblépni hogy "

Na abban nem vagyok biztos, hogy nem létünk-e már túl azon a bizonyos ponton... viszont abban biztos vagyok, hogy technológiailag - inkább fizikailag - bőven megoldható lenne az egész fenntartható fejlődés dolog.
Az előbb, amit Moha21 kollegával felhoztunk példát csupán extrém gondolat. Azért, hogy kicsit felnagyítva érzékelni lehessen, hogy technológiailag hová juthatnánk el.
Elég az hozzá, hogy a Nap ~ 1m3-es (sacc) területén egyetlen másodperc alatt több energiát termel, mint amennyit a Földön eddig összesen előállítottunk. Ez most csak hasra ütött érték, de az arányok hasonlóak.
És a Nap az egyetlen olyan energiaforrásunk ami - belátható időn belül - nem fog kifogyni. És a Nap mindig süt. Max eltakarják a felhők : )
A következő a húrelmélet. Aminek a tömör lényege, hogy minden létező anyag, minden elem, minden atom stb... végső soron energiából áll.

Tehát ha képesek lennénk olyan technológiai szintre eljutni akkor elvileg képesek lennénk puszta energiából bármit előállítani. Legyen az étel vagy víz vagy olaj vagy bármi. Elvégre minden létező anyagnak ugyanazok az alkotóelemei csak más "összetételben". De nem muszáj a húrelméletig elmenni, mondhatnám azt is, hogy mindent elektronok, protonok és neutronok alkotnak, ami meg már bizonyított. Ahogy a csirkés szendvicset, úgy a kerékpárt is. Ennek egy továbbvitt változata a minden elemi részecskét és kvarkot is energia alkot a legelemibb szinten.

Szal ha egyszer eljutnánk egy ilyen szintre, akkor voltaképp semmi nem állhatna a fejlődés útjába hiszen energiánk - emberi mértékkel nézve - végtelen van, és ennek segítségével bármit képesek lehetünk előállítani.

Ez ma még inkább hangzik sci-finek, mint valóságnak, viszont erőteljes kutatások már folynak az ügyben. Sőt, maga a húrelmélet elméletben, számításokkal bizonyított! A gyakorlati bizonyítás pedig a LHC-re vár : )
Szóval ehhez két dolog kell. Kiaknázni a nap energiáját valamely formában ( akár fúzió a Földön) és megtalálni a legelemibb részegységek kedvünk szerinti manipulálásának lehetőségét, ahogyan azt ma az atomokkal is tesszük.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.