Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) jimmy399


jimmy399
senior tag

Sosem értettem, hogy miért kell "kímélni" az SSD-t. Azért van, hogy használja az ember, és a vele szerezhető gyorsaságot. Nekem a 240 GB-es kingstone ssd-n van az Arch és a win8.1, nincs is a gépben hdd.

--- N/A ---

(#2) VIPowER válasza jimmy399 (#1) üzenetére


VIPowER
senior tag

Én sem értem. KB 4 éve van meg az SSD-m ráadásul nevesincs fajta. XP van rajta a kezdetek óta, mégis 80/100-as a HD sentinel szerint, Win 7 alól 100/100.

(#3) kovaax válasza VIPowER (#2) üzenetére


kovaax
őstag

Valami miatt csak kell aggódni, nem? ;)

-=- There's no place like /home -=-

(#4) jimmy399 válasza kovaax (#3) üzenetére


jimmy399
senior tag

besül a cpu a nagy adatsebesség miatt az i/o alrendszer felől :D

--- N/A ---

(#5) VIPowER válasza kovaax (#3) üzenetére


VIPowER
senior tag

Sok minden miatt aggódom, de a szoftver nem tartozik ebbe a témakörbe.

(#6) mbalint987


mbalint987
aktív tag

Köszönöm, hasznos írás! :R

„Így száll hát sírba a szabadság... tapsvihar közepette.” /Star Wars Episode III/

(#7) BoB válasza jimmy399 (#1) üzenetére


BoB
veterán

Azt birom amikor átpakolnak mindent HDD-re nehogy baja legyen az SSD-nek. Csak akkor meg a sebesség oda, minek vett SSD-t? :U :C

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#8) kovaax válasza BoB (#7) üzenetére


kovaax
őstag

Ide raktam be pár mérést.

-=- There's no place like /home -=-

(#9) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

Jó kis használható telepítési leírás lett! Akár kezdőknek is javallható, gratula hozzá!

Azoknak is gratulálok, akik az SSD beállításokról mondtak véleményt, nagyszerű! Nem ez az írás témája, de nem is az SSD kíméléséről van szó, hanem annak optimalizálásáról. Persze pár változtatást én is javasolnék, de mindenki úgy használja, ahogy neki tetszik. A legrosszabb, amikor nem értünk hozzá, de belekötünk a másik módszereibe. 4 évvel ezelőtt XP-t használni SSD-n, ami nem is tud TRIM-melni? jajjjjjj...

Pár javaslatom lenne:

-a scheduler szerintem általánosan lehetne deadline a HDD is szereti, a noop az, amit nem szeret, ha már variáljuk, akkor érdemes az SSD-t noop-ra tenni, a többi meg marad deadline-on

-max. a /home-ot érdemes HDD-re rakni, a /var jobb lenne az SSD-n a /tmp-t meg cache-be kéne rakni tmpfs-sel és a /var egyes részeire is ez vonatkozik

ezeket lehet cache-elni, itt még a home is cache-elve van, az most nem ugrik be, miért és a noatime opció is bennük van, ennek nincs gyakorlati jelentősége itt:

#tmpfs to .cache
#tmpfs /home/ubyegon/.cache tmpfs noatime,nodev,nosuid,size=800M 0 0

# Modification for SSD
#tmpfs /tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0
#tmpfs /var/log tmpfs defaults,noatime,mode=0755 0 0
#tmpfs /var/spool tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0
#tmpfs /var/tmp tmpfs defaults,noatime,mode=1777 0 0

Ha akarjuk olvasni valamiért a logokat, akkor ott kell hagyni a komment karaktert.

(#10) kovaax válasza ubyegon2 (#9) üzenetére


kovaax
őstag

Köszi!

Az io scheduler-t a Debian wikiből szedtem, utánaolvastam kicsit máshol is, igazad van, átvariáltam magamnak szépen. :R

-=- There's no place like /home -=-

(#11) kovaax válasza kovaax (#10) üzenetére


kovaax
őstag

Mondjuk az érdekes, hogy az usb stickemet rotational-nak hiszi az udev(?):
kovaax@otthon:~$ cat /sys/block/sdd/queue/rotational
1
kovaax@otthon:~$

-=- There's no place like /home -=-

(#12) ubyegon2 válasza kovaax (#10) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Igazán nincs mit! Ilyen dolgokhoz kifejezetten nem a Debian wikije jó, hanem az Arch wiki, a Debiané ezeréves, itt meg ugye a technológia nagyon változott azóta, hogy azt a részt megirták. :)

A pennel gondolom nem igazán tud mit kezdeni, azért tippel forgó eszközre, mondjuk sokat nem számít a pen, ha csak nem futtatsz perzisztens rendszert róla.

Az a lényeg SSD-nél, hogy valamilyen módon fusson a TRIM, nekem a discard teljesen megfelel, de ha benn van a heti cronban az fstrim az se gond. Szerintem a noatime is jó, ha ott van a fstab sorban a discard mellett. Nem kell rá vigyázni, de miért ne használná az ember optimalizáltan?

[ Szerkesztve ]

(#13) robi12ster


robi12ster
tag

Sziasztok. Hasznos irás. Én most telepítettem fel a 9-et. Két gondom is akadt vele: Dvd -ről telepítettem, és telepítés után egy tároló sincs, csak a dvd -k vannak berakva tárolónak. A másik, a wifi. 8-an gond nálkül felraktam tplink wn722 -nek az atheros firmwaret, de ezen felraktam, felismerte a hálózatot, de nem tudok kapcsolódni.

(#14) kovaax válasza robi12ster (#13) üzenetére


kovaax
őstag

A tárolók a /etc/apt/sources.list fájlban vannak, valahogy úgy kell kinéznie, mint amit a bejegyzésben is írok.

-=- There's no place like /home -=-

(#15) robi12ster


robi12ster
tag

Üdv. Van egy kis hálózati problémám. Az asztali gépemen ubuntu van. Ezen megosztok egy mappát. El is érhető. A másik gépemen Debian 9. Ezen nem ,hogy elérni nem tudom a könyvtárat,de még a hálózat sem tallózható. Ezt irja ki: "/ ezen: " megnyitása meghiusult. A megadott hely nem támogatott.
Ez mi?

(#16) kovaax válasza robi12ster (#15) üzenetére


kovaax
őstag

Szia,

Szerintem itt vagy itt tedd fel a kérdést, többen fognak tudni adni tippeket.

-=- There's no place like /home -=-

(#17) LordAthis válasza ubyegon2 (#9) üzenetére


LordAthis
csendes tag
LOGOUT blog

Köszi, ezek is jó tippek és köszi az egész telepítési leírást is!
Fantasztikusak!

kovaax: Ha tippelnem kellene, akkor a /home mappa azért jó cache-elve, mert a személyes beállítások is gyorsabban töltődnek be, így minden program gyorsabban tud futni és a külön partíción lévő anyagainkat egy almappába simán oda tudjuk tenni HDD-re.
Így a fontos fájlok cache-elve, gyorsan mennek, a mi kis adataink, aminek nem fontos, meg elfér a HDD-n. ;)

Legalábbis ez tűnik logikusnak. :DDD :DDD :DDD

Kis küzdésem volt az új alaplapon a hardveres RAID-del, de 3 nap nem alvás és 2 barát segítsége úgy tűnik megoldotta a dolgot. :DD :DD :DD
(Esetleg az a pár Whisky Kóla is besegített, ami elfogyott közben. Ha más nem lazának maradni és nem idegeni szét magunkat! :U )

Egy kérdés még adódik:

Ezt az egészet titkosított rendszer és adattároló köteteken szeretném megoldani. (Nem vagyok vmi rutinos sem ebben, sem a Linuxban. Az ügyfeleknek sajnos még mindig a Winfost kell hegeszteni... :/ )

Van-e tippetek, ötletetek, hogy mire figyeljek? :U

Thx: LordAthis

[ Szerkesztve ]

"Az, hogy működik, még nem jelenti azt, hogy hibátlan." - "Azt mondják, hogy elmebajban szenvedek. De én nem szenvedek, ÉLVEZEM minden percét!"

(#18) LordAthis


LordAthis
csendes tag
LOGOUT blog

Asszittemmmmm...

Hát nem olyan egyszerű kezdőként.
Szóval egy kis leírás és egy kis man olvasgatás után, jól értem?

Az "/etc/fstab" -ba hozom létre az álltalad (kovaax) írt sorokat és nem kell hozzá partíciót létrehoznom?
Illetve a "/var"-nak igen, de pár mappáját ezek a beállítások a "cache"-be helyezik, így gyorsító-tárazva azokat a rendszer indulásakor?

Sorry, ez kezdőként nem egyértelmű még.
Tuti, hogy legalább 2-3-4szer újra fogom ezt tisztán telepíteni, mire mindennel meg leszek elégedve, meg is tanulom addigra, de értelemszerűen próbálom minél kevesebb munkával megúszni és minél előbb élvezni az új gépet és rendszert... :)) :R

"Az, hogy működik, még nem jelenti azt, hogy hibátlan." - "Azt mondják, hogy elmebajban szenvedek. De én nem szenvedek, ÉLVEZEM minden percét!"

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.