Hirdetés

2024. június 14., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#180) Chamea2 válasza rt06 (#177) üzenetére


Chamea2
tag

Nagyon le van ez az egész egyszerűsítve. Ez a dolog olyan, mint a tömegközlekedés: hogy nézne az ki, ha valakit bliccelésért(utazási jog, vagyis fuvardíj) megfizetése miatt felelősségre vonnák? Erre van a BKV-n az ellenőr, vonatokon a kalauz, volán járatain szintén ellenőr. Ha valaki CD-t vesz, akkor a felhasználás jogát veszi meg(mint az utazás joga). Az az egészben a baj, hogy nem szerződés szintjén veszik máshol sem ezt az egészet, hanem büntető ügy szempontjából(Amerikában a letöltés is tiltott). Az, hogy elvileg ráutaló magatartással köt(het) valaki egy szerződést(szerzői jogi szempontból nem köt semmit, tehát nem fizet), azt miért büntetőügyileg kell kezelni? Miért avatkozik bele ebbe az állam? Tömegközlekedésen szépen megoldották ezt, ezt a megoldást úgy hívják, hogy pótdíj! Ott sem a rendőrök idejét húzzák ilyenekkel. Az egyéb eseteket(hamisítás(akár a jogosultságot igazoló papír, akár a mű sajátként való kezelésével összefüggésben)), jogok jogtalan kiosztása, etc., igen büntetőügy. A jogosulatlan felhasználást nem kell ide keverni, mert annak polgári ügynek kellene lennie. Azért, mert valami közzé van téve, még nem biztos, hogy le is szabad azt tölteni(egyénenként változik).

Vegyünk egy Windows 7-et: Ha rendelkezem érvényes licensszel és megrongálódott a DVD-m, ezek után letöltöm az internetről és feltelepítem a kóddal(amit megvásároltam), akkor az legális-e vagy sem? Követett-e azzal el bűncselekményt a megosztó vagy sem, ha azt számomra közzétette? Keletkezett azzal kár, hogy nekem valaki megosztotta vagy azzal, hogy én leszedtem? Na ugye, hogy nem.
Ugyanez a helyzet a filmekkel, zenékkel is. Az egy dolog, hogy CD-vel/DVD-vel+számlával akarják igazolni a felhasználási jogosultságot és a jogosultság alapja az eredeti adathordozó: kérdezem, hogy miért? Miért illegális a torrent? Az csak egy technológia, amivel azt a művel lehet letölteni, amire magát a jogosultságot kellene csak beszerezni. Egy elrontott szerzői jogi értékesítési rendszer miatt meg azt hibáztatja az Amerikai Egyesült Államok és a Hardverapró teljes hozzászóló tábora(modkerben anno ott, hogy a torrent warez) is! Ez a baj!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.