Hirdetés

2024. május 9., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Cifu


Cifu
nagyúr

Akkor tehát beelőzik a Samsungot? Szép....

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#2) Fred23


Fred23
nagyúr

"Ezt egy ARM Cortex-A72-es processzormagon mérték ki"

Szánalmas. Miért nem mertek valami modernebb öszehasonlítási alapot választani?! Mondjuk minimum valami olyat, amit gyártanak is 7 nm-en.

Illetve beszélhetnének a fogyasztási adatokról is!

[ Szerkesztve ]

(#3) bitblueduck válasza Fred23 (#2) üzenetére


bitblueduck
senior tag

Én sem értem mit bohóckodnak tesztgyártáson sram-mal meg egyszerű maggal, miért nem egy kimaxolt threadrippert készítenek?

An open mind is like a fortress with its gates unbarred and unguarded.

(#4) Thrawn válasza bitblueduck (#3) üzenetére


Thrawn
félisten

Tesztnek Threadrippert? Minek? :F

Different songs for different moods. łłł DIII Thrawn#2856 łłł Look! More hidden footprints! łłł D4BAD łłł WoT: s_thrawn łłł

(#5) Norb79 válasza Fred23 (#2) üzenetére


Norb79
őstag

Hát most eleve vmi egyszerű kell, amin meg tudod azt csinálni, hogy 7 nanon ráfér 28 bizbasz, 5 nanon meg kilegózod, hogy odafér 31, és tadam ott a plusz ~15%. Egy baromi bonyolult procin ez az nem ennyire simaliba, és akkor már a proci áttervezése se két perc, hogy működő verziót le tudja gyártani ilyen meg olyan csíkszélességen.

Én már nagyon várom, hogy ezekből asztali proci meg vga legyen, mert azok a wattok amiket ezek a részegységes hőbe fordítanak át csak nem akarnak csökkeni.

(#6) MittuDomain_ válasza Thrawn (#4) üzenetére


MittuDomain_
őstag

Szerintem csak nem jött át neked a szarkazmusa...
Egyértelmű szinte mindenkinek, milyen cuccokkal kell kezdeni a tesztgyártást.

Si tacuisses, philosophus mansisses.

(#7) Fred23 válasza MittuDomain_ (#6) üzenetére


Fred23
nagyúr

& Norb79:

Így tesztelve könnyű nagyokat mondani! 1,8x-os tranzisztorsűrűség?! Na persze!

(#8) lionhearted válasza Fred23 (#2) üzenetére


lionhearted
őstag

Mert ARM licencet vehet fillérekért, AMD licencet meg semennyiért. Ez elég indok?

[ Szerkesztve ]

Tegnap még működött...

(#9) Segal válasza Fred23 (#2) üzenetére


Segal
veterán

Mert tutira itt jöttek ki a legszebb számok

"Ez nem változtat azon, hogy tisztességtelen dolog botokkal felvásárolni 160-180e indulóáron a 3060 Ti-t, aztán 250e-ért árulni a HA-n." Ez miért lenne tisztességtelen? Te is meg bárki lesheti botokkal a boltokat, ugyanúgy meg tudod venni a cuccot azon az áron, mint a scalper.(1 házigazda válasz...)

(#10) poci76 válasza Norb79 (#5) üzenetére


poci76
aktív tag

A cikk azt írja, hogy 1,8x-es tranzisztorsűrűség, úgyhogy a 28 "bizbasz" helyett nem 31, hanem 50 fér oda. A +15% az mondjuk a nagyobb órajel.

(#11) Norb79 válasza poci76 (#10) üzenetére


Norb79
őstag

Írhattam volna ikszet is, a lényeg, hogy egy bonyolultabb designon ezt nem lehet jól kimérni szerintem.

(#12) Thrawn válasza MittuDomain_ (#6) üzenetére


Thrawn
félisten

Biztos vagy benne? Szerintem komolyan gondolja :DDD

Different songs for different moods. łłł DIII Thrawn#2856 łłł Look! More hidden footprints! łłł D4BAD łłł WoT: s_thrawn łłł

(#13) opr válasza Thrawn (#12) üzenetére


opr
veterán

Szerintem igaza lesz a kolleganak, nalam is kilendult az ironia-meter. :K

Mas, nem csak neked: Van valami informacio a sorban allo ugyfelekrol? Ugy ertem, hogy pl a 7nm-nel lehetett tudni elore, hogy melyik "nagyok" versenyeznek a kapacitasert (AMD, nV, Apple, Qualcomm), erdekes lenne itt is valami ilyesmi. Tippre azt mondanam, hogy ugyan ez a negy ceg, de sose lehet tudni.

[ Szerkesztve ]

"Programozó vagyok. Ez azt jelenti, hogy amit leírok, megtörténik." :D “The only valid measurement of code quality is What-The-F**ks/Minute.” - Robert Martin

(#14) arn


arn
félisten

reszkess... az intel par even belul megoldja a 10nmt :DDD

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#15) Pug válasza Fred23 (#2) üzenetére


Pug
veterán

Vannak bajok a fejekben, de durvan am...

(#16) Bici válasza arn (#14) üzenetére


Bici
félisten

Najó, de az intel-10nm lesz, nem ilyen samu-, meg tsmc-féle bohóckodás. Az tömény minőség lesz, nem véletlenül tökéletesítik ennyi ideig. :D

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#17) arn válasza Bici (#16) üzenetére


arn
félisten

jah a vegen bedobjak, hogy elirtak egy nullaval :D

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#18) MittuDomain_ válasza Bici (#16) üzenetére


MittuDomain_
őstag

:DDD :DDD :DDD

Köszi hogy feldobod a napom.

Si tacuisses, philosophus mansisses.

(#19) poci76 válasza opr (#13) üzenetére


poci76
aktív tag

Szerintem az AMD nem biztos, hogy egyből benevez rá. Arra tippelnék, hogy legalább egy évet kivárnak. A 7 nm EUV-t sem erőltetik annyira. Valószínűleg eleinte elég drága lesz, a 7 nm-re meg égetően szükségük van, azért tolták jobban.

(#20) MittuDomain_ válasza poci76 (#19) üzenetére


MittuDomain_
őstag

Igazad van, majd az Intelt bérgyártat itt.
Úgyis kell nekik egy kis segítség a gyártsástechnológiában. ;]

Si tacuisses, philosophus mansisses.

(#21) Fred23 válasza Pug (#15) üzenetére


Fred23
nagyúr

Nem tudom, minek kell a pártjukat fogni; ha A72-es magokkal lehetett tesztelni, miért ne lehetett volna A76-osakkal?! Igen, kicsit bonyolultabb lett volna, de sokkal hasznosabb is! A valóban hasznosítható tapasztalatok szerintem simán megérték volna az extra ráfordított időt, energiát. Ja, hogy nem jött volna ki az 1,8x-os tranzisztorsűrűség?! :U

Egyébként meg simán lehet, hogy tesztelték már A76-os magokkal is a fejlettebb gyártástechnológia hatásait, csak annak az eredményeit mondjuk nem reklámozzák. Akár csak azért, mert nem értek el 1,8x-os tranzisztorsűrűséget, akár csak azért, mert mondjuk kiderült, hogy terhelésre több hőt termel a chip, mint kéne stb. Nekem semmit se ér az A72-vel végzett tesztjük eredménye, ez van.

(#22) .mf válasza Fred23 (#2) üzenetére


.mf
veterán

""Ezt egy ARM Cortex-A72-es processzormagon mérték ki"

Szánalmas. Miért nem mertek valami modernebb öszehasonlítási alapot választani?!"

:W
1. FYI: pont, hogy ritka, hogy ilyen összetett és modern dolgon tesztelik, általában faék-egyszerű SRAM-cellákkal szokták az összehasonlításokat csinálni, az mindössze 4 vagy 6 tranyó oszt' csá. Hozzá képest az A72 űrtechnika, 64 bites OoO végrehajtású proci több milllió tranzisztorból, ezt egy új processre áttervezni nem kevés munka volt.

2. Mit számít, hogy milyen modern proci az A72? Készítettek belőle 7 nm-es és 5 nm-es verziót, lemérték, összehasonlították, almát-almával - egy procival összehasonlítani mégiscsak életszerűbb, mint amikor csak SRAM-cellákból kiindulva almát-körtével jönnek elő a számokkal. Talán a méter is túl régi, ideje lenne egy újméter viszonyítási alapot kitalálni, meg újkilót? :U

Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

(#23) Norb79 válasza Fred23 (#21) üzenetére


Norb79
őstag

Ha olyasmit gyártasz ami utána a kukába kerül, akkor érdemes olcsón megoldani. Nyilván lehetne selejtet gyártani végtelen plusz kettő pénzért, de ez a profitorientált cégeknél elég ritka megoldás.

(#24) gliskard


gliskard
senior tag

...oh, milyen kár, hogy a nagyobb gyártók emberei nem olvassák a PH fórumokat. :O :W
Biztos nagyon sokat tanulhatnánk a béna mérnökeik és a többi senkiházi az itt felhalmozott és ingyen közreadott tudásból!

(#25) Fred23 válasza .mf (#22) üzenetére


Fred23
nagyúr

"pont, hogy ritka, hogy ilyen összetett és modern dolgon tesztelik"

Vajon miért választottak akkor ilyen bonyolultat mégis?! A fizikailag lehetséges és lehetetlen határán erre van szükség szerintem a haladáshoz. Viszont az A76-os mag köztudottan jönni fog 5 nm-re is, vagyis mindenképpen meg fogják csinálni erre a node-ra, talán már most is próbálkoznak vele. Csak van egy olyan érzésem, azzal még nem lehetne villogni.

Ha legalább fogyasztási adatokat is említettek volna...

De mindegy, ha valakit boldogítanak ezek a számok, és hasznosnak látja őket, hát örüljön nekik bátran!

(#26) Bici válasza Fred23 (#25) üzenetére


Bici
félisten

Szerintem nem kell ennek nagy jelentosseget tulajdonitani. Valoszinuleg az A72-t mar fejbol tudja minden mernokuk, igy azzal volt leginkabb biztonsagos es gyors tesztelni.
Persze, ez csak tipp.

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#27) opr válasza Fred23 (#25) üzenetére


opr
veterán

Kivancsisagbol, szerinted mivel kellett volna tesztelni?

"Programozó vagyok. Ez azt jelenti, hogy amit leírok, megtörténik." :D “The only valid measurement of code quality is What-The-F**ks/Minute.” - Robert Martin

(#28) Silεncε válasza Fred23 (#21) üzenetére


Silεncε
őstag

"Nekem semmit se ér az A72-vel végzett tesztjük eredménye, ez van." - mondjuk nem is neked szánták...

(#29) borg25 válasza Bici (#26) üzenetére


borg25
senior tag

Vagy inkább az A72 megjelenése óta minden új gyártást azzal tesztelnek, s azzal hasonlítják össze. Lehetne tervezni A76-ra, de ha abból nincs 7nm referencia akkor minek? Most megtervezi 7-re is pluszban? Esetleg összehasonlítani egy hozzá közel azonossal? Azt meg semmire se lehet használni.
Így meg ki tudja, lehet, hogy 28nm kezdve tudják összehasonlítani az A72-ket.

(#30) Fred23 válasza opr (#27) üzenetére


Fred23
nagyúr

2 liter energiaitalt meg 2 kávét ittam meg 10h óta, szóval talán túlpörögtem, és főként nem is az zavar, éppen mivel tesztelnek, hanem hogy túl korán osztanak meg valójában semmit sem érő infókat. Egy A76-tal való tesztelést mondjuk igen érdekesnek és hasznosnak látnék, még akkor is, ha nem tudnának nagy előrelépéseket felmutatni. Az persze lehet, nem lenne annyira eladható marketing szempontból.

Az viszont számomra egyértelműen antipatikus, ahogy most ezzel a néhány számmal dobálóznak.

(#31) opr válasza Fred23 (#30) üzenetére


opr
veterán

Erdekes lenne, az biztos ,de azzal szvsz az a problema, hogy nincs belole kesz 5nm-es dizajn, ugy meg nem igazan lehet a dologgal mit csinalni, most csak ezert meg nem fognak kesziteni egyet, mert valszeg rohadt draga lenne. Szerintem most -koltseghatekonysagot is figyelembe veve- kihoztak ebbol, amit ki lehetett.

Egyreszt tudnak szamokkal dobalozni, masreszt van ra egyszeru bizonyitekuk, hogy mukodik az eljaras. :K

Amugy 2liter energiaital meg 2 kave utan en szerintem fel-ala rohangalnek a varosban kiforditott zsebekkel es kilogo f@sszal nino-nino-zva meg uvoltozve, hogy en vagyok a rendor-villam-elefant... Ugyhogy le a kalappal, jol birod, de biztos vagy benne, hogy jo otlet ez? :DDD

[ Szerkesztve ]

"Programozó vagyok. Ez azt jelenti, hogy amit leírok, megtörténik." :D “The only valid measurement of code quality is What-The-F**ks/Minute.” - Robert Martin

(#32) b. válasza Fred23 (#30) üzenetére


b.
félisten

ezt megszokhattad volna már főleg a TSMC től. Amikor a Glofo bejelentette a 7nm-t célnak az IBM mel, ők már lengették a teszteredményeket milyen jó lesz az övék.
Ezelőtt pár hónapja meg azt mondogatták, hogy nem lesz majd gyártókapacitás 7 nm-n annyi megrendelés van. Közben meg kiderült, hogy ha pár gyártó nem áll át akkor most néznének a fejükből.
Ráadásul Samsung olcsóbb is jelenleg.
Kellenek az ilyen számok a marketing szempontjából, de valószínűleg több terméket teszteltek és itt jött ki a legjobb arányszám és ez kell a piacnak és a partnereknek, főleg ha első valamiben a gyártó.

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#33) Cifu válasza Fred23 (#30) üzenetére


Cifu
nagyúr

Évszázadok, de talán évezredek óta a gazdasági életben létfontosságú, hogy ki tud "elsőzni". Ha a TSMC egy kritikus gyártási mérföldkövet elért, nyilván nagy dobra fogja verni, hiszen az a célja, hogy a potenciális partnereket tárgyalóasztalhoz tudja ültetni. Teljesen érthető tehát ez a fajta üzleti és kommunikációs magatartás.

Megértem az ellenszenvet, de a gazdasági élet is bizonyos szintig a darwinizmusra épül (amit aztán szabályokkal és törvényekkel igyekeznek úgy-ahogy kordában tartani), így ostobaság lenne részükről, ha nem élnének az ilyen lehetőségekkel.

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#35) bitblueduck válasza Thrawn (#12) üzenetére


bitblueduck
senior tag

Szerintem nem gondolom komolyan. De igaz vigyázni kell. Egyszer valaki egy logoutos bejegyzést törölt ami arról szólt hogy a memòriavezèrlő és a gpu után a plexi oldallap kerül a cpu-ba az integráció következő lépéseként.

An open mind is like a fortress with its gates unbarred and unguarded.

(#36) Cifu válasza runingman (#34) üzenetére


Cifu
nagyúr

Especiel a közelmúltbéli Radeonok fogyasztása akkor is magasabb volt, amikor azonos gyártástechnológián készültek, mint az nVidia kártyái, szóval erről nem a TSMC tehet, hanem az AMD...

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#37) Fücsök007 válasza runingman (#34) üzenetére


Fücsök007
őstag

A Radeon VII az architektúra miatt eleve nem lehet jó fogyasztásban, inkább a ryzen 2-es procik fogyasztása lesz a mérvadó a mostani 12nm-hez képest. Szerintem nvidia esetében csak az ár miatt nem maradtak a TSMC node-oknál, a kisebb lehetséges megrendelők meg kivárnak. A már kiforrott gyártósorokra biztosan nagyobb lesz az igény is.

(#38) Reggie0 válasza runingman (#34) üzenetére


Reggie0
félisten

Pedig de, Xilinx is nemsokara hozza a 7nm-es FPGA-jukat a TSMC nodeokon. A fogyasztassal nincs semmi gond.

[ Szerkesztve ]

(#39) Fücsök007 válasza Reggie0 (#38) üzenetére


Fücsök007
őstag

Továbbá tartják/tartották az ütemtervet, ami eddig csak a Samsungnak sikerült rajtuk kívül. GloFo már kiesett, Intelnél pedig a kis halakat leszámítva nem várható nagy érdeklődés a bérgyártásra.

[ Szerkesztve ]

(#40) arn válasza runingman (#34) üzenetére


arn
félisten

meg mindig jobb, mint az intel 14nme... mi a kerdes?

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#41) carl18 válasza runingman (#34) üzenetére


carl18
addikt

Ahogy én tudom a navi lesz a fogyasztás és teljesítmény téren nagy előrelépés. Ezt Régóta fejleszti az AMD mert ez lesz az új konzolokban is, szóval 2 legyet egy csapásra. Asszem a Sony is felkérte őket pár éve hogy csináljanak valami durvát a következő gépükbe.

A 7 nanométer valódi erejét inkább a Zen 2 fogja prezentálni, vagy a új Navi de majd meglátjuk mit hozz a jövő.

Intelről ne is beszéljünk "Jövőre csúszik tudtommal a Comet Lake-S" 2020-ban ismét 14+++++++++
Már azt se tudom hányszor akarja ugyan azt piacra dobni :D
Szóval ha a hír amit olvastam igaz idén is 14 nano lesz a fronton és jövőre is.
Mire az Intel lemegy 10 nanométerre addigra az AMD már 5 nanométeren lesz.

Persze nem kell félteni intel bácsit se, veszik így is mint a cukrot.

Hiába szúr, itt Ryzen a úr!

(#42) Fücsök007 válasza carl18 (#41) üzenetére


Fücsök007
őstag

Egyelőre még veszik, viszont 1-2 év múlva már nem lesz ilyen nagy előnye, és nem lesz majdnem monopol helyzetben. Mondjuk a 7nm-es node-juk jövő évben akár tömegtermelésbe is állhat, majd meglátjuk.
A foveros amúgy tényleg jól jönne a piacnak, de nem 14nm-en. :D

[ Szerkesztve ]

(#43) Bici válasza carl18 (#41) üzenetére


Bici
félisten

Én a Navitól nem várnék mérsékelt előrelépésnél többet.
Lehet, hogy a GCN-ek eddigi előrelépéseihez képest most nagyobb lesz, de nem a Navi fogja visszahozni a Radeon 9500-9800 széria régi fényét.
Az igazi előrelépés szerintem a következő új architektúra megjelenése elött nem várható.

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#44) carl18 válasza Bici (#43) üzenetére


carl18
addikt

Én azért reménykedtem a Navi erejébe, mert valahol volt egy pletyka mi szerint az AMD következő generációban 250 dolcsiért adná a GTX 1080 teljesítményét, ez szép és jó a kérdés mi lesz belőle igaz vagy mikor valósul meg. Mert Ha még idén piacra dobná 250-300 dolcsi környékén jó vétel lehetne.

2020-ban mikor az nvidia startol a következő generációval nyilván addigra a következő 250 dolláros GPU simán tudnia fog a GTX 1080 szintjét, szóval azért időbe dobja piacra az amd. Jövőre a GTX 1080 is már 4 éves kártya lesz,

Meg jött egy Navi pletyka mi szerint RX 3080 a RTX 2070 ellen jön és 250 dolcsiért fog piacra jönni. A kérdés mi ebből az igaz, abban biztos vagyok ha piacra jönni egy ilyen kártya vinnék mint a cukrot. "Köztük én is" :))

Hiába szúr, itt Ryzen a úr!

(#45) b. válasza carl18 (#44) üzenetére


b.
félisten

hát mondjuk hogy őszinték legyünk erre szükség is lesz, hisz jelenleg 325 dollártól már van RTx 2060 ami 1080 szint kb, szóval a következő gentől én egy kicsit többet is várnék, de talán a minimumnak elvárnám a 250 dolláros 1080 teljesítményt.
Abu szerint 20 TFLOPS körüli lesz az érkező navi, persze sok aa kérdés , például hogy hova jön milyen felhasználásra és mennyiért valamint mit lép erre nvidia.

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#46) Pug válasza b. (#45) üzenetére


Pug
veterán

Nem inkabb a 1070Ti tempojat hozza 2060?

[ Szerkesztve ]

(#47) Reggie0 válasza carl18 (#44) üzenetére


Reggie0
félisten

Mire az amd eljut odaig, hogy adja a 1080 kepesseget, addigra mar az lesz a kozepkategoria.

(#48) carl18 válasza b. (#45) üzenetére


carl18
addikt

Igen az RTX 2060 is elég jól teljesít, néha kicsit lasabb mint a GTX 1080 de remek kártya.
Az RX 3080 250 dolcsiért remek volna a piacon, tudtommal idén nyáron minden kiderül szóval majd meglátjuk.

Ha lesz 20 Teraflopsos navi nyilván annak is elkérhetik az árát, legalább az nvidia nem lesz egyeduralkodó a piacon.

Hiába szúr, itt Ryzen a úr!

(#49) arn válasza Pug (#46) üzenetére


arn
félisten

Van kozottuk vagy 5%

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

(#50) arn válasza carl18 (#48) üzenetére


arn
félisten

3080 inkabb 800 lesz, mint 250 :)

facebook.com/mylittleretrocomputerworld | youtube.com/mylittleretrocomputerworld | instagram.com/mylittleretrocomputerworld

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.