Hirdetés

2024. május 13., hétfő

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Samott


Samott
addikt

En mar egy ideje frankon nem tudom kovetni ezt a sok rohadt tavat. Mi ertelme van ennek?

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#2) Pipó


Pipó
őstag

Ezt a cikket többször kell elolvasni, hogy el ne veszítse az ember a fonalat. Ez a sok lake, meg rapid, meg cove. A hatodig generációtól visszafelé lehet fel tudnám sorolni fejből az intel pro-ig, de a mostani tervet "magolva" is nehéz lenne megjegyezni.

"Vannak győzelmek, amiktől jobban alszik az ember. És olyanok is, amik ébren tartanak." Broadchurch - Kis fekete szir-szar rózsaszín biszbasszal a tetején? - Az is vaaan!

(#3) apatyas válasza Pipó (#2) üzenetére


apatyas
Korrektor

Rosszmájú megjegyzés: ne aggódj, nincs is különbség a tavak és egyebek közt.

pezo77 #5 2017.12.14. 13:29 Hmm. És ez az e-hajó akkor hol is tud kikötni? Az e-bay -ben? ;)

(#4) DraXoN


DraXoN
addikt
LOGOUT blog

nagy csata lesz a Sapphire Rapids-al.. bár látszik a költségcsökkentésre való törekvés, hogy csak a felsőházba hozzák, és az alsó sorozatoknál megmaradnak az IceLake-SP-knél..

The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

(#5) Petykemano válasza DraXoN (#4) üzenetére


Petykemano
veterán

A legutolsó AMD vs Intel szervercsörtében megállapítottam, hogy valószínűleg a 64 magos Rome valószínűleg sávszélhiányos lehet 64 magon.

Ha ez így van, akkor a 64 mag előnye csak némely alkalmazás során jöhet ki. Azért mondom ezt, mert lehet, hogy általános/cloud felhasználásra az icelake 38 magja épp elég lehet, amennyiben az AMD-nek nem sikerül az efölötti magok esetén megszüntetni az általam feltételezett sávszélhiányt.

Az Anvil példája mutatja, hogy felteheőleg azonos TDP keretben a Milan ~15%-kal magasabb frekvenciát fog hozni. Emellé még jön a pletykált 15-17% IPC növekedés.
És ha sikerült faragni valamit feltételezett sávszélességhiányon, akkor is látható szerintem, hogy miért is nem annyira lett volna értelme növelni a magszámot.

Azt gondolnám, hogy ha a zen3 arról szól, hogy egy CCD 8 közös L3$-t használó magot tartalmaz, akkor a zen4-nél megint duplázni fognak a magok számán úgy, hogy beletesznek a CCD-be újra 2 CCX-t. (Persze nem biztos, hogy ez lesz az első 5nm-es lépcső)

Én arra leszek kiváncsi, hogy a CCD-n a cache növelésén kívül lesz-e valamilyen szokatlan mód az általam feltételezett sávszélességhiány kezelésére és hogy az mit eredményez
- HBM a CCD-k mellé (erről volt is szó)
- HBM az IOD mellé ~ L4$
- valami más L4$ megoldás, akár 3d stacked megoldással

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6) DraXoN válasza Petykemano (#5) üzenetére


DraXoN
addikt
LOGOUT blog

Valahol láttam anno tesztet amik alapján a 64magos rome, már valahol 30mag terhelése tájékán elfogyasztotta a TDP keretet, így onnan tovább növelve csak az órajel csökkentésével lehetett terhelni a magokat..
Lehet ez is beleszámíthat az erősen lineáristól eltérő skálázódásba.
(de nincs személyes tapasztalatom a platformmal, nagyon messze van az azon gépektől amikkel összefutok).

The human head cannot turn 360 degrees... || Ryzen 7 5700X; RX580 8G; 64GB; 2TB + 240GB + 2TB || Samsung Galaxy Z Flip 5

(#7) Petykemano válasza DraXoN (#6) üzenetére


Petykemano
veterán

Valóban. Ez ugyan nem epyc, hanem TR, de látszik

https://www.anandtech.com/show/15483/amd-threadripper-3990x-review/2

Azért az elég durva, hogy 3450Mhz és 3810Mhz között 3W vs 7 W a fogyasztásbeli különbség. Azért itt van még mit csiszolni.

Ha csak ezt nézzük, akkor valószínűleg kifizetődne 7W-os 3810Mhz-es magok helyett inkább 2db 3W-os 3450Mhz-en pörgőt beletenni.

Más szempontból viszont valószínűleg nem.
Ez csak egy 4 csatornás TR, a package power így is 80W (a 200W-hoz képest, amit a magok fogyasztanak) Azt gondolnám, hogy a 8 csatornás EPYC esetén (280W TDP-vel) ez még több.
Tehát skálázódik vagy nem, szerintem megérheti az IO lapkát is valamilyen energiahatékonyabb gyártástechnológiára ültetni.

De nem akarom szétoffolni a topicot. Csak azt akartam mondani, hogy lehet, hogy az intelnél is rájöttek erre és az alacsonyabb magszám ellenére a méréseknél nagyonis versenyképes lesz.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#8) awexco válasza Petykemano (#7) üzenetére


awexco
őstag

A ddr5 menyi plusz hoz vajon ?
Lehet , hogy tévedek úgy rémlik intel 6 memóriacsatornát használ míg az amd 8 at.
Ergó biztos lehet még a memória vezérlőn gyúrni .

I5-6600K + rx5700xt + LG 24GM77

(#9) Petykemano válasza awexco (#8) üzenetére


Petykemano
veterán

DDR5
Hát igazából nem tudom. Ha tippelnem kéne, azt mondanám, hogy asztali vonalon alig lesz érezhető, viszont az IGP-k meg fognak tudni erősödni kicsit.
Szervereknél nyilván számít majd jobban.

Ezzel kapcsolatban ugye van a másik, érdekes irány: A64FX, ahol HBM-eket raktak a cpu mellé, ami így olyan komoly sávszélességet biztosít, amivel a CPU magok gyakorlatilag tudnak úgy működni, mint egy gyorsító/GPU

Azt mondják, hogy az AVX256 és AVX512 zabálni fogja majd a sávszélességet. (Utóbbi két dolog nyilván összefügg) tehát itt lehet majd haszna.

Intel: 6 csatornát max 28 maghoz.
AMD: 8 csatorna max 64 maghoz.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#10) Geri Bátyó


Geri Bátyó
őstag

Nekem ebből az egészből az szúrt szemet, hogy anno sok évvel ezelőtt az Ice Lake-re írták, hogy jelentősen módosított "core" magok jönnek (ez végül is bejött és most "cove" magok vannak), majd még 1-2 generáció ebből és utána jön a teljesen új arch, a Sapphire Rapids. Erre most a Sapphire Rapids már nem is egy teljesen új arch.

"Ki a büdös istennyila vagy te bohócképű!?" SzŐr Geri, birodalmi poéta és főszakács (:L topic)

(#11) Geri Bátyó válasza Petykemano (#9) üzenetére


Geri Bátyó
őstag

"Intel: 6 csatornát max 28 maghoz.
AMD: 8 csatorna max 64 maghoz."

Ennyire azért nem egyszerű, mert az Epyc magasabb órajelet támogat, illetve a több csatorna is sok esetben számít.

"Ki a büdös istennyila vagy te bohócképű!?" SzŐr Geri, birodalmi poéta és főszakács (:L topic)

(#12) awexco válasza Geri Bátyó (#11) üzenetére


awexco
őstag

Nekem úgy rémlik , h azonos felépítés esetén sokkal hatékonyabb volt az Intel memória vezérlője.

I5-6600K + rx5700xt + LG 24GM77

(#13) Geri Bátyó válasza awexco (#12) üzenetére


Geri Bátyó
őstag

Késleltetésben jobb volt (most is jobb), de valós körülmények között ez már sokkal kevésbé számít, mint 10-15-20 éve. A jó öreg 1366-nál még számít a késleltetés és az időzítés, de 1-2 generációval később már inkább csak az órajel, ahogy most is.

"Ki a büdös istennyila vagy te bohócképű!?" SzŐr Geri, birodalmi poéta és főszakács (:L topic)

(#14) #52931072 válasza Samott (#1) üzenetére


#52931072
törölt tag

Van még pár opció: phantom lake, foggy lake, shallow lake, dried up lake, stinky lake, abandoned mine lake. :DD

(#15) Darmol


Darmol
senior tag

Az AMD-nek volt mit behoznia az első generációs EPYC memória vezérlője területén, és úgy tudom pontosan ezt tette. Anno ez alkalmazástól függően 500ezer - egymillió pontos szimulációk felett vált jelentős hátránnyá, ezek alatt igazából jobbak voltak a Xeonoknál.
De mivel az exascale területén elég jelentős sikereket tudhat magáénak az AMD, ezért mérések nélkül is gyanítom, hogy sikeresek voltak a hátrány ledolgozásában.
Az Intel azért marad alacsonyabb magszámnál, mert nem tud reális tervezési és előállítási költséggel feljebb menni. Egyébiránt a 38 mag lehet hogy elég lesz teljesítményben, de hatékonyságban és árban is versenyképes lesz é az aktuális AMD-vel az még a jövő zenéje.
Legyen az! A verseny mindig jó nekünk. ;)

Aki azt mondja "nem tudom elhinni az igazságot" az naiv. Aki azt mondja "nem akarom tudni az igazságot" az ostoba. Aki azt mondja "az igazság tilos" az gonosz. Aki azt mondja "én határozom meg az igazságot" az beteg.

(#16) Fücsök007 válasza Darmol (#15) üzenetére


Fücsök007
őstag

Így van! :K
De Intelnél is várható 56 és 64 magos Ice Lake Xeon egy és kétutas platformba, 4 és 8 utasnál 38 mag a plafon. Ezek a procik már a mostani Tiger Lake procermagok fejlesztett változatát kapják majd, és minden korszerű IO-t megkap. :))

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.